Matovič neuspel v parlamente so zmenami stravných lístkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Matovič, gastráče
Pred NR SR sa dnes uskutočnil protest proti zmenám v Zákonníku práce. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) – Zamestnanci nebudú mať novú možnosť rozhodnúť sa, či chcú dostávať stravné lístky alebo finančný príspevok na stravu. Poslanci totiž neschválili pozmeňujúci návrh poslancov zo skupiny Obyčajní ľudia k novele Zákonníka práce. Tí pritom podmieňovali celkovú podporu Zákonníka práce aj schválením tohto návrhu. O zákone ako o celku poslanci budú hlasovať v stredu. Návrh Igora Matoviča nepodporili piati poslanci KDH a jeden poslanec SDKÚ-DS, a to Stanislav Janiš.

Poslanci podporili inú zmenu, ktorá sa týka stravných lístkov. Na základe pozmeňujúceho návrhu Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS) by mal klesnúť poplatok za sprostredkovanie stravovacích služieb prostredníctvom stravovacích poukážok. Podľa Kaníka bola doterajšia úroveň poplatku neúmerná, keďže presahovala 6 % z hodnoty uvedenej na stravovacej poukážke. Výška poplatku za sprostredkované stravovacie služby by teda mala po novom byť maximálne 3 % z hodnoty sumy uvedenej na stravovacej poukážke.

Koaliční poslanci vďaka gastrofirmám zbohatnú, vyhlásil Matovič

Igor Matovič obvinil koaličných poslancov, ktorí nepodporili jeho návrh o gastrolístkoch, že v najbližšom období veľmi zbohatnú. „Musíme sa pozrieť v najbližších týždňoch na účty niektorých poslancov. Gastrofirmy sú veľmi bohaté. Biznis s gastrolístkami je veľmi výnosný a myslím si, že niektorí poslanci veľmi zbohatnú,“ vyhlásil dnes Matovič. „Gastroloby dnes zvíťazila“, dodal.

Matovič
Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

Neboli sme svine ako oni, vyhlásil Matovič

Matovič obvinil SDKÚ-DS a KDH z nedodržania dohôd, pretože podľa neho dostal prísľub z Koaličnej rady, že vládni poslanci jeho návrhy podporia. „SDKÚ-DS sa ukázala ako veľmi neseriózny partner a KDH ako extrémne neseriózny partner. Sú to strany, ktoré sú vám schopné povedať do očí niečo iné a potom urobiť niečo iné,“ zdôraznil. Obyčajní ľudia napriek nepodpore ich návrhov podporili zákon o hazarde z dielne KDH. „Neboli sme svine ako oni,“ vyhlásil.

Podľa Matoviča koalícia Obyčajných ľudí používa ako handru, s ktorou niekedy vytiera zem. „Používajú nás ako cvičené opičky, od ktorých očakávajú, aby sme im stláčali určené knoflíčky, ale nechcú dodržiavať sľuby. Odmietame zastávať naďalej rolu špinavej handry,“ dodal.

Sviatky sa nebudú presúvať

Slováci nebudú môcť čerpať pracovné voľno v piatok za sviatky, ktoré pripadnú na utorok až štvrtok. Pôvodne malo ísť o sviatky pripadajúce na 1. mája, 8. mája, 29. augusta, 1. septembra a 17. novembra. Poslanci však neschválili pozmeňujúci návrh poslancov zo skupiny Obyčajní ľudia k vládnej novele Zákonníka práce. Tí podmieňovali svoju podporu Zákonníka práce aj schválením tohto návrhu.

Plénum NR SR zároveň nepodporilo pozmeňujúci návrh Viery Tomanovej (Smer-SD) a Júliusa Brocku (KDH) k vládnej novele Zákonníka práce. Obchody tak na Slovensku zatvorené počas všetkých sviatkov neostanú. Zákaz práce v maloobchode, ktorý sa v súčasnosti vzťahuje na 1. január, na Veľkonočnú nedeľu, 24. december po 12.00 hodine a na 25. december, sa nerozšíri na 14 sviatočných dní.

Obyčajní ľudia zákonník nepodporia

Matovič zároveň povedal, že Obyčajní ľudia nepodporia v stredu definitívnu podobu Zákonníka práce, ako to avizoval, ak neprejdú jeho návrhy. Koalícia by však nemala mať problém Zákonník práce presadiť, pretože opozícia nebude mať dostatok poslancov v pléne. Koalícii by podľa informácií agentúry SITA malo stačiť 74 poslancov. Vládna väčšina v parlamente môže mať však problém, ak Zákonník práce do parlamentu vráti prezident. V takom prípade bude na jeho schválenie potrebovať 76 hlasov.

Mihál očakáva schválenie Zákonníka práce ako celku

Stavať schválenie novely Zákonníka práce na jednom bode je podľa ministra práce Jozefa Mihála dosť nešťastné a krátkozraké. Vyhlásil to v utorok v reakcii na neschválenie pozmeňujúcich návrhov Igora Matoviča. Ten pritom schválenie celej novely Zákonníka práce podmieňoval aj podporou jeho návrhov.

„Každý poslanec má právo na svoj slobodný názor,“ uviedol po hlasovaní Mihál. Očakáva pritom, že
Jozef Mihál
Foto: SITA/Marián Peiger

Zákonník práce by ako celok v stredu mal prejsť. „Zajtrajšie očakávania sú také, že Zákonník práce by prejsť mal,“ uviedol Mihál. Ak sa podľa jeho slov zopakuje dramatické hlasovanie z utorka, tak to bude „príjemný adrenalín pred letnou dovolenkou“. Ak by však aj novela neprešla, tak podľa Mihála „život ide ďalej“. O tejto možnosti však podľa neho nie je potrebné špekulovať.

Za nepodporením návrhu Matoviča nevidí predseda KDH Pavol Hrušovský žiaden úmysel. „Nie je za tým žiaden úmysel, nie je za tým žiaden iný dôvod, ako len hľadanie dobrého vecného riešenia pri každom jednom prijatí pozmeňovacieho návrhu,“ uviedol Hrušovský. Dodal pritom, že dohoda v koalícii bola taká, že strany podporia jeden z návrhov, ktorými Matovič podmieňoval podporu Zákonníka práce. Podľa Hrušovského je dôležité schválenie novely Zákonníka práce ako celku, a to KDH podľa jeho slov podporí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičPavol HrušovskýStanislav Janiš