Maďarské banky kritizujú vládu kvôli daniam

Forint
Foto: Ilustračné foto : SITA/AP

BUDAPEŠŤ 17. októbra (WEBNOVINY) – Plány maďarskej vlády na vyššie zdanenie bánk znamenajú porušenie skorších dohôd a poškodia ekonomiku. Vyhlásila to v stredu maďarská banková asociácia.

Ohlasované kroky v prípade schválenia v parlamente ohrozia predvídateľnosť financovania a obmedzia poskytovanie úverov, uviedla asociácia vo vyhlásení.

Minister hospodárstva Gyorgy Matolcsy predtým v stredu uviedol, že vláda v budúcom roku nezníži daň zo zisku bánk o polovicu, ako to pôvodne plánovala.

Nová daň z finančných transakcií sa naopak zvýši na 0,2 %, čo je dvojnásobok oproti pôvodne navrhovaným 0,1 %. Vláda tiež počíta s dodatočným zdanením energetických podnikov, ktoré by malo zasiahnuť najmä zahraničné firmy.

Maďarský minister hospodárstva tiež v stredu na tlačovej konferencii informoval, že rozpočtový deficit v budúcom roku bez dodatočných opatrení podľa EÚ dosiahne 3,7 až 3,9 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny, čo by znamenalo prekročenie cieľovej hodnoty, ktorú si stanovila vláda na úrovni 2,7 %.

Vládny kabinet v Budapešti podľa Matolcsyho s hodnotením EÚ nesúhlasí. Vláda už prijala nové rozpočtové opatrenia s cieľom ušetriť v budúcom roku 367 mld. HUF a udržať schodok pod hranicou 3 % HDP, ktorú požaduje EÚ, uviedol minister.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe György Matolcsy