Matovič ohlásil lockdown. Zavrú sa obchody, terasy, ale kostoly a lyžiarske strediská majú zelenú (video)

Igor Matovič
Zľava: Predseda vlády SR Igor Matovič a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí počas tlačovej konferencie na Úrade vlády SR na tému: Protiepidemické opatrenia v súvislosti s COVID-19. Bratislava, 9. december 2020. Foto: SITA/Jana Birošová
  • aktualizované 9. decembra, 19:02

Predseda vlády Igor Matovič, minister zdravotníctva Marek Krajčí, minister dopravy Andrej Doležal a hlavný hygienik SR Ján Mikas na tlačovej konferencii oznámili nové protiepidemické opatrenia.

Obchody okrem tých, ktoré zabezpečia základné potreby, budú od pondelka 21. decembra zatvorené. Obmedzenie prevádzok bude trvať minimálne tri týždne.

„Ak sa dovtedy dostaneme do situácie, že máme najmä nemocnice pod kontrolou, tak postupne budú končiť uzavretia v jednotlivých okresoch, podľa incidencie v tom regióne,“ vysvetlil premiér.

Tlačová konferencia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ako pokračoval, každý jeden okres otvoria z takzvaného „lockdownu“ až vtedy, ak bude epidemiologická situácia taká, že bez akéhokoľvek strachu budú môcť deti pustiť bez testovania do školy. Podmienkou bude len testovanie školského personálu.

Režim na hraniciach

Režim na slovenských hraniciach by sa počas „lockdownu“ nemal meniť.

„Vzhľadom na to, že u nás sa tá situácia zhoršuje a v druhých krajinách sa zlepšuje predpokladám, že tá epidemiologická situácia sa približne vyrovná. Načo sa budete brániť pred príchodom ľudí s plus-mínus rovnako epidemiologicky zasiahnutej krajiny?,“ povedal premiér Matovič.

Kostoly ani fitness centrá nezatvoria

Pri rušení obmedzení budú chcieť otvárať aj interiéry reštaurácií aspoň na polovičnú kapacitu. Úrad verejného zdravotníctva SR a ministerstvo zdravotníctva by mali v najbližšom čase predstaviť takzvaný COVID automat, z ktorého bude presne známe, aké budú podmienky na uvoľnenie „lockdownu“.

Mikas potvrdil, že kostoly, kiná a ani fitness centrá nebudú počas vianočných sviatkov zatvorené, ak budú dodržiavať opatrenia tak, ako ich majú v súčasnosti nastavené.

Podotkol, že pred Vianocami budú komunikovať s náboženskou obcou, ktorú plánujú dôrazne požiadať, aby nastavené limity dodržiavala.

Pravidelné testovanie zamestnancov

Hlavný hygienik vysvetlil, že obmedzenie prevádzok bude na Slovensku fungovať približne v rovnakom rozsahu, ako to bolo počas veľkonočných sviatkov.

„Týmto bude obmedzená mobilita obyvateľstva a vyzývam všetkých ľudí, aby akceptovali všetky opatrenia,“ dodal Mikas a naliehal na ľudí, aby nenavštevovali ani vianočné trhy.

Viac o téme: Koronavírus

Minister zdravotníctva uviedol, že od pondelka 21. decembra budú mať všetky deti školské prázdniny. Neskôr, od pondelka 28. decembra bude Ministerstvo hospodárstva SR pravidelne testovať zamestnancov podnikov, ktoré majú viac ako 500 zamestnancov.

Plán opatrení:

od 11. decembra – zatvorenie terás reštaurácií – jedlo so sebou zostáva zachované

od 14. decembra – sprísnenie podmienok prevádzky hotelov, vlekov a lanoviek – bude sa vyžadovať test nie starší ako 72 hodín

od 21. decembra – školské prázdniny a zatvorenie obchodov – (okrem nevyhnutných pre zabezpečenie základných potrieb) opatrenie platné minimálne 3 týždne

od 28. decembra – pravidelné testovanie zamestnancov podnikov – nad 500 zamestnancov

Opatrenia sa dotknú aj zimných stredísk, ktoré však naďalej budú môcť fungovať.  Od 14. decembra sa sprísnia podmienky prevádzky hotelov, vlekov a lanoviek. Vyžadovať sa bude od návštevníkov test na koronavírus, nie starší ako 72 hodín.

Ako informoval Mikas, maximálna kapacita kabíny lanoviek bude stanovená na jednu osobu. Členovia jednej domácnosti budú môcť využiť jednu kabínu.

Doležal chce pomôcť cestovnému ruchu

Minister Doležal zdôraznil, že zimné strediská zostanú otvorené aj preto, že jeho rezort obhájil pred odborníkmi semaforový plán, ktorý obsahuje okrem sprísnení hygienických opatrení aj prvok testovania.

„V najbližších dňoch predstavíme konkrétny nástroj na pomoc domácemu cestovnému ruchu, vďaka ktorému budú môcť reštaurácie, kaviarne či zimné strediská požiadať o finančnú pomoc,“ dodal Doležal. K dispozícii podľa jeho slov bude 100 miliónov eur.

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal zdôraznil, že zimné strediská zostanú otvorené aj preto, že jeho rezort obhájil pred odborníkmi semaforový plán, ktorý obsahuje okrem sprísnení hygienických opatrení aj prvok testovania.

„V najbližších dňoch predstavíme konkrétny nástroj na pomoc domácemu cestovnému ruchu, vďaka ktorému budú môcť reštaurácie, kaviarne či zimné strediská požiadať o finančnú pomoc,“ dodal Doležal. K dispozícii podľa jeho slov bude 100 miliónov eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalIgor MatovičJán MikasMarek Krajčí
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR