Lufthansa zrušila 750 letov, piloti predĺžili štrajk

Piloti Lufthansy opäť štrajkujú, spoločnosť zrušila 750 letov. Foto: SITA/AP

FRANKFURT 18. marca (WEBNOVINY) – Piloti spoločnosti Lufthansa štrajkujú aj vo štvrtok. Ako oznámila Odborová organizácia Vereinigung Cockpit (VC) akcia potrvá 24 hodín a dotkne sa dlhých letov, ktoré patria k najziskovejším. Tiež sa dotkne nákladnej prepravy.

Piloti spoločnosti Lufthansa štrajkujú aj v stredu, pričom štrajk sa týka najmä vnútroštátnych letov a protestná akcia sa nedotkne nízkonákladových letov spoločností Germanwings a Eurowings.

Štrajky stáli spoločnosť stovky miliónov eur

Spoločnosť Lufthansa musela v súvislosti so štrajkom zrušiť 750 letov, čo je vyše polovica z celkového počtu plánovaných 1 400 letov na stredu. Informoval o tom hovorca leteckého dopravcu. V minulom roku piloti spoločnosti štrajkovali desaťkrát.

Práve plány na zvýšenie ich podpory sú vážnou príčinou dlhodobého sporu medzi pilotmi a vedením. Tou druhou sú podmienky predčasného odchodu do dôchodku. Štrajky pilotov a bezpečnostných pracovníkov stáli spoločnosť Lufthansa v minulom roku 232 miliónov eur.

Piloti bojujú za svoje dôchodky

Odborová organizácia chce dosiahnuť, aby Lufthansa naďalej umožnila odchádzať pilotom do dôchodku vo veku 55 rokov, pričom by poberali 60 percent výšky svojho platu, kým sa im nezačne riadna penzia.

Spoločnosť Lufthansa prišla s ponukou, že dôchodkové výhody zachová pre pilotov, ktorí v spoločnosti začali pracovať skôr než v tomto roku.

V prípade nových pilotov však chce zvýšiť najskorší možný vek odchodu do dôchodku. Odbory túto ponuku považujú za neférovú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Lufthansa