Lustrácie novinárov preveruje policajná inšpekcia, podľa Sakovej ich musel schváliť prokurátor

Tibor Gašpar, Denisa Saková
Zľava: Tibor Gašpar a ministerka vnútra Denisa Saková. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 6. marca (WebNoviny.sk) – Medializované informácie o lustráciách novinárov preveruje z vlastnej iniciatívy policajná inšpekcia. Po rokovaní vlády to pre médiá povedala ministerka vnútra Denisa Saková.

Nové pravidlá

„Ak niekto lustroval 20 novinárov v rámci vyšetrovania, tak určite ten vyšetrovateľ mal na to oprávnenie a bolo to po schválení dozorujúceho prokurátora,“ povedala Saková s tým, že lustrácia „musela byť niečím vyargumentovaná“.

Pokiaľ ide o prípadné nové pravidlá pre lustrácie, podľa Sakovej je to téma, ktorá „prekračuje trocha hranice ministerstva vnútra“. „V rámci informatizácie mi poskytujeme niektoré dáta aj iným rezortom a budeme sa musieť touto otázkou zaoberať v trošku širšom kontexte,“ dodala.

Podľa medializovaných informácii vypovedal v pondelok na Národnej kriminálnej agentúre bývalý policajný prezident Tibor Gašpar. Výpoveď súvisela s prípadom lustrácie zavraždeného novinára Jána Kuciaka.

Prípad Filipa Rybaniča

Gašpar odmietol tvrdenia bývalého šéfa spravodajskej jednotky finančnej polície Pavla Vorobjova, že lustráciu Kuciaka naradil on. Podľa Gašpara súvisela s lustráciou viacerých novinárov v rámci vyšetrovania prípadu Filipa Rybaniča.

Asistenta poslanca Jozefa Rajtára vyšetrovali pre prezeranie si bankových účtov exministra vnútra Roberta Kaliňáka. Samotný Rajtár však dnes vo veci podal trestné oznámenie s tým, že v spise Rybaničovho prípadu zmienky o lustráciách nie sú. Kuciak bol navyše podľa neho lustrovaný až po podaní obžaloby v prípade Rybanič

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa SakováJán KuciakTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRPZ Policajný zbor SR