Koronavírus: Sputnik V dostal od Krajčího zelenú, v nemocniciach je rekordný počet hospitalizovaných (online)

Nemocnica, Ružinov
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel.

Epidemická situácia sa na Slovensku postupne zhoršuje. Celá krajina je v čiernej farbe, v rámci regionálneho rozdelenia od 1. marca máme 20 čiernych okresov, ďalších 53 je bordových a zvyšných šesť okresov je červených.

Viac o téme: Koronavírus

COVID automat – farby okresov podľa epidemickej situácie

 • od 1. marca

Čierne okresy na Slovensku (20)

 • Bánovce nad Bebravou, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Ilava, Martin, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Piešťany, Považská Bystrica, Revúca, Rožňava, Šaľa, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen

Bordové okresy na Slovensku (53)

 • Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Brezno, Bratislava (I. – V.), Bytča, Čadca, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Komárno, Košice (I. – IV.), Košice – okolie, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Myjava, Nitra, Nové Zámky, Pezinok, Poltár, Poprad, Prešov, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Ružomberok, Sabinov, Senec, Senica, Skalica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Topoľčany, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žilina, Zlaté Moravce

Červené okresy na Slovensku (6)

 • Kežmarok, Námestovo, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Tvrdošín

Od 17. februára sa sprísnil aj režim na hraniciach. Okrem iného sa zrušil zoznam menej rizikových krajín a možnosť prekročenia hraníc so 72-hodinovým testom na koronavírus.

Reprodukčné číslo je aktuálne nad hodnou jedna. Mierne stúpa 14-dňová incidencia. Za posledných sedem dní u nás pribudlo 16 212 prípadov ochorenia COVID-19, ktoré odhalili PCR testy (pondelok – 2077, nedeľa – 842, sobota – 1815, piatok – 2848, štvrtok – 2645, streda – 2438, utorok – 3547).

COVID automat, testovanie, školy, cestovanie okresy
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

Pozvoľna rastú aj počty hospitalizovaných. Nemocnice majú k dispozícii stále menej voľných ventilovaných lôžok. Rovnako sa mierne zhoršuje sedemdňový priemer pozitívnych prípadov, a to práve pre rastúce reprodukčné číslo.

Pozitívnou správou však je, že mierne klesli priemerné denné úmrtia. Kým minulý týždeň Slovensko evidovalo priemerne 108 úmrtí v súvislosti s koronavírusom, tento počet aktuálne klesol na 98. Za posledný týždeň koronavírus na Slovensku zabil až 621 ľudí (pondelok – 118, nedeľa – 81, sobota – 114, piatok – 109, štvrtok – 107, streda – 84, utorok – 104).

Situáciu v súvislosti s koronavírusom sledujeme online (minúta po minúte)

 • utorok 2. marca

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v stredu.

18:49 Zhoršujú sa viac-menej všetky ukazovatele. Minister zdravotníctva Marek Krajčí o tom informoval na tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii. Najhoršia situácia je v nemocniciach, kde opäť zaznamenávame rekord v počte hospitalizovaných a počet voľných ventilovaných lôžok je podľa ministra enormne nízky. Rastie aj mobilita, ktorá sa zvyšuje z týždňa na týždeň. To podľa ministra hovorí o tzv. pandemickej únave. Obyvatelia majú problém s prísnym dodržiavaním opatrení, časť populácie ich však stále dodržiava.

18:23 Naživo: Tlačová konferencia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) o aktuálne epidemickej situácii.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:47 Nákup neregistrovanej ruskej vakcíny Sputnik V je spochybnením európskej spolupráce pri riešení pandémie. Pre agentúru SITA to uviedol europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH). Dodal, že okrem prejavu nespoľahlivosti môže byť najväčší dopad okrem zdravotného rizika taký, že občania zaočkovaní takouto vakcínou nebudú môcť vycestovať do iného členského štátu Európskej únie (EÚ).

Podľa europoslanca je potrebné rešpektovať odborníkov a používať len vakcíny registrované v Európskej liekovej agentúre. Domnieva sa, že ak by Rusko o registráciu Sputniku V požiadalo, zrejme by ju aj dostalo. „To, že tak neurobilo, ukazuje, že vakcínu a aj celú pandémiu vníma ako primárne politickú a nie medicínsku záležitosť,“ doplnil Štefanec s tým, že Rusko sa aj pomocou svojej vakcíny snaží narušiť jednotu a dôveru vo vnútri EÚ. „Keďže tu ide o ľudské životy, považujem to za hyenizmus,“ zdôraznil Štefanec.

Ako pre agentúru SITA uviedol europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka, skutočným problémom pritom nie je samotný nákup vakcíny Sputnik V, ale fakt, že ním chce premiér Igor Matovič (OĽaNO) očkovať ľudí bez overenia zo strany Európskej liekovej agentúry (EMA). „A ešte pritom teatrálnym vítaním vakcíny na letisku robí užitočného idiota ruskej propagande. Nevšimol som si, že by podobne vítal nemeckú, americkú či britsko-švédsku vakcínu. V očiach našich európskych partnerov je to nepochopiteľné,“ zdôraznil Šimečka.

Dodal, že zo strany Ruska je to „priehľadná geopolitická hra“ a Matovič jej dokonale „sadol na lep“. Šimečka pripomenul, že ruské médiá sú dnes plné propagandistických fotiek z košického letiska a oslavných správ o tom, ako sa Slovensko „vykašľalo“ na európsku súdržnosť a privítalo záchranu z Ruska.

Europoslanec zároveň dodal, že EÚ už týždne vyzýva Rusov, aby dodali potrebné podklady a požiadali o registráciu Sputnika. Šimečka dodal, že Matovič ukázal strategickú slabinu a Rusko sa bude snažiť využiť Slovensko pri svojej propagande a rozbíjaní európskej súdržnosť. Doplnil, že premiér tým zásadne skomplikoval situáciu slovenskej diplomacii a obáva sa, že aj bezpečnostným zložkám.

17:32 Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla s riaditeľkou Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzanou Baťovou, ktorá opätovne skonštatovala, že očkovanie neregistrovanou a nepreverenou vakcínou považuje za veľmi rizikové.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:11 Školy budú v novom režime fungovať od budúceho týždňa a nie od stredy 3. marca, ako bolo pôvodne avizované.

Vo videu na stránke Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR to oznámila riaditeľka predprimárneho vzdelávania a základných škôl na rezorte školstva Anna Chlupíková.

„Pripravujeme rozhodnutie ministra školstva o tom, čo sa bude meniť a ako budeme ďalej fungovať. Toto rozhodnutie bude platiť od pondelka 8. marca. Chcem upokojiť všetkých riaditeľov škôl a školských zariadení. Nemusia sa náhliť s tým, aby do zajtra všetko zvládli,“ priblížila Chlupíková. Dodala, že naďalej platí rozhodnutie ministra z pondelka 8. februára.

Od budúceho týždňa by mali byť materské školy a prvý stupeň základných škôl otvorené najmä pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry a tých, ktorí nemôžu pracovať z domu.

Avšak prezenčná forma výučby bude možná aj pre končiace ročníky na stredných školách a pre stredné zdravotnícke školy. Tiež aj pre skupiny jeden učiteľ plus päť žiakov, a to z dôvodu, že sa nemôžu učiť dištančne online. Naďalej platí, že jeden z rodičov sa musí preukázať negatívnym testom na ochorenie COVID-19, nie starším ako sedem dní.

Negatívny test musí mať aj žiak vo veku od druhého stupňa vyššie. Ide o žiakov, ktorí sa v škole stretávajú v skupine po päť spolu s učiteľom. Negatívnym testom sa majú naďalej preukazovať aj študenti stredných zdravotníckych škôl a žiaci končiacich ročníkov stredných škôl.

16:57 Priemerný vek COVID pacientov hospitalizovaných v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) Košice je 60 rokov. Ľudia do 50 rokov veku tvoria štvrtinu pacientov a momentálne evidujú 30 hospitalizovaných vo veku do 40 rokov. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Košice Monika Krišková.

16:46 Záujemcovia o príspevky z projektu Prvá pomoc za február už môžu zasielať svoje žiadosti a výkazy pre opatrenia 2, 4A a 4B e-mailom na adresu úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Podávať ich môžu do 30. apríla.

„V súvislosti so zhoršenou epidemiologickou situáciou si Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR uvedomuje dôležitosť a nevyhnutnosť zvýšenej pomoci zamestnávateľom, zamestnancom a SZČO,“ uviedla hovorkyňa rezortu práce Eva Rovenská a dodala, že s cieľom udržať čo najviac pracovných miest ministerstvo rozšírilo okruh oprávnených žiadateľov, navýšilo finančnú pomoc a predĺžilo obdobie podpory z projektu Prvá pomoc do 30. júna.

V rámci opatrenia č. 2 ministerstvo rozšírilo kategórie poklesu tržieb z pôvodných štyroch na sedem kategórií s výškou príspevkov od 330 eur do 870 eur. „Toto rozšírenie prináša adresnejšiu a férovejšiu pomoc,“ uvádza ministerstvo. V rámci opatrenia 4A a 4B sa vybraným skupinám SZČO, slobodným povolaniam, športovcom a jednoosobovým s.r.o. zvyšuje príspevok na 360 eur. O pomoc môžu žiadať tí záujemcovia, ktorí začali prevádzkovať svoju činnosť po 1. februári 2020, najneskôr však k 1. februáru 2021.

Žiadosti a výkazy pre opatrenia 1, 3A a 3B za mesiac február 2021 budú zverejnené po schválení dodatku k schéme štátnej pomoci Európskou komisiou. Všetky aktuálne informácie sú dostupné na stránke pomahameludom.sk.

16:25 Zamestnanci, ktorým povaha práce neumožňuje vykonávať ju z domu, budú od stredy 3. marca potrebovať potvrdenie od zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce.

Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Eva Rovenská. „Ministerstvo zverejnilo na svojej internetovej stránke odporúčanie s návrhom potvrdenia zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce zamestnanca,“ uviedla hovorkyňa s tým, že návrh potvrdenia zamestnávateľa obsahuje príklad základných údajov, ktoré má potvrdenie obsahovať.

Banská Bystrica

16:04 Banskobystrická samospráva sa chce postarať o svojich obyvateľov a uľahčiť im novú povinnosť nosiť respirátory v prostriedkoch MHD.

Ako informuje hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, trolejbusy a autobusy Dopravného podniku mesta Banská Bystrica a SAD Zvolen vybavila radnica respirátormi FFP2 v počte 1 200 kusov. V prípade, že do prostriedkov estskej hroadnej dopravy (MHD) nastúpi od stredy 3. marca cestujúci bez respirátora, pretože si ho zatiaľ nezabezpečil, bude si ho môcť vyzdvihnúť u vodiča bezplatne.

„Keďže od pondelka 8. marca bude nosenie respirátora povinné aj v prostriedkoch MHD, chceme obyvateľom pomôcť zadovážiť si ich v predstihu. Aj týmto opatrením chceme zabrániť šíreniu nákazy COVID-19,“ uviedol banskobystrický primátor Ján Nosko.

Mesto Banská Bystrica plánuje nakúpiť ďalšie respirátory FFP2 a zároveň vyslať pred najväčšie obchodné reťazce dobrovoľníkov. Pomáhali by ich rozdávať okoloidúcim, ktorí budú ako ochranu pred koronavírusom stále používať len rúško.

„Respirátory FFP2 budú cestujúcim k dispozícii v trolejbusoch a autobusoch od stredy rána. Nakúpili sme dostatočné množstvo týchto ochranných pomôcok aj pre našich zamestnancov a najmä vodičov, aby boli chránení, keďže denne prichádzajú do kontaktu so stovkami cestujúcich,“ doplnil riaditeľ Dopravného podniku mesta Banská Bystrica Miroslav Snopko.

15:50 Naživo: Tlačová konferencia premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) na tému „Neklamme si o Sputniku V“

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:35 Pendleri sa na hraniciach naďalej musia preukazovať negatívnym testom nie starším ako sedem dní.

15:14 Ľudia nad 65 rokov by mali byť proti ochoreniu COVID-19 očkovaní medzi prvými. V diskusnej relácii televízie Markíza Na telo plus to povedal minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Reagoval tak na výrok predsedníčky poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Anny Zemanovej, ktorá cez víkend uviedla, že obyvatelia starší ako 65 rokov si na zaočkovanie budú musieť počkať, pretože netvoria ekonomickú hodnotu.

Sulík považuje Zemanovej výrok za nešťastný, no po tom, ako sa ospravedlnila, to zároveň vníma ako uzavretú záležitosť. „Anna Zemanová chcela povedať niečo v zmysle, že ľudia nad 65 rokov sú spravidla na dôchodku a tento výrok nebol šťastný. Jednoducho, keď ste v politike a máte sa vkuse k niečomu vyjadrovať, tak občas šliapnete vedľa,“ ozrejmil líder SaS.

Ľudia nad 65 rokov by mali byť podľa Sulíka očkovaní hneď po zdravotníkoch a pracovníkoch kritickej infraštruktúry, medzi ktorých zaradil aj pracovníkov atómových elektrární.

15:02 Pre nepriaznivú pandemickú situáciu a v zhode s aktuálnymi protipandemickými nariadeniami budú otváracie hodiny pôšt v mestách dočasne upravené.

V pondelok, utorok, štvrtok a piatok budú tieto pobočky Slovenskej pošty otvorené do 17:00 hodiny, v stredu do 18:00 hodiny. Počas nasledujúcich dvoch víkendov, teda 6. – 7. marca a 13. – 14. marca budú všetky pošty zatvorené. Ako dodala hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková, zákazníci si otváracie hodiny konkrétnej pošty môžu preveriť na webovej stránke pošty.

Slovenská pošta v sobotu 6. marca a v sobotu 13. marca jednorazovo pozastavuje doručovanie tlače na celom území Slovenska. Doručenie sobotnej tlače bude zabezpečené v pondelok 8. marca, resp. 15. marca 2021.

Slovenská pošta
Slovenská pošta zruší svoje pobočky v Matejovciach a pri nemocnici. Foto: ilustračné, www.facebook.com.

14:54 Minister hospodárstva a predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík zvolal na v utorok večer mimoriadnu republikovú radu. Ako uviedol, chce sa rozprávať s členmi vládnej koalície o zodpovednosti za súčasný stav pandémie na Slovensku. Povedal to dnes v diskusnej relácii TV Markíza Na telo plus.

„Budeme sa baviť o tom, kto za čo nesie zodpovednosť a akým spôsobom chceme zodpovednosť vyvodiť. Mám nejaký názor, ale chcem počuť názor kolegov a nechcem, aby to bolo tak, že im teraz idem niečo vnucovať. Ale tá debata bude určite veľmi otvorená a na stôl musí ísť prakticky všetko,“ povedal Sulík.

Sulík zároveň v tejto súvislosti nevylúčil ani odchod strany SaS z vládnej koalície, uviedol však, že nebude s opozíciou hlasovať za predčasné voľby do Národnej rady SR. O výsledkoch zasadnutia republikovej rady chce informovať verejnosť po rokovaní vlády v stredu 3. marca.

14:33 V súvislosti s dovozom ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensko požiada minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Ivan Korčok (nom. SaS) o prijatie u troch najvyšších ústavných činiteľov.

Uviedol to na utorňajšej tlačovej besede s tým, že rozhodujúce kritérium pre akúkoľvek vakcínu je bezpečnosť. Doplnil, že je dôležité, aby bol každý občan informovaný o tom, čo podanie neregistrovanej vakcíny znamená.

Ako zdôraznil, od najvyšších predstaviteľov štátu potrebuje uistenie, že v zahranično-politickom smerovaní Slovenska „sa nič nemení.“ Šéf rezortu diplomacie zároveň uviedol, že z prítomnosti premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) na letisku pri „vítaní vakcíny“ bol zaskočený a považuje to za neadekvátne a neprimerané.

13:58 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) by sa možno dal zaočkovať Sputnikom V pred kamerami, ak by to ľudia považovali za dôkaz, že sa tejto vakcíny nebojí. Uviedol to v diskusnej relácii Radia Expres Braňo Závodský naživo. Matovič ešte nie je zaočkovaný, keďže neprešlo 90 dní od vtedy, čo prekonal ochorenie COVID-19.

„Nemám s tým najmenší problém, na druhej strane viem, že na Slovensku sú státisíce ľudí, ktorí s tým už najmenší problém nemajú,“ povedal k vakcinácii Sputnikom. Dodal, že v tomto nechápe logiku „bratislavskej kaviarne, ktorá bojuje na barikádach“ proti Sputniku V, keďže nikto nebude nútiť k vakcinácii Sputnikom.

Matovič v relácii podotkol, že za dodávku vakcíny Sputnik V Ruskej federácii nič nesľúbil a ani od neho nič nikto nechcel.

13:33 Ministerstvo spravodlivosti SR eviduje prvý prípad úmrtia v ústave Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS), ktorý priamo súvisí s ochorením COVID-19. Informovala o tom ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) na tlačovej besede.

13:15 Tak, ako pri podaní každého neregistrovaného lieku, ktorý ministerstvo zdravotníctva umožňuje podať pacientovi na výnimku, aj v prípade vakcíny Sputnik V preberá plnú zodpovednosť lekár.

Uviedla to hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Ako doplnila, ministerstvo zdravotníctva vydá ročne niekoľko stoviek výnimiek na neregistrované lieky pre ľudí, ktorí bojujú o život alebo vyčerpali všetky možné dostupné varianty na liečbu.

„V prípade vakcíny Sputnik V minister zdravotníctva SR v plnej miere dodržal ustanovenie zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach. Faktom zároveň je, že záujemcovia o očkovanie vakcínou budú potvrdzovať, že vedia, že ide o vakcínu bez schválenia v Európskej liekovej agentúre,“ doplnila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.

Vakcína sa bude na Slovensku používať na základe výnimky, ktorú pre neregistrovaný liek udeľuje minister zdravotníctva. V spolupráci so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sa preverí šarža a následne sa oznámi, kedy sa začne oficiálne očkovanie.

Poprad

12:54 Popradský mestský úrad bude od stredy 3. marca až do odvolania pre verejnosť zatvorený. Ako mesto informovalo, dôvodom je zlá epidemiologická situácia, zníženie mobility a snaha spomaliť šírenie ochorenia COVID-19. Zamestnanci budú obyvateľom k dispozícii v obmedzenom režime na telefónnych číslach a e-mailových adresách zverejnených na internetovej stránke mesta.

12:36 Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo dal dokopy odpovede na časté otázky týkajúce sa respirátorov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:22 Vakcína AstraZeneca by mohla byť na Slovensku dostupná aj pre ľudí nad 55 rokov. „Na Slovensku odborníci odporúčajú zatiaľ očkovať AstrouZenecou len do 55 rokov … avšak na základe dobrých výsledkov z reálnej praxe … je zrejme aj na Slovensku čas sa zamyslieť o posune na vyšší vek … lebo najohrozenejší ľudia sú najstarší. A viem, že na tom ministerstvo zdravotníctva intenzívne robí,“ uviedol na sociálnej sieti premiér Igor Matovič.

Poprad

12:10 Mesto Poprad daruje svojim obyvateľom nad 62 rokov veku respirátory FFP2. Vedenie mesta takto reaguje na zhoršujúcu sa situáciu v súvislosti so šírením nákazy nového koronavírusu. Ako v utorok informovala hovorkyňa samosprávy Jarka Hlaváčová, respirátory dostane zadarmo 11 676 seniorov, každý z nich po dva kusy. S distribúciou viac ako 23-tisíc respirátorov začnú vo štvrtok 4. marca.

Samospráva má k dispozícii zoznamy obyvateľov, seniori sa tak nahlásiť nemusia. Respirátory dostanú iba obyvatelia s trvalým pobytom v meste, ktorí dovŕšia tento rok (do 31. decembra) 62 rokov. Distribuovať ich budú zamestnanci mestského úradu do schránok.

Mesto začalo s rozdávaním respirátorov tohto typu už 1. februára, a to pre seniorov nad 65 rokov veku. „Pre túto najohrozenejšiu skupinu ľudí sme vtedy operatívne, za pomerne krátky čas, zabezpečili zhruba 20-tisíc respirátorov. Keďže sa situácia nezlepšuje, pokračujeme v tejto činnosti ďalej. Zároveň žiadame obyvateľov, aby tieto respirátory využívali účelne, teda najmä v interiéroch, kde sa zdržiava viac ľudí, ako napríklad v MHD, obchodoch, lekárňach a podobne,“ uviedol primátor Anton Danko.

Dúbravka

11:45 Bratislavská Dúbravka otvorí počas víkendu 6. a 7. marca dočasné odberové miesta na bezplatné antigénové testovanie COVID-19. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa mestskej časti Lucia Marcinatová. „Reagujeme na požiadavky ľudí, aktuálnu pandemickú situáciu a nové opatrenia schválené vládou SR,“ uviedol starosta Dúbravky Martin Zaťovič. K stálym odberovým miestam pridá mestská časť testovacie miesta v dvoch lokalitách, pričom na každom z nich bude jedno miesto pre objednaných online.

„Odberové miesta budú tradične v Dome kultúry Dúbravka a v Kultúrnom centre (KC) Fontána na Ožvoldíkovej,“ uviedla hovorkyňa a dodala, že online objednávanie spustí Dúbravka prostredníctvom informovania na webovej stránke, mobilnej aplikácii a sociálnych sieťach. „Okrem dočasných odberových miest v Dúbravke fungujú počas celého týždňa aj tri mobilné odberové miesta, a to v areáli kúpaliska Rosnička, KC Fontána na Ožvoldíkovej a na Agátovej 5,“ doplnila.

Želiezovce

11:32 Trestnému stíhaniu čelí muž zo Želiezoviec (okr. Levice), ktorého polícia viní z úmyselného zvýšenia nebezpečenstva zavlečenia alebo rozšírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby. Ako informovala nitrianska krajská polícia na sociálnej sieti, muž s pozitívnym antigénovým testom na ochorenie COVID-19 ušiel z karanténneho centra v Nových Zámkoch.

Muž podľa polície po pozitívnom výsledku testu nenastúpil do karantény, ale vybral sa do Nových Zámkov, kde sa voľne pohyboval po verejne prístupných miestach.

„Vo vestibule železničnej stanice v Nových Zámkoch ho upozornila terénna sociálna pracovníčka, že musí ísť do karantény. Na to však nedbal a ani na následné upozornenie policajnou hliadkou. Policajti mu po kontrole pomohli s umiestnením v karanténnom centre v Nových Zámkoch. Už po dvoch hodinách však odtiaľ prišlo hlásenie, že muž z centra ušiel,“ uviedla k prípadu polícia.

11:14 Sputnik priletel do Košíc. Osobne ho privítal premiér Igor Matovič. Nepomýľte sa, neprišiel privítať prvú družicu, ktorá bola pred 64-mi rokmi vyslaná do vesmíru, ale vakcínu, ktorá podľa premiéra zachráni Slovensko.Prekvapuje ma, že sme na letisku nevideli červený koberec pre významný darček, ktorý sem posiela osobne veľký Vladimír Vladimírovič Putin priateľskému slovenskému národu. Píše v komentári Pavel Urban.

11:02 Reakcie politikov na dovoz ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensko.

10:54 Slovenská lekárska komora (SLK) víta dovoz ruskej vakcíny Sputnik V. Ako uviedol na tlačovej besede prezident komory Marian Kollár, SLK má ešte pomerne dosť veľké množstvo otázok týkajúcich sa registrácie či povolenia na núdzové použitie. Verí však, že na všetky otázky dostane v krátkom období relevantné odpovede.

Prezident lekárskej komory zároveň apeluje na to, že každý pacient predtým, ako dostane ktorúkoľvek vakcínu, sa pre ňu musí dobrovoľne rozhodnúť a musí byť náležite informovaný o možných rizikách.

Každá vakcína, ktorá pomôže zachrániť čo len jediný ľudský život, má podľa prezidenta SLK význam. „Som rád, že je ruská vakcína tu, treba ešte podoťahovať niektoré veci. Keď zachránime len 200-tisíc ľudí, ktorí to dostanú, je to výhra,“ dodal Kollár.

10:38 Popredný predstaviteľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO)Michael Ryan v pondelok vyhlásil, že pandémiu koronavírusu sa podľa neho nepodarí ukončiť do konca tohto kalendárneho roka. Počas mediálneho brífingu uviedol, že je „predčasné“ a „nereálne“ rozmýšľať o konci pandémie v tomto roku.

Ryan si však myslí, že nedávny nástup účinných vakcín by mohol aspoň pomôcť dramaticky znížiť počet hospitalizácií a úmrtí. „Ak budeme inteligentní, môžeme skončiť s hospitalizáciami, úmrtiami a tragédiami spojenými s touto pandémiou do konca roka,“ skonštatoval 56-ročný Ír.

WHO sa podľa jeho slov ubezpečuje, že mnohé zo schválených vakcín pravdepodobne pomáhajú obmedziť prudké šírenie koronavírusu. „Ak vakcíny začnú mať vplyv nielen na počet úmrtí a hospitalizácií, ale aj na dynamiku a riziko prenosu, potom verím, že postupne začneme získavať kontrolu nad touto pandémiou,“ poznamenal Ryan.

10:25 V prijatých opatreniach nie je nič prelomové ani zásadné. Na utorňajšej tlačovej besede to uviedol prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár. Nové vládne opatrenia prichádzajú podľa neho neskoro a ich uvedenie do praxe sa navyše z pohľadu SLK zbytočne naťahuje.

Košice

10:17 Počas víkendu spustil Košický samosprávny kraj (KSK) na základe poverenia Ministerstva zdravotníctva SR prevádzku prvého veľkokapacitného očkovacieho centra. Župa ho zriadila v priestoroch Strednej odbornej školy informačných technológií na Ostrovského ulici Košiciach a počas prvého víkendu zaočkovali takmer 1 800 ľudí. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„Systém očkovania sa aj na základe našich požiadaviek v piatok rozšíril pre iné skupiny, vďaka čomu sme mohli okrem učiteľov zaočkovať vodičov v prímestskej doprave, predavačov či ďalších ľudí z kritickej infraštruktúry. Ešte v piatok sme mali v systéme na očkovanie prihlásených zhruba 20 ľudí, napokon sa na štyri očkovacie dni zaregistrovalo viac ako 4-tisíc ľudí. Počas víkendu sme v krajskom očkovacom centre zaočkovali celkovo 1 791 ľudí a kapacity sme rozšírili o ďalšiu očkovaciu kóju. V pondelok a v utorok by sme mali zaočkovať ďalších 2 600 obyvateľov,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Spustením krajského očkovacie centra chce župa odbremeniť kapacity nemocníc, ktoré doposiaľ zabezpečovali očkovanie, a dať možnosť zaočkovať sa ľuďom, ktorí o to prejavia záujem. Počas prvého dňa vakcinácie bolo k dispozícii šesť očkovacích kójí a očkovanie absolvovalo 520 ľudí. V nedeľu župa pridala o jeden očkovací box viac, aby sa vakcinácia urýchlila, vďaka čomu sa podarilo zaočkovať 1 271 obyvateľov. Za dva dni sa v centre vystriedalo 26 zdravotníkov a 20 dobrovoľníkov.

10:06 Za pondelok pribudlo na Slovensku ďalších 2 077 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá urobili 10 854 PCR testov. Počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 stúpol o ďalších 118. Zvýšil sa aj počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením, v nemocniciach pribudlo ďalších 34 pacientov.

9:46 Minister zdravotníctva Marek Krajčí už povolil použitie ruskej vakcíny Sputnik V.

Dokument z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice zverejnil rezort na svojej webovej stránke. Minister v ňom povolil terapeutické použitie 200-tisíc balení vakcíny. Povolenie platí od pondelka 1. marca do konca augusta.

9:23 Najväčšie slovenské fabriky nateraz veria, že sa Slovensko vyhne tvrdému lockdownu a oni nebudú musieť zastaviť výrobu.

9:09 Ministerstvo zdravotníctva SR uzavrelo zmluvu s Russian Direct Investment Fund na nákup vakcín Sputnik V ešte v sobotu 27. februára. Balenie ruskej vakcíny podľa zmluvy obsahuje dve dávky.

Uvádza sa to v oznámení o použití priameho rokovacieho konania, zverejneného vo Vestníku verejného obstarávania. Premiér Igor Matovič na pondelňajšej tlačovej konferencii zopakoval, že cena za dve dávky vakcíny by sa mala pohybovať v sume približne 17 eur.

Ako ďalej vysvetlil rezort zdravotníctva, priame rokovacie konanie bolo použité z dôvodu mimoriadnej udalosti nespôsobenej verejným obstarávateľom, ktorú nemohol predvídať. Vzhľadom na vzniknutú časovú tieseň preto nebolo možné uskutočniť verejnú súťaž, užšiu súťaž ani rokovacie konanie so zverejnením.

9:00 Vitajte pri sledovaní utorňajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Antigenovy test, testovanie
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran
 • pondelok 1. marca

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v utorok.

18:49 Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) nepovažuje účasť premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) pri prílete Sputniku V na Slovensko za vhodnú. Korčok to uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti.

„Ani mňa, ani nikoho z vlády totiž nenapadlo vítať vakcíny, ktoré k nám prišli z iných štátov. Mohli sme byť pri americkej, nemeckej či britsko-švédskej, ale neurobili sme to, lebo to nedáva zmysel,“ priblížil Korčok s tým, že od začiatku opakuje, že nejde o to, odkiaľ vakcína pochádza, ale či je v Európskej únii (EÚ) registrovaná.

Dodal, že Sputnik V o registráciu ani nepožiadal, a preto „takáto politická pozornosť“ práve tejto neregistrovanej vakcíne, nie je podľa Korčoka na mieste.

18:26 Slováci musia mať pred vstupom do Českej republiky písomné potvrdenie akreditovaného laboratória o negatívnom výsledku RT-PCR testu, ktorý nesmie byť starší viac ako 72 hodín. Následne je potrebné v ČR vykonať druhý RT-PCR test na vlastné náklady najskôr päť dní od vstupu, najneskôr však 14. deň od vstupu do krajiny. Výsledok druhého testu je potrebné predložiť krajskej hygienickej stanici príslušnej podľa miesta pobytu. Do predloženia druhého negatívneho výsledku testu je nutná samoizolácia, teda domáca karanténa.

Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) na svojej webovej stránke. Slovensko je zaradené v takzvanej tmavočervenej – vysoko rizikovej kategórii krajín.

Ako ďalej rezort diplomacie priblížil, pred vstupom do ČR je potrebné vyplniť príjazdový formulár a poslať ho príslušnej krajskej hygienickej stanici a predložiť doklad o jeho vyplnení na vyžiadanie pri hraničnej alebo pobytovej kontrole.

Výnimky pre vstup do Česka sa vzťahujú na tranzit cez územie ČR do 12 hodín. „Pre osoby tranzitujúce pozemnou cestou platí povinnosť pred vstupom na územie ČR disponovať písomným potvrdením o negatívnom výsledku antigénového testu, ktorý nie je starší viac ako 24 hodín alebo RT PCR testu, ktorý nie je starší viac ako 72 hodín,“ upozorňuje MZVEZ SR.

Výnimka sa vzťahuje aj na odôvodnené neodkladné cesty do a z ČR do 12 hodín. Tiež na cezhraničných pracovníkov, žiakov alebo študentov či deti mladšie ako päť rokov. Zároveň na občanov EÚ, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, pričom potrebné je predložiť potvrdenie od lekára o absolvovaní izolácie po pozitívnom PCR teste, ktorý bol vykonaný pred menej ako 90 dňami.

Od pondelku platí v Českej republike zákaz pohybu medzi okresmi. Medzi výnimky patrí cesta do zamestnania, nevyhnutné cesty za lekárom, za účelom starostlivosti o blízkych alebo vybavenia neodkladných úradných záležitostí.

18:09 Slovenskí vinári a vinohradníci sú na kolenách. Ani po takmer roku od vypuknutia pandémie nemajú vyplatené prisľúbené odškodné za povinné zatvorenie predajní.

Vinársky sektor je pritom jeden z najpoškodenejších, pretože uzatvorenie HORECA (hotely, reštaurácie, kaviarne) segmentu, vlastných predajní, zákaz hromadných podujatí, eventov a festivalov spôsobil výpadok na príjmoch vinárov v priemernej výške 40 %.

„Hlavne pre malé rodinné vinárstva sú obmedzenia likvidačné a musia si nájsť aj iné zamestnanie, aby sa uživili,“ konštatovala v pondelok výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska (ZVVS) Jaroslava Kaňuchová Pátková.

17:48 Premiér Matovič na tlačovej konferencii uviedol, že dva milióny vakcín pomôžu zaočkovať milión ľudí na Slovensku. „V priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov nám príde milión vakcín, teda pre pól milióna ľudí. Potom následne v máji a júni ďalší milión vakcín,“ dodal. Vakcína Sputnik V nie je registrovaná Európskou liekovou agentúrou (EMA). Slovensko ju však môže používať ako neregistrovaný liek, a to na základe rozhodnutia ministra zdravotníctva. Z krajín Európskej únie ju používa len Maďarsko.

17:40 Naživo: Tlačová konferencia premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) a ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) na tému: Na životoch záleží. Na Slovensko vojenský špeciál z Ruska priviezol vakcíny Sputnik V.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:33 Ministerstvo zdravotníctva SR konkrétne priblížilo opatrenia, na ktorých sa dohodli predstavitelia štátu a vedci s odbnorníkmi.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prešov

17:26 Dôvodom na zrušenie home office pre zamestnancov Okresného úradu v Prešove v pondelok 1. marca bolo prehodnotenie výkonu práce z domu vzhľadom na závery rokovania vlády a v súlade s aktuálnymi opatreniami. Zároveň toto opatrenie malo dať vedúcim zamestnancom možnosť pre povinnosť dočerpania dovolenky za rok 2020 do 31. marca zorganizovať fungovanie jednotlivých odborov tak, aby nebol narušený plynulý výkon štátnej správy.

V stanovisku pre agentúru SITA v súvislosti s upozornením a žiadosťou zamestnancov Okresného úradu v Prešove o preverenie a riešenie situácie týkajúcej sa zrušenia práce z domu pre niektorých pracovníkov úradu od 1. marca, to uviedla vedúca organizačného odboru Okresného úradu v Prešove Monika Platková.

Zároveň upozornila na to, že po prijatí opatrení môžu vedúci odborov opätovne pristúpiť k nariaďovaniu výkonu práce z domu u tých zamestnancov, ktorých to povaha vykonávaných činností umožňuje. „Nie je pravda, že prednosta Okresného úradu Prešov zrušil home office ako inštitút výkonu práce, ako to bolo prezentované v anonymnom podaní, ani by na to nemal oprávnenie, keďže priamo z uznesenia vlády vyplýva pre zamestnávateľov povinnosť nariadiť zamestnancovi prácu z domu, avšak len za predpokladu, že to povaha ním vykonávaných činností umožňuje. Na čo však prednosta ako riadiaci zamestnanec, ktorý stojí na čele úradu, oprávnenie má, je na určitý deň zrušiť výkon práce z domu aj u všetkých zamestnancov, keď je to nevyhnutné pre chod úradu,“ uviedla Platková.

Zamestnanci úradu zároveň upozorňovali na to, že zrušenie práce z domu znamená stretávanie sa 250 zamestnancov a stovky klientov v jednej budove, pričom dezinfekciu priestorov označili za minimálnu s tým, že zamestnanci sami dezinfikujú vlastné aj spoločné priestory. V reakcii na to Platková uviedla, že v objekte má miesto výkonu práce 172 zamestnancov, ktorí sú rozmiestnení v kanceláriách na piatich poschodiach po dvoch, respektíve troch vo veľkých kanceláriách. „Všetci zamestnanci sú pravidelne testovaní v intervaloch podľa COVID automatu a vedúci zamestnanci tieto skutočnosti pravidelne kontrolujú,“ uviedla s tým, že klienti majú prístup len do klientskeho centra.

Dezinfekciu v objekte podľa Platkovej zabezpečujú prostredníctvom firmy, a to na denne báze. V prípade výskytu pozitívneho prípadu u zamestnanca sa pristupuje k plošnej dezinfekcii. „Nie je pravda, že by si zamestnanci mali povinnosť dezinfikovať kancelárie, a keď tak robia, robia tak z vlastnej iniciatívy a určite nie na príkaz prednostu úradu,“ dodala v reakcii Platková.

16:58 Materské školy a prvý stupeň základných škôl (ZŠ) budú otvorené pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry a tých, ktorí musia pracovať na pracovisku. Uviedol to v pondelok vo video-vyjadrení minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) v súvislosti s aktuálnymi opatreniami týkajúcimi sa škôl.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:45 Podniky na Slovensku zatiaľ nemajú možnosť pripraviť sa na možný tvrdý lockdown. Vláda pritom v nedeľu odsúhlasila, že ak nové opatrenia na riešenie aktuálnej pandemickej situácie nezaberú do 21. marca, začne sa príprava na zavedenie tvrdého obmedzenia pohybu, zastavenie výroby a uzavretie krajiny. Čo bude takýto krok znamenať pre slovenské fabriky, však nateraz jasné nie je.

Ministerstvo hospodárstva SR neodpovedalo na otázky agentúry SITA, ktorých podnikov by sa prerušenie výroby týkalo a na ako dlho by museli zastať výrobné linky. Vyhlo sa aj odpovedi na možnosti prípadnej kompenzácie. „Tieto otázky sú v tejto chvíli predčasné,“ reagoval stručne rezort hospodárstva.

16:24 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) a minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) budú mať na košickom letisku po 17:30 tlačovú konferenciu na tému: Na životoch záleží

16:03 Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a predsedníčka strany Za ľudíVeronika Remišová vyzvala konzílium odborníkov na zmenu očkovacej stratégie. Chorí a starší ľudia musia mať podľa nej absolútnu prioritu. Upozornila, že sú najohrozenejšou skupinou obyvateľstva a je najväčšie riziko, že skončia v nemocniciach.

Remišová zároveň v tlačovej správe podotkla, že podľa novej vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR sa môžu prednostne očkovať desaťtisíce mladých ľudí, pre ktorých koronavírus predstavuje výrazne menšie riziko ako pre starších obyvateľov. „Seniori, ktorých COVID-19 ohrozuje najviac a tvoria väčšinu obetí, sú tak v poradí na očkovanie odsunutí,“ konštatovala ministerka.

Apeluje tiež na to, že ľudia vo veku 55 až 65 rokov sa nemôžu efektívne chrániť, pretože nie sú v dôchodkovom veku a musia chodiť do práce. „Tomu musíme prispôsobiť aj stratégiu očkovania, starší a chorí ľudia majú aj v mnohých ďalších krajinách prioritu. Prístup, ktorým sa zrazu práve oni odsúvajú z očkovacieho poradia nepovažujem za správny a v tomto zmysle som sa obrátila aj na konzílium odborníkov,“ dodala Remišová.

15:53 Z Moskvy sa vracia slovenské vojenské nákladné lietadlo. Ako informoval Denník N, tajný nočný let nákladného lietadla slovenskej armády C-27J Spartan napovedá, že Slovensko z Ruska môže už v najbližších hodinách doviezť ruské vakcíny Sputnik V.

Lietadlo v pondelok nadránom pristálo na moskovskom letisku Šeremetevo, predpokladaný čas doletu na Slovensko je okolo siedmej večer. Podľa predsedu SNS Andreja Danka už Slovensko podpísalo zmluvu na nákup vakcíny a dohodnuté sú aj jednotlivé dodávky. Denník N zároveň upozornil na to, že premiér Igor Matovič mal na nákup ruskej vakcíny čas do konca februára.

Andrej Danko tvrdí, že k podpisu zmluvy na nákup Sputnika V významne prispel aj on osobne. Danko Denníku N povedal, že o vakcíne rokoval opakovane s ruským ministrom priemyslu Denisom Manturovom. S vybavovaním mu mal pomáhať aj maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Predseda mimoparlamentnej strany tvrdí, že následne o ochote Rusov predať nám vakcínu informoval ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS). „Podľa mojich informácií je ten kontrakt v Bratislave a áno, podľa informácií z Ruska rokovali, objednali, nahlásili objemy a malo by byť otázkou najbližších dní, kedy príde prvá várka,“ uviedol predseda SNS.

Rimavská Sobota, Revúca

15:36 Autobusy SAD Lučenec v okresoch Revúca a Rimavská Sobota budú mimoriadne premávať v prázdninovom režime. Ako informuje v tlačovej správe Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), dôvodom je karanténa vodičov. Spoje budú premávať v režime školské prázdniny od utorka 2. do stredy 10. marca.

Dôvodom mimoriadnej zmeny cestovných poriadkov je aktuálny nedostatok šoférov, ktorí sa v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 nachádzajú v karanténe. Napriek zmene cestovných poriadkov by sa obyvatelia, ktorí nemôžu pracovať v režime home office, aj naďalej mali bez problémov dostať do zamestnania. Aktuálne informácie o možnosti dopravného spojenia získa verejnosť na www.sadlc.sk, na telefónnom čísle 0650 958 958 alebo na webových stránkach www.ubian.sk a www.cp.sk.

Prímestské spoje v ďalších okresoch banskobystrického kraja naďalej premávajú v rozšírenom prázdninovom režime. Znamená to, že premávajú aj vybrané spoje, ktoré zabezpečujú prepravu žiakov vybraných ročníkov základných a stredných škôl.

Košice

15:14 V nemocnici Košice – Šaca je momentálne v karanténe 37 zamestnancov, z toho 20 malo pozitívny test na ochorenie COVID-19. Informovala o tom hovorkyňa skupiny AGEL SK Martina Pavliková.

„K pondelku 1. marca je v nemocnici Košice – Šaca hospitalizovaných 16 COVID-19 pozitívnych pacientov na kyslíkovej liečbe, traja si vyžadujú podporu umelej pľúcnej ventilácie a v siedmich prípadoch ide o suspektné osoby. Aktuálne evidujeme 37 zamestnancov v karanténe, uvedené číslo v sebe zahŕňa aj 20 pozitívnych zamestnancov. Neprítomnosť v práci z dôvodu PN alebo OČR zaznamenávame pri 51 pracovníkov,“ informoval riaditeľ nemocnice Ján Slávik, ktorý dodal, že v nemocnici momentálne robia plošné antigénové testovanie zamestnancov.

Počas uplynulého týždňa bolo v nemocničnom mobilnom odbernom mieste vykonaných 473 PCR testov, ktoré odhalili pozitivitu v 78 prípadoch, a 690 antigénových testov, počas ktorých zaznamenali šesť pozitívnych výsledkov.

Na základe rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktoré koncom roka 2020 zaradilo nemocnicu medzi subjekty hospodárskej mobilizácie, môže zdravotnícke zariadenie poskytovať iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Plánované operácie sú pozastavené, v nemocnici platí zákaz návštev a prísne protiepidemické opatrenia.

Poprad

14:58 V popradskej nemocnici je hospitalizovaných 39 pacientov v súvislosti s ochorení COVID-19. Ako pre agentúru SITA uviedla jej hovorkyňa Sylvia Galajda, epidemická situácia v nemocnici výrazne kopíruje aktuálnu epidemickú situáciu v regióne i na Slovensku.

„V pondelok máme hospitalizovaných na oddelení so špeciálnym režimom 30 pacientov, celková kapacita lôžok je 46. Na COVID oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny je päť pacientov, pričom celkový počet lôžok je šesť,“ priblížila. Na COVID jednotke intenzívnej starostlivosti sú obsadené všetky štyri lôžka.

Čo sa týka personálu nemocnice, k pondelku 1. marca evidujú 15 pozitívnych zamestnancov, pre podozrenie sú v karanténe ďalšie tri osoby.

Popradská nemocnica spustila od 13. januára očkovanie priorizovaných skupín obyvateľstva proti ochoreniu COVID-19. Pripomína, že na očkovanie vakcínou AstraZeneca sa už môžu prihlásiť okrem učiteľov aj predavači, sprievodcovia a vlakvedúci v osobnej železničnej doprave. Rovnako tak môžu urobiť vodiči hromadnej dopravy, taxikári, kontrolóri mestskej hromadnej dopravy a palubný personál lietadla.

Nemocnica chce v spolupráci s mestom Poprad zriadiť aj veľké vakcinačné centrum vo viacúčelovej hale Aréna Poprad. Podmienkou jeho otvorenia je dostatočná kapacita a dostupnosť vakcín. Podľa riaditeľa nemocnice Erika Chorváta by to umožnilo denne zaočkovať aj 1 500 ľudí.

Bratislavský kraj

14:46 Bratislavský samosprávny kraj (BSK) začal s očkovaním proti COVID-19 na Poliklinike v Karlovej Vsi v Bratislave. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman. „Prvé dávky vakcíny od firmy AstraZeneca dostali prioritne učitelia a zamestnanci kritickej infraštruktúry. Zaočkovali 1 069 obyvateľov kraja, za hodinu pracovníci vakcinačného centra v poliklinike zaočkovali 80 ľudí,“ doplnila hovorkyňa.

„Očkovanie je v súčasnej pandemickej situácii jedným z najlepších riešení ochrany zdravia ľudí. Čím väčší počet obyvateľov sa zaočkuje, tým skôr sa budeme môcť vrátiť k bežnému spôsobu života,“ apeloval predseda BSK kraja Juraj Droba.

Podľa prieskumu BSK sa chcú dať zaočkovať až tri štvrtiny obyvateľov kraja. “Víkend hodnotím pozitívne. Celý priebeh dvoch očkovacích dní nám pomáhalo zabezpečiť desať lekárov a pomocný personál. Žiadna dávka vakcín, ktoré sme mali k dispozícii, sa nevyplytvala,” doplnil riaditeľ odboru zdravotníctva BSK Tomáš Szalay.

Očkovanie na Poliklinike v Karlovej Vsi bude pokračovať aj najbližší víkend. Na základe výsledkov pilotného projektu následne začne BSK pripravovať spustenie veľkokapacitného očkovacieho centra.

Trnava

14:33 Mesto Trnava bude od stredy 3. marca opäť zabezpečovať službu nákupu potravín, liekov a drogérie pre ľudí, ktorí boli pozitívne testovaní na koronavírus a musia dodržiavať karanténu. Ľudia v karanténe budú môcť zavolať na linku 033 – 32 36 168 v pracovných dňoch od 8:30 do 11:00.

„S nákupnou linkou máme skúsenosti už z prvej vlny pandémie koronavírusu, keď sme túto službu zabezpečovali pre seniorov. Našou snahou je uľahčiť život ľuďom, ktorí musia byť v karanténe, a nemajú možnosť obrátiť sa na svojich blízkych, susedov či donáškovú službu, aby im doniesli potrebné veci,“ povedala vedúca sociálneho odboru Mestského úradu v Trnave (MsÚ) Ingrid Huňavá.

Samospráva žiada občanov, aby túto službu využívali len v prípade, že ju skutočne potrebujú, a nezneužívali situáciu na dovoz potravín, liekov a drogérie.

Službu budú zabezpečovať zamestnanci sociálneho odboru MsÚ. Volajúcich sa budú pýtať na meno, adresu, číslo domu, resp. bytu, poschodie. Potrebné bude oznámiť aj to, odkedy je žiadateľ pozitívny na COVID-19 a na ktorom odberovom mieste mu vykonali test. Dôležitou informáciou bude tiež, či má volajúci potravinovú alergiu alebo intoleranciu.

Výber konkrétnych značiek výrobkov v obchode bude na zvážení nakupujúcich zamestnancov mestského úradu. Za nákup sa bude platiť až po doručení na základe pokladničného dokladu, platba bude možná len v hotovosti. Mestský úrad v Trnave v tejto súvislosti upozorňuje, že peniaze jeho zamestnanci nikdy neberú dopredu. Zamestnanci mestského úradu sa pri doručovaní nákupu preukážu služobným preukazom.

14:15 Na dodržiavanie protiepidemických nariadení budú od stredy 3. marca dohliadať v teréne okrem policajtov v služobnej rovnošate aj policajti v civilnom odeve.

Doposiaľ boli do kontrol opatrení zapojené najmä uniformované zložky, teda policajti poriadkovej, dopravnej, železničnej polície a na hraniciach aj členovia cudzineckej polície. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Prezídia policajného zboru Denisa Bárdyová.

„Z taktického hľadiska presné počty a časy kontrol uvádzať nebudeme, môžeme však verejnosť ubezpečiť, že svoje úlohy plníme zodpovedne a s maximálnym nasadením,“ uviedla. Do služieb s policajtmi budú naďalej nasadzovaní aj príslušníci Ozbrojených síl SR.

Policajti sa pri kontrolách zamerajú predovšetkým na miesta so zvýšenou koncentráciou osôb, ako sú lyžiarske strediská, nákupné strediská, železničné stanice, nástupišťa, potraviny, drogérie, zásielkovne či odberné miesta. Kontrolovať budú dodržiavanie zákazu vychádzania na hlavných cestných ťahoch a na hraniciach okresov so zlou, respektíve zhoršenou epidemickou situáciou.

Ide najmä o diaľnice a cesty pre motorové vozidlá I. a II. triedy. Polícia sa tiež zameria na opodstatnenosť pohybu osôb v čase zákazu vychádzania, respektíve na účel cesty.

Maďarsko

13:59 Maďarsko predĺžilo kontroly na hraniciach do utorka 16. marca. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) na svojej webovej stránke.

Od 1. septembra 2020 platí zákaz vstupu do Maďarska iným ako maďarským občanom. Rezort diplomacie pripomína, že do Maďarska môžu vstúpiť aj cudzinci s oprávnením na trvalý pobyt na území Maďarska a ich rodinní príslušníci, ak sa preukážu dokladom, respektíve disponujú platným povolením, ktoré im vydala cudzinecká polícia Maďarska a oprávňuje ich na pobyt v krajine na obdobie dlhšie ako 90 dní.

„Od 28. októbra 2020 je každému občanovi Maďarska, nemaďarským občanom s povolením na pobyt či osobám, ktoré nemajú výnimky na návrat zo zahraničia, automaticky nariadená povinná 10-dňová karanténa. Jej dodržanie je prísne sledované cez nainštalovanú aplikáciu v mobilnom telefóne,“ upozorňuje ministerstvo zahraničia.

13:42 Polícia na sociálnej sieti Facebook upozorňuje na hoaxy o respirátoroch.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:30 Vláda možno zriadi mail, nonstop linku a webstránku pre prípadné nahlásenie porušovania protiepidemických opatrení aj na pracovisku. Ide o jedno z opatrení, ktoré vzišli z rokovania okrúhleho stola predstaviteľov štátu, vedcov a odborníkov.

13:17 Takmer polovica zamestnancov škôl nedostala od štátu žiaden respirátor. Upozornila na to Slovenská komora učiteľov (SKU) v tlačovej správe, ktorú zaslal prezident SKU Vladimír Crmoman. Priblížil, že SKU uskutočnila online anketu vybavenosti učiteľov ochrannými pomôckami proti šíreniu ochorenia COVID-19. Na prieskume sa od 14. do 28. februára zúčastnilo 331 zamestnancov škôl. Z ankety vyplýva, že 45 percent z nich nedostalo od školy žiaden respirátor a 23 percent žiadne rúško.

Šesť percent respondentov v odpovediach uviedlo, že dostalo od zamestnávateľa jedno rúško a 13 percent oslovených obdržalo jeden respirátor. Crmoman sa pritom odvoláva na uznesenie vlády z 5. februára, ktoré uložilo predsedovi Správy štátnych hmotných rezerv SR povinnosť zabezpečiť potrebný počet respirátorov a ochranných štítov pre zamestnancov škôl a školských zariadení.

SKU preto opätovne vyzýva vládu, zriaďovateľov a samotné vedenia škôl, aby zmenili svoj prístup k ochrane zdravia zamestnancov škôl. Komora zároveň žiada, aby mali zamestnanci dostatočné množstvo respirátorov, ktoré podľa nich musí zodpovedať odporúčaniam výrobcu respirátorov k ich životnosti a dĺžke pobytu zamestnanca na pracovisku.

13:03 Medzi novými opatreniami proti koronavírusu, ktoré schválila vláda je aj návrh zacieliť testovanie na koronavírus na osoby s príznakmi, osoby v ohniskách a potenciálnych ohniskách, ako napríklad na pracoviskách či v školách.

12:40 Štatistiky o počte pozitívne testovaných za nedeľu stále nie sú dostupné. Ako pre agentúru SITA uviedol Komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva SR, išlo o technický problém, ktorý je aktuálne riešený s dodávateľmi prevádzkovaných systémov.

„Po vyriešení problému a následnom spracovaní údajov zo strany Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) budú údaje publikované najskôr, ako to bude možné,“ doplnil rezort.

Z nedeľňajších štatistík sú zatiaľ známe počty úmrtí, hospitalizácie a počet zaočkovaných. Ako informovalo NCZI na webe covid-19.nczisk.sk, za nedeľu pribudlo na Slovensku 81 obetí ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa zvýšil, a to o 103 osôb. V nemocniciach je aktuálne 4 008 pacientov. Počet zaočkovaných sa zvýšil o 1 480.

12:35 Policajný zbor upozorňuje na to, že herec a spevák Ibrahim Maiga dlhodobo prostredníctvom svojej stránky na sociálnej sieti zverejňuje príspevky, ktoré zľahčujú pandémiu koronavírusu.

Ako uviedla polícia na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti, zverejňovanie manipulácií a poloprávd v čase, keď denne zomiera na Slovensku viac ako 100 ľudí na ochorenie COVID-19, je výsmechom nielen pre zdravotníkov, ale aj pre všetkých pracovníkov v prvej línii.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:23 Medzi novými navrhnutými opatreniami proti koronavírusu na Slovensku je napríklad sprísnenie kontroly prechodu štátnych hraníc a registrácie v aplikácii e-hranica, zavedenie podmienky 72-hodinového negatívneho testu pre vstup na Slovensko pre pendlerov zo susedných krajín či zavedenie e-karantény do konca apríla.

Zvolen

12:05 Nemocnica Zvolen stále rieši veľmi vážnu pandemickú situáciu. Ako zdravotnícke zariadenie informuje v tlačovej správe, aktuálne poskytujú zdravotnú starostlivosť takmer 80 pacientom s koronavírusom a musia sa vyrovnať s výpadkom takmer 70 zdravotníkov. Naďalej je zatvorené detské oddelenie, nemocnica poskytuje len akútnu zdravotnú starostlivosť a pomáhajú jej aj príslušníci Ozbrojených síl SR.

„K pondelku 1.marca dňu evidujeme 65 hospitalizovaných s koronavírusom na štandardných lôžkach, osem pacientov si vyžaduje pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu, šiesti sa nachádzajú na jednotke intenzívnej starostlivosti,“ uviedla riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá s tým, že v posledných dňoch aj v tejto nemocnici zaznamenali vážny priebeh ochorenia COVID-19 aj u mladších vekových kategórií.

„Stále nám chýba celkovo 65 zamestnancov, z ktorých je 15 COVID pozitívnych,“ dodala riaditeľka a doplnila, že už 57 percent všetkých zamestnancov absolvovalo očkovanie obidvoma dávkami vakcíny proti koronavírusu. Ďalších zaočkujú po uplynutí lehoty po prekonaní koronavírusu, prípadne po návrate do práce.

V nemocnici stále platia prísne protiepidemické opatrenia, všetci pacienti pri prijímaní do nemocnice absolvujú aj antigénový, aj PCR test. Návštevy pacientov sú zakázané a otec pri pôrode môže byť rovnako len pri rešpektovaní a absolvovaní prísnych opatrení.

Nemocnica Zvolen
Nemocnica vo Zvolene funguje na hraniciach svojich možností. Foto: www.facebook.com

Spišská Nová Ves

11:52 Každá domácnosť v Spišskej Novej Vsi dostane od samosprávy po dva kusy respirátorov FFP2. V meste je takmer 12-tisíc domácností, pôjde do nich teda približne 24-tisíc respirátorov.

„Už v priebehu tohto týždňa bude mať každý v schránke jeden balík s dvoma kusmi. Ďalších dvetisíc respirátorov budeme distribuovať ľuďom v kritickej infraštruktúre,“ vysvetlil pre agentúru SITA primátor mesta Pavol Bečarik. Podľa nových opatrení vlády proti ochoreniu COVID-19 bude nosenie respirátora FFP2 povinné v obchodoch a mestskej hromadnej doprave od 8. marca a od 15. marca vo všetkých interiéroch.

Spišskonovoveská samospráva má za sebou niekoľko bezpečnostných a hygienických opatrení na zabránenie šírenia ochorenia COVID-19. Ako sa uvádza v materiáloch k februárovému zasadnutiu mestského zastupiteľstva, v spolupráci s Ministerstvom školstva SR rozdala 1 200 kusov respirátorov FFP2 a tritisíc kusov rúšok všetkým zamestnancom základných škôl a školských zariadení. Približne 400 kusov respirátorov a ochranných rúšok poskytlo mesto aj svojim zamestnancom. Ďalšie distribuovalo pre svojich obyvateľov starších ako 60 rokov, takýmto spôsobom rozdalo 10-tisíc respirátorov.

Mesto využilo aj dotáciu vo výške 10-tisíc eur z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Určená bola na zmiernenie dopadov a predchádzanie ohrozeniu v súvislosti s ochorením. Z týchto prostriedkov radnica okrem iného zabezpečila šesť kusov germicídnych žiaričov, ktoré slúžia na dezinfekciu ovzdušia v miestnosti. Používa ich v budove mestského úradu na prízemí a prvom poschodí, ako aj v Multicentre počas testovania.

Aj počas druhej vlny pandémie mesto zabezpečuje donášky nákupov a liekov pre seniorov a ZŤP. Pre zdravotníkov poskytuje službu nákupu potravín, hygienických potrieb, ovocia a zeleniny. Od pondelka 8. februára Centrum voľného času na základe požiadavky niektorých riaditeľov zabezpečuje nákupy pre rodiny zamestnancov v školstve, ktoré sa ocitli v karanténe.

Pezinok

11:44 V Pezinku museli zatvoriť mestský úrad (MsÚ), koronavírus sa šíri medzi zamestnancami. Na sociálnej sieti o tom informoval primátor Pezinka Igor Hianik. „Po konzultácii s regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ) musíme pristúpiť k úplnému uzavretiu objektu MsÚ v Pezinku do utorka,“ uviedol primátor a dodal, že v utorok 2. marca sa vykoná komplexná dezinfekcia objektu a 3. marca sa sprístupní kataster, notár aj MsÚ. „Bohužiaľ, COVID nás tak oslabil, že budeme konzultovať situáciu s RÚVZ dokonca vo vzťahu k plošnej karanténe,“ doplnil primátor.

Podľa primátora bude mať výpadok za následok aj to, že ďalšiu sobotu 6. marca nebude môcť mesto zabezpečiť testovanie na COVID-19. „Stavebný úrad je už teraz v takom stave, že musíme kontaktovať Okresný úrad Bratislava a predpokladáme, že tu dvojtýždňový výpadok nastane určite,“ vysvetlil primátor a dodal, že mestské zastupiteľstvo naplánované na štvrtok 4. marca sa bude konať online.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Detva

11:28 Mestom Detva zriadené odberové miesta otestovali cez víkend takmer 1 800 ľudí. Ako samospráva informuje na svojej webovej stránke, testy odhalili 12 pozitívnych, čo predstavuje pozitivitu 0,67 percenta. Po minulotýždňovom testovaní, keď bola pozitivita 0,83 a pozitivite 1,3 percenta pred dvoma týždňami, tak ide o ďalší pokles.

Detvianska samospráva pripravila jedno odberové miesto na sobotu, keď sa testovalo v Dome kultúry A. Sládkoviča. O test malo záujem 420 ľudí, štyria boli pozitívni. V nedeľu boli otvorené tri odberové miesta, okrem domu kultúry sa mohli obyvatelia otestovať v Mestskom kultúrnom stredisku – Chudobienci a v priestoroch III. Základnej školy na Ulici Obrancov mieru v Detve. „Nedeľné testovanie v týchto odberových miestach prilákalo 1 374 ľudí, z ktorých bolo osem pozitívnych,“ dodáva radnica s tým, že okrem mestom zriadených odberových miest testujú aj štyri mobilné odberové miesta.

Okres Detva je podľa COVID automatu od minulého týždňa zaradený do štvrtého stupňa varovania. Podľa aktuálnych nariadení potrebujú ľudia v takomto okrese na výnimky zo zákazu vychádzania negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu na COVID-19 nie starší ako sedem dní. Toto sa vzťahuje aj na cestu do a zo zamestnania, ak zamestnávateľ nemôže prácu vykonávať z domu.

Poprad

11:23 Na tri odberné miesta, ktoré zriadilo mesto Poprad, sa počas víkendu prišlo otestovať 3 718 ľudí. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa mesta Jarka Hlaváčová, pozitívnych na ochorenie COVID-19 bolo 27 ľudí, čo predstavuje pozitivitu 0,73 percenta.

Samospráva otvorila odberné miesta v športovej hale po šiestykrát. Či tak urobí aj počas nasledujúceho víkendu, hovorkyňa zatiaľ povedať nevedela. Samospráva plánuje počkať na informácie o prijatých opatreniach v súvislosti s pandemickou situáciou, ktoré dnes plánuje oznámiť vláda.

Pred týždňom sa na odberné miesta zriadené mestom prišlo otestovať 3 451 ľudí. Z toho bolo 30 ľudí pozitívnych, miera pozitivity predstavovala 0,87 percenta. Popradský okres sa podľa COVID automatu nachádza v treťom stupni varovania, teda v bordovej farbe.

Trnavský kraj

11:11 V Trnave prišlo cez víkend na antigénové testovanie do odberných miest zriadených mestom 19 053 ľudí, 122 z nich malo pozitívny výsledok testu. Podiel pozitívnych testov dosiahol 0,64 percenta. Pred týždňom pri približne rovnakom počte testovaných bolo v Trnave 112 pozitívnych testov, miera pozitivity dosiahla 0,59 percenta.

V predchádzajúcich kolách plošného testovania zaznamenávali v Trnave postupný pokles pozitívnych testov z 1,27 percenta až na 0,59 percenta, počas tohto víkendu počet pozitívnych z antigénového testovania prvýkrát stúpol.

V Hlohovci prišlo na víkendové testovanie 6 342 ľudí, pozitívnych bolo 52, čo je 0,82 percenta. Ide o nárast v porovnaní s predchádzajúcim týždňom, keď malo pozitívny test 42 ľudí a pozitivita dosiahla 0,65 percenta. Primátor Miroslav Kollár už viackrát informoval, že v Hlohovci išlo o posledné plošné testovanie organizované radnicou.

Aj v Senici počet pozitívne testovaných v posledných týždňoch rastie. Do mestských odberných miest prichádza cez víkend viac ako 3 000 ľudí, naposledy dosiahla miera pozitívnych testov 1,17 percenta, v predchádzajúcich víkendoch to bolo 0,65 a 0,55 percenta.

V Trnavskom kraji sú podľa regionálneho COVID automatu v tomto týždni okresy Trnava, Hlohovec, Piešťany, Dunajská Streda a Galanta zafarbené načierno, bordové sú len okresy Senica a Skalica.

COVID automat, 1. marec
Farebné rozdelenie okresov podľa COVID automatu od 1. marca. Zdroj: korona.gov.sk.

Čadca

10:58 Počas dvoch víkendových dní sa prišlo do piatich odberných miest v Čadci otestovať na ochorenie COVID-19 spolu 1 622 ľudí. Ako informoval primátor mesta Milan Gura, pri testovaní odhalili 10 pozitívnych prípadov.

Väčší záujem o testovanie medzi obyvateľmi mesta bol v sobotu, keď boli otvorené štyri odberné miesta v základných školách. Otestovali v nich 1 183 ľudí. Nedeľné testovanie bolo možné absolvovať v priestoroch domu kultúry a využilo ho 439 ľudí. „Miera pozitivity počas víkendu dosiahla 0,62 percenta. Tento údaj nezahŕňa výsledky testov z ostatných odberných miest, ktoré boli v prevádzke v meste Čadca,“ upozornil Gura.

V porovnaní s testovaním spred týždňa bola účasť približne o 12 percent vyššia. Znížila sa miera pozitivity, keďže pred týždňom bola pri 11 pozitívnych na úrovni 0,76 percenta.

10:51 Vláda možno zriadi mail, nonstop linku a webstránku pre prípadné nahlásenie porušovania protiepidemických opatrení aj na pracovisku.

Ide o jedno z opatrení, ktoré vzišli z rokovania okrúhleho stola predstaviteľov štátu, vedcov a odborníkov. Vládny kabinet zobral tento návrh na vedomie na svojom zasadnutí v nedeľu 28. februára v rámci riešenia aktuálnej pandemickej situácie. Vláda odobrila celkovo desať okruhov opatrení, ktorých cieľom má byť zastavenie nárastu hospitalizácií v nemocniciach a spomalenie šírenia ochorenia COVID-19.

Ministri v rámci rokovania zatiaľ len predsedom vyšších územných celkov nariadili zriadiť mail, nonstop linku a webstránky iba pre prípadné nahlásenie nedostupnosti všeobecných lekárov. Toto opatrenie by malo zlepšiť prednemocničný manažment pacientov s ochorením COVID- 19.

10:34 Prosím, buďte veľmi opatrní. Viem, že si to mnohí nechceme priznať, ale len a len od našej spoločnej vôle dodržiavať ochranné opatrenia záleží, ako sa zajtra budeme mať. Píše premiér Igor Matovič (OĽaNO) na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Stará Ľubovňa

10:25 Víkendové testovanie na ochorenie COVID-19 ukázalo v Starej Ľubovni nárast pozitivity. Kým pred týždňom bola na úrovni 0,47 percenta, po tomto víkende je 0,73 percentná. Celkovo sa počas víkendu prišlo v meste otestovať 3 016 ľudí, z toho bolo 22 pozitívnych.

Ako informoval primátor mesta Ľuboš Tomko, v meste by malo byť v najbližších dňoch zriadené očkovacie centrum. Nachádzať sa bude pravdepodobne v miestnej športovej hale. „Ide o iniciatívu vyššieho územného celku. Boli sme v športovej hale na obhliadke so zástupcami Ľubovnianskej nemocnice a jej priestor sa nám na to zdá vhodný,“ doplnil pre agentúru SITA primátor.

Riaditeľ Ľubovnianskej nemocnice Peter Bizovský potvrdil záujem o zriadenie očkovacieho centra v športovej hale. „Chcem rokovať s vyšším územným celkom, chceli by sme tam očkovať vakcínou AstraZeneca,“ povedal pre SITA. V miestnej nemocnici už podľa neho beží očkovanie naplno. „Očkujeme druhou dávkou vakcíny Pfizer. Dnes máme okolo 220 ľudí na preočkovanie. Samozrejme, budeme v tom pokračovať celý týždeň. Máme otvorených aj 180 očkovacích miest na AstraZenecu pre učiteľov a kritickú infraštruktúru, a tie sú tiež denne naplnené,“ priblížil. Podľa jeho odhadov by v nemocnici počas tohto týždňa mohli oboma očkovacími látkami zaočkovať dokopy 1 500 ľudí. Vakcíny podávajú v priestoroch nemocnice v dvoch očkovacích centrách.

Primátor Starej Ľubovne prostredníctvom sociálnej siete pripomenul, že na očkovanie vakcínou AstraZeneca sa môžu prihlásiť ďalšie očkovacie skupiny. Ako v závere minulého týždňa oznámilo Ministerstvo zdravotníctva SR, okrem učiteľov sa môžu prihlásiť aj predavači, vodiči hromadnej dopravy, taxikári, ale aj kontrolóri MHD, sprievodcovia a vlakvedúci v osobnej železničnej doprave. V prípade predavačov pôjde o tých, ktorí pracujú v maloobchodných prevádzkach alebo prevádzkach poskytujúcich služby, ktoré sú nevyhnutné pre chod krajiny a pre verejnosť sú otvorené z dôvodu nevyhnutnosti aj v čase pandémie a prísnych opatrení.

Situácia v nemocnici v súvislosti s pandémiou je podľa riaditeľa stabilná. „K dnešnému dňu máme 18 COVID pacientov, dvoch na umelej pľúcnej ventilácii a 16 na COVID oddelení. Lôžka sú teda obsadené na jednom aj druhom oddelení na 50 percent,“ informoval.

Vzhľadom na obmedzený režim fungovania bude mať nemocnica podľa neho dostatok personálu pre prácu v očkovacom centre. „Ostatné výkony idú menej, ako inokedy. Teda tí ľudia, ktorí sú v práci, sa využijú. Prejavuje sa aj to, že sme štvrtý týždeň po druhej dávke očkovania zdravotníckych zamestnancov. Zaočkovať sa u nás dalo do 70 percent personálu, ďalších 180 ľudí prekonalo COVID-19. Výpadok teda nie je taký veľký, pohybuje sa v priemere okolo 10 zamestnancov,“ dodal.

Prešovský kraj

10:17 Prešovský samosprávny kraj (PSK) otvoril počas víkendu veľkokapacitné očkovacie centrum v Prešove. S očkovaním proti ochoreniu COVID-19 by mala župa pokračovať aj v ďalších veľkokapacitných očkovacích centrách. Tie by mali byť okrem Starej Ľubovne pravdepodobne zriadené aj v Prešove, Poprade, Bardejove a Humennom.

Tisovec

10:12 Počas uplynulého víkendu využilo v Tisovci v Rimavskosobotskom okrese služby odberových miest 833 obyvateľov. Ako mesto informuje na svojej webovej stránke, pozitívne výsledky na ochorenie COVID-19 boli pri 11 testovaných osobách, čo predstavuje pozitivitu 1,32 percenta. Oproti víkendu 20. a 21. februára, keď miera pozitivity bola 0,82 percenta, je to takmer návrat na hodnotu 1,4 percenta spred dvoch týždňov. Vtedy evidovali 10 pozitívnych.

Služby odberového miesta v športovom areáli využilo počas soboty 322 obyvateľov, pričom tri testy boli pozitívne. V nedeľu sa prišlo otestovať 358 obyvateľov a pozitívne výsledky boli pri ôsmich testovaných osobách. Už druhý víkend mesto otvorilo odberové miesto v mestskej časti Rimavská Píla. „Počas nedele tu využilo možnosť otestovať sa 150 obyvateľov a všetky výsledky boli negatívne,“ uvádza radnica.

V prípade, že Okresný úrad Rimavská Sobota opätovne odsúhlasí a dodá dostatok testovacích súprav na prevádzkovanie odberového miesta, obyvatelia Tisovca sa budú môcť aj naďalej otestovať v utorok a vo štvrtok v športovom areáli od 8:00 do 16:00.

Rimavskosobotský okres je už tretí týždeň v rámci vyhodnotenia COVID automatu zaradený v treťom stupni varovania. Podľa aktuálnych nariadení potrebujú v takomto okrese na výnimky zo zákazu vychádzania negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu na COVID-19 nie starší ako sedem dní. Toto sa vzťahuje aj na cestu do a zo zamestnania, ak zamestnávateľ nemôže prácu vykonávať z domu.

10:06 Za nedeľu pribudlo na Slovensku 81 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa zvýšil, a to o 103 osôb. V nemocniciach je aktuálne 4 008 pacientov.

Trnava

9:57 Vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Strednej zdravotníckej škole v Trnave zaočkovali počas víkendu 3 650 ľudí. Okrem učiteľov a zamestnancov kritickej infraštruktúry dostali prvú dávku vakcíny aj vodiči, revízori mestskej a prímestskej dopravy, sprievodcovia a vlakvedúci osobnej železničnej dopravy, taxikári alebo predavači vo veku od 18 do 55 rokov.

„Župné veľkokapacitné očkovacie centrum v Trnave fungovalo už druhý víkend po sebe. Spolu v ňom bolo zaočkovaných takmer 6 000 ľudí. Počet zaočkovaných sa nám podarilo zvýšiť z 2 330 minulý víkend na 3 650 tisíc tento víkend. Boli medzi nimi ľudia prichádzajúci do priameho kontaktu so zákazníkmi alebo cestujúcimi, napríklad aj vodiči našich prímestských autobusov. Už na budúci víkend plánujeme zriadiť podobné centrá v Dunajskej Strede a Skalici, kde využijeme kapacity našich stredných zdravotníckych škôl,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Ďalšie očkovacie centrá župa pripraví po priestorovej, administratívnej aj materiálno – technickej stránke v spolupráci s mestami. Konzultácie a samotné podávanie vakcín bude v réžií ambulantných lekárov a zdravotných sestier, s ktorými župa spolupracuje, aby odbremenila nemocničný personál. S administráciou a pozorovaním už zaočkovaných budú pomáhať pedagógovia a študenti župných stredných zdravotníckych škôl.

Očkovanie obyvateľov Trnavského samosprávneho kraja vo veku viac ako 55 rokov stále prebieha v piatich nemocniciach. Pribudnúť by k nim podľa Viskupiča mohli aj niektoré polikliniky, v ktorých je možné zabezpečiť dodržanie chladového reťazca pre vakcíny.

9:48 Polícia počas minulého týždňa odhalila 2 348 prípadov porušenia zákazu vychádzania.

V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa Prezídia policajného zboru Denisa Bárdyová. Od 18. do 25. februára zaznamenali policajti celkovo 3 521 priestupkov. Medzi najčastejšie patrilo porušenie povinnosti nosenia ochranných rúšok, ktoré polícia zaznamenala v 1 053 prípadoch.

Policajti odhalili aj 57 prípadov porušenia lekárom nariadenej karantény, 12 prípadov porušenia otvorenia prevádzok a ďalších 51 prípadov porušenia zákona o ochrane zdravia. Napomenutím bolo vyriešených 365 priestupkov, pri 2 726 priestupkoch bola uložená pokuta. Na iné orgány štátnej správy je aktuálne postúpených 264 prípadov, ďalších 166 je v riešení.

Od začiatku roka 2021 polícia eviduje 22 749 porušení nariadení. Celkovo v 14 592 prípadoch bol porušený zákaz vychádzania a v 7 333 prípadoch povinnosť nosiť rúško. V ďalších 427 prípadoch polícia zistila porušenie lekárom nariadenej karantény a v 79 prípadoch porušenie zákazu otvorenia prevádzok. V ďalších 318 prípadoch polícia eviduje porušenie zákona o ochrane zdravia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:36 Od 8. marca bude povinnosťou nosiť respirátor FFP2 bez filtra v obchodných prevádzkach a v mestskej hromadnej doprave, od 15. marca následne vo všetkých interiéroch, okrem prvého stupňa základných škôl.

9:25 Pre vychádzku do prírody, vrátane individuálneho športu v čiernych okresoch, bude potrebný negatívny test nie starší ako sedem dní.

Ide o jedno z opatrení, ktoré schválila vláda v rámci riešenia aktuálnej pandemickej situácie na svojom zasadnutí v nedeľu 28. februára. Vláda odobrila celkovo desať okruhov opatrení, ktorých cieľom má byť zastavenie nárastu hospitalizácií v nemocniciach a spomalenie šírenia ochorenia COVID-19.

V prípade hlavného mesta Bratislava sa podľa uznesenia ministrov za okres považuje územie Bratislavského kraja a pre mesto Košice je v tomto prípade ako okres chápané územie okresov Košice I, Košice II, Košice III, Košice IV a Košice okolie.

Výnimku do čierneho okresu majú aj obyvatelia do 15 rokov a tí nad 65 rokov. Platí aj pre osobu s dokladom o prekonaní COVID-19 či osobu zaočkovanú druhou dávkou vakcíny, ak od tohto očkovania uplynulo aspoň 14 dní. Pre pobyt v prírode v čiernom okrese má výnimku aj ťažko postihnutá osoba, ktorá sa pohybuje pomocou vozíčka, ktorej bolo diagnostikované stredne ťažké alebo ťažké mentálne postihnutie či so závažnou poruchou autistického spektra. Výnimku dostala aj osoba, ktorej zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu na ochorenie COVID-19.

9:18 Od 1. marca máme na Slovensku 20 čiernych okresov, 53 je červených a iba šesť má červenú farbu.

9:06 Zákaz vychádzania platí na Slovensku od stredy 3. marca do odvolania, najneskôr do konca núdzového stavu, teda do 19. marca.

Sloboda pohybu a pobytu bude obmedzená od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa. Vyplýva to z opatrení, ktoré schválila vláda v nedeľu 28. februára v rámci riešenia aktuálnej pandemickej situácie.

Vláda odobrila celkovo desať okruhov opatrení, ktorých cieľom má byť zastaviť nárast hospitalizácií v nemocniciach a spomaliť šírenie ochorenia COVID-19.

9:00 Vitajte pri sledovaní pondelňajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

POLÍCIA: Kontrola dodržiavania zákazu vychádzania
Foto: ilustračné, SITA/Polícia SR.
 • nedeľa 28. februára

20:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v pondelok.

19:51 Vláda SR v nedeľu schválila návrhy na riešenie pandemickej situácie, na ktorých sa premiér Igor Matovič (OĽaNO) dohodol počas tohto týždňa s odborníkmi.

Predseda vlády to napísal v statuse na sociálnej sieti. „Som veľmi rád a verím, že naše spoločné návrhy na zmenu pomôžu,“ uviedol Matovič s tým, že s vedcami rokoval od utorka, pričom v sobotu 27. februára sa im podarilo dohodnúť finálny návrh.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:45 Tlačová konferencia po rokovaní vlády o nových opatreniach proti koronavírusu sa v nedeľu neuskutoční.

Trnava

18:04 V trnavskej automobilke Stellantis pokračovalo šiesty víkend po sebe testovanie na COVID-19. Spolu bolo v piatok 26. a v sobotu 27. februára otestovaných 1 852 zamestnancov výrobného centra a externých spoločností. Pozitívnych bolo celkovo sedem osôb, ktoré okamžite nastúpili do karantény. Celková miera pozitivity sa tak znížila na 0,38 %.

Informoval o tom hovorca automobilky Peter Švec. Na začiatku februára dosiahol podiel pozitívnych testov v automobilke 0,72 %. Testovanie bude podľa Šveca pokračovať aj v pondelok 1. marca.

V automobilke platia prísne opatrenia podľa protokolu skupiny Stellantis. Pri vstupe do fabriky prebieha kontrola certifikátu z testovania, certifikát nesmie byť starší ako sedem dní. Vykonáva sa tiež meranie telesnej teploty, ale aj pravidelná dezinfekcia pracovných postov a šatní, porady sa konajú len na diaľku a uplatňujú sa aj ďalšie opatrenia. Každá pozitívne testovaná osoba smeruje do karantény, rovnako aj jej najbližšie kontakty.

Prešovský kraj

16:20 Prímestská autobusová doprava v Prešovskom kraji ostáva aj po skončení jarných prázdnin v režime prázdninových cestovných poriadkov.

Ako informovala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Daša Jeleňová, krajská samospráva vzhľadom na situáciu v súvislosti s COVID-19 pokračuje v nastavenom chode prímestskej dopravy. „Od pondelka 1. marca až do odvolania tak platí naďalej režim premávania autobusových spojov na prímestských linkách v Prešovskom kraji podľa cestovných poriadkov platných ako počas dní školských prázdnin,“ uviedla Jeleňová.

Župa ako objednávateľ v spolupráci so štyrmi zmluvnými dopravcami zavedie na základe požiadaviek podaných mestami, obcami, prípadne školami aj mimoriadne posilové spoje, a to z dôvodu otvorenia škôl pre žiakov prvého stupňa. „Všetky tieto doterajšie zmeny budú zverejnené na webových stránkach zmluvných dopravcov SAD Prešov, SAD Poprad, SAD Humenné a BUS Karpaty a na stránke www.cp.sk,“ doplnila hovorkyňa.

Ďalšie prípadne úpravy cestovných poriadkov budú podľa nej závisieť od aktuálnej epidemickej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 a odporúčaniami nezávislého organizátora verejnej dopravy IDS Východ.

15:12 Medzi skupiny, ktoré sa môžu v najbližších dňoch zaočkovať, palubný personál lietadla nepatrí. Informoval o tom rezort zdravotníctva, pričom korigoval svoje stanovisko zo soboty 27. februára. Vtedy totiž ministerstvo uviedlo, že letecký personál medzi takéto skupiny patrí.

14:46 V mape sa vírus presúva na sever a Martin sa stal najviac postihnutým okresom. Stále trpí Trnavsko a celé okolie Košíc, pridalo sa horné Považie a okolie Banskej Bystrice. Zlepšenie v najbližšom týždni čakáme v Trnave a možno v Košiciach. Píšu Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:13 V nedeľu od 16.00 sa uskutoční online rokovanie vlády, malo by sa rozhodnúť o prijatí nových opatrení proti koronavírusu, ktoré navrhli odborníci a vedci pri okrúhlom stole s premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO).

Zvolen

13:57 Školy vo Zvolene sa v pondelok 1. marca otvoria, ak vláda nerozhodne inak. Informovala na sociálnej siete Facebook primátorka Lenka Balkovičová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:30 Ministerstvo zdravotníctva SR potrebuje podľa prezidentky Zuzany Čaputovej „nový impulz a reštart“. Skonštatovala to v diskusnej relácii Na telo televízie Markíza.

Podľa prezidentky je v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou vhodné, aby minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) „ukázal gesto“. O vyvodzovaní zodpovednosti v súvislosti s pandemickou situáciou prezidentka podľa vlastných slov hovorila aj na minulotýždňovom stretnutí najvyšších ústavných činiteľov.

„Považujem za nevyhnutné, aby vláda vyvodila sebareflexiu a politickú zodpovednosť,“ uviedla Čaputová. Prezidentka zároveň zdôraznila, že ministra zdravotníctva si váži, „unavenejšieho človeka“ však podľa vlastných slov nestretla. To, kto by Krajčího mal vymeniť, je podľa prezidentky v kompetencii koaličných strán. Len samotná výmena ministra však podľa hlavy štátu nestačí. „Vláda by mala urobiť aj iné kroky,“ doplnila prezidentka.

13:09 V prípade, že by hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) navrhlo výmenu akéhokoľvek svojho ministra, hnutie Sme rodina to bude rešpektovať.

V diskusnej relácii O 5 minút 12 Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) to v súvislosti s prípadnou výmenou na poste ministra zdravotníctva uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Zároveň zdôraznil, že je na jednotlivých stranách, aby si vyhodnotili, ako si ich ministri plnia povinnosti.

„Myslíme si, že kľúčové hlasovanie na vláde bolo pred Vianocami, kedy sa rozhodovalo o tom, či sa tie opatrenia sprísnia a či sa sprísnia hneď, alebo až neskôr,“ povedal Krajniak s tým, že Sme rodina ako aj minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) hlasovali za sprísnenie. Niektorí súčasní kritici Krajčího v koalícii, naopak, podľa Krajniaka hlasovali proti sprísneniu. „Každý nech sa vyjadrí a nech si ich voliči vyhodnotia, či ich postup bol správny, alebo nesprávny,“ povedal minister.

Podľa opozičného poslanca Juraja Blanára (Smer-SD) je za aktuálnu pandemickú situáciu zodpovedná vláda. Krivka pozitívnych prípadov podľa neho začala rapídne stúpať po novembrovom celoplošnom testovaní. „Všetci rad za radom z vlády to postupne spochybňujú, že to plošné testovanie nič neprinieslo,“ povedal Blanár. Pokiaľ ide o vakcináciu, tá je podľa neho v žalostnom stave. „Tu už musí odstúpiť celá vláda pod vedením Igora Matoviča, pretože tu bolo viacero zlyhaní na rôznych úrovniach,“ dodal.

Prešov

12:54 Zamestnanci Okresného úradu v Prešove oslovujú kompetentných, aby preverili a riešili situáciu týkajúcu sa pracovných podmienok na úrade. Dôvodom má byť zrušenie práce z domu pre niektorých pracovníkov úradu od pondelka 1. marca. Informovali o tom v tlačovej správe zamestnanci úradu.

„V zmysle uznesenia vlády SR č. 77 z 5. februára 2021 bolo všetkým zamestnancom, ktorých povaha práce to povoľuje, nariadené, aby pracovali z domu. Subjektívnym spôsobom bola jednotlivým odborom nariadená práca z domu, boli však aj odbory, ktorým práca z domu nebolo povolená, aj keď povaha práce to umožňovala. Od 1. marca bola prednostom úradu práca z domu zrušená. Neoficiálnym argumentom je stará dovolenka. Prečo, keď je vládou nariadený povinný homeoffice, máme čerpať dovolenky,“ sťažujú sa zamestnanci úradu.

Fungovanie klientskeho centra je podľa nespokojných zamestnancov zabezpečené, rovnako aj podateľňa. Ak nastali nejaké individuálne zlyhania, kompetentní to majú podľa nich riešiť individuálne. „Nemôže sa v tejto situácii denne stretávať 250 ľudí v jednej budove a k tomu 100 klientov. Epidemická situácia sa zhoršuje, na úrad chodia ľudia, ako keby sa nič nedialo. Supervízor, ktorý má kontrolovať negatívne testy klientov, nie je schopný odkontrolovať ľudí, lebo jednému pomáha pri kiosku a ďalší traja sa medzitým dostanú kdekoľvek,“ vysvetlili situáciu členovia úradu.

Doplnili, že dezinfekcia priestorov je minimálna a aj keď sa na úrade vyskytne pozitívny zamestnanec, sami si dezinfikujú kancelárie a spoločné priestory. „O tom, že kontakty pozitívnych zamestnancov sa nedohľadávajú v rámci úradu ani nemusíme hovoriť,“ uzavreli zamestnanci.

12:27 Podmienky lockdownu na Slovensku sa už príliš sprísňovať nemôžu. V diskusnej relácii V politike televízie TA3 to skonštatoval predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Podľa premiéra by teoreticky bolo možné zatvoriť fabriky, ako zdôraznil, to však nikto urobiť nechce.

Sú ľudia a aj časť tej vedeckej obce, ktorí hovoria, že toto je jediné riešenie v tejto situácii, na druhej strane si myslím, že by sme mali vyčerpať všetky ostatné možnosti, ak by sme k takémuto zásadnému kroku pristúpili,“ povedal Matovič.

Podľa premiéra je v súčasnej situácii dôležité, aby ľudia rešpektovali aktuálne platné opatrenia.Ak by sme dnes dodržiavali iba úplne základné opatrenia ako rúška, umývanie rúk, odstupy, tak by sme tu nemali také množstvo prípadov,“ povedal Matovič s tým, že opatrenia dodržiavajú možno dve tretiny ľudí a jedna tretina ich nedodržiava.

Podľa premiéra by ešte v nedeľu mala zasadnúť vláda a rokovať o opatreniach, na ktorých sa zhodli odborníci počas posledných štyroch dní. „Ten materiál, ktorý títo ľudia prijali, my dnes zoberieme do úvahy a vláda ho postupne bude napĺňať podľa uznesení, ako treba niektoré tie veci zmeniť,“ dodal premiér.

Belgicko

10:43 Po prudkom rozšírení koronavírusu medzi 132 väzňami museli v nápravnom zariadení v belgickom Namure pristúpiť k prísnym opatreniam. Trestancom obmedzia prístup k prechádzkam či sprchám. Napriek izolácii vo svojich celách však budú denne dostávať teplé jedlo a hygienické potreby. Informoval o tom spravodajský web BBC.

Rovnako ako zhruba polovica väzňov, pozitívny test na prítomnosť koronavírusu malo aj približne 60 zo 115 zamestnancov zariadenia. Vo väznici pozastavili všetky návštevy, čo u rodinných príslušníkov odsúdených spôsobilo rozhorčenie. V sobotu sa preto zhromaždili vo väčšom počte pred väznicou, aby takto prejavili nesúhlas so zavedeným opatrením.

Belgické úrady v piatok upozornili, že v krajine stúpa počet nových prípadov koronavírusu. Dôvodom je pravdepodobne rýchlo sa šíriaci variant, ktorý sa prvý raz objavil vo Veľkej Británii.

10:16 Za sobotu 27. februára pribudlo na Slovensku 114 úmrtí na ochorenie COVID-19. Ako ďalej informuje stránka Národného centra zdravotníckych informácií, spomedzi 8 839 vykonaných PCR testov odhalili spolu 1 815 pozitívnych prípadov. Počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň stúpol o 56, teda na 3 905. Počet zaočkovaných sa zvýšil o 1 754 na 303 242.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

USA

08:53 Americký federálny Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) v sobotu schválil jednodávkovú vakcínu proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson. Tá v nadchádzajúcich týždňoch umožní zaočkovanie miliónov Američanov.

Podľa celosvetovej štúdie spoločnosti Johnson & Johnson je vakcína efektívna zhruba na 66 % pri miernom až vážnom priebehu ochorenia COVID-19, a to štyri týždne po očkovaní. Zároveň poskytuje stopercentnú účinnosť pri prevencii hospitalizácie a úmrtia v dôsledku nákazy koronavírusom. Vakcína od spoločnosti Johnson & Johnson pri štúdiách obstála aj v rizikových štátoch ako Juhoafrická republika, kde sa šíri variant vyvolávajúci najväčšie obavy.

V Spojených štátoch, kde si pandémia koronavírusu dosiaľ vyžiadala viac ako 510-tisíc obetí, tak budú môcť očkovať tromi schválenými vakcínami. Predtým regulačné orgány odobrili očkovacie látky Pfizer/BioNTech a Moderna.

9:00 Vitajte pri sledovaní nedeľňajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Odberné miesto COVID-19 v Senici – mestskej časti Banskej Bystrice, počas operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá by mala zabezpečiť celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska antigénovým testom na COVID-19. Banská Bystrica, 31. október 2020. Foto: archívne, SITA/Peter Rusko.
 • sobota 27. februára

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v nedeľu.

Nitra

18:43 Mesto Nitra otvorí od 1. marca materské školy, ktorých je zriaďovateľom. Radnica však rodičov vyzýva, aby dôsledne zvážili zdravotnú situáciu vo svojich domácnostiach. Informoval o tom Henrich Varga z Mestského úradu v Nitre.

Okres Nitra bude v týždni od 1. marca v rámci COVID automatu v treťom stupni varovania, teda v bordovej farbe. Samospráva tak za určitých podmienok môže materské školy otvoriť. Podľa vyjadrenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre (RÚVZ) dochádza v okrese k miernemu zlepšeniu situácie.

„Situácia sa v posledných dňoch pomerne stabilizovala. Rodičom preto chceme dať možnosť umiestniť deti do predškolských zariadení. Uvedomujeme si, že tlak, ktorý je na nich v posledných mesiacoch vyvíjaný, je často neúnosný,” povedal primátor mesta Nitra Marek Hattas.

Záujem o umiestnenie detí do škôlok je mierne nad hranicou päťdesiat percent. Radnica počíta s tým, že počas jarných prázdnin bude o niečo nižší. Učiteľov má mesto k dispozícii dosť. Z viac ako 260 pedagogických zamestnancov materských škôl je podľa vedúcej odboru školstva Mestského úradu v Nitre Márie Orságovej viac ako 60 percent zaočkovaných, ďalší na vakcínu čakajú a takmer 70 ľudí už COVID-19 prekonalo.

Mesto stojí aj pred rozhodnutím o otvorení prvého stupňa základných škôl po jarných prázdninách, teda od 8. marca. Rozhodnutie bude závisieť od vývoja pandemickej situácie počas budúceho týždňa a od toho, či sa Nitra udrží v bordovom pásme COVID automatu.

Nové Mesto

18:11 Bratislavské Nové Mesto vyzbieralo na pomoc v boji s pandémiou COVID-19 od darcov už viac ako 54-tisíc eur. V tlačovej správe o tom informoval hovorca mestskej časti Marek Tettinger.

„Ešte v máji minulého roka počas prvej vlny pandémie mestská časť Bratislava – Nové Mesto zriadila transparentný účet, na ktorý môže prispievať ktokoľvek, kto sa rozhodne pomôcť,“ uviedol hovorca a dodal, že takto získané peniaze využíva samospráva na financovanie výdavkov spojených s ochranou zdravia obyvateľov a na vytváranie podmienok na zmiernenie šírenia COVID-19.

„Peniaze z transparentného účtu sú určené výlučne na boj s koronavírusom a znižovanie negatívnych dôsledkov epidémie. Vďaka množstvu darcov sme mohli na jar poskytnúť certifikované rúška všetkým seniorom nad 62 rokov a v septembri zas všetkým deťom a pracovníkom škôl,“ uviedol starosta Nového Mesta Rudolf Kusý a dodal, že vďaka tejto pomoci mestská časť poskytla dezinfekciu pri júnovom návrate detí do škôl, potrebné ochranné prostriedky, hygienické potreby či ochranné štíty pre nemocnice. „Vďaka tejto pomoci sme mohli teraz zabezpečiť pre učiteľov našich škôl a škôlok respirátory, ktoré by si inak v zmysle finančných pravidiel museli školy ako samostatné právne subjekty zaobstarať samy,“ doplnil starosta, ako jeden z pravidelných prispievateľov.

Novomestské materské a základné školy sa pripravujú na postupný návrat detí k prezenčnej forme vzdelávania. „V tejto súvislosti dal začiatkom februára starosta pokyn, aby sa pre ich potreby zabezpečilo prvých 2 500 respirátorov. Tie si už materské a základné školy prevzali. Škôlky zároveň dostávajú dezinfekčné prostriedky a pracovníci, ktorí o to požiadali, aj ochranné štíty,“ uzavrel hovorca.

Transparentný účet Nové Mesto si pomáha je dostupný na adrese transparentneucty.sk

Kremnica

17:45 Mesto Kremnica sa ako zriaďovateľ rozhodlo od pondelka 1. marca na základe odporúčania krízového štábu okresného úradu Žiaru nad Hronom otvoriť školy aj škôlky. Deti prvého stupňa oboch základných škôl, materských škôl a základnej umeleckej školy tak nastupujú na prezenčnú výučbu.

Ako samospráva informuje na webovej stránke, Hronskožiarsky okres je síce v takzvanej čiernej fáze COVID automatu, posledné slovo pri otváraní škôl v jednotlivých obciach a mestách však má primátor a regionálna hygiena.

„Po dohode s regionálnym úradom verejného zdravotníctva vydávam rozhodnutie o obnovení prezenčnej výučby pre prvý stupeň základných škôl, materské školy a základné umelecké školy s platnosťou od pondelka 1. marca 2021,“ uviedol primátor mesta Alexander Ferenčík s tým, že rozhodnutie ovplyvnil dobrý vývoj v počte nakazených koronavírusom v Kremnici. Primátor žiada obyvateľov mesta aj naďalej o zodpovedné správanie a rešpektovanie pravidiel a tiež pokynov, ktoré zverejnia jednotlivé školy na svojich informačných kanáloch.

Prezenčná výučba je odporučená pre Kremnicu a jej spádovú oblasť, ktorá zahŕňa aj okolité obce.

16:32 Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti Facebook stále upozorňuje, že aj pri negatívnom výsledku antigénového testu treba dodržiavať prijaté opatrenia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trnavský kraj

15:44 Obce v okolí Trnavy začali seniorov zásobovať nielen respirátormi FFP2, ale aj vitamínmi.

Obec Cífer rozdáva obyvateľom vo veku nad 62 rokov okrem respirátorov aj výživový doplnok, ktorý obsahuje vitamíny C, D a zinok. Ide o produkt spoločnosti, ktorá v Cíferi dlhodobo pôsobí, obci ho dodala za zvýhodnených podmienok. Balíček dostane podľa starostu Maroša Sagana približne tisíc obyvateľov s trvalým pobytom v obci.

Seniori si balíčky preberali v piatok 26. a v sobotu 27. februára. Kto tak neurobil, tomu na budúci týždeň prinesú výživový doplnok domov.

Suchá nad Parnou obyvateľom nad 63 rokov doručila balíčky, v ktorých boli tri respirátory FFP2, vitamín C a D. Dostať ich môže viac ako 400 obyvateľov obce. Obec tento krok vysvetľuje tak, že chce chrániť najzraniteľnejších. V Leopoldove dostali seniori nad 65 rokov po päť kusov respirátorov a k tomu trojmesačnú dávku vitamínu D.

Väčšina dedín v okrese Trnava zásobuje seniorov respirátormi, prípadne špeciálnymi rúškami na opakované použitie. Medzi prvými bola obec Bučany, ktorá poskytla ľuďom nad 65 rokov po päť kusov respirátorov a rúško s nanomembránou, postupne sa pridávali aj ďalšie obce.

15:11 Polícia pripravila pre „milovníkov paragrafov“ z dezinformačnej scény prehľad predpisov, na základe ktorých je oprávnená vymáhať dodržiavanie opatrení proti šíreniu koronavírusu a ukladať za ich nedodržiavanie pokuty.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:32 Košický samosprávny kraj (KSK) obnoví od pondelka 1. marca prezenčné vyučovanie v stredných školách, ktorých je zriaďovateľom. Podľa aktuálneho COVID automatu sa môžu otvoriť školy vo všetkých okresoch v kraji s výnimkou okresu Rožňava, ktorý je naďalej v čiernej farbe. Ako informovala hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková, obnovenie prezenčnej formy štúdia odporučili aj jednotlivé regionálne úrady verejného zdravotníctva. Župa preto otvorí školy pre študentov končiacich ročníkov.

Ako v tejto súvislosti uviedol predseda KSK Rastislav Trnka, od pondelka sa krajské stredné školy otvoria pre približne 5 300 žiakov. Ostatní študenti sa budú naďalej vzdelávať dištančnou formou. „Podľa aktuálnych informácií z ministerstva školstva a zdravotníctva síce školy musíme otvoriť, no toto neriešenie nepovažujeme za vhodné. Uvažuje sa o tvrdom lockdowne, máme preplnené nemocnice a žiadame o pomoc zdravotníkov zo zahraničia. Navyše, v Košickom kraji sa chce do škôl vrátiť len zhruba polovica končiacich stredoškolákov, ostatní preferujú dištančné vzdelávanie. Aj napriek týmto okolnostiam rešpektujeme pokyny Ministerstva školstva SR a regionálnych úradov verejného zdravotníctva,“ skonštatoval Trnka.

Pripomenul, že podmienkou nástupu študentov aj učiteľov do škôl bude negatívny test na koronavírus a ranný filter. „Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl budeme monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ dodal župan.

13:53 Profesionálny vojak zo zvolenskej Brigády riadenia vzdušných operácií Adrián požiadal na jednom z odberných miest svoju priateľku o ruku priamo počas služby.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:27 Zaradiť ľudí nad 65 rokov až do ôsmej fázy očkovania proti ochoreniu COVID-19 je nepochopiteľné. V diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Sobotné dialógy to povedal podpredseda strany Hlas – Sociálna demokracia (Hlas-SD) Erik Tomáš. Podľa Tomáša tvoria úmrtia ľudí nad 65 rokov polovicu všetkých úmrtí na ochorenie COVID-19. Ich očkovanie by preto malo byť vykonané v skoršej fáze, čo by znížilo aj tlak na nemocnice.

Tomáš kritizoval aj očkovanie v domovoch sociálnych služieb pre seniorov. Očkovanie sa podľa neho doteraz uskutočnilo iba v jednej pätine domovov, ktoré o očkovanie požiadali.

Predsedníčka poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Anna Zemanová v tejto súvislosti uviedla, že ľudia nad 65 rokov už vo väčšine prípadov priamo „nevytvárajú ekonomickú hodnotu“. Okrem nich je však potrebné chrániť aj ľudí, ktorí ekonomickú hodnotu aktívne tvoria. Ľudia nad 65 rokov by podľa nej mali byť obzvlášť opatrní a dodržiavať pravidlá, a to napríklad nakupovať v čase vyhradenom pre dôchodcov.

Zemanová dodala, že Slovensko je „skvelo pripravené na očkovanie“ a samosprávy už majú pripravenú očkovaciu infraštruktúru, a tak, keď očkovacie vakcíny dorazia na Slovensko, štát a samosprávy sú okamžite pripravené očkovať tisíce ľudí. Dodala, že podľa štatistík je Slovensko v očkovaní úspešnejšie než okolité krajiny. „Na Slovensku je v priemere zaočkovaných 19 ľudí zo 100. V Rakúsku je to 18 osôb zo 100, v Nemecku a Francúzsku 16 a v Česku 13 obyvateľov zo 100,“ uzavrela.

13:16 Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) myslel ponuku na prevzatie Ministerstva zdravotníctva SR (MZ SR) vážne. V diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Sobotné dialógy to povedala predsedníčka poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Anna Zemanová.

Fungovanie rezortu zdravotníctva podľa Zemanovej v súčasnej pandemickej situácii zlyháva a rezort zdravotníctva potrebuje schopného manažéra. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) má podľa nej ťažkú pozíciu, v rámci ktorej sa snaží. Ako však dodala, Sulík by podľa nej situáciu zvládol.

Podpredseda strany Hlas – Sociálna demokracia (Hlas-SD) Erik Tomáš podľa vlastných slov neverí, že Sulíkova ponuka bola myslená vážne. Podľa Tomáša by v prípade, že svoju ponuku myslí vážne, Sulík ponúkol hnutiu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) zámenu rezortov, pri ktorej by rezort hospodárstva SaS prenechala nominantovi hnutia OĽaNO. Tomáš dodal, že ak šéf rezortu hospodárstva nechce byť spoluzodpovedný za súčasnú situáciu, mal by z vlády odísť.

13:11 Psychiatri, psychológovia a pediatri v Nemecku vyjadrujú čoraz väčšie znepokojenie nad tým, že zatváranie škôl, sociálne obmedzenia a ďalšie preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu vyvolávajú medzi 13,7 miliónmi nemeckých detí a tínedžerov strach, stres a rôzne psychické poruchy.

Podľa odborníkov to u nich zvyšuje pravdepodobnosť budúcej krízy duševného zdravia. „Zatiaľ nemáme žiadne dlhodobé štúdie, ale existuje veľa dôkazov o náraste počtu hospitalizácií a preplnených psychologických ambulanciách v dôsledku krízy,“ povedala Julia Asbrandová, profesorka psychológie detí a mládeže na berlínskej Humboldtovej univerzite.

Nedávny prieskum Univerzitného lekárskeho centra v Hamburgu zistil, že pre pandémiu koronavírusu asi každé tretie dieťa trpí úzkosťou či depresiou alebo vykazuje psychosomatické príznaky ako bolesti hlavy alebo bolesti žalúdka. Podľa prieskumu sú neúmerne zasiahnuté predovšetkým deti z chudobnejších rodín a rodín prisťahovalcov.

Odborníci upozorňujú, že mnoho detí a tínedžerov sa počas pandémie sociálne uzatvorilo a viacerí prakticky nechcú vychádzať z domu. U viacerých sa vyskytla obezita, keďže sedia doma a neustále hrávajú online hry, surfujú na internete alebo sledujú televízne vysielanie.

Aj keď deťom nehrozí také veľké riziko závažných komplikácií pri ochorení COVID-19 ako starším dospelým, podľa odborníkov môžu byť zraniteľnejšie voči vedľajším účinkom pandémie, najmä v prípade duševného zdravia. Nasvedčujú tomu aj reálne čísla, keďže v priebehu prvého polroka 2020, keď boli školy zatvorené približne dva mesiace, v Berlíne zaznamenali takmer dvojnásobný počet detí a tínedžerov hospitalizovaných na psychiatrii.

Asbrandová sa obáva, že duševné zdravie detí a dospievajúcich nedostalo počas pandémie dostatočnú pozornosť. Spolu s ďalšími profesionálmi v odbore preto tento mesiac napísala otvorený list vláde, ktorým sa usiluje o lepšie riešenie potrieb mládeže počas pandémie koronavírusu.

12:39 Európska lieková agentúra (EMA) dokončila preskúmanie kombinácie monoklonálnych protilátok kasirivimab a imdevimab a odporučila ich na použitie u pacientov s COVID-19.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Košický kraj

12:22 Situácia v zariadení sociálnych služieb Arcus v Košiciach sa zlepšila. Za posledné dva týždne nepodľahol ochoreniu COVID-19 žiaden z klientov a celkovo sa z ochorenia vyliečilo 107 klientov.

Ako informovala hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Anna Terezková, od pondelka 1. marca už v zariadení nebude potrebná personálna externá výpomoc a zariadenie si vystačí s vlastnými zamestnancami, ktorí sa postupne vracajú z karantény. „K piatku 26. februára má v Arcuse pozitívny test osem klientov a 25 zamestnancov,“ skonštatovala hovorkyňa.

Košický samosprávny kraj (KSK) je zriaďovateľom 13 zariadení sociálnych služieb, v ktorých je aktuálne nakazených 58 zamestnancov a 23 klientov. Štyroch zamestnancov a šiestich klientov s ochorením COVID-19 evidujú v košickom Domku. Pozitívny test na nový koronavírus mali traja zamestnanci a jeden klient v zariadení Jasanima v Rožňave. Rovnako v rožňavskom Subsidiu má ochorenie sedem zamestnancov a šesť klientov.

Via Lux v Barci hlási pozitívny test u piatich zamestnancov a dvoch klientov. Po jednom pozitívnom zamestnancovi je v zariadeniach Idea v Prakovciach a Regina v Kráľovciach. Troch chorých zamestnancov má aktuálne Lúč v Šemši, dvoch hlási zariadenie Ondava v Rakovci nad Ondavou. Sedem členov personálu s pozitívnym testom eviduje aj trebišovský Lumen.

11:49 Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti Facebook ľudskou rečou vysvetlilo, ako funguje vakcína od AstraZeneca.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:03 Opatrenia proti koronavírusu na Slovensku sa od 1. marca sprísnia.

10:32 Na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa môžu prihlásiť ďalšie vybrané skupiny ľudí.

Ministerstvo zdravotníctva SR o tom informovalo v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.  Očkovacou látkou AstraZeneca sa okrem učiteľov budú môcť dať zaočkovať aj predavači, sprievodcovia a vlakvedúci v osobnej železničnej doprave. Možnosť bude platiť aj pre vodičov hromadnej dopravy, taxikárov, kontrolórov mestskej hromadnej dopravy a palubný personál lietadla.

„Dodávky vakcín od spoločnosti Astra Zeneca nám umožnili aktualizovať očkovaciu stratégiu tak, aby sme ich sprístupnili ďalším skupinám ľudí, ktoré v práci denne prichádzajú do priameho kontaktu so zákazníkmi alebo cestujúcimi. Ako doklad v očkovacom centre bude slúžiť pre človeka potvrdenie od zamestnávateľa,“ uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

V prípade predavačiek a predavačov sa môžu zaočkovať pracovníci maloobchodných prevádzok alebo prevádzok poskytujúcich služby, ktoré sú nevyhnutné pre chod krajiny a ktorých prevádzka je pre verejnosť aj v čase pandémie a prísnych opatrení z dôvodu nevyhnutnosti otvorená. Možnosť na očkovanie dostanú výlučne tí, ktorí prichádzajú do priameho kontaktu s klientom, napríklad zamestnanci pri pokladniach. Prihlásiť sa budú môcť ľudia od 18 do 55 rokov. Na najbližší týždeň je pripravených 27-tisíc termínov.

10:06 V piatok pribudlo na Slovensku 2 848 nových prípadov nákazy ochorením COVID-19. Laboratóriá vykonali celkovo 15 731 PCR testov. Pribudlo ďalších 109 úmrtí. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa znížil o 66. Zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19 bolo v piatok na Slovensku 3 921 ľudí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Poľsko

9:33 Pre cestujúcich zo Slovenska a Českej republiky od sobotu platia nové pravidlá vstupu do Poľskej republiky.

V tlačovej správe o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru (PZ) Michal Slivka. Ako uviedol, osoby, ktoré nemajú pobyt na území Poľskej republiky, sú povinné mať negatívny test na COVID-19, nie starší ako 48 hodín. Opatrenie sa týka všetkých osôb prekračujúcich hranicu rôznymi dopravnými prostriedkami aj pešo. Osoby, ktoré majú pobyt na území Poľskej republiky a majú negatívny test, nepodliehajú povinnej karanténe.

Výnimka z povinnej karantény či predloženia negatívneho testu na COVID-19 platí pre:

1. Osoby, ktoré predložia potvrdenie o zaočkovaní proti COVID-19 očkovacou látkou povolenou Európskej únii.

2. Cezhraniční pracovníci, ktorí vykonávajú činnosť /zamestnanie, podnikanie alebo inú zárobkovú činnosť/ na území Poľskej republiky alebo na území susedných štátov.

3. Študenti študujúci v Poľskej republike alebo susednej republike a ich učitelia, ktorí prekročia hranicu so študentami.

4. Deti v predškolskom vzdelávaní v Poľsku alebo susednej krajine a ich učitelia.

5. Študenti postgraduálneho štúdia, odbornej prípravy a iných foriem vzdelávania ako aj doktorandi študujúci v Poľsku, alebo v prípade občanov Poľska v iných krajinách.

6. Osoby vykonávajúce výskum v Poľsku alebo v prípade občanov Poľska v iných krajinách.

7. Vojaci Ozbrojených síl Poľskej republiky alebo spojeneckých síl, policajti, pohraničná stráž, colná, finančná služba, hasiči, inšpektori cestnej inšpekcie, alebo tí, ktorí plnia služobné úlohy.

8. Členovia diplomatických misií, konzulárnych úradov a zástupcovia medzinárodných organizácií a ich rodinní príslušníci, ako aj iné osoby prekračujúce hranice na základe diplomatického pasu.

9. Vodiči vykonávajúci cestnú dopravu ako súčasť medzinárodnej dopravy alebo medzinárodnej kombinovanej dopravy.

10. Vlakový personál a ďalší zamestnanci vykonávajúci medzinárodnú železničnú dopravu

11. Vodiči vykonávajúci cestnú dopravu vozidlami s celkovou hmotnosťou do 3,5 tony, vodiči vykonávajúci prepravu osôb, a to viac ako 7, no najviac 9 osôb.

12. Posádky lietadiel, námorníci, rybári a ďalší členovia posádok.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Česko

9:05 Po piatkovom vyhlásení nového núdzového stavu v Česku začnú v pondelok platiť viaceré prísne obmedzenia na potlačenie šíriaceho sa koronavírusu.

Počas troch týždňov bude obmedzený pohyb ľudí. Zatvorené budú školy, škôlky i niektoré obchody. Informuje o tom web TV Nova.

V rámci nových pravidiel bude povinné nosenie rúšok na verejnosti. V zamestnaní budú potrebné respirátory, pričom ochranné pomôcky musí zamestnancom zabezpečiť zamestnávateľ.

Počas najbližších troch týždňov bude zakázaný pohyb medzi okresmi. Výnimkou sú akurát cesty do práce, pri ktorých ľudia budú musieť mať potvrdenie od zamestnávateľa. Pri cestách k lekárovi alebo na úrady mimo okresu bude potrebné čestné vyhlásenie alebo vyplnený formulár.

Ľudia budú môcť ísť do prírody, no iba v rámci svojej obce. Venčenie psov bude možné iba vo vzdialenosti do 500 metrov od bydliska. Na dodržiavanie obmedzení pohybu bude na území Česka dohliadať dovedna 5000 vojakov.

9:00 Vitajte pri sledovaní sobotňajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Zamestnanci nemocnice na odbernom mieste pre rodinných príslušníkov zamestnancov Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci počas druhého kola testovania v rámci operácie Spoločná zodpovednosť. Čadca, 7. november 2020. Foto: archívne, SITA/Milo Fabian.
 • piatok 26. februára

21:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v sobotu.

20:50 Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska darovalo Slovensku 67 nových germicídnych žiaričov na pomoc obyvateľom v boji proti pandémii COVID-19.

Využité budú napríklad v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku, alebo aj v odberových miestach, v ktorých pôsobia príslušníci Ozbrojených síl SR. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR (MO SR) Martina Kovaľ Kakaščíková.

19:08 Očkovať proti ochoreniu COVID-19 sa už môžu už aj nepedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci do 55 rokov.

Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol minister školstva Branislav Gröhling (SaS). „Dnešným dňom je umožnené registrovať sa na očkovanie všetkým zamestnancom škôl a školských zariadení zaradených v sieti,“ priblížil rezort školstva na svojej webovej stránke. Doplnili, že v očkovacích centrách sú dostupné termíny pre všetkých zamestnancov škôl a školských zariadení vo veku do 55 rokov (vrátane).

Na dni 27. februára až 5. marca je možná registrácia v očkovacích centrách v mestách Banská Bystrica, Bardejov, Bojnice, Bratislava, Brezno, Dunajská Lužná, Dunajská Streda, Galanta, Humenné, Ilava, Komárno, Košice, Levice a Michalovce. Tiež v Myjave, Partizánskom, Považskej Bystrici, Prešove, Rimavskej Sobote, Rožňave, Snine, Spišskej Novej Vsi, Starej Ľubovni, Svidníku, Topoľčanoch, Trebišove, Trnave, Trstenej, Vranove nad Topľou, Žiari nad Hronom a v Žiline.

Prihlasovanie je možné na webovej stránke http://old.korona.gov.sk/covid-19-vactination-teacher-18-55.html. „Žiaľ, ešte nie sú dostupné termíny na očkovanie zamestnancov vo veku nad 56 rokov, keďže rezort zdravotníctva čaká na dodávku vakcín pre túto vekovú skupinu,“ doplnil Gröhling.

Rezort školstva dodal, že aktualizovaný vzor potvrdenia zamestnávateľa možno nájsť na stránke https://www.minedu.sk/ockovanie-zamestnancov-skol-a-skolskych-zariadeni/. Týmto potvrdením sa zamestnanci budú preukazovať v očkovacích centrách.

16:33 Očkovať proti ochoreniu COVID-19 by mali v najbližších dňoch aj osoby v piatej fáze vakcinácie. Ide o osoby, ktoré sú nezastupiteľné v uskutočňovaní hospodárskej a sociálnej funkcie štátu, v udržiavaní kvality života obyvateľov z hľadiska ochrany ich života, zdravia, bezpečnosti, majetku alebo životného prostredia. V tlačovej správe o tom informovala riaditeľka tlačového odboru kancelárie ministra vnútra Barbara Túrosová.

Ministerstvo vnútra ako gestor zákona o kritickej infraštruktúre prijalo prostredníctvom sekcie krízového riadenia úlohu zosumarizovať zoznam osôb, ktoré jednotlivé rezorty identifikujú v súlade s touto vyhláškou. Oslovená bola aj Kancelária prezidentky SR, Národná rada SR a Úrad vlády.

„Zodpovednosť identifikovať a následne zaslať zoznam osôb v súlade s vyhláškou je individuálne na každom rezorte. Žiadam všetky ministerstvá, aby k tejto úlohe pristúpili s plnou vážnosťou a tak, aby sa na zozname nachádzali len osoby, ktoré sú nezastupiteľné v uskutočňovaní hospodárskej a sociálnej funkcie štátu. V žiadnom prípade nemožno vakcináciu v piatej fáze zjednodušene chápať ako očkovanie radových úradníkov,“ uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Všetky rezorty postúpia zoznam osôb sekcii krízového riadenia ministerstva vnútra, ktorá ho následne prehodnotí. V prípade, že bude spĺňať stanovené kritériá a bude zaručená odôvodnenosť očkovania identifikovaných osôb, zoznam v anonymizovanej forme postúpia Národnému centru zdravotníckych informácií, ktoré tieto údaje vloží do svojej databázy.

15:28 Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) potvrdil spoločnosti MultiplexDX citlivosť nových LAMP testov, ktoré dostali IVD certifikát. Ako na sociálnej sieti uviedol biochemik a CEO spoločnosti Pavol Čekan, LAMP testy v sebe kombinujú citlivosť blížiacu sa k PCR-testom a jednoduchosť a rýchlosť vyhodnotenia vzoriek blížiace sa k antigénovým testom. MultiplexDX však neodchádza od PCR-testov.

Čekan doplnil, že práve pre nižšie nároky na technické vybavenie a odbornosť personálu, ktorý vzorky vyhodnocuje, použili LAMP testy napríklad v anglickom Liverpoole pri vlaňajšom pilotnom plošnom testovaní. Používajú sa tiež ako mobilné testovanie využívajúc minibus vo Viedni. „Dúfam, že čoskoro začneme naše LAMP testy spojené s kloktacím odberom používať aj na Slovensku,“ konštatoval.

„Kus práce odviedol opäť nielen celý tím v MultiplexDX, ale aj tím Borisa Klempu z BMC SAV pri validácii testov a tím Aleny Koščálovej a Petra Sabaku z kliniky infektológie a geografickej medicíny LF UK, SZU a UNB,“ uzavrel Pavol Čekan z MultiplexDX.

Rožňava

14:52 V Rožňavskom okrese sa vo štvrtok 25. februára konala rozsiahla policajná akcia zameraná na dodržiavanie epidemických nariadení.

Policajné hliadky tam skontrolovali takmer 400 ľudí nielen na cestách, ale aj v mieste ich bydliska. Sedemnásť z nich sa nevedelo preukázať platným negatívnym testom na ochorenie COVID-19, deväť osôb nevedelo zdôvodniť svoju cestu, dvaja ľudia opustili nariadenú karanténu a šesť ľudí nemalo zakryté horné dýchacie cesty. O výsledku kontroly v okrese s najprísnejším stupňom epidemických opatrení informovala hovorkyňa košickej krajskej polície Lenka Ivanová.

Cieľom akcie bolo v čo najväčšej miere eliminovať neopodstatnený pohyb ľudí. Polícia sa zamerala aj na dôvody vychádzania a kontrolu certifikátov o absolvovaní povinného testovania s dôrazom na dobu ich platnosti. Kontrola sa týkala aj vodičov na cestách. Políciu zaujímalo, či posádky vozidiel majú platný test o absolvovaní testu, ale aj dôvod, kam a prečo sa vybrali.

Rovnako kontrolovali prekrytia horných dýchacích ciest rúškom alebo iným vhodným spôsobom, či dodržiavanie nariadenej izolácie. Vodiči za volantom sa nevyhli dychovej skúške na alkohol, ale i kontrole platných dokladov na vedenie vozidla. „Policajti podrobili 269 vodičov dychovej skúške, vodiči za volantom však boli disciplinovaní a ani jedna dychová skúška nepreukázala prítomnosť alkoholu v dychu,“ uviedla Ivanová.

Policajti tiež zistili 15 priestupkov proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Jedným z kontrolovaných vozidiel bolo aj vozidlo značky Renault Clio, ktorého štvorčlenná posádka nemala ani platné certifikáty o absolvovaní testu, ani rúška. „Evidenčné číslo na Renaulte bolo z iného vozidla a vodič tohto auta, ktorý nie je držiteľom vodičského oprávnenia, má navyše uložený zákaz viezť vozidlá až do júla 2025,“ priblížila policajná hovorkyňa. Polícia rieši každý prípad individuálne. V blokovom konaní môže uložiť pokutu do výšky až tisíc eur a v správnom konaní do 1 659 eur.

Podľa Ivanovej budú kontroly pokračovať aj naďalej, a to v sprísnenej a zvýšenej forme. Polícia vyzýva ľudí, aby sa správali naďalej zodpovedne, rešpektovali a striktne dodržiavali stanovené pravidlá.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:24 Slovensko si momentálne nemôže dovoliť zatvorenie všetkých podnikov, a to ani napriek tomu, že pre pandémiu koronavírusu čelíme veľkej zdravotnej kríze.

Vyhlásila to v piatok 26. februára vicepremiérka Veronika Remišová s tým, že podľa aktuálneho COVID automatu sa ani v čiernej fáze nezatvára celá ekonomika. Ako pripomenula, práve preto požadovala pred niekoľkými týždňami opravu COVID automatu, lebo čierna fáza zahrňovala aj zatvorenie celej ekonomiky okrem kritickej infraštruktúry.

„To bolo pre nás neprijateľné, lebo zatvoriť celú ekonomiku by znamenalo položiť Slovensko na kolená,“ upozornila Veronika Remišová aj v súvislosti s piatkovým vyhlásením premiéra Igora Matoviča, ktorý prostredníctvom sociálnych sietí dementoval špekulácie o tom, že vláda pripravuje úplný lockdown, teda aj zatvorenie všetkých podnikov. Predseda vlády však pripustil, že je to krajná alternatíva v rámci boja s pandémiou koronavírusu.

12:20 Slovenská lekárska komora (SLK) priniesla päť návrhov opatrení. Ako uviedla manažérka pre komunikáciu a médiá SLK Nancy Závodská, komora sa ich rozhodla navrhnúť vzhľadom na vážnu pandemickú situáciu. Jej zástupcovia sú presvedčení, že celkovú situáciu môžu zlepšiť jasné, konkrétne a cielené organizačné opatrenia, ktoré dokážu odľahčiť zaťažený zdravotnícky systém.

Okrem iného by sa mali podľa lekárskej komory uzavrieť vzdušné aj pozemné hranice. Navrhuje tiež zaviesť povinnú štátnu karanténu pre všetkých ľudí prichádzajúcich na Slovensko. Predísť by sa tak malo zavlečeniu nových mutácií koronavírusu na naše územie.

Podľa SLK je tiež potrebné zabezpečiť zvýšenie dostupnosti v primárnej zdravotnej starostlivosti. Komora žiada kompetentných, aby znížili administratívnu záťaž lekárov vypisovaním potvrdení o práceneschopnosti pre tých, ktorí prišli do kontaktu s chorým a nemajú žiadne prejavy ochorenia. Pacienti a zamestnávatelia by mali byť tiež správne a rovnako informovaní, aby od lekárov nežiadali nepotrebné potvrdenia o prekonaní ochorenia. Komora tiež navrhuje zaobstaranie oxymetrov pre účely kontroly pacienta, liečeného v domácich podmienkach.

Zintenzívniť by sa podľa komory malo tiež cielené PCR testovanie a opäť by sa mali dôsledne trasovať kontakty. „Umožniť štátnu karanténu všetkým pozitívne testovaným, ktorí o ňu prejavia záujem. Izolácia a kontrola pozitívne testovaných by mala byť samozrejmosťou. Je neprijateľný stav, že infikovaný pacient môže nakupovať v obchodoch. Okamžite zrušiť výnimku hlavného hygienika v tomto smere. Starostlivosť o osamelých COVID pacientov musí prevziať samospráva, prípadne štátna karanténa,“ vymenúva komora ďalšie návrhy.

SLK tiež apeluje na dôslednú kontrolu protiepidemických opatrení. V rámci decentralizácie kompetencií v boji s pandémiou navrhuje zriadiť lokálne pandemické komisie až na miestnu úroveň. Poukazuje tiež na potrebu zabezpečenia dostatku všetkých dostupných vakcín na zrýchlenie očkovania, a to všetkými možnými prostriedkami.

11:43 Poslanci Národnej rady SR (NR SR) v piatok 83 hlasmi odsúhlasili predĺženie núdzového stavu. V predloženom materiáli sa uvádza, že epidemická situácia na Slovensku dáva poznať, že rozhodnutie vlády SR o opätovnom predĺžení núdzového stavu je nesvojvoľné, racionálne a dôvodné.

Najdôležitejším opatrením naviazaným na núdzový stav je podľa materiálu zákaz vychádzania. „Ide o najúčinnejšie opatrenie pri kontrole prenosu nákazy ochorenia COVID-19, keďže ide o infekčnú chorobu. Toto opatrenie nám pomohlo znížiť reprodukčné číslo, ktoré bolo začiatkom decembra na hodnote 1,2 až 1,3 na hodnotu 0,9 v prvej polovici januára. Ide teda o veľmi účinný nástroj,” uvádza dokument.

Vláda na rokovaní začiatkom februára rozhodla o tom, že núdzový stav sa od pondelka 8. februára predĺži o ďalších 40 dní. Kabinetu však podľa nedávno schválenej legislatívy musia tento krok ešte potvrdiť členovia zákonodarného zboru, a to do 20 dní od jeho predĺženia.

10:49 PCR testy odhalili za štvrtok na Slovensku ďalších 2 645 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 12 065 vzoriek. Pribudlo ďalších 107 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa zároveň zvýšil, v nemocniciach leží o 42 ľudí viac. 

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prešovský kraj

10:05 Prešovský samosprávny kraj (PSK) otvorí v sobotu 27. februára veľkokapacitné očkovacie centrum na Baštovej ulici v Prešove. Zaočkovať chce 1 500 učiteľov. Pripravených bude desať tímov v zložení lekár a sestra. Celkovo je z ministerstva zdravotníctva zmluvne dohodnutých 1 500 vakcín od AstraZeneca.

Tie majú poslúžiť na zaočkovanie učiteľov, ktorých zoznam zabezpečí ministerstvo školstva. Ako uviedla hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, v prípade nenaplnenia kapacity očkovacieho centra bude zoznam doplnený o náhradníkov z radov učiteľov, ale aj kritickej infraštruktúry.

PSK zabezpečuje chod vakcinačného centra priestorovo, prevádzkovo aj materiálne. Pripraví teda administratívny tím, stravu, zdravotnícky materiál, osobné ochranné pracovné pomôcky, očkovacie vakcíny a očkovací software so zaškolením. Očkovanie bude prebiehať od 8:00 do 17:00 v oddelených kabínach.

S očkovaním proti ochoreniu COVID-19 by mala župa pokračovať aj v ďalších veľkokapacitných očkovacích centrách zriadených v niekoľkých okresných mestách. A to pravdepodobne v Prešove, Poprade, Bardejove, Humennom a Starej Ľubovni. Očkovať by sa malo v marci aj v apríli.

09:25 Dva prístroje umelej pľúcnej ventilácie pomôžu v liečbe ochorenia COVID-19 v považskobystrickej nemocnici s poliklinikou. Ich kúpu za 52-tisíc eur zabezpečila mestská samospráva.

„Situácia v nemocnici sa za posledný týždeň zhoršila. Kým minulú sobotu mali hospitalizovaných 108 pacientov na COVID lôžkach, dnes je ich 125. Vzhľadom k tomu, že ich stav je vážny a mnohí z nich potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu, mesto sa po dohode s riaditeľom nemocnice rozhodlo kúpiť pre nemocnicu dve takéto zariadenia najmodernejšieho typu,“ uviedla radnica na sociálnej sieti.

Podľa primátora Karola Janasa je kúpa prístrojov dobrou a potrebnou investíciou. „Cesty a chodníky môžeme opraviť aj o dva roky, ale ľudské životy nám už nikto nevráti,“ zdôraznil Janas.

9:00 Vitajte pri sledovaní piatkového online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Foto: ilustračné, SITA/Milo Fabian.
 • štvrtok 25. februára

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v piatok.

18:15 Nové prísnejšie obmedzenia v Českej republike nebudú známe skôr ako v piatok. Vláda totiž o nich rozhodne až po tom, keď bude poznať výsledok hlasovania poslancov o núdzovom stave.

„Pripravujú sa riadne odôvodnené opatrenia. My o nich nemôžeme hlasovať, kým nepoznáme právny rámec,“ vyjadrila sa ministerka financií Alena Schillerová.

17:40 Čína vo štvrtok schválila ďalšie dve vakcíny proti koronavírusu pre širšie použitie. Tamojšie regulačné orgány podmienečne odobrili očkovaciu látku od štátnej spoločnosti Sinopharm a druhú od súkromnej firmy CanSino.

16:33 Slovensku prišli pomôcť lekári a sestry z Rumunska. V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave tak budú môcť rozšíriť kapacity o deväť intenzívnych lôžok. Ako na štvrtkovej tlačovej besede informoval štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Peter Stachura, zdravotníci budú v nemocnici pomáhať 21 dní.

Stachura poukázal na to, že sa v nemocniciach míňajú lôžka pre najťažších pacientov, ktorí sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. „Mnohé nemocnice rátajú posledné lôžka hlavne na intenzívnej starostlivosti a rozhodujú sa, akého pacienta na tieto posledné lôžka dajú,“ uviedol s tým, že situácia je zvlášť náročná v regióne západného Slovenska.

„O to som radšej, že sa nám podarilo aj s prostredníctvom Európskej komisie a mechanizmu civilnej ochrany požiadať krajiny Európskej únie, aby nám prišli pomôcť s odborníkmi, ktorých nevieme nahradiť,“ povedal štátny tajomník.

„Nie ste v tom sami, lebo všetci bojujeme s týmto zákerným a krutým vírusom, ktorý nás tlačí na hranu,“ odkázala hlavné posolstvo tímu rumunských zdravotníkov veľvyslankyňa Rumunska na Slovensku Steluta Arhire. Rumunská strana podľa jej slov reagovala na túto výzvu bez váhania. „Som rád, že Európska komisia mohla sprostredkovať práve túto rumunskú pomoc,“ uzavrel zástupca vedúceho Zastúpenia Európskej komisie v SR Radim Dvořák.

Trenčiansky samosprávny kraj

15:41 V Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) bolo k 21. februáru zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19 takmer 52 percent stredoškolských pedagógov. Ako informovala Barbora Jánošková z tlačového oddelenia Úradu TSK, možnosť zaočkovať sa využili učitelia vo všetkých deviatich okresoch kraja.

„Percentá zaočkovaných pedagógov v jednotlivých stredných školách v kraji sa líšia, možnosť dať sa zaočkovať však využili učitelia zo všetkých 38 škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti župy. Percentuálne najviac zaočkovaných pedagógov je na Strednej zdravotníckej škole v Trenčíne, Obchodnej akadémii v Považskej Bystrici, ale aj na gymnáziách v Trenčíne a Partizánskom,“ spresnila Jánošková.

Ako uviedol riaditeľ Gymnázia v Partizánskom František Štetiar, ich učitelia využili možnosť prihlásenia sa do rôznych vakcinačných centier. „Podľa odozvy boli najviac spokojní v Trenčíne, kde neboli čakacie lehoty. Momentálne máme zaočkovaných takmer 80 percent pedagógov, ďalší čakajú na registráciu,“ skonštatoval Štetiar.

Možnosť vakcinácie využila väčšina pedagogického zboru aj v Spojenej škole Púchov. „Z 36 pedagogických zamestnancov je zaočkovaných 75 percent, v najbližších dňoch sa pôjdu očkovať ešte siedmi a len dvaja pedagógovia váhajú. Ako učitelia sme boli pripravení nechať sa zaočkovať čo najskôr, pretože je to asi jediná cesta, ako dostať vyučovanie do normálu,“ podotkla riaditeľka školy Lenka Jancíková.

15:26 Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer začala zisťovať vplyv tretej dávky vakcíny proti koronavírusu. Ako informovala vo štvrtok, je to súčasť stratégie na ochranu pred zmutovanými variantmi vírusu.

Podľa zdravotníckych úradov prvá generácia vakcín stále chráni proti variantom, ktoré sa objavujú v rôznych častiach sveta. Výrobcovia sa však začínajú pripravovať na možnosť, že príde rezistentnejšia mutácia.

Pfizer ponúkne tretiu dávku 144 dobrovoľníkom z radov tých, ktorí sa vlani zúčastnili na počiatočných fázach testovania v Spojených štátoch. Chcú tak zistiť, či dodatočná podporná dávka podaná po šiestich až dvanástich mesiacoch od prvých dvoch, dokáže rozbehnúť imunitný systém dostatočne na to, aby sa dokázal brániť proti zmutovanému vírusu.

Pfizer spolu s nemeckým partnerom BioNTech zároveň upravujú recept svojej vakcíny. Spoločnosti rokujú s americkými a európskymi regulačnými úradmi o štúdii na evaluáciu vakcín upravených tak, aby lepšie pasovali na varianty, ako je napríklad ten objavený v Juhoafrickej republike.

Podbrezová

14:59 Dve odberné miesta na antigénové testovanie ochorenia COVID-19 pripravila obec Podbrezová v okrese Brezno pre svojich obyvateľov.

Ako samospráva informuje na svojej webovej stránke, v sobotu 27. februára sa môžu prísť záujemcovia otestovať od 8:00 do 18:00 do areálu bývalej materskej školy na ulici Kolkáreň 32/40 alebo do bývalého alokovaného pracoviska základnej školy Štiavnička 192/20.

Počas minulej soboty 20. februára bolo na odbernom mieste Štiavnička otestovaných 412 ľudí, z toho boli štyria pozitívni. Na odbernom mieste Kolkáreň otestovali 362 ľudí a rovnako štyria boli pozitívni. Miera pozitivity v Podbrezovej tak predstavuje 1,03 percenta.

Okres Brezno je v rámci vyhodnotenia COVID automatu zaradený do tretieho stupňa varovania. Podľa aktuálnych nariadení potrebujú obyvatelia v takomto okrese na výnimky zo zákazu vychádzania negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu na COVID-19 nie starší ako sedem dní. Toto sa vzťahuje aj na cestu do a zo zamestnania.

Žiar nad Hronom

14:30 Podľa informácií z matriky v Žiari nad Hronom zomrelo v tomto meste v januári 109 ľudí. Počet úmrtí sa podľa webovej stránky mesta zvýšil. Vyplýva to aj z porovnania s počtom všetkým úmrtí za posledné tri roky, keď priemerne v Žiari nad Hronom umrelo mesačne 33 ľudí. Príčinou je pravdepodobne pandémia ochorenia COVID-19, ktorá si na Slovensku vyžiadala k dnešnému dňu už 6 859 životov.

Podľa záznamov matriky v okresnom meste v roku 2018 umrelo 398 ľudí (207 mužov a 191 žien), v roku 2019 to bolo 385 ľudí (204 mužov a 181 žien) a v roku 2020 evidovali v Žiari nad Hronom 386 úmrtí (198 mužov a 188 žien). „V priemere tak zomrie v meste 33 ľudí mesačne,“ konštatuje samospráva s tým, že za január 2021 umrelo už 109 ľudí, z ktorých bolo 61 mužov a 48 žien.

Pod miestnu matriku patria aj obce Slaská, Ladomerská Vieska, Lovčica – Trubín, Lovča, Lutila, Stará Kremnička a Dolná Trnávka. „Spolu s mestom Žiar nad Hronom sú teda údaje nasledovné: v roku 2018 umrelo spolu 426 ľudí (221 mužov, 205 žien), v roku 2019 umrelo spolu 404 ľudí (214 mužov, 190 žien), v roku 2020 umrelo 415 ľudí (213 mužov, 202 žien),“ vypočítava radnica a dodáva, že za január 2021 umrelo v obvode spolu 112 ľudí, z toho 63 mužov a 49 žien.

Poprad

14:21 Mesto Poprad aj počas nasledujúceho víkendu vytvorí tri odberné miesta na antigénové testovanie na ochorenie COVID-19 v športovej hale Aréna. Určené budú pre obyvateľov s trvalým pobytom v Poprade, obyvateľov s dokladom o prechodnom pobyte v meste, ako aj obyvateľov z celého okresu. Odberné miesto číslo 3 bude slúžiť na otestovanie rodičov žiakov prvého stupňa základných škôl a detí materských škôl, ako aj zamestnancov škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti popradskej samosprávy. Všetky tri miesta budú otvorené v sobotu a nedeľu od 8:00 do 20:00, s prestávkou od 12:00 do 13:00.

Mesto zároveň žiada obyvateľov, aby si testovanie nenechávali na poslednú chvíľu. Prednosť budú mať tehotné ženy a ľudia nad 70 rokov veku. Rovnako pripomenulo, že na území mesta je momentálne 16 mobilných odberných miest, na ktorých je možné otestovanie počas celého týždňa. Počas predošlého víkendu sa v Poprade prišlo otestovať 3 451 ľudí, z toho bolo 30 ľudí pozitívnych. Miera pozitivity je tak na úrovni 0,87 percenta. Popradský okres sa podľa COVID automatu nachádza v treťom stupni varovania, teda v bordovej farbe.

14:08 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) učiteľom dáva možnosť navýšiť si hlasové a dátové služby do 30. júna 2021. Informoval o tom odbor komunikácie rezortu školstva. Dodal, že čísla sa zbierajú na rovnakej webstránke, kde školy vypĺňajú COVID školský semafor.

O aktiváciu hlasových a dátových služieb pre svojich učiteľov môžu riaditelia škôl požiadať po prihlásení sa svojim identifikátorom. Rezort poskytne neobmedzené volania a objem dát o veľkosti minimálne desiatich gigabajtov. Dáta môžu využiť učitelia základných a stredných škôl, ktorí učia online a nemajú inú možnosť internetového pripojenia.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) priblížil, že túto službu ponúkli ako bonus aj na jeseň 2020, kedy im ju operátori poskytli bezplatne. „Aktuálne prebehlo obstarávanie a naši učitelia môžu túto službu využívať opäť, ak zabezpečujú online vzdelávanie a potrebujú internetové pripojenie,“ vysvetlil.

Odbor komunikácie doplnil, že spôsob navýšenia dátových a hlasových služieb závisí od technických možností jednotlivých operátorov. Traja operátori automaticky navyšujú dáta a volania k aktuálnemu paušálu používateľa a jeden nahrádza paušál novým s výraznou zľavou.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:45 Na Slovensku bolo vo štvrtok 25. februára otvorených 2 657 škôl, z toho 1 131 materských, 1 217 základných a 309 stredných. Pre agentúru SITA to uviedol odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. V porovnaní so stredou 24. februára sa počet otvorených škôl znížil o 42.

V štatistike otvorených škôl sú zahrnuté aj tie, ktoré majú tento týždeň jarné prázdniny, keďže neboli uzavreté z dôvodu zmeny stavu epidemickej situácie. Jarné prázdniny majú momentálne žiaci v Košickom a Prešovskom kraji. Počty za jednotlivé typy škôl zahŕňajú aj špeciálne školy.

Výučba sa obnovila celkovo v 10 554 triedach. Prezenčne sa tak učilo 182 863 žiakov. V materských školách bolo 48 288 detí, v základných školách 112 273 žiakov a na stredných školách 22 302 študentov.

13:21 Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti Facebook vysvetľuje, prečo nepribúdajú nové termíny na očkovanie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:58 Testy vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od firmy Pfizer v „reálnom svete“ potvrdili, že látka je veľmi účinná pri prevencii vážneho ochorenia alebo smrti. Štúdia na viac ako pol milióne ľudí to pritom potvrdila aj po jednej dávke.

Výsledky, ktoré publikovali v stredu, vychádzajú z očkovacej kampane v Izraeli a silne ubezpečujú, že benefity preukázané v menšom, limitovanom testovaní pretrvali aj vtedy, keď vakcínu podali omnoho širšej populácii rôzneho veku a s rôznymi zdravotnými problémami.

Vakcína bola na 92 % efektívna proti vážnej forme ochorenia po podaní dvoch dávok a na 62 % po jednej. Jej efektivitu pri predchádzaní úmrtiam odhadujú na 72 % po uplynutí dvoch až troch týždňov od podania prvej dávky, čo sa môže časom s budovaním imunity ešte zlepšiť. Javí sa tiež rovnako účinná medzi ľuďmi nad 70 rokov, ako medzi mladými.

„Toto je nesmierne upokojujúce… lepšie, ako by som tipoval,“ skonštatoval v súvislosti s výsledkami doktor Gregory Poland z Mayo Clinic a za pravdu mu dal aj Buddy Creech z Vanderbiltovej univerzity. Ani jeden z nich sa nepodieľal na izraelskej štúdii, no obaja spolupracujú na iných projektoch s vakcínami proti koronavírusu. Obaja pritom podľa agentúry AP skonštatovali, že tieto zistenia v spojení s obmedzenými zásobami očkovacích látok by mohli podporiť úvahy o pozdržaní podania druhých dávok vakcíny, ako to skúšajú Briti, alebo podávaní len jednej dávky ľuďom, ktorí prekonali COVID-19, ako to robí Francúzsko.

„Bol by som radšej, keby dostalo sto miliónov ľudí jednu dávku, ako 50 miliónov dve,“ uviedol Creech s tým, že výsledky z Izraela toto uvažovanie veľmi podporujú. Vakcínu, ktorú vyvinul Pfizer v spolupráci s nemeckým partnerom BioNTech, vo väčšine krajín podávajú vo dvoch dávkach s odstupom dvoch až troch týždňov.

Výsledky štúdie, ktorú viedli výskumníci z Clalit Research Institute a Ben-Gurion University of the Negev v Izraeli spolu s americkou Harvardovou univerzitou, publikovali v New England Journal of Medicine. Nevenovali sa pritom bezpečnosti vakcíny, len jej účinnosti, no ako uvádza agentúra AP, v predchádzajúcom testovaní sa neukázali žiadne neočakávané problémy.

Vedci porovnali takmer 600-tisíc ľudí starších ako 16 rokov, ktorí dostali vakcíny v decembri alebo januári, s rovnakým počtom ľudí podobného veku, pohlavia a zdravotného stavu, ktorí vakcínu nedostali. Nikto z účastníkov predtým nemal pozitívny test na koronavírus. Odhadli pritom, že vakcína je dva až tri týždne po podaní prvej dávky na 57 % efektívna v prevencii akýchkoľvek symptómov COVID-19 a na 94 % po týždni a viac od druhej dávky. Efektivita dosiahla 74 % po prvej dávke a 87 % po dvoch v prevencii hospitalizácie a 46 %, respektíve 92 % v prevencii infekcie. Redukcia infekcií pritom dáva nádej aj v súvislosti so zastavením šírenia vírusu, no tento typ štúdie to nedokáže potvrdiť. Počas výskumu zaznamenali 41 úmrtí súvisiacich s COVID-19, pričom 32 z nich bolo medzi ľuďmi, ktorí nedostali vakcínu.

Celkovo sú tieto čísla podľa Polanda porovnateľné s 95-percentnou efektivitou dvoch dávok deklarovanou Pfizerom po klinických testoch. Priaznivé účinky už po jednej dávke tento týždeň naznačili aj dve britské štúdie, ktoré sa venovali vakcínam od Pfizeru a AstraZeneca.

Bardejov

12:32 Mesto Bardejov zriadi v sobotu 27. februára tri odberové miesta určené na antigénové testovanie na COVID-19. Mestský krízový štáb o tom rozhodol v súvislosti s avizovaným opätovným návratom žiakov prvého stupňa základných škôl a detí materských škôl, ako aj študentov končiacich ročníkov stredných škôl do tried po jarných prázdninách od pondelka 1. marca.

Ako informoval hovorca mesta Bardejov Štefan Hij, odberné miesta vytvoria v základných školách na sídlisku Poštárka, na Komenského ulici a na sídlisku Vinbarg. „V základnej škole na sídlisku Poštárka je testovanie voľné, bez možnosti elektronickej registrácie, na zvyšných dvoch odberných miestach sa na testovanie registrujte výlučne online prostredníctvom mestskej internetovej stránky,“ konkretizoval Hij.

Odbery sa budú vykonávať od 8:00 do 20:00, pričom posledný odber je o 19:30. Prestávky sú naplánované medzi 10:00 až 10:15, 13:00 až 14:00 a 17:00 až 17:15. „Negatívny výsledok testu nie starší ako sedem dní je potrebný aj vzhľadom na prechod okresu Bardejov do bordovej zóny na COVID automate od budúceho týždňa,“ pripomenul Hij. Mesto preto zároveň svojich obyvateľov žiada, aby využili aj možnosť nechať sa otestovať v mobilných odberných miestach, ktoré nie sú zriadené samosprávou Bardejova.

Poľsko

11:49 Poľsko zavedie od soboty 27. februára povinnú karanténu pre takmer všetkých cestujúcich zo Slovenska a Česka. Výnimku budú mať cestujúci, ktorí sa preukážu negatívnym testom na ochorenie COVID-19, ktorý nesmie byť starší ako 48 hodín, alebo držitelia certifikátu o zaočkovaní dvoma dávkami vakcíny.

Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS). Medzi výnimkami by mali byť aj viaceré ďalšie skupiny osôb, vrátane cezhraničných pracovníkov a pendlerov. „Od soboty bude tiež v Poľsku zakázané nosiť plastové štíty alebo šatky ako náhradu za rúška či respirátory slúžiace na zakrývanie nosa a úst,“ upozornil Klus. Dodal, že o všetkých podrobnostiach bude Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informovať aj prostredníctvom svojej webovej stránky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Galanta

11:35 Mesto Galanta neotvorí počas víkendu žiadne miesto na testovanie na ochorenie COVID-19. Podľa primátora Petra Pašku nie sú dostatočne využívané stále odberové miesta, ktorých je v meste šesť.

„Cieľom tohto opatrenia je pomôcť využiť odberové miesta vytvorené Ministerstvom zdravotníctva SR a nahradiť tak nárazové víkendové testovanie, ktoré vyčerpáva najmä zdravotnícky personál a dobrovoľníkov,“ vysvetlil koniec víkendového testovania Paška. Minulý víkend bola miera pozitívnych testov v Galante 1,52 %.

Väčšina zo šiestich stálych odberových miest v Galante je k dispozícii šesť dní v týždni, dve fungujú dokonca každý deň vrátane sobôt a nediel. Na štyroch miestach je možné objednať sa na presný čas.

Okres Galanta je podľa regionálneho COVID automatu v štvrtom stupni varovania, teda v čiernej farbe. Ľudia z takto označených okresov potrebujú potvrdenie o negatívnom výsledku testu nie staršom ako sedem dní na cestu do práce aj na ďalšie aktivity.

Martin

11:10 Počas stredajšej akcie zameranej na dodržiavanie platných opatrení súvisiacich s ochorením COVID-19 skontrolovali martinskí policajti 951 vozidiel a 1 037 osôb. Informovala o tom krajská polícia na sociálnej sieti.

Policajti kontrolovali dodržiavanie opatrení na hraniciach Martinského okresu, keďže ten je zaradený do čierneho stupňa varovania. „Policajti zaznamenali dva prípady porušenia povinnosti nosenia rúška, ktoré boli vyriešené blokovou pokutou. Evidovali spolu 18 prípadov porušenia zákazu vychádzania, z ktorých 14 bolo riešených blokovou pokutou a štyri prípady boli postúpené na príslušný okresný úrad,“ uviedla polícia.

Pri kontrole policajti zaznamenali aj 14 priestupkov proti bezpečnosti a plynulosti v cestnej premávke. Dvanásť z nich vyriešili v blokovom konaní a prípady dvoch vodičov, z ktorých jeden mal pozitívnu dychovú skúšku na alkohol a druhý jazdil bez vodičského oprávnenia, postúpili na príslušný správny orgán.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:56 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) dostal od kancelárky Angely Merkelovej ponuku na prevoz pacientov do Nemecka.

Ako ďalej uviedol na sociálnej sieti Facebook, minulý týždeň tiež komunikoval s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen, témou boli vakcíny.

„Na základe toho spustila Komisia tzv. SOS mechanizmus k zapožičaniu vakcín na preklenutie obdobia s veľmi nízkymi dodávkami. Odvtedy komunikujeme s členskými krajinami na viacerých úrovniach, vrátane lídrov. K vakcínam ale aj inej pomoci,“ uviedol predseda vlády.

Dodávkami vakcín sa majú na videosummite zaoberať vo štvrtok poobede aj lídri únie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Brezno

10:43 Vedenie mesta Brezna sa aj napriek nepriaznivej pandemickej situácii rozhodlo vyhovieť požiadavkám obyvateľov a od budúceho týždňa čiastočne sprístupní pracoviská matriky a pokladne. Naliehavé prípady budú zamestnanci uvedených pracovísk vybavovať od 1. marca každý pondelok, utorok a stredu v čase od 8:00 do 11:00 za dodržania prísnych opatrení cez okná na nádvorí mestského úradu.

Mesto na sociálnej sieti žiada návštevníkov, aby do areálu budovy mestského úradu vstupovali cez bránu od ulice ČSA. „Vzhľadom na aktuálne opatrenia je potrebné, aby sa občania preukázali certifikátom s negatívnym výsledkom RT-PCR testu alebo antigénového testu nie starších ako sedem dní,“ upozorňuje samospráva s tým, že do priestorov môžu vstupovať len s rúškom a pred vstupom si musia dezinfikovať ruky.

Okres Brezno je v rámci vyhodnotenia COVID automatu zaradený do tretieho stupňa varovania. Podľa aktuálnych nariadení potrebujú obyvatelia v takomto okrese na výnimky zo zákazu vychádzania negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu na COVID-19 nie staršie ako sedem dní. Toto sa vzťahuje aj na cestu do a zo zamestnania.

10:33 Naživo: Tlačová konferencia strany Hlas-SD

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:18 Národná rada SR vo štvrtok pokračuje v programe 24. schôdze, poslanci majú rozhodnúť o predĺžení núdzového stavu.

10:06 Za stredu odhalili PCR testy ďalších 2 438 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 10 958 vzoriek. Pribudlo ďalších 84 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa opäť znížil, v nemocniciach je o 63 ľudí menej.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Levoča

9:34 Mesto Levoča prerušilo prevádzku v jednej zo svojich materských škôl, dôvodom je karanténa jej zamestnancov v súvislosti s mimoriadnymi opatreniami pre ochorenie COVID-19. Informovala o tom samospráva na sociálnej sieti. Zariadenie na Ulici Jána Francisciho je zatvorené od štvrtku 25: februára dňa do 9. marca.

9:13 Po rozbehnutí vakcinácie klesol v banskobystrickej nemocnici počet zamestnancov v karanténe o viac ako polovicu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní stredajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Koronavírus, test
Foto: ilustračné, SITA/AP.
 • streda 24. februára

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj vo štvrtok.

18:52 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) neuvažuje nad výmenou ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO). Povedal to po stretnutí s odborníkmi na Úrade vlády SR.

Šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík (SaS) totiž počas dnešného rokovania vlády uviedol, že je ochotný stať sa ministrom zdravotníctva. V tejto súvislosti premiérovi navrhol, aby vymenil súčasného ministra zdravotníctva. „Opýtal som sa ho, či je to zlý vtip,“ reagoval na Sulíkov návrh Matovič.

Podľa neho totiž nemá minister hospodárstva morálne právo Krajčího kritizovať. Zopakoval, že Sulík je zodpovedný „za tisícky mŕtvych“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:42 Parlament v stredu nebude hlasovať o predĺžení núdzového stavu. Do rozpravy je písomne prihlásených desať poslancov, po nej ešte dostanú možnosť prihlásiť sa ústne. Stredajší rokovací deň sa skončí o 19:00 a schôdza bude pokračovať vo štvrtok 25. februára o 10:00. Zákonodarcovia sa na tom dohodli na poslaneckom grémiu.

18:31 Zatvorené obchody, rúška, rozostupy a pravidelné testovanie. To všetko znášajú obyvatelia v mnohých krajinách s nádejou, že to prispeje k zlepšeniu pandémie koronavírusu. Aj keď WHO dáva krajinám odporúčania, ako s ňou bojovať, konkrétne opatrenia nastavuje každá vláda samostatne. V susednej Českej republike tento týždeň ústavný súd časť nariadení pre maloobchod a služby zrušil. Vláda ich totiž podľa súdu nezdôvodnila dostatočne.

18:12 Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) Banská Bystrica k strede 24. februára zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 už takmer 15-tisíc ľudí prvou dávkou a 7 500 druhou dávkou vakcíny.

Ako informuje hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje, centrum zaočkovalo už 1 200 zamestnancov nemocnice, čo je polovica celkového počtu.

Približne 800 zamestnancov prekonalo ochorenie COVID-19 a po uplynutí doby potrebnej na zotavenie plánujú podľa záujmu očkovanie aj týchto ľudí. „Dnes vieme zhodnotiť, že necelé dva mesiace po rozbehnutí vakcinácie máme o polovicu nižší počet nakazených zdravotníkov, ktorí nám chýbali v nemocnici na prelome rokov,“ konštatuje riaditeľka FNsP FDR Miriam Lapuníková.

Nemocnici sa podarilo zabezpečiť očkovanie aj pre zamestnancov z iných ústavných a ambulantných nemocničných zariadení v Banskej Bystrici aj z okolia. Ide o 200 zamestnancov Stredoslovenského ústavu srdcovo cievnych chorôb, a.s., 200 zamestnancov Detskej fakultnej nemocnice Banská Bystrica, 120 zamestnancov Psychiatrickej nemocnice Kremnica, 160 zamestnancov dvoch banskobystrických súkromných zdravotníckych zariadení a tiež 150 zamestnancov Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Banská Bystrica.

Nemocnica očkovala aj zamestnancov zariadení sociálnych služieb, učiteľov a ďalšie skupiny v rámci jednotlivých fáz vakcinácie. Od 8. februára začala činnosť aj výjazdová očkovacia služba, ktorá očkuje klientov domovov sociálnych služieb priamo v zariadeniach.

Aby očkovali efektívne a využili každú pripravenú vakcínu vedú v nemocnici zoznam náhradníkov. Keď sa v daný deň na očkovanie nedostaví objednaná osoba s COVIDpassom, volajú náhradníkov. Od začiatku februára do 19. februára takto zaočkovali 380 náhradníkov z nemocničného zoznamu. Išlo o ľudí aj pacientov nad 65 rokov veku, a tých, ktorí trpia chronickými ochoreniami. Zároveň sa do zoznamu môžu záujemcovia nahlasovať bez obmedzenia telefonicky.

Centrum v banskobystrickej nemocnici bolo jedno z prvých v SR a od začiatku pristúpilo k vakcinácii ako najúčinnejšej ochrane proti COVID-19 s plným nasadením. „Očkujeme priorizované skupiny, seniorov, učiteľov, zamestnancov nemocnice aj klientov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb. Pre efektívnu vakcináciu využívame zoznam náhradníkov. Každý deň dokážeme zostaviť osem až 10 očkovacích tímov, ktoré zabezpečujú očkovanie v priestoroch nášho vzdelávacieho centra EDUKA, ale aj v rámci výjazdovej očkovacej služby,“ priblížila koordinátorka vakcinačného centra Martina Flašková.

17:45 Časti zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) sa posunie splatnosť sociálnych odvodov za február z marca na koniec júna tohto roka. V stredu o tom rozhodla vláda. Týka sa to zamestnávateľov a povinne poistených SZČO, ktorých obrat alebo príjem z podnikania klesol najmenej o 40 percent.

17:24 Očkovanie v januári podstúpilo viac ako 65-tisíc poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Ako informoval hovorca poisťovne Matej Neumann, prvou dávkou vakcíny sa do konca minulého mesiaca zaočkovalo takmer 63-tisíc poistencov, druhou dávkou viac ako 2 300.

Najväčší podiel zaočkovaných poistencov štátnej poisťovne bol v Žilinskom kraji, nasleduje Bratislavský a Banskobystrický kraj. Naopak, najmenej vakcín bolo podaných v Trenčianskom a Košickom kraji. Doteraz bolo zaočkovaných výrazne viac žien ako mužov, a to v pomere 67 % a 33 %.

VšZP v tlačovej správe pripomenula, že kolektívna imunita je jedinou schodnou cestou na zastavenie šírenia ochorenia. Na jej vybudovanie je potrebné zaočkovať minimálne 70 až 75 % populácie. „V súčasnej dobe sa však množia rôzne konšpiračné teórie, ktoré spochybňujú očkovanie. Aj preto podporujeme iniciatívu Ministerstva zdravotníctva SR Vakcína je sloboda a informačnú kampaň Zaočkujem sa,“ konštatoval generálny riaditeľ štátnej poisťovne Richard Strapko. Ako dodal, na týchto kampaňových stránkach sú dostupné relevantné odpovede na najčastejšie otázky, ktoré ľuďom pomôžu zorientovať sa, aby sa nestali obeťami dezinformácií.

„Tento projekt vznikol s cieľom pravdivo informovať a ukázať, že ak sa vakcíny neboja vedci, zdravotníci alebo verejnosť ako taká, nemáme sa čoho báť ani my. Na našej stránke stretnete odborníkov aj obyčajných ľudí, ktorí si uvedomujú, že iba očkovanie je cesta k životu bez COVID-19,“ uzavrel spoluzakladateľ a koordinátor iniciatívy Zaočkujem sa Dennis Fino.

17:13 Po tom, ako sa nový koronavírus začal šíriť po celom svete, sa odborníci začali obávať jeho ďalších mutácií. Po čase sa ukázalo, že sa báli oprávnene.

17:07 Summit troch najvyšších ústavných činiteľov bol tento týždeň zrejme najdôležitejším politickým stretnutím začínajúceho roka 2021.

17:00 Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová uviedla, že ich strana ponúkla premiérovi prebratie zodpovednosti za rezort zdravotníctva nie politickým nominantom ale odborníkom už na jeseň, keď sa situácia zhoršovala. „Náš návrh odmietol,“ povedala Remišová. Zároveň dodala, že o personálnych zmenách medzi lídrami koalície by sa malo diskutovať za zatvorenými dverami a nie cez médiá.

16:38 Ministerstvo hospodárstva SR schválilo podnikateľom zasiahnutým druhou vlnou pandémie 9 127 žiadostí o pomoc s nájomným a vyplatilo viac ako 13 mil. eur.

Ako informuje rezort, ak je žiadosť správne vyplnená, peniaze odchádzajú podnikateľom v priemere do piatich dní od jej podania. „Najviac žiadostí na nájomné prichádza z oblasti gastra či fitnescentier,“ doplnil minister hospodárstva Richard Sulík.

Nárok na dotácie v druhej vlne majú nielen podnikatelia, ktorí mali z dôvodu štátom prijatých opatrení zatvorené, ale aj obmedzené prevádzky z dôvodu zákazu vychádzania. Žiadať teda môžu aj tí, ktorí síce mali otvorené, no zákazníci sa do ich prevádzok nemohli dostať. Podnikatelia môžu o dotácie žiadať do 31. marca 2021.

V rámci prvej vlny ministerstvo hospodárstva vyhovelo 19 359 žiadostiam a vyplatilo takmer 40 mil. eur.

16:21 Vakcína od firmy Johnson & Johnson (J&J) účinkuje proti ochoreniu COVID-19 už po jednej dávke. Oznámil to v stredu americký federálny Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA). Vakcína je pri miernom až vážnom priebehu choroby efektívna celkovo na zhruba 66 percent.

Správou sa bude v piatok zaoberať expertný panel FDA, ktorý by mal v najbližších dňoch rozhodnúť, či odporučí vakcínu. Kladné rozhodnutie by nemalo výraznejšie ovplyvniť celkovú dostupnosť vakcín, keďže výrobca bude v prvom týždni po prípadnom schválení schopný dodať iba niekoľko miliónov dávok.

Spoločnosť testovala jednodávkovú vakcínu na 44-tisíc ľuďoch v USA, Latinskej Amerike a Južnej Afrike. Najlepšie výsledky zaznamenali v USA, kde bola vakcína pri miernom až vážnom priebehu choroby efektívna na 72 percent. V Latinskej Amerike to bolo 66 percent a v Juhoafrickej republike 57 percent.

Efektivita pri potláčaní najhorších symptómov ochorenia bola podľa štúdie vo všetkých krajinách vysoká a po 28 dňoch od podania vakcíny sa neobjavil žiaden prípad úmrtia ani hospitalizácie.

15:54 K strede 24. februára bolo na Slovensku otvorených 2 699 škôl, z toho 1 150 materských, 1 237 základných a 312 stredných. Pre agentúru SITA to uviedol odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. V porovnaní s utorkom 23. februára sa počet otvorených škôl znížil o 66.

V štatistike otvorených škôl sú zahrnuté aj tie, ktoré majú tento týždeň jarné prázdniny, keďže neboli uzavreté z dôvodu zmeny stavu epidemickej situácie. Jarné prázdniny majú momentálne žiaci v Košickom a Prešovskom kraji. Počty za jednotlivé typy škôl zahŕňajú aj špeciálne školy.

Výučba sa obnovila celkovo v 10 581 triedach. Avšak v porovnaní s utorkom 23. februára je to o takmer 60 tried viac. Počet žiakov, ktorí sa učia prezenčne, sa dnes zvýšil o takmer 880, celkovo ich bolo 183 690. V materských školách bolo 48 610 detí, v základných školách 112 695 žiakov a na stredných školách 22 385 študentov.

15:36 Underground si žije vlastným životom, ekonomika funguje v čiernej zóne a aj toto môže byt jeden z dôvodov, prečo sa nákaza napriek opatreniam šíri. Obavam sa, že ľudia sa začínajú viac ako COVIDU báť chudoby. Píše europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:01 Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) na sociálnej sieti Facebook vysvetľuje, prečo je potrebné predĺžiť núdzový stav.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:46 V slovenskom lockdowne zavedenom v januári nie je viac ako 2 milióny ľudí, a to napriek takmer dva mesiace starým upozorneniam inštitútu IstroAnalytica.

Inštitút to konštatoval v stredu na základe dostupných údajov zo Štatistického úradu SR s tým, že od januára nenastalo racionálne sprísnenie opatrení na zaedzenie šírenia ochorenia COVID-19.

Iba v práci sa naďalej stretáva vyše 700-tisíc ľudí, pričom zamestnanci sa napríklad po príchode na pracovisko spolu prezliekajú v šatniach, využívajú počas dňa spoločné toalety, spoločne sa stravujú a po spoločne odpracovanej zmene následne spolu opäť cestujú domov.

Ide o zamestnancov pracujúcich v relevantných priemyselných odvetviach s výnimkou administratívnych pracovníkov.

14:28 Prvý balík testov na COVID-19 na kloktanie pre základné školy objedná Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) až po zistení ich záujmu. Išlo by o 20-tisíc kusov kloktacích testov. Po rokovaní vlády to uviedol šéf rezortu Branislav Gröhling (SaS). Dodal, že finálne dáta by mali mať k dispozícii do konca tohto týždňa. Verí, že koncom budúceho týždňa budú môcť testy distribuovať do škôl.

Ministerstvo školstva má v stredu 24. februára uzavrieť zmluvu so štyrmi inštitúciami na dodanie kloktacích testov. Vyplýva to z oznámenia o použití priameho rokovacieho konania v dôsledku mimoriadnej udalosti zverejnenom na stránke Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Ide o spoločnosti Cytopathos, Klinická Biochémia, Unilabs Slovensko a Unipharma – 1. slovenská lekárnická akciová spoločnosť. Celkovú hodnotu obstarávania služieb ministerstvo vyčíslilo na 18,7 milióna eur bez DPH.

Od poskytovateľov ministerstvo vyžaduje služby otestovania a vyhodnotenia biologickej vzorky žiakov a zamestnancov škôl cez odberový systém na princípe výplachu ústnej dutiny kloktaním. Následne by takto získaná vzorka mala prejsť RT – PCR testom. „Služba zahŕňa dodanie testovacích sád do určených miest, zaučenie používateľov na realizáciu samosteru, identifikáciu vzoriek, zber a vyhodnotenie vzoriek na báze poolovania vrátane pretestovania v prípade potvrdenej pozitivity,“ priblížilo ministerstvo.

Vláda schválila testovanie v školách kloktaním 13. januára. Celkové náklady boli v tejto súvislosti vyčíslené na viac ako 22,4 milióna eur. Testovanie by sa týkalo iba žiakov druhého stupňa a učiteľov základných škôl. Na jedno kolo pretestovania potrebuje MŠVVaŠ SR približne 440-tisíc súprav, na tri kolá teda 1 020 000 testovacích kitov.

14:11 Poslanci parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) podporia predĺženie núdzového stavu. Na stredajšej tlačovej konferencii to povedala predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová. Doplnila, že sa v klube stotožňujú s názorom, že pandemická situácia je kritická. Parlament má na dnešnej 24. schôdzi odsúhlasiť vládou schválené predĺženie núdzového stavu.

„Súhlasíme s vládou, že opätovné predĺženie núdzového stavu je legitímnym a nevyhnutným krokom,” uviedla Zemanová. Poslanecký klub SaS podľa nej žiadal o doplnenie informácií k núdzovému stavu a ministerstvá ich doplnili. „Ministerstvo spravodlivosti zverejnilo materiál a doručilo ho do národnej rady. Tým boli schválené aj podmienky poslaneckého klubu SaS,“ dodala.

Vzhľadom na program 24. schôdze a počet písomne prihlásených poslancov do rozpravy k predĺženiu núdzového stavu si Zemanová osobne myslí, že hlasovanie o ňom bude až vo štvrtok 25. februára.

14:00 Zaregistrovaním ruskej vakcíny v Európskej liekovej agentúre by sa otvorili Rusku nové trhy. Aj to je dôvod, prečo si dať Sputnik V zaregistrovať.

Na stredajšom tlačovom brífingu Kancelárie Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku to uviedol predseda Výboru Národnej rady SR (NR SR) pre európske záležitosti Tomáš Valášek (Za ľudí). Doplnil, že je potrebné pýtať sa Ruska, prečo tak stále neurobilo. Dodal, že nerozumie, prečo Rusko v súvislosti s vakcínou Sputnik V nekoná.

Ako ďalej zdôraznil, je potrebné urobiť všetko pre to, aby sa na Slovensko dostali bezpečné vakcíny v maximálnom možnom množstve. „Rusko tú vakcínu nerozdáva zadarmo, Rusko Sputnik predáva. Nemám s tým problém, kupujme čokoľvek, čo je k dispozícii a je bezpečné,“ skonštatoval Valášek.

Doplnil, že to, čo by sa malo tiež robiť, je pracovať či s nemeckou kancelárkou alebo s francúzskym prezidentom, s ľuďmi, ktorí „majú väčší vplyv na zmýšľanie Moskvy ako my“. Zároveň pracovať na tom, aby Rusko nezaháľalo s podaním žiadosti o autorizáciu od Európskej liekovej agentúry. „V momente, keď je na trhu ďalšia bezpečná vakcína, idú akékoľvek politické rozdiely bokom a má byť podaná. To je aj pozícia strany Za ľudí,” doplnil Valášek.

Sputnik V
Foto: ilustračné, Andrea Costa/IssRSMarino via AP.

13:49 Úplné zatvorenie hraníc Slovenskej republiky by malo obrovské dopady. Po stredajšom rokovaní vlády to skonštatoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Myšlienka úplného zatvorenia hraníc vzišla z prostredia odborníkov, ktorí sa stretli v utorok 23. februára s predsedom vlády Igorom Matovičom (OĽaNO) za účelom riešenia situácie v súvislosti s koronavírusom.

„Predstavte si, že zavriete úplne hranica a tie fabriky, ktoré existujú na Slovensku, a ktoré držia našu ekonomiku naozaj nad vodou, tak tie v tom procese včasnej dodávky náhradných dielov jednoducho nebudú mať materiál a nebudú môcť dodávať,“ uviedol minister s tým, že toto by mohlo mať za následok prepúšťanie aj zatváranie podnikov.

Na druhej strane poukázal Naď na príklad Nemecka, ktoré na hraniciach zaviedlo prísne pravidlá, a to napriek nariadeniam Európskej únie (EÚ). „O tomto debata bola, každý má o tom svoju pravdu, lebo každý zastupuje svoj rezort a každý vidí, že to bude mať dopad či už taký, alebo taký,“ skonštatoval.

Minister Naď si zároveň myslí, že kontroly dodržiavania opatrení na Slovensku fungujú. Problémom však podľa neho je možnosť obchádzania pravidiel legálnou cestou ako napríklad v prípade kúpeľných zariadení, keď lekári vo veľkom vydávajú ľuďom potvrdenia o nutnosti liečby. „Ten počet podvádzajúcich je tak veľmi veľký, že to nie je jednoduché zachytiť,“ dodal.

13:39 Prípadné zatváranie hraníc je potrebné prediskutovať s okolitými krajinami. Na stredajšej tlačovej konferencii po rokovaní vlády to povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). „Slovensko je súčasťou Európskej únie, preto musia byť podobné rozhodnutia prijaté na tejto úrovni,“ dodal Mikulec.

13:27 Ak padne rýchlo jasné rozhodnutie, nová aplikácia na e-karanténu by mohla byť spojazdnená do konca apríla. Ako povedal minister hospodárstva Richard Sulík, dnešné rokovanie vlády pritom k tejto téme konečné stanovisko nezaujalo. „Premiér opustil rokovanie,“ objasnil. Ostatní členovia vlády projekt podporili, podľa Sulíka však musí ísť konečné rozhodnutie z najvyššieho miesta.

Minister pritom ako zásadný problém označil fakt, že v súčasnosti prijímame opatrenia pre všetkých. „Myslím, že ďaleko chytrejšie by bolo koncentrovať sa na tých, ktorí su pozitívni,“ priblížil. Aplikácia by mala byť primárne určená pre tých, ktorí prechádzajú hranice a na pozitívne testovaných doma. Úplné zatvorenie hraníc by podľa Sulíka napáchalo obrovské ekonomické škody.

13:15 Naživo: Schôdza parlamentu, na ktorej poslanci rozhodnú, či sa na Slovensku predĺži núdzový stav.

13:10 Naživo: Tlačová konferencia po stredajšom rokovaní vlády.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:58 Štát upustí od vyrubenia úroku z omeškania s platením dane, uloženia pokuty za nepodanie daňového priznania, či prehľadu o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z príjmov zo závislej činnosti, ak lehota na splnenie týchto povinností uplynula na konci minulého roka.

Vyplýva to z nariadenia vlády, ktoré v stredu schválil vládny kabinet. Pokutu tiež daňovník nedostane za nepodanie hlásenia o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti v ustanovenej lehote. Podmienkou je, aby si daňový subjekt tieto povinnosti splnil do 30. júna tohto roka.

Daňovému subjektu štát nevyrubí úrok za nezaplatenie alebo neodvedenie dane, rozdielu dane alebo preddavku na daň, ktoré sa stali splatnými v období od 12. marca 2020 do 31. decembra 2020, pokiaľ ich daňovník zaplatí v náhradnej lehote najneskôr do 30. júna tohto roka.

„Ak by bol daňovému subjektu do tohto dátumu povolený odklad platenia dane alebo platenie dane v splátkach, úrok, ktorý by sa mu mal vyrubiť do dňa ich povolenia, sa taktiež neuloží,“ uvádza rezort financií. Ak však daňový subjekt poruší podmienky určené v rozhodnutí o povolení odkladu platenia dane alebo platenia dane splátkach, bude sa postupovať štandardne podľa daňového poriadku.

Daňový subjekt tiež nedostane pokutu za to, že uviedol v daňovom priznaní k dani z príjmov preplatok na dani z príjmov, ktorý je vyšší ako daňový preplatok, ktorý mal v daňovom priznaní k dani z príjmov uviesť. Nariadenie sa nevzťahuje na úrok zo sumy odkladu dane alebo zo sumy povolenej splátky za obdobie povoleného odkladu platenia dane alebo platenia dane v splátkach a taktiež na miestne dane a miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

12:51 Minister hospodárstva Richard Sulík ponúka svoje služby premiérovi a je ochotný prevziať komplikovaný zdravotnícky rezort.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:34 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR vytvorilo takmer 27-tisíc nových termínov na očkovanie pre učiteľov.

Po rokovaní vlády to uviedol minister školstva Branislav Gröhling (SaS). V prípade nesieťových škôl vníma minister ako problém chýbajúcu databázu, ktorú by vedeli poskytnúť Národnému centru zdravotníckych informácií na overenie zamestnancov. „Diskutujeme s pánom ministrom (zdravotníctva, pozn. agentúry SITA), že by sme išli cez možné čestné prehlásenie a doklad o zamestnanosti v danej škole. To by bolo v nasledujúcich týždňoch,“ povedal Gröhling.

Do utorka 23. februára bolo zaočkovaných 35 526 učiteľov. Do 55 rokov ich bolo 26-tisíc a nad 56 rokov bolo zaočkovaných viac ako deväťtisíc učiteľov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:24 Od začiatku budúceho roka sa na Slovensku zavedie tzv. trvalý kurzarbeit. Vyplýva to z návrhu zákona o podpore v čase skrátenej práce, ktorý v stredu schválila vláda. Štát bude cez úrady práce vyplácať zamestnancovi náhradu mzdy alebo platu v čase, keď mu zamestnávateľ nemôže prideľovať prácu v pôvodne dohodnutom rozsahu. Hoci ministerstvo práce a sociálnych vecí navrhovalo do tohto systému zahrnúť aj samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), trvalý kurzarbeit bude nakoniec určený len pre zamestnancov a zamestnávateľov.

12:13 Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR zverejnilo opravené výkazy k čerpaniu príspevkov na udržanie zamestnanosti za január tohto roka. Nezrovnalosti, ktoré vznikli v súvislosti s priemerným hodinovým zárobkom v rámci opatrenia 1 a 3A, rezort práce v nových výkazoch odstránil.

Žiadatelia, ktorí už využili výkazy za január zverejnené do 23. februára tohto roka (vrátane), môžu požiadať od 24. februára o opravu vyplnením a zaslaním príslušného výkazu. Ministerstvo práce a sociálnych vecí o tom informovalo v tlačovej správe.

„Mrzí nás vznik nezrovnalosti v priebehu implementácie úprav vo výkazoch pre zamestnávateľov. Naďalej pracujeme na optimalizácii všetkých krokov s cieľom, aby bola ‚Prvá pomoc‘ vyplácaná v súlade s pravidlami a čo najrýchlejšie,“ uviedlo ministerstvo práce. Upravený výkaz pre opatrenia 1 a 3A za január tohto roka je už dostupný pre žiadateľov na stránke www.pomahameludom.sk. „Technická náročnosť úpravy si vyžiadala adekvátny čas. MPSVR SR koordinovalo aktivity a procesy tak, aby zamestnávatelia mohli požiadať o príspevok čo najskôr,“ tvrdí rezort.

Úprava výkazov sa týka časti zamestnancov s priemerným hodinovým zárobkom nižším ako 4,475 eura. Zamestnávatelia, ktorí uviedli vo výkaze za január najmenej jedného takéhoto zamestnanca, môžu do konca marca tohto roka vyplniť a poslať opravené výkazy. Príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny rozdiel doplatí.

Žiadosti a výkazy za november a december minulého roka môžu žiadatelia podávať do 28. februára tohto roka.

12:04 Najdôležitejších pracovníkov kritickej infraštruktúry začínajú očkovať proti ochoreniu COVID-19. Rezort hospodárstva zostavil zoznam približne 6000 najkľúčovejších zamestnancov kritickej infraštruktúry a vybraných subjektov hospodárskej mobilizácie, ktorých sa bude očkovanie týkať.

Z oblasti energetiky ide najmä o zamestnancov spoločností, ktoré zabezpečujú prenos a distribúciu energií. „Tieto potrebujú na bežný chod nielen domácnosti, ale aj priemysel či nemocnice – napríklad aj na pohon pľúcnych ventilácií, svietenie a kúrenie v priestoroch, kde sa očkuje,“ vysvetlil dôležitosť očkovania pracovníkov kritickej infraštruktúry štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek.

Štátny tajomník ubezpečil, že dodávky strategických komodít nie sú nateraz pre pandémiu obmedzené ani ohrozené. „Viaceré zo spoločností však hlásia rapídny nárast chorobnosti, v niektorých je situácia veľmi kritická. Treba si uvedomiť, že očkovanie kľúčových zamestnancov nie je dôležité pre nich, ale naopak, pre nás. Očkovaní budú preto, aby mohli nastúpiť do práce, ktorej výkon potrebuje každý jeden z nás, každý deň,“ konštatoval Galek.

11:55 Bez núdzového stavu by vláda podľa ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) stratila mandát k tomu, aby mohla zavádzať opatrenia, ktoré považuje za dôležité na boj s pandémiou koronavírusu.

11:33 Vláda v stredu schválila nové rozdelenie okresov podľa epidemickej situácie. Aktualizovanú mapu okresov predstavil minister zdravotníctva Marek Krajčí na svojej utorňajšej tlačovej konferencii, platiť bude od 1. marca.

Štvrtý stupeň varovania bude po novom platiť pre 20 okresov. Medzi čierne okresy budú patriť Bánovce nad Bebravou, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Ilava, Martin, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Piešťany, Považská Bystrica, Revúca, Rožňava, Šaľa, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Žarnovica, Žiar nad Hronom a Zvolen. Do bordovej farby, teda tretieho stupňa varovania, sa zaradí 53 okresov. Svetločervenú farbu v rámci regionálneho rozdelenia bude mať len šesť okresov Slovenska, minulý týždeň ich bolo desať. Od začiatku marca budú v druhom stupni varovania okresy Kežmarok, Námestovo, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník a Tvrdošín.

Minister zdravotníctva v utorok informoval o zhoršujúcej sa epidemickej situácii. Reprodukčné číslo je aktuálne nad hodnou jedna. Mierne stúpa 14-dňová incidencia, pozvoľna rastú aj počty hospitalizovaných. Nemocnice majú k dispozícii stále menej voľných ventilovaných lôžok. Rovnako sa mierne zhoršuje sedemdňový priemer pozitívnych prípadov, a to práve pre rastúce reprodukčné číslo. Pozitívnou správou však je, že mierne klesli priemerné denné úmrtia. Kým minulý týždeň Slovensko evidovalo priemerne 108 úmrtí v súvislosti s koronavírusom, tento počet aktuálne klesol na 98.

Regionalna charakteristika.jpg
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

11:21 Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) predpokladá, že poslanci parlamentu za hnutie Sme rodina, ktorí nemusia byť v karanténe, podporia predĺženie núdzového stavu. Povedal to v stredu počas rokovania vlády. Parlament má dnes na 24. schôdzi odsúhlasiť vládou schválené predĺženie núdzového stavu.

Vláda podľa Krajniaka schválila po spolupráci všetkých rezortov na návrh ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) materiál k núdzovému stavu, ktorý hovorí o dôvodoch jeho predĺženia. „Boli tam zapracované aj naše pripomienky, alebo mnohé otázky, ktoré naši poslanci kládli, tak odpovede tam sú. Každý poslanec to dnes dostane ako podklad k rokovaniu,“ doplnil.

10:59 Hoax o vakcíne AstraZeneca zdieľali tisíce ľudí. „Hoaxeri sa o tejto supertajnej informácii dočítali priamo na ‚fľaštičke lieku‘,“ uvádza polícia s tým, že vysvetlenie ponúka portál AFP Fakty.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:45 Poslanci parlamentu majú v stredu na 24. schôdzi rozhodnúť o predĺžení núdzového stavu. Začiatok schôdze je naplánovaný na 13.00.

Trnava

10:38 Mesto Trnava otvorí počas víkendu opäť 16 odberových miest na antigénové testovanie na ochorenie COVID-19. Sedem z nich bude určených pre ľudí, ktorí sa vopred objednajú na presný čas cez aplikáciu TrustOne, deväť ďalších odberových miest bude k dispozícii bez objednania. Umiestnené budú na rovnakých miestach ako pred týždňom, v sobotu aj v nedeľu budú otvorené od 8:00 do 18:00.

Počas doterajších piatich kôl testovania v Trnave klesol podiel pozitívnych testov z 1,27 percenta v januári na 0,59 percenta z ostatného víkendu. Okres Trnava je podľa regionálneho COVID automatu naďalej čierny, ľudia potrebujú na cestu do zamestnania a zo zamestnania najviac sedem dní starý výsledok testu.

V siedmich odberových miestach zriadených mestom je možné objednať sa na testovanie prostredníctvom aplikácie TrustOne. Tá umožňuje zaregistrovať si údaje o sebe vopred a skrátiť tak administratívne úkony na odberovom mieste, okrem toho nie je v takomto prípade potrebné čakať na papierový certifikát, výsledok testu príde cez aplikáciu.

Okrem víkendových miest na testovanie zriadených mestom je v Trnave k dispozícii sedem stálych odberových miest, ktoré prevádzkujú zmluvní partneri ministerstva zdravotníctva. Otvorené sú od pondelka do soboty.

Prešov

10:27 Mesto Prešov už neplánuje ďalšie víkendové testovania obyvateľov na ochorenie COVID-19 vo svojej réžii. Ako informoval hovorca mesta Vladimír Tomek, rozhodlo sa tak vzhľadom na to, že súčasná kapacita súkromných odberových miest na území Prešova je podľa radnice dostatočná.

„V meste Prešov je pre občanov momentálne otvorených niekoľko súkromných odberových miest pre testovanie antigénovými testami na ochorenie COVID-19,“ vysvetlil hovorca s tým, že zoznam odberových miest je uvedený na webovej stránke mesta a radnica ho bude priebežne aktualizovať.

Mesto Prešov zrealizovalo posledné antigénové testovanie prostredníctvom vlastných odberových miest v sobotu 20. februára. K dispozícii bolo šesť miest na základných školách, na každom fungovali dva odberné tímy. Pozitivita dosiahla 0,56 percenta. „Po ukončení všetkých činností súvisiacich s organizáciou testovania sa môže mesto Prešov naplno sústrediť na úlohy, ktoré mu vyplývajú zo zákona,“ dodal Tomek.

10:08 Za utorok pribudlo na Slovensku ďalších 3547 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá urobili 15 160 PCR testov. O 104 sa zvýšil počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň klesol, v nemocniciach je o 81 pacientov menej.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:50 Sedem z ôsmich krajských slovenských miest okrem Nitry je na 4-násobku Nemecka a boli by v top 25 zo 430 nemeckých okresov. Upozornili Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Skalica

9:38 Mesto Skalica pozastavilo distribúciu respirátorov, ktoré boli určené pre školy a zariadenia pre seniorov. Respirátory s značením KN 95/FFP2 by mali vyhovovať príslušnej európskej norme.

„Respirátory však neboli označené zreteľnými údajmi, ktoré sú predpísané Slovenskou obchodnou inšpekciou. V záujme zodpovedného prístupu bude tovar postúpený na reklamáciu,“ informuje skalická radnica na sociálnej sieti. Seniorom, školám a zariadeniu pre seniorov, ktoré už respirátory dostali, dodá samospráva nové.

Skalica kúpila 15-tisíc respirátorov s cenou približne 52 centov za kus. „Mesto týmto dáva príklad aj ďalším zamestnávateľom, ktorí by najmä v tomto období mali zabezpečiť zvýšenú ochranu svojich zamestnancov,“ pochválila sa samospráva po ich nákupe.

Respirátory určené predovšetkým seniorom nakupujú aj ďalšie mestá a obce v kraji, niektoré rozdávajú ohrozeným skupinám aj rôzne výživové doplnky.

9:24 Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) navrhne diskusiu o zmene očkovacej stratégie.

Touto témou sa chce zaoberať na stredajšom rokovaní vlády. Poukázala na štúdie zo zahraničia, ktoré hovoria o tom, že vakcína AstraZeneca je účinná aj na vyššie vekové skupiny. Na Slovensku sa pritom touto vakcínou očkujú len osoby do 55 rokov. Nakoľko sa nemocnice začínajú plniť aj 55 až 60 ročnými pacientmi, očkovať by sa mali podľa ministerky aj starší pacienti, a to pred kritickou infraštruktúrou.

Remišová tiež pripomenula nedávnu štúdiu o účinnosti tejto vakcíny, podľa ktorej je druhá dávka účinnejšia s určitým odkladom. „Ak by sme postupovali spôsobom, ako vo Veľkej Británii, to znamená, že by sme všetkých zaočkovali prvou dávkou a druhú dávku by dostali po 12 týždňoch, mohli by sme mať zaočkované oveľa väčšie percento populácie,“ povedala ministerka pred rokovaním vlády. Doplnila, že niektoré vedecké štúdie hovoria o tom, že prvá dávka AstraZenecy je o niečo účinnejšia ako prvá dávka inej vakcíny.

Ministerka Remišová tiež ocenila rozhodnutie premiéra Igora Matoviča, ktorý si na diskusiu zavolal aj tých vedcov, ktorí sú voči vláde dlhodobo kritickí. V manažmente pandémie považuje za veľmi dôležité vypočuť si aj kritické hlasy a nastaviť pravidlá tak, aby fungovali.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:12 Na vakcináciu proti ochoreniu COVID-19 sa môžu prihlásiť už aj pedagogickí zamestnanci do 55 rokov vrátane tých zo základných umeleckých škôl, centier voľného času a jazykových škôl.

V pondelok 23. februára boli zverejnené termíny na očkovanie ďalších 26 922 pedagogických zamestnancov. V tlačovej správe o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Od 27. februára do 5. marca sú zverejnené termíny v očkovacích centrách v Banskej Bystrici, Bardejove, Bojniciach, Bratislave, Brezne, Dunajskej Lužnej, Dunajskej Strede, Galante, Humennom, Ilave, Komárne, Košiciach, Leviciach, Michalovciach, Myjave, Partizánskom, Považskej Bystrici, Prešove, Rimavskej Sobote, Rožňave, Snine, Spišskej Novej Vsi, Starej Ľubovni, Svidníku, Topoľčanoch, Trebišove, Trnave, Trstenej, Vranove nad Topľou, Žiari nad Hronom a Žiline.

„Súčasná fáza by mala trvať najbližší týždeň. V tejto chvíli už v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR intenzívne pracujeme na tom, aby sa zoznam oprávnených osôb rozšíril aj o odborných a nepedagogických zamestnancov škôl a školských zariadení,“ priblížil rezort školstva. Termíny na očkovanie pedagogických zamestnancov nad 56 rokov v najbližších dňoch zatiaľ nie sú k dispozícii. Ministerstvo zdravotníctva totiž čaká na dodávky vakcín.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:06 Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) sú za sprísňovanie režimu na hraniciach.

Uviedli to pred dnešným rokovaním vlády. Šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) pred schôdzou povedal, že nevidí diplomatický problém v sprísňovaní režimu na hraniciach, keďže k rovnakému kroku pristupujú aj ostatné krajiny. Nepovažuje to ani za diplomatickú otázku, pretože opatrenia sú prijímané na základe epidemickej situácie.

Remišová podotkla že sprísnenie režimu na hraniciach víta. „Toto bol návrh, o ktorom sme konzistentne hovorili. Aj vzhľadom na to, že v okolitých krajinách je aj juhoafrická mutácia koronavírusu, pred ktorou by sme sa mali chrániť,“ doplnila vicepremiérka.

Minister Krajniak je za čo najprísnejšie obmedzenie pohybu cez hranice. Dôvodom je podľa neho najmä hrozba juhoafrickej či brazílskej mutácie koronavírusu. „Viem, že to bude nepríjemné, ale myslím si, že je to jediná cesta,“ skonštatoval.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní stredajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom