Matej Beňuš je druhý vo vodnom slalome v Penrithe

Matej Beňuš
Slovenský reprezentant Matej Beňuš Foto: SITA/Jozef Jakubčo

PENRITH 10. februára (WEBNOVINY) – V kvalifikácii C1 mužov na pretekoch Australian Open vo vodnom slalome v Penrithe obsadil Slovák Matej Beňuš druhé miesto.

Za víťazným Tonym Estanguetom z Francúzska zaostal o rovné dve sekundy.

„Trať bola jednoduchá, v semifinále to bude určite náročnejšie. Som iba vo fáze prípravy, tvrdo trénujem, cítim preto únavu. Doteraz som pracoval predovšetkým na kondícii, do skutočného začiatku sezóny ostávajú ešte dva mesiace. Som spokojný,“ povedal po svojej druhej kvalifikačnej jazde bronzový medailista z MS 2011 v Čunove Matej Beňuš.

Do sobotného semifinále postúpili zo slovenských reprezentantov v tejto kategórii aj Michal Martikán z 11. miesta a Karol Rozmuš, ktorý skončil dvadsiaty piaty. Neuspel iba Jerguš Baďura, ktorý obsadil 35. miesto, postupovalo prvých tridsať.

Výborný výkon predviedla aj Katarína Macová, ktorá v kvalifikácii C1 žien narušila hegemóniu domácich kanoistiek a skončila druhá.

Kaliská je piata

Kaliská

V kategórii K1 žien potvrdila post svetovej jednotky úradujúca majsterka sveta z minuloročného šampionátu v Čunove Rakúšanka Corinna Kuhnleová. Elena Kaliská bola o necelé tri sekundy pomalšia a zaradila sa vo výsledkovej listine na 5. priečku.

Na štart kvalifikácie C2 nastúpilo iba dvadsať posádok, presne toľko aj postupovalo do semifinále. Bojovalo sa teda iba o poradie, v akom budú deblovky štartovať. Ladislav a Peter Škantárovci odviedli štandardne dobrý výkon, rozdiel medzi ich dvoma kvalifikačnými jazdami bol 0,49 s. Klasifikovali ich na 7. priečke.

Nedarilo sa dvojici slovenských kajakárov, ani jeden z nich nepostúpil do hlavnej súťaže. Kamil Kaniščák obsadil 61. miesto, Marcel Potočný bol ešte o ďalšie štyri pozície nižšie. Postupovalo iba prvých štyridsať.

V noci z piatka na sobotu sú v Penrithe na programe semifinále a finále C1 mužov a K1 žien, o 24 hodín neskôr budú bojovať kajakári, kanoistiky a deblovky.

Výsledky – kvalifikácia Australian Open:

C1 muži: 1. Tony Estanguet (Fr.) 98,96 (0 trestných sekúnd), 2. Matej Beňuš (SR) 100,96 (0), 3. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 101,78 (0), … 11. Michal Martikán 104,29 (0), 25. Karol Rozmuš 107,78 (0), … nepostúpil do semifinále 35. Jerguš Baďura (všetci SR) 110,84 (2)

K1 ženy: 1. Corinna Kuhnleová (Rak.) 106,92 (0), 2. Jessica Foxová (Aus.) 107,36 (2), 3. Emilie Ferová (Fr.) 108,46 (0), … 5. Elena Kaliská 109,85 (0), … Viktória Orokocká (obe SR) – nenastúpila na štart

K1 muži: 1. Sebastian Schubert (Nem.) 95,53 (0), 2. Fabien Lefevre (Fr.) 98,00 (2), 3. Warwick Draper (Aus.) 98,21 (0), … nepostúpili do semifinále 61. Kamil Kaniščák 108,52 (6), 65. Marcel Potočný 109,85 (2)

C1 ženy: 1. Jessica Foxová (Aus.) 122,55 (0), 2. Katarína Macová (SR) 130,38 (2), 3. Leanne Guineová (Aus.) 134,72 (2)

C2 muži: 1. David Florence, Richard Hounslow (V. Brit.) 107,78 (0), 2. Pierre Labarelle, Nicolas Peschier (Fr.) 108,04 (0), 3. Fabien Lefévre, Denis Gargaud Chanut (Fr.) 109,13 (0), … 7. Ladislav Škantár, Peter Škantár (SR) 111,83 (0)

Viac k osobe Elena KaliskáKatarína MacováLadislav ŠkantárMatej BeňušMichal MartikánPeter ŠkantárTony Estanguet