Maďarská rodina dostane za priemyselnú haváriu tisícky eur

Maďarsko si pripomína červené cunami
Maďarsko si pripomína smutné výročie od apokalyptickej priemyselnej havárie. Jedovatý kal z hlinikárne v západomaďarskom meste Ajka 4. októbra zaplavil sedem obcí a zamoril 40 štvorcových kilometrov pôdy, ako aj vodné toky vlievajúce sa do Dunaja. Únik sa tak stal najhoršou ekologickou katastrofou v maďarskej histórii. Havária si vyžiadala 10 mŕtvych a okolo 150 zranených. Škody dosiahli vyše 200 miliónov eur. Foto: SITA/AP Photo/MTI, Gyoergy Varga

BUDAPEŠŤ 5. novembra (SITA/AFP) – Budapeštiansky súd v utorok nariadil hlinikárni v maďarskom meste Ajka, ktorá nesie zodpovednosť za rozsiahly únik jedovatého kalu spred troch rokov, odškodniť jednu z rodín sumou 32 miliónov forintov, v prepočte viac ako 100-tisíc eur.

Ide o prvý podobný verdikt v prípade viac ako 20 žalôb podaných na spoločnosť MAL prevádzkujúcu hlinikáreň. Rodina v dôsledku najhoršej environmentálnej katastrofy v maďarských dejinách prišla o dcéru a jej ďalšie dve deti utrpeli vážne popáleniny.

Jedovatý obsah odkaliska po pretrhnutí hrádze zaplavil viacero obcí a zamoril vodné toky ako aj niekoľko desiatok štvorcových kilometrov pôdy. V dôsledku havárie z októbra 2010 zahynulo desať ľudí a desiatky utrpeli ujmu na zdraví.

Spoločnosť MAL v septembri 2011 uznal súd vinnou a nariadil jej vyplatiť odškodné vo výške 135 miliárd forintov, v prepočte viac ako 450 miliónov eur. Členovia vedenia spoločnosti sú obžalovaní z usmrtenia z nedbanlivosti, spôsobenia materiálnych a finančných škôd veľkého rozsahu, zlého nakladania s odpadom a ohrozenia verejnosti ako aj poškodenia životného prostredia. Prokuratúra žiada pre všetkých nepodmienečný trest odňatia slobody.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom