Minister Krajčí ukázal čierne okresy, COVID automat určil nové zafarbenie Slovenska (video)

VLÁDA: Rokovanie 79. schôdze
Minister zdravotníctva Marek Krajčí. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR.
  • aktualizované 23. februára 20:17

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) mal v utorok tradičnú tlačovú konferenciu o aktuálnej epidemiologickej situácii, kde priblížil vývoj počtu nakazených, hospitalizovaných aj úmrtí. Rovnako tiež ukázal, ako sú na tom farebne jednotlivé okresy podľa COVID automatu.

Viac o téme: Koronavírus

Video: Tlačová konferencia o aktuálnej epidemiologickej situácii

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Na Slovensku je už 20 čiernych okresov

Pred týždňom sme mali 19 okresov čiernych, 50 bordových a 10 červených. Ani jeden nebol v bledoružovej farbe. Situácia sa za sedem dní nezlepšila a ostáva aj naďalej vážna. Celé Slovensko aj naďalej ostane v čiernej farbe, v rámci regionálneho rozdelenia však už máme 20 čiernych okresov, ďalších 53 je bordových a zvyšných 6 okresov je červených.

Oproti minulému týždňu klesol počet okresov v svetločervenej farbe. Do tejto kategórie je v súčasnosti zaradených len šesť okresov Slovenska, minulý týždeň ich bolo desať. Minister Krajčí vyzdvihol okres Bratislava, ktorý mal pred týždňom negatívnu vyhliadku, nedostal sa však do čiernej farby a v bratislavskej nemocnici postupne klesajú počty pacientov s ochorením COVID-19. Počty hospitalizovaných klesli aj v nitrianskej nemocnici, okres Nitra je aktuálne taktiež medzi červenými okresmi.

Regionalna charakteristika.jpg
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

Čierne okresy na Slovensku (20)

  • Bánovce nad Bebravou, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Ilava, Martin, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Piešťany, Považská Bystrica, Revúca, Rožňava, Šaľa, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen

Bordové okresy na Slovensku (53)

  • Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Brezno, Bratislava (I. – V.), Bytča, Čadca, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Komárno, Košice (I. – IV.), Košice – okolie, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Myjava, Nitra, Nové Zámky, Pezinok, Poltár, Poprad, Prešov, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Ružomberok, Sabinov, Senec, Senica, Skalica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Topoľčany, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žilina, Zlaté Moravce

Červené okresy na Slovensku (6)

  • Kežmarok, Námestovo, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Tvrdošín

Klesli priemerné denné úmrtia

Epidemická situácia sa na Slovensku postupne zhoršuje. Reprodukčné číslo je aktuálne nad hodnou jedna. Mierne stúpa 14-dňová incidencia, pozvoľna rastú aj počty hospitalizovaných. Nemocnice majú k dispozícii stále menej voľných ventilovaných lôžok. Rovnako sa mierne zhoršuje sedemdňový priemer pozitívnych prípadov, a to práve pre rastúce reprodukčné číslo.

Aktuálna situácia na Slovensku
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Pozitívnou správou však je, že mierne klesli priemerné denné úmrtia. Kým minulý týždeň Slovensko evidovalo priemerne 108 úmrtí v súvislosti s koronavírusom, tento počet aktuálne klesol na 98.

Infektológ Pavol Jarčuška uviedol, že úmrtia majú v posledných týždňoch relatívne vyrovnaný trend, možno mierne klesajúci. Na druhej strane však poukázal na to, že za posledný týždeň pribudlo 608 úmrtí na ochorenie COVID-19 a 77 úmrtí s ochorením. „Čo je alarmujúce, v našej nemocnici každé tri hodiny zomrie priemerne jeden pacient s ochorením COVID-19,“ dodal prednosta kliniky infektológie a cestovnej medicíny košickej Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura.

Umrtia.jpg
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Najväčšia zaočkovanosť je v Bratislavskom kraji

Priebeh vakcinácie na území Slovenskej republiky je v princípe vyrovnaný, lineárny smerom hore. V súčasnosti je však limitovaný dodávkami vakcín. „Dokázali by sme zaočkovať desiatky tisíc vakcín viac, máme otvorených už 77 očkovacích centier, žiaľ však narážame na nedostatok vakcín,“ uviedol minister Krajčí.

Najväčšia zaočkovanosť je v Bratislavskom kraji – 9,29%, čo sa týka celkovej zaočkovanosti na území Slovenska, tá sa pohybuje na 7%.

Priebeh ockovania.jpg
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Krajčí
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR