Lukašenko vyhral ďalšie prezidentské voľby v Bielorusku, ľudia výsledkom neveria (foto)

Belarus Election
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa chystá vhodiť svoj hlasovací lístok do urny. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 10. augusta 11:53

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko obhájil v nedeľňajších voľbách svoj mandát už do šiesteho funkčného obdobia.

Ústredná volebná komisia v pondelok oznámila, že po zrátaní všetkých hlasovacích lístkov si politik, ktorý je na čele krajiny už 26 rokov, pripísal 80,23 percenta hlasov. Jeho hlavná opozičná konkurentka Svetlana Cichanovská mala len 9,9 percenta.

Cichanovská, bývalá učiteľka, ktorá zjednotila roztrieštené opozičné skupiny a na predvolebné mítingy prilákala desaťtisíce ľudí, v nedeľu predbežné výsledky poprela s tým, že verí svojim očiam a väčšina patrila opozícii. Lukašenko zatiaľ výsledky volieb nekomentoval.

Výzvy európskych lídrov

S výsledkami nesúhlasili aj tisícky ďalších ľudí, čo vyšli do ulíc Minsku a ďalších miest protestovať proti manipulácii s voľbami.

Európski lídri vyzvali bieloruské úrady, aby dodržiavali demokratické štandardy a rešpektovali občianske práva ľudí. Poľský prezident Andrzej Duda a jeho litovský kolega Gitanas Nauseda v nedeľu v noci vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom vyzvali Minsk, aby sa zdržal násilia a rešpektoval základné ľudské práva a občianske slobody.

Ruský prezident Vladimir Putin a líder Kazachstanu Kasym-Žomart Tokajev medzičasom v pondelok zagratulovali Lukašenkovi k víťazstvu.

Za názor nemôže byť nikto prenasledovaný

Podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka (nom. SaS)  sú zásahy vládnej moci v Bielorusku voči politickým oponentom a občanom slobodne vyjadrujúcim svoj názor neprijateľné.

Vyzývam prezidenta Alexandra Lukašenka na dodržiavanie základných princípov demokracie a slobody slova. Za prejav názoru nemôže byt nikto prenasledovaný. Za prejav názoru nemôže byt nikto prenasledovaný,“ uvádza sa vo vyhlásení šéfa rezortu diplomacie.

Zásah voči aktivistom a novinárom

Voľbám predchádzali veľké opozičné demonštrácie a zásah úradov voči aktivistom a novinárom, pričom dvaja hlavní opoziční kandidáti Viktor Barbariko a Valerij Cepkalo sa napokon nemohli na voľbách zúčastniť.

V sobotu zase zatkli poradcu Cichanovskej a ona samotná vyhlásila, že má obavy o svoju bezpečnosť a preto strávila noc mimo svojho domu. Opozícia uviedla, že očakáva zmanipulované voľby a bude sledovať alternatívny počet hlasov.

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ktorej hodnotenie volieb sa všeobecne považuje za autoritatívne, nedostala pozvánku na vyslanie pozorovateľskej misie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander LukašenkoAndrzej DudaGitanas NausedaKasym-Žomart TokajevVladimir Putin
Firmy a inštitúcie OBSE Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe