Maďarská ekonomika asi posilní už tento rok, tvrdí Orbán

Maďarská vlajka
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

BUDAPEŠŤ 12. marca (WEBNOVINY) – Maďarská ekonomika pravdepodobne posilní už v roku 2013. V utorok to vyhlásil maďarský premiér Viktor Orbán s tým, že ekonomika krajiny vykazuje náznaky ozdravenia.

Príkladom je februárová medziročná miera inflácie, ktorá bola pod cieľovou hodnotou, ktorú stanovila maďarská centrálna banka.

Podľa Orbána Maďarsko dokázalo, že je schopné financovať svoje potreby na medzinárodnom trhu bez pomoci Medzinárodného menového fondu (MMF). Podľa jeho slov bude krajina pokračovať v boji o oslobodenie sa spod vonkajšieho tlaku pri formovaní vládnej politiky

Maďarský hrubý domáci produkt (HDP) sa v štvrtom kvartáli podľa konečných neupravených údajov medziročne zmenšil o 2,7 % po tom ako v treťom štvrťroku medziročne oslabil o 1,7 %.

Informoval o tom minulý týždeň štatistický úrad krajiny, ktorý tak potvrdil svoj predbežný odhad. Medzikvartálne sa ekonomika Maďarska v záverečnom štvrťroku vlaňajška podľa sezónne a kalendárne upravených údajov zmenšila o 0,9 % po tom, ako v predošlom štvrťroku klesla o 0,4 %

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viktor Orbán