Matovičova vláda schválila prísnejšie opatrenia proti koronavírusu. Ak nezaberú, zastaví sa aj výroba

VLÁDA: Rokovanie 79. schôdze
Premiér Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR
  • aktualizované 28. februára 21:50

Vláda v nedeľu schválila nové opatrenia proti šíreniu koronavírusu, o ktorých rokoval od 22. februára spolu s odborníkmi a vedcami.

Viac o téme: Koronavírus

Ako napísal premiér Igor Matovič (OĽaNO) na sociálnej sieti Facebook, vláda v nedeľu schválila návrhy na riešenie pandemickej situácie, na ktorých sa dohodol počas tohto týždňa s odborníkmi. „Som veľmi rád a verím, že naše spoločné návrhy na zmenu pomôžu,“ uviedol s tým, že s vedcami rokoval od utorka, pričom v sobotu 27. februára sa im podarilo dohodnúť finálny návrh.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Vláda zasadala online v nedeľu od 16.00, ale tlačová konferencia sa neuskutočnila. O mediálnom výstupe bude tlačový odbor informovať v pondelok 1. marca.

Naživo: Tlačová konferencia o opatreniach proti koronavírusu

  • tlačová konferencia sa uskutoční zrejme v pondelok 1. marca

Cieľom opatrení je podľa schváleného vládneho dokumentu znížiť v nasledujúcich troch týždňoch, teda od 1. do 21. marca mobilitu, spomaliť šírenie infekcie, zamedziť importu nových variantov vírusu z rizikových krajín a zredukovať nárast hospitalizácií v nemocniciach.

V prípade, že sa do 21. marca nedosiahne žiadaný efekt opatrení, začne sa príprava na zavedenie tvrdého obmedzenia pohybu, zastavenie výroby a uzavretie krajiny.

Povinnosť nosiť respirátory FFP2

Z prijatých opatrení vyplýva, že od 8. marca bude povinnosťou nosiť respirátor FFP2 bez filtra v obchodných prevádzkach a v mestskej hromadnej doprave, od 15. marca následne vo všetkých interiéroch, okrem prvého stupňa základných škôl.

Medzi navrhnutými opatreniami je napríklad sprísnenie kontroly prechodu štátnych hraníc a registrácie v aplikácii e-hranica, zavedenie podmienky 72-hodinového negatívneho testu pre vstup na Slovensko pre pendlerov zo susedných krajín či zavedenie e-karantény do konca apríla.

Tiež sa navrhuje zacieliť testovanie na koronavírus na osoby s príznakmi, osoby v ohniskách a potenciálnych ohniskách, ako napríklad na pracoviskách či v školách.

Zrušené výnimky aj COVID príplatok

Medzi ďalšie schválené opatrenia patrí zrušenie výnimky, ktorá povoľuje osobám pozitívnym na COVID-19 vychádzať z domu na akýkoľvek účel vrátane vstupu do predajní. Výnimku predstavuje odôvodnená návšteva lekára a lekárne.

Ruší sa tiež výnimka na vychádzku do prírody mimo okresu. Vláda si tiež kladie za cieľ distribuovať testy na samotestovanie do domácností, pričom pozitívne výsledky by sa mali overovať RT-PCR testom.

Zvýšiť sa má tiež počet kontrol vykonávaných príslušníkmi Policajného zboru, nasadenie príslušníkov Ozbrojených síl SR na pomoc pri kontrole dodržiavania opatrení a zabezpečenie dennej medializácie počtu vykonaných kontrol, udelených pokút a exemplárnych prípadov. Ďalším záväzkom je vyžadovanie striktného dodržiavania minimálnej plochy 15 metrov štvorcových na jedného zákazníka v predajni.

Zaviesť sa má aj COVID príplatok, ktorý má motivovať k striktnému dodržaniu karantény pre všetkých členov domácnosti.

Matovič sa zastal ministra Krajčího

Premiér Matovič v nedeľňajšej diskusnej relácii V politike televízie TA3 uviedol, že podmienky lockdownu na Slovensku sa už príliš sprísňovať nemôžu. Mohli by sa podľa neho ešte teoreticky zatvoriť fabriky, ale ako zdôraznil, to však nikto urobiť nechce.

„Sú ľudia a aj časť tej vedeckej obce, ktorí hovoria, že toto je jediné riešenie v tejto situácii, na druhej strane si myslím, že by sme mali vyčerpať všetky ostatné možnosti, ak by sme k takémuto zásadnému kroku pristúpili,“ povedal Matovič.

Podľa premiéra je v súčasnej situácii dôležité, aby ľudia rešpektovali aktuálne platné opatrenia. „Ak by sme dnes dodržiavali iba úplne základné opatrenia ako rúška, umývanie rúk, odstupy, tak by sme tu nemali také množstvo prípadov,“ povedal Matovič s tým, že opatrenia dodržiavajú možno dve tretiny ľudí a jedna tretina ich nedodržiava.

Predseda vlády sa tiež zastal ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO), ktorý podľa neho „bojoval za zdravie a životy“ a už na jeseň požadoval sprísnenie pandemických opatrení. „Apeloval na ostatných ministrov, najmä na Sulíka (Richard Sulík, minister hospodárstva, pozn. SITA) a SaS-ku, sprísnime opatrenia,“ povedal Matovič s tým, že vláda nakoniec schválila kompromis.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič