Maďarské strany na Slovensku by sa mohli zlúčiť, prieskum zisťoval aj sympatie niektorých politikov

Republiková rada Most-Híd
Zľava: Predseda strany Béla Bugár, minister spravodlivosti SR Gábor Gál a minister životného prostredia SR László Sólymos počas zasadnutia Republikovej rady strany Most-Híd na témy: Hodnotenie voľby do europarlamentu (EP), príprava na parlamentné voľby a 11. snem v centrále. Bratislava, 22. jún 2019. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Budúca politická reprezentácia Maďarov na Slovensku by mala vzniknúť zlúčením existujúcich maďarských strán do jedného politického subjektu. Myslí si to 61 percent respondentov v prieskume agentúry Focus. Agentúru SITA o tom informoval Konrád Rigó, člen predsedníctva strany Most-Híd.

Niektoré strany sa nesmú zlučovať s inými

Zber údajov sa uskutočnil od 23. do 30. júna 2020 na vzorke 710 respondentov. Z prieskumu tiež vyplynulo, že najsympatickejším politikom maďarskej národnosti je József Berényi zo Strany maďarskej komunity (SMK) s takmer 57 percentami a šéf strany Most-Híd László Sólymos s necelými 55 percentami.

Rovných 12 percent opýtaných v prieskume uviedlo, že existujúce maďarské strany by sa nemali zlučovať do jednej strany, ale mali by spolupracovať. Za vznik úplne novej maďarskej strany sa vyslovilo 12,1 percenta respondentov.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Takmer deväť percent uviedlo, že maďarské strany by si mali nájsť svojich partnerov medzi silnejšími slovenskými stranami a kandidovať vo voľbách na ich kandidačných listinách.

Dve percentá opýtaných povedalo, že vôbec nie je potrebné, aby existovala samostatná maďarská etnická strana a že Maďari dnes už nevolia maďarské strany. Nevedelo odpovedať 4,1 percenta respondentov.

Parlament bez maďarskej strany

V prieskume sa zisťovali sympatie k politikom maďarských strán. Z odpovedí veľmi sympatický alebo skôr sympatický sa v rebríčku umiestnil najvyššie bývalý predseda SMK a súčasný trnavský vicežupan József Berényi. Sympatie mu vyjadrilo 56,9 percenta opýtaných. Berényi nedávno sprevádzal premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) počas jeho návštevy Budapešti ako externý poradca.

Nový predseda Mostu-Híd László Sólymos je sympatický pre 54,6 percenta opýtaných. Bývalý predseda SMK József Menyhárt získal sympatie 48,6 percenta. Niekdajší europoslanec Pál Csáky má sympatie 46,2 percenta a exposlanec Národnej rady SR Zsolt Simon 43,3 percenta opýtaných.

V Národnej rade SR aktuálne nie je žiadna strana reprezentujúca záujmy občanov maďarskej národnosti. Most-Híd a SMK sa vlani usilovali o spoločný postup v parlamentných voľbách. Po krachu rozhovorov sa SMK dohodla na spolupráci s Maďarským fórom a so stranou Spolupatričnosť. Vytvorili volebnú stranu Maďarská komunitná spolupatričnosť (MKS), ktorá sa uchádzala o hlasy voličov. MKS získala podporu 3,9 percenta voličov a Bugárov Most-Híd 2,05 percenta. Na vstup do parlamentu bolo potrebné získať aspoň päť percent hlasov.

Po parlamentných voľbách predseda Mostu-Híd Béla Bugár odstúpil z čela strany. Nahradil ho bývalý minister životného prostredia László Sólymos. SMK má kongres v sobotu 18. júla, na ktorom sa očakáva zvolenie nového predsedu. Následne by sa mali začať rozhovory o ďalšom postupe maďarskej politickej reprezentácie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičKonrád RigóLászló Sólymos
Firmy a inštitúcie Most-HídOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSMK-MKP Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja