Maďarskí benediktíni si robia nároky na kaštieľ v Rusovciach

Kaštieľ v Rusovciach v dezolátnom stave
Kaštieľ v Rusovciach pred rekonštrukciou. Kaštieľ je už 23 rokov nevyužívaný, lebo nebola ukončená jeho komplexná rekonštrukcia. Súčasný stav kaštieľa z pamiatkového hľadiska je narušený až dezolátny, z hľadiska stavebno-technického havarijný. Preborilo sa niekoľko stropov a deštruovali sa ďalšie časti stavby s čoraz viac preukázateľným zatekaním a výskytom plesní a húb v interiéri. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 7. júla (WEBNOVINY) – Pannonhalmský Rád svätého Benedikta v Maďarsku sa obrátil na fóra EÚ s majetkovým sporom o kaštieľ v Rusovciach.

Rád si robí nárok na túto národno-kultúrnu pamiatku na základe závetu belgickej princeznej Štefánie a grófa Eleméra Lónaya.

Vládu podľa Roberta Fica neznervózňujú majetkové spory o kaštieľ a areál v Rusovciach, ktorý by chcel kabinet obnoviť.

Fico poznamenal, že každý, kto cíti nejakú skrivodlivosť pri domáhaní sa majetku, sa vždy obracia na všetky možné inštitúcie. „Ale toto je vec, ktorá nemá nič spoločné ani s Európskou komisiou, ani s Európskou radou, s ničím, to je súdny spor a o tom musí rozhodnúť súd,“ vyhlásil Fico.

Štát ťahá za kratší koniec, myslí si Fico

Kaštieľ v Rusovciach chátra
Foto: SITA/Diana Černáková

Štát podľa Fica momentálne ťahá za dlhší koniec v majetkových sporoch s benediktínmi. Rád na domácej pôde spor prehral na okresnom aj krajskom súde, Ústavný súd SR mu zamietol sťažnosť. V súčasnosti sa očakáva už len verdikt Najvyššieho súdu SR k podanému dovolaniu.

To sa vyskytuje úplne bežne. Prakticky každý neúspešný účastník konania, keď prehrá a je právoplatne ukončený spor, domáha sa mimoriadnych opravných prostriedkov,“ konštatoval Fico. Okrem toho už Úrad vlády SR vyhral prvostupňový súd o zvyšný menší pozemok v areáli.

„Ani Európskej únii nemôže byť ľahostajné, že pri blížiacom sa predsedníctve SR Rady Európskej únie priestormi pre vrcholné rokovania a stretnutia bude taký kaštieľ, ktorého vlastnícke právo nebolo usporiadané v duchu európskych hodnotových kritérií,“ uviedol pannonhalmský biskup, arciopát Asztrik Várszegi, ktorý je najvyšší predstavený Maďarskej kongregácie benediktínov.

Rád vo svojom vyhlásení reaguje na zámer slovenskej vlády obnoviť rusovský kaštieľ, o čom rokovala 1. augusta. Arciopát Várszegi pripomína, že kaštieľ v Rusovciach je čím ďalej tým v horšom stave. Najvyšším ústavným činiteľom SR viackrát navrhovali snahu rádu o mimosúdne riešenie sporu.

Obrazom: Štát nechal schátrať kaštieľ v Rusovciach

Veriaci sa odvolávajú na závet

„Navrhli sme, že po usporiadaní vlastníckych vzťahov ponúkneme kaštieľ a príslušné pozemky na reprezentačné účely SR a na kultúrne a cirkevné podujatia,“ uviedol Várszegi.

Kaštieľ v Rusovciach chátra
Foto: SITA/Diana Černáková

Na orgány EÚ sa obrátili preto, že doteraz so svojimi požiadavky neboli úspešní.

Svoj nárok na kaštieľ vysvetľujú benediktíni spomínaným závetom, ktorým podľa nich pripadol kaštieľ v Rusovciach a k nim patriace hospodárstvo a nehnuteľnosti Pannonhalmskému rádu svätého Benedikta, ktorý je právnym predchodcom Maďarskej kongregácie benediktínov.

Podľa benediktínov časť tohto dedičstva, ktoré pripadlo na územie terajšieho Rakúska, vlastnia a užívajú nerušene.

Na druhú časť toho istého majetku, teda kaštieľ v Rusovciach a k nemu patriace nehnuteľnosti, si nevedia uplatniť svoj právny nárok viac ako 15 rokov.

„Žiadame vládu SR, aby zvážila svoje rozhodnutie, vlastnícke vzťahy ku kaštieľu a nehnuteľnostiam si vyjasnila aj na medzinárodných fórach, aby rokovala a dohodla sa s právoplatnými dedičmi a až potom pristúpila k rozhodnutiu,“ napísal Várszegi. Slovenská strana považuje vlastnícke vzťahy za usporiadané.

Sporný je aj pozemok pri kaštieli

„Vlastníkom pozemkov o výmere približne 13,5 hektára a na nich stojacich objektov (kaštieľ, čeľadník a vodná veža) je úrad vlády, čo právoplatne potvrdil súd,“ uviedla hovorkyňa premiéra Beatrice Hudáková.

Kaštieľ v Rusovciach chátra
Foto: SITA/Diana Černáková

Pripomenula, že sa vedie aj ďalší súdny spor o menší pozemok v areáli, v ktorom je navrhovateľom Úrad vlády SR.

V tomto prípade už prvostupňový súd rozhodol, že aj tento patrí Slovenskej republike. V prípade, že bude Úrad vlády SR v spore definitívne úspešný, areál sa zväčší o ďalších 1,5 hektára.

Maďarskí benediktíni sa o kaštieľ súdili niekoľko rokov. Ústavný súd SR v novembri 2008 odmietol sťažnosť rádu, ktorým sa domáhal vydania nehnuteľnosti.

Sťažnosť smerovala proti pôvodným rozhodnutiam Okresného súdu Bratislava V. a Krajského súdu Bratislava. Oba rozhodli, že rád si nesprávnym postupom uplatnil nárok na vydanie nehnuteľnosti a takúto výzvu považovali za neplatnú. Rád ešte podal dovolanie na Najvyšší súd SR. Podľa Kancelárie predsedu NS SR v tejto veci ešte nebolo rozhodnuté.

Zväčšiť mapu

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom