Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
šefčovič fico
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zľava: Predseda vlády SR Robert Fico a podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
23. júna 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Maroša Šefčoviča nahradí v europarlamente Monika Smolková

BRATISLAVA 23. júna (WEBNOVINY) – Ústredná volebná komisia (ÚVK) v pondelok zobrala na vedomie vzdanie sa mandátu lídra eurokandidátky Smeru-SD Maroša Šefčoviča, ktorý sa stal slovenským kandidátom na eurokomisára. Smer-SD za náhradníčku za Šefčoviča určil europoslankyňu Moniku Smolkovú. Agentúre SITA to povedal predseda ÚVK Dušan Štrauss.

Šefčovič dostal najviac hlasov

Vláda kandidatúru Šefčoviča na funkciu člena Európskej komisie na ďalšie funkčné obdobie 2014 až 2019 odobrila 11. júna. Šefčovič zastupuje Slovenskú republiku už v súčasnej Európskej komisii, jej členom sa stal 1. októbra 2009 po rezignácii Jána Figeľa. V súčasnosti je Šefčovič ako podpredseda Európskej komisie zodpovedný za oblasť medziinštitucionálnych vzťahov a administratívnych záležitosti. O budúcich portfóliách kandidátov na komisárov rozhodne budúci predseda Európskej komisie po konzultácii s predsedami vlád a hlavami členských štátov EÚ. Súčasťou schvaľovacej procedúry je zaslanie nominačného listu slovenskej vlády s menom navrhnutého kandidáta.

Šefčoviča v nedávnych eurovoľbách zvolili z čela kandidátky Smeru-SD za europoslanca na nasledujúce obdobie. Získal najväčší počet prednostných hlasov spomedzi všetkých kandidátov, krúžkovalo ho 66 966 voličov. Monika Smolková, ktorá Šefčoviča v europarlamente nahradí, má byť členkou výboru pre regionálny rozvoj a náhradníčkou vo výbore pre kultúru.

Europoslanci Smeru už vedia, čo budú robiť v parlamente

Štyria slovenskí europoslanci zo Smeru-SD už vedia, v ktorých výboroch Európskeho parlamentu budú pôsobiť. Ako povedal v pondelok pre agentúru SITA Vladimír Maňka, ktorý je vedúci slovenskej delegácie strany Smer-SD vo frakcii Socialistov a demokratov v Európskom parlamente, Monika Flašíková Beňová by mala pôsobiť v tomto volebnom období vo výbore pre ľudské práva. Ako náhradníčka bude pôsobiť vo výbore pre životné prostredie.

Boris Zala má byť členom zahraničného výboru a ako náhradník má byť vo výbore pre petície. Katarína Smolková má byť členkou výboru pre regionálny rozvoj a náhradníčkou vo výbore pre kultúru. Maňka má pôsobiť v rozpočtovom výbore. Zároveň má byť náhradníkom vo výbore pre ekonomiku a menové záležitosti.

Náhradník vo výbore môže podávať rôzne návrhy, ale hlasovať môže iba vtedy, keď nie je prítomný na rokovaní výboru jeho plnohodnotný člen. Na rozdelení europoslancov do výborov sa dohodla frakcia Socialistov a demokratov, ktorá podľa získaných mandátov dostala kvóty, koľko má mať členov v ktorom výbore.

Odporúčané články

Ľavica podporí Junckera v komisii, žiada však členské posty Smer musí podľa politológa aktualizovať takzvané istoty

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...