Mačovia pandémiu nezastavia. Správanie "neohrozených" mužov je potravou pre koronavírus

Londýn, protest, koronavírus
Muži, ktorí sa považujú za mačov, sú oveľa skeptickejší voči pandémii COVID-19. Foto: SITA/AP

Hlasy mnohých odborníkov, politikov i známych osobností z rôznych oblastí sa zhodujú, že pandémiu nového koronavírusu môžeme poraziť len spoločným úsilím. Do veľkej miery pandémia ľudí spája, no nie všetkých.

Nájdu sa aj takí, ktorí ju aj napriek katastrofálnej situácii v nemocniciach a vysokej úmrtnosti naďalej spochybňujú. Takýmto správaním však neohrozujú len seba, ale aj svojich najbližších a napokon aj celú spoločnosť.

Riziko pre seba i okolie

Vedci z americkej Fairleigh Dickinson University v najnovšom výskume zistili, že muži sa stavajú k pandémii COVID-19 oveľa skeptickejšie ako ženy. Platí to aj v súvislosti s nosením tvárových masiek a vakcínami.

Ešte väčší rozdiel však predstavuje postoj mužov, ktorí sa považujú za mačov a tými, ktorí sa nepotrebujú tváriť neohrozene. Je samozrejmé, že takíto muži sa vystavujú väčšiemu riziku nákazy vírusom a tým zároveň ohrozujú aj svoje okolie.

Vedúci štúdie Dan Cassino uviedol, že muži, ktorí sa snažia demonštrovať svoj ideál mužnosti, brzdia boj s pandémiou.

„Množstvo mužov si myslí, že byť tvrdý je súčasťou prejavu ich mužnosti. To znamená, že nepotrebujú nosiť rúška alebo dostať vakcínu. Myslia si, že budú dosť tvrdí na to, aby prežili ochorenie COVID-19,“ vysvetlil.

Muži a ženy

Toto tvrdenie podporili dôkazy získané z prieskumu, v ktorom mali muži aj ženy na šesťstupňovej škále uviesť, do akej miery pociťujú svoju „mužnosť“ alebo „ženskosť“.

„Maximálne mužní“ jedinci patrili zároveň k tým, ktorí sa najčastejšie infikovali vírusom. Predstavovali 2,2 percenta oproti 0,8 percenta iných mužov alebo 1,4 percenta žien.

Do výskumu sa zapojilo viac ako šesťtisíc respondentov. Približne dve tretiny mužov (68 percent) sa považovali za „maximálne mužných“. Spomedzi žien sa zaradilo do „maximálne ženskej“ kategórie 57 percent respondentiek.

Štyri percentá mužov sa považovali za „zženštilých“ a osem percent žien za „mužných“.

Zbytočná vakcína

Cassino uviedol, že výsledky dokazujú, že pre mužov, ktorí sa snažia pôsobiť ako mačovia, to predstavuje skutočné následky.

Jedinci, ktorí sa považujú za najmužnejších, uviedli, že sú skeptickejší voči vakcínam.

Celkovo 21 percent z nich uviedlo, že sa „veľmi pravdepodobne“ nedajú zaočkovať proti vírusu, keď bude pre nich prístupná vakcína. Spomedzi ostatných mužov sa takto vyjadrilo 17 percent.

Dvadsaťdva percent mačov si myslí, že vakcíny môžu zapríčiniť vážne vedľajšie účinky. Je to o tri percentá viac v porovnaní s inými typmi mužov.

„Myslia si, že ak ste dostatočne silní, nepotrebujete vakcínu. Títo muži si myslia, že ste dostatočne silní len vtedy, ak poviete, že nepotrebujete žiadne preventívne opatrenia,“ vysvetlil vedec.

Rúško ako prejav slabosti

V skupine najmužnejších respondentov bolo aj 10 percent takých, ktorí si myslia, že nosenie rúšok je nebezpečné pre vlastné zdravie. Spomedzi zvyšných mužov si to myslelo šesť percent.

Sedemnásť percent opýtaných z prvej skupiny považuje nosenie tvárových masiek za príliš nekomfortné, čo je o štyri percentá viac oproti mužom z iných kategórií.

Dvadsaťštyri percent mačov súhlasilo s tvrdením, že „žijeme v slobodnej krajine a nikto mi nemôže prikázať nosiť rúško“. Túto myšlienku obhajuje aj 17 percent všetkých ostatných mužov a 18 percent celkovej populácie.

„Odmietnutie nosiť rúško je verejný spôsob, ako môžu muži dokázať, že sú dostatočne tvrdí,“ povedal Cassino. „Na rozdiel od vakcíny, rúško je viditeľný symbol vášho presvedčenia a spôsob, akým môžete všetkým naokolo ukázať, že nepotrebujete dodržiavať žiadne preventívne opatrenia,“ povedal.

Sociálny kontakt

Postoje týchto „neohrozených“ jedincov ukazujú aj dôkazy z ich reálneho života. Štyridsaťtri percent z nich uviedlo, že v nedávnom období bežne prijímali doma návštevy. Oproti zvyšným mužom je to o sedem percent viac.

Takisto 16 percent z nich bolo súčasťou skupiny najmenej 10 ľudí, ktorí sa zišli na jednom mieste. To je o šesť percent viac v porovnaní s inými mužmi a o päť percent viac s celkovou populáciou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dan Cassino
Firmy a inštitúcie Fairleigh Dickinson University