Všetky Slovenky postúpili do semifinále MS v Čunove

Vodny slalom
Atmosféra počas 34. majstrovstiev sveta vo vodnom slalome v areáli Divoká voda v Čunove. Čunovo, 9. september 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

ČUNOVO 9. septembra (WEBNOVINY) – Slovensko bude mať v sobotnom semifinále K1 žien na 34. majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v Čunove kompletné trio reprezentantiek.

Jana Dukátová ide do bojov o medaily zo štvrtej, Elena Kaliská z dvanástej a Dana Mann-Beňušová z dvadsiatej piatej pozície.

„Som spokojná, že som urobila to, čo som mala. Postupujem do semifinále z tých lepších pozícií, čo by mohlo byť trošku výhodou, lebo budem si môcť lepšie pozrieť trať,“ skonštatovala po kvalifikácii Jana Dukátová. Hneď však sebakriticky pokračovala: „Nebol to bezchybný výkon. Boli tam veci, ktoré by som chcela zlepšiť. Verím, že som si to nechala na sobotu, kedy je semifinále a finále.“

Z vody vyšla s úsmevom na tvári

Dana Mann-Beňušová bola po prvej jazde na nepostupovej 32. priečke. V druhom kole sa však dokázala zlepšiť a tak vyliezala z vody so širokým úsmevom na tvári. „Keďže postupujem do semifinále, mám dôvod usmievať sa. Som spokojná. V tejto sezóne mi nikdy prvá jazda nevyšla, vždy som si postup zabezpečovala až druhou jazdou. Tradícia ostala zachovaná. Verím, že v trende zlepšovania budem pokračovať aj ďalej,“ dúfala sa rodáčka z Bratislavy, ktorá v deň otvorenia šampionátu 6. septembra oslávila svoje 27. narodeniny.
Vodny slalom
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Slovenskí slalomári sú absolútnou svetovou špičkou. Dokážu skrotiť aj tie najdivokejšie vody. Nečudo, že sa všetci do jedného sťažovali na málo náročnú trať pripravenú pre kvalifikáciu.

Pre nás domácich bola naozaj veľmi jednoduchá. Ale ktovie, čo na to hovoria zástupcovia z tých menej vyspelých krajín. Dalo sa však čakať, že na kvalifikáciu na majstrovstvách sveta, kde je široké zastúpenie pretekárov rôznej výkonnosti, to bude takéto. Verím, že na semifinále to už bude niečo náročnejšie,“ nádejala sa Jana Dukátová. Jej kolegyňa v reprezentačnom tíme Dana Mann-Beňušová.

Mann-Beňušová: „Trať bola jednoduchá“

Práve ľahkú trať považovala za príčinu svojho nevýrazného výkonu v prvom kole. „Trať bola jednoduchá. Ja som si ťukla už na šiestej bránke a potom sa to so mnou viezlo. Nemyslím si, že to bola moja chyba, tá bránka nebola dobre postavená. V druhom kole som si špeciálne na ňu dávala pozor. Zle som išla v dolnej časti trate, v tej azda najjednoduchšej pasáži som bola pomalá,“ analyzovala jazdu členka ŠKP Bratislava, ktorá však od svojho vydaja žije prevažne v USA.
Vodny slalom
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Jana Dukátová v stredu v nakoniec zrušených kvalifikačných pretekoch triumfovala. Sama však uznala, že to bolo viac o šťastí, ako o skutočných schopnostiach.

„Dnes to bolo regulárne. Pohyb tyčiek bol minimálny, na to sme zvyknutí. Toto je vietor, pri ktorom sa bežne preteká a všetci veríme, že už to bude len lepšie,“ vyslovila svoje želanie zverenka trénera Róberta Orokockého. Na dvojdňové čakanie na reprízu kvalifikácie sa nesťažovala.

Niektorí pretekári to nemajú radi, keď musia takto dlho čakať na štart. Mne to v podstate nespravilo žiadny veľký škrt cez rozpočet. Vo štvrtok som mala iba krátky tréning a potom som mohla využiť čas na to, na čo som doma nemala doteraz čas,“ s úsmevom skomentovala Jana Dukátová uplynulé dni.

Kaliská: „Dnes to nebolo o riskovaní“

Obe reprezentačné i oddielové kolegyne majú tie najvyššie ciele. „Bola by som spokojná s finálovým umiestnením. Potom uvidíme…,“ nechcela byť konkrétna Dana Mann-Beňušová. „Dôležité bude postúpiť do finále. To bude krok číslo jeden a vôbec nebude jednoduchý. Konkurencia je veľká, kvalita pretekárok je nesmierne vyrovnaná. Veď všetkých tridsať semifinalistiek sa zmestilo vo výsledkovej listine do deviatich sekúnd. Bude to preto náročné dostať sa do finálovej desiatky, ale verím, že dobrým výkonom na domácej trati to zvládnem,“ naznačila o niečo viac Jana Dukátová.
Vodny slalom
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Určite však bude chcieť do toho prehovoriť aj Elena Kaliská.

Dvojnásobná olympijská víťazka mala istotu postupu prakticky už po prvom kvalifikačnom kole, v druhom urobila za desiatou bránkou nepríjemného eskimáka a napokon nazbierala 202 trestných sekúnd.

„Som rada, že som sa dostala do semifinále. Dnes to nebolo o riskovaní. Bolo potrebné aspoň raz ísť čisto bez veľkých a hrubých chýb. Uvidíme ako to bude vyzerať zajtra. Voda je síce v Čunove ťažká, ale trať nebola veľmi náročná. Poslednú časť trate sme však nemohli vôbec podceniť,“ povedala Elena Kaliská.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Elena KaliskáJana Dukátová