Masaker v Paríži: Teroristi zabili vyše 120 ľudí

Paríž
Foto: SITA/AP

PARÍŽ 13. novembra (WebNoviny.sk) – Teroristické útoky, ktoré sa v piatok večer odohrali vo francúzskej metropole Paríž, si podľa najnovších údajov vyžiadali 129 obetí a ďalších 352 zranených, z ktorých 99 je priamo ohrozených na živote.

K útoku sa prihlásil Islamský štát, ktorý hrozí aj ďalšími útokmi —->

VIAC V TOMTO ČLÁNKU

. Podľa agentúry AP sú medzi obeťami aj dvaja rumunskí občania. Ďalší Rumun bol pri útokoch v Paríži zranený, podobne ako aj niekoľko Američanov, čo dnes potvrdilo ministerstvo zahraničných vecí USA.

O život prišla aj aj Asta Diakiteová, sesternica francúzskeho futbalového reprezentanta Lassanu Diarru. O smutnej udalosti v rodine informoval 30-ročný záložník tímu Olympique Marseille na twitteri. „Bola pre mňa veľkou oporou, mojou veľkou sestrou. Spoločne musíme chrániť, milovať, rešpektovať a žiť v mieri,“ trúchli Diarra.

Sestra jeho spoluhráča z reprezentácie Antonia Griezmanna mala obrovské šťastie a prežila, hoci bola medzi desiatkami rukojemníkov v koncertnej hale Bataclan v čase vystúpenia americkej skupiny Eagles of Death Metal, keď sa tam odohrávala najväčšia dráma a najviac ľudí aj prišlo o život.

Komplici útočníkov môžu byť na úteku

Parížska prokuratúra potvrdila, že všetkých osem útočníkov je mŕtvych, pričom siedmi z nich zahynuli pri samovražedných bombových atentátoch. Ich možní komplici však môžu byť stále na úteku. Policajtov podporuje v uliciach mesta 1500 vojakov. Prokuratúra spresnila, že útoky sa odohrali na šiestich lokalitách vrátane národného štadióna Stade de France, kde došlo k dvom samovražedným bombovým atentátom a jednej explózii nálože.

Obrazom: Teroristické útoky v Paríži

Najkrvavejším útokom bola streľba v koncertnej sále Bataclan, kde mala vystúpenie americká rocková skupina Eagles of Death Metal. Traja teroristi ozbrojení automatickými zbraňami tam postrieľali desiatky ľudí. Francúzska spravodajská televízia BFMTV uviedla, že samovražední atentátnici v Bataclane aktivovali na svojich telách výbušninu ukrytú v opaskoch, čo bol prvý útok tohto typu vo Francúzsku. K streľbe došlo aj v niekoľkých reštauračných zariadeniach v centre mesta.

Medzi páchateľmi útoku v Bataclane bola údajne aj žena, informovala rozhlasová stanica Europe 1 a spresnila, že očití svedkovia, ktorí boli v klube, videli, ako do sály vchádza trojica teroristov: dvaja muži a jedna žena. Polícia tieto informácie zatiaľ nekomentovala.

Jeden z páchateľov útokov bol Francúz, našiel sa sýrsky i egyptský pas

Vďaka odtlačkom prstov francúzska polícia identifikovala jedného z páchateľov v parížskom klube Bataclan. Ako informovala televízia BFMTV, ide o Francúza, o ktorého sa zaujímali aj francúzske tajné služby. Na mieste útoku na futbalovom štadióne Stade de France sa pri tele jedného z predpokladaných útočníkov našiel egyptský pas, uviedla BFMTV. Vyšetrovatelia doklad totožnosti preverujú.

Ďalší zo samovražedných atentátnikov v Paríži mal pri sebe sýrsky pas, oznámila agentúra AP s odvolaním sa na dva zdroje francúzskej polície. Francúzske médiá spresnili, že polícia preveruje, či tento pas korešponduje s identitou samovražedného atentátnika – páchateľa útoku pri Stade de France. Nájdený sýrsky pas by mohol podľa gréckeho ministerstvo vnútra patriť sýrskemu migrantovi, ktorý sa 3. októbra tohto roku zaregistroval ako utečenec na gréckom ostrove Leros.

Belgická polícia v spojitosti s útokmi v Paríži podnikla sériu razií v meste Molenbeek v oblasti Bruselu, pričom zatkla jedného podozrivého muža. Uviedla to belgická televízia RTBF, podľa ktorej policajná akcia pokračuje. Miestne úrady nepotvrdili, ale ani nevyvrátili dohady, že policajná akcia súvisí s parížskymi atentátmi.

Podľa správ arabskej sekcie britskej spravodajskej spoločnosti BBC polícia v Molenbeeku pátra po čiernom aute s belgickou ŠPZ s tromi osobami na palube. Viacerí očití svedkovia totiž vypovedali, že jedno z áut použitých útočníkmi v Paríži malo belgickú registračnú značku. V ďalšom z áut sa našli parkovacie lístky z Molenbeeku.

Medzičasom sa v súvislosti s parížskymi atentátmi objavila aj hypotéza, že by mohla existovať spojitosť medzi nimi a prípadom z 5. novembra, keď nemecká polícia v blízkosti nemecko-rakúskej hranice zadržala podozrivého 51-ročného muža, v ktorého aute objavila strelné zbrane, ručné granáty a výbušniny.

S touto hypotézou ako prvá prišla rozhlasová stanica Bayerischer Rundfunk. Spojitosť medzi oboma prípadmi pripustil dnes v prejave na zjazde CSU aj predseda bavorskej krajinskej vlády Horst Seehofer. Hovorca veliteľstva polície v tejto spolkovej krajine Ludwig Waldinger však tieto dohady odmietol ako „špekuláciu médií“.

Vieme, odkiaľ tieto útoky prišli, povedal Hollande

Koordinované útoky prišli v čase, keď sa Francúzsko ako zakladajúci člen Spojenými štátmi vedenej koalície, ktorá vykonáva operácie proti extrémistickej skupine Islamský štát (IS) v Sýrii a Iraku, pripravuje protiteroristickými opatreniami na veľkú klimatickú konferenciu, ktorá sa začne koncom mesiaca v Paríži, pripomína agentúra Reuters. „Vieme, odkiaľ tieto útoky prišli,“ uviedol bez konkrétneho pomenovania páchateľa Hollande, ktorý v dôsledku vzniknutej situácie zrušil svoju účasť na víkendovom summite skupiny G20 v Turecku.

Útoky vyvolali vlnu solidarity

Útoky vyvolali vo Francúzsku opäť veľkú vlnu solidarity – podobne ako po januárových atentátoch so 17 obeťami na životoch.

Francúzska spravodajská televízia BFMTV informovala, že pred transfúznymi stanicami sa vytvárajú dlhé rady ľudí ochotných darovať krv pre zranených. Väčšina z nich reagovala na výzvy na sociálnych sieťach. Kľúčové slová #jedonnepourparis (darujem pre Paríž) a #dondusang (darovanie krvi) patria dnes k najviac zdieľaným na sociálnej sieti Twitter.

Sociálne médiá sú od piatku večera užitočným nástrojom na pátranie po nezvestných alebo na ubytovanie ľudí, ktorí sa po policajnej uzávere viacerých ulíc ocitli bez strechy nad hlavou alebo v potenciálnom nebezpečenstve – medzi nimi bolo aj mnoho turistov, čo sa namli ako dostať do svojho hotela. Mnohí Parížania však im prostredníctvom siete Twitter a platformy #PorteOuverte (Otvorené dvere) ponúkali prenocovanie alebo dočasné útočisko.

Pomocou hashtagu #RechercheParis (Pátranie Paríž) si zasa ľudia pomáhajú pri pátraní po nezvestných ľuďoch, ktorí sa svojim najbližším po útokoch v Paríži neozvali a nie je možné spojiť sa s nimi. Týka sa to najmä návštevníkov klubu Bataclan, ktorý bol jedným z terčov útokov a kde bol najvyšší počet obetí. Pred klub Bataclan ľudia prinášajú kvety na pamiatku obetí masakry a kartičky s modlitbami či osobnými vyznaniami.

Eiffelova veža a ďalšie pamätihodnosti sú uzavreté

Francúzi si obete uctia v pondelok na poludnie minútou ticha a štátne zástavy zvesili na pol žrde. Uvádza sa to vo vládnom obežníku, ktorý podpísal francúzsky premiér Manuel Valls. Obežník potvrdzuje aj vyhlásenie troch dní štátneho smútku, ktoré vo svojom dnešnom prejave k národu avizoval aj prezident Francois Hollande.

Francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve informoval o sprísnení bezpečnostných opatrení vo Francúzsku, ako aj na jeho hraniciach, ako aj o mobilizácii bezpečnostných zložiek. Podľa televízie BFMTV Cazeneuve pripustil aj vyhlásenie zákazu nočného vychádzania, ak si to situácia vyžiada. Nateraz platí výnimočný stav, ktorý krátko po útokoch vyhlásil prezident Francois Hollande.

Parížska radnica vyzvala obyvateľstvo, aby vychádzalo z domov len v nevyhnutných prípadoch. Z bezpečnostných dôvodov sú dnes v Paríži zavreté veľké obchodné domy, ako aj školy, kde dnes malo byť vyučovanie. Pre verejnosť je neprístupná aj Eiffelova veža, veľké kiná, divadlá i múzeá a nekonajú sa trhy.

Parížska prefektúra vyzvala obyvateľov francúzskej metropoly, aby zachovali pokoj, a súčasne varovala pred vytváraním fám a ich šírením; v súvislosti s piatkovými útokmi sa totiž objavili dohady, že ďalší útočníci by mohli byť na úteku. Polícia tieto správy nepotvrdila.

Na znak solidarity sa dviaceré známe monumenty na svete zahalili do farieb francúzskej trikolóry: napr. budova Opery v Sydney, ruské kolo v zábavnom parku v Las Vegas, budova Senátu v Mexiku či mrakodrap One World Trade Center v New Yorku. V mnohých mestách sveta sa už konali pietne zhromaždenia, na ktorých si ľudia uctili pamiatku obetí útokov v Paríži.

Slováci zatiaľ o pomoc kvôli útokom v Paríži nežiadali

Slovenskí občania doteraz v súvislosti s teroristickými útokmi vo Francúzsku nežiadali pomoc od ministerstva zahraničných vecí či slovenského veľvyslanectva v Paríži. Ako ďalej informoval hovorca rezortu diplomacie Peter Stano, tamojšie úrady zatiaľ nepotvrdili, či medzi obeťami boli aj Slováci.

„Rezort diplomacie už kontaktoval Slovákov zdržiavajúcich sa v Paríži, ktorí sa zaregistrovali prostredníctvom registračného formulára, a je pripravený poskytnúť slovenským občanom nevyhnutnú pomoc. Ministerstvo je naďalej v kontakte s príslušnými francúzskymi úradmi a situáciu pozorne sleduje a vyhodnocuje,“ uviedol Stano.

Slováci, ktorí potrebujú pomoc v súvislosti s teroristickými útokmi v Paríži, môžu kontaktovať diplomatickú pohotovostnú službu slovenského veľvyslanectva v Paríži (+33 672 07 68 32) alebo ministerstva (02 5978 2211).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe François HollandeHorst SeehoferManuel Valls