Marcel Lomnický dosiahol na olympiáde životný výsledok

Marcel Lomnický
Marcel Lomnický počas kvalifikácie v hode kladivom mužov. Rio de Janeiro, 17. august 2016. Foto: SITA/AP

RIO DE JANEIRO 20. augusta (WebNoviny.sk) – Slovenský kladivár Marcel Lomnický v piatkovom večernom finále na Hrách XXXI. olympiády v brazílskom Riu de Janeiro dosiahol najlepší výsledok svojej kariéry, keď výkonom 75,97 metra z piatej série obsadil konečné piate miesto. Všetko však mohlo byť inak, ak by sa v tretej sérii nepriblížil k hranici 75 metrov, ku ktorej mu chýbali len štyri centimetre.

OH 2016

Z nepostupovej deviatej pozície sa však vyšvihol do elitnej osmičky. „Tretí pokus bol existenčný, nemal som pred ním zabezpečený postup do osmičky. Prvý pokus som hodil podľa zvyku tak na osemdesiat percent, chcel som si zapísať výkon. Druhý mi vôbec nevyšiel a potom som sa dostal do zlej pozície. Som rád, že som sa dostal do užšieho finále. Potom som si to začal viac užívať a uvoľnil sa. Piaty pokus sa mi vydaril, bol veľmi dobrý,“ zhodnotil piatkový večer 29-ročný rodák z Nitry. Zlato si v kladivárskom sektore v Riu vybojoval Dilšod Nazarov z Tadžikistanu.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 15. deň

Súťažný kruh bol dosť pomalý

Lomnický rád zdupľoval, že piate miesto z OH 2016 je pre neho životný úspech. „Bolo to moje prvé olympijské finále a veľmi som si ho užil. Bojoval som až do posledného pokusu a som šťastný,“ pokračoval v hodnotení. Pred poslednou sériou bol slovenský reprezentant štvrtý, na bronz mu chýbalo len osem centimetrov. Napokon sa pred neho dostal v celkovom hodnotení bronzový Poliak Wojciech Nowicki.

„Súťažný kruh bol dosť pomalý, preto výkon tesne pod 76 metrov je veľmi kvalitný. Piaty na olympiáde. Pred posledným pokusom som sa snažil zo seba ešte niečo dostať, ale nevyšiel mi. Celý deň som sa cítil dobre. Viac by ma mrzelo, keby som skončil štvrtý s odstupom 8 centimetrov. Takto som piaty a je to fajn,“ priznal s úsmevom piaty aj z tohtoročných ME v holandskom Amsterdame.

Lomnický si trúfal aj na medailu

Po stredajšej predpoludňajšej kvalifikácii mal Marcel Lomnický dva dni na prípravu na veľké finále. Pred ním premýšľal aj o možnej medaile. „Okrem dvoch či troch borcov nebol nikto veľký favorit. Mohlo sa stať čokoľvek. Bolo to otvorené a do konca som bojoval o medailu. Chcel som ju. Videl som, že je blízko. Piate miesto v Riu je najlepší výsledok mojej kariéry,“ zdôraznil.

Člen VŠC Dukla Banská Bystrica po olympijskom finále ocenil skutočnosť, že mal možnosť spolupracovať s Liborom Charfreitagom, ktorý sa do Ria napriek veľkému úsiliu nekvalifikoval. „Sledoval môj nášvih, v druhom pokuse som zle začal hod a mal som zlý rytmus. Preto to nebolo také ďaleké. Potom som si spomenul na Liborovu radu, snažil som sa to napraviť a hodil som takmer 75 metrov. Som veľmi rád, že som tu mal Libora. Veľmi mi to pomohlo. O piate miesto sa zaslúžil aj on,“ prezradil Lomnický.

„Ak by sa dal čas vrátiť späť, tak by som v príprave na finále neurobil nič inak. Bolo to výborné, cítil som sa dobre fyzicky aj mentálne. Po technickej stránke výborne, nemal som ani jeden neplatný hod. Ak by bol lepší kruh, tak sú v súťaži hodnotnejšie výkony, ale tu je to o umiestnení,“ doplnil.

Kontroverzný Tichon

Striebornú medailu v kladivárskej súťaži mužov získala kontroverzná postava tohto odvetvia Bielorus Ivan Tichon, ktorý mal v minulosti trikrát pozitívny nález na doping. Ako 40-ročný sa opäť raz vrátil na súťažné aj medailové pódium.

„Som veľmi rád, že to nevyhral Tichon. Dilšod Nazarov je vynikajúci kladivár a zaslúžil si to. Pri Fajdekovej absencii vo finále bol najlepší adept na zlato. Mám ho rád a Tichona nie. Tichon tu nemal čo robiť, bol trikrát pozitívny na doping,“ poznamenal Lomnický a v súvislosti s celosvetovou pliagou športovcov doplnil: „Som veľmi šťastný, že som na olympiáde v Riu skončil piaty. Robím to poctivo, som čistý. Je to poctivý výkon z mojej strany.“

Slovenský kladivár verí, že piate miesto na olympijskom vrchole je dobrým znamením do budúcnosti a že sa čoskoro môže dočkať aj medaily z vrcholného podujatia. „Verím, že to príde, no záležať bude ako vždy aj na forme súperov,“ dodal spokojný Lomnický.

Finále – kladivo:

1. Dilšod Nazarov (Tadž.) 78,68 m, 2. Ivan Tichon (Biel.) 77,79, 3. Wojciech Nowicki (Poľ.) 77,73, 4. Diego del Real (Mex.) 76,05, 5. Marcel Lomnický (SR) 75,97, 6. Ashraf Amgrad Elseify (Kat.) 75,46, 7. Krisztián Pars (Maď.) 75,28, 8. David Söderberg (Fín.) 74,61

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marcel Lomnický