Marián pôjde na tri roky za mreže, družke Ľubomíre spôsobil podliatiny a vulgárne jej nadával

násilie, útok, päsť
Foto: ilustračné, Getty Images

Trest tri roky odňatia slobody nepodmienečne za týranie družky potvrdil vo štvrtok odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 50-ročného Mariána Kováčika z Hronca v okrese Brezno.

Senát zároveň zamietol odvolania Kováčika i prokurátora, ktorý požadoval pre neho prísnejší trest. Sudca hneď nariadil aj výkon trestu a Kováčika odviedla eskorta do väzenia.

Spôsobil jej podliatiny

O desať rokov mladšiu družku Ľubomíru týral Kováčik najmenej od leta v roku 2016. Bývali spolu v byte na sídlisku Mazorníkovo v Brezne, kde ju po predchádzajúcich hádkach viackrát fyzicky napadol. Údermi dlaňou a päsťou jej spôsobil podliatiny pod očami.

Psychicky ju týral aj po tom, ako od neho odišla a zverila sa do opatery krízového centra Náruč. Telefonicky jej vulgárne nadával a kontroloval ju, ako sa stará o ich maloletého syna.

Fyzicky a psychicky atakoval družku Kováčik opakovane aj koncom roku 2017. Po tom, ako Ľubomíru zbil v marci 2018, podala na neho trestné oznámenie.

Žalobca žiadal prísnejší trest

Kováčik sa bránil, že je nevinný, družku iba kontroloval, aby nepila alkohol a o syna sa riadne starala. Tvrdil, že bola na protialkoholickom liečení, ale po návrate pije vraj naďalej.

Prvostupňový senát ho uznal za vinného zo zločinu týrania blízkej a zverenej osoby, ktorý páchal dlhší čas. Za to mu uložil nepodmienečný trest odňatia slobody na tri roky v ústave s minimálnym stupňom stráženia.

Proti rozsudku sa odvolal prokurátor i obžalovaný. Žalobca požadoval uložiť prísnejší trest. Kováčik zase vyhlásil, že je nevinný a žiadal vec vrátiť na doplnenie dokazovania. Krajský súd nevyhovel ani jednému a prvostupňový verdikt potvrdil. Jeho rozhodnutie je právoplatné.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom