Koronavírus: COVID automat možno čakajú zmeny, predĺženie núdzového stavu je otázne (online)

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Odberné miesto COVID-19 v obci Lubina v amfiteátri Roh počas operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá by mala zabezpečiť celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska, antigénovým testom na COVID-19. Lubina, okr. Nové Mesto nad Váhom, 31. október 2020. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.

Epidemická situácia na Slovensku sa nezlepšuje a ostáva aj naďalej vážna. Celé Slovensko je v čiernej farbe, v rámci regionálneho rozdelenia od utorka 23. februára máme 19 čiernych okresov, ďalších 50 bordových a zvyšných 10 okresov červených.

Viac o téme: Koronavírus

Čierne okresy na Slovensku (19)

 • Partizánske, Ilava, Martin, Dunajská Streda, Galanta, Snina, Nitra, Šaľa, Zlaté Moravce, Revúca, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom, Hlohovec, Piešťany, Trnava, Žiar nad Hronom, Detva, Zvolen

Bordové okresy na Slovensku (50)

 • Banská Bystrica, Brezno, Prievidza, Bratislava (I. – V.), Malacky, Senica, Pezinok, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Humenné, Medzilaborce, Komárno, Košice (I. – IV.), Košice – okolie) Levice, Ružomberok, Turčianske Teplice, Michalovce, Sobrance, Nové Zámky, Kežmarok, Levoča, Poprad, Považská Bystrica, Púchov, Prešov, Rimavská Sobota, Senica, Spišská Nová Ves, Topoľčany, Trebišov, Myjava, Trenčín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Banská Štiavnica, Žarnovica, Bytča, Žilina, Krupina, Gelnica

Červené okresy na Slovensku (10)

 • Čadca, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Poltár, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Sabinov, Stropkov

Od 17. februára sa sprísnil aj režim na hraniciach. Okrem iného sa zrušil zoznam menej rizikových krajín a možnosť prekročenia hraníc so 72-hodinovým testom na koronavírus.

Reprodukčné číslo nie je pod hodnotou jeden, mobilita mierne rastie, 14-dňová incidencia aj pozitivita testov je stabilizovaná. Za posledných sedem dní u nás pribudlo 15 094 prípadov ochorenia COVID-19, ktoré odhalili PCR testy (pondelok – 1998, nedeľa – 649, sobota – 1686, piatok – 2705, štvrtok – 2333, streda – 2555, utorok – 3168).

COVID automat, testovanie, školy, cestovanie okresy
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

Postupne pribúdajú aj hospitalizácie a rastie počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii. Podľa ministra Mareka Krajčího je však už viditeľný efekt očkovania, keď postupne klesá podiel prijatých pacientov najmä v rozmedzí od 81 do 90 rokov, ako aj od 71 do 80 rokov. Mierne však stúpli príjmy od 51 do 60 rokov, čo môže súvisieť z rozšírením britského variantu vírusu.

Priemerne na Slovensku zomiera denne v súvislosti s pandémiou 108 pacientov. Za posledný týždeň koronavírus na Slovensku zabil až 608 ľudí (pondelok – 94, nedeľa – 72, sobota – 81, piatok – 74, štvrtok – 79, streda – 103, utorok – 105).

Situáciu v súvislosti s koronavírusom sledujeme online (minúta po minúte)

 • utorok 23. februára

20:40 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v stredu.

20:22 Epidemická situácia sa na Slovensku postupne zhoršuje. Reprodukčné číslo je aktuálne nad hodnotou jedna. Mierne stúpa 14-dňová incidencia, pozvoľna rastú aj počty hospitalizovaných. Nemocnice majú k dispozícii stále menej voľných ventilovaných lôžok. Pozitívnou správou však je, že mierne klesli priemerné denné úmrtia. Na utorňajšej tlačovej konferencii o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí.

V rámci regionálneho rozdelenia sa do čiernej farby po novom zaradí 20 okresov, ďalších 53 je bordových. Oproti minulému týždňu klesol počet okresov v svetločervenej farbe. Do tejto kategórie je v súčasnosti zaradených len šesť okresov Slovenska, minulý týždeň ich bolo desať. Minister Krajčí vyzdvihol okres Bratislava, ktorý mal pred týždňom negatívnu vyhliadku, nedostal sa však do čiernej farby a v bratislavskej nemocnici postupne klesajú počty pacientov s ochorením COVID-19. Počty hospitalizovaných klesli aj v nitrianskej nemocnici, okres Nitra je aktuálne taktiež medzi červenými okresmi.

Regionalna charakteristika.jpg
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

Infektológ Pavol Jarčuška uviedol, že úmrtia majú v posledných týždňoch relatívne vyrovnaný trend, možno mierne klesajúci. Na druhej strane však poukázal na to, že za posledný týždeň pribudlo 608 úmrtí na ochorenie COVID-19 a 77 úmrtí s ochorením. „Čo je alarmujúce, v našej nemocnici každé tri hodiny zomrie priemerne jeden pacient s ochorením COVID-19,“ dodal prednosta kliniky infektológie a cestovnej medicíny košickej Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:27 Stretnutie premiéra Igora Matoviča s odborníkmi a vedcami bude pokračovať aj v stredu 24. februára. Informoval o tom biochemik Pavol Čekan z MultiplexDX. Žiadne stanovisko zo stretnutia neprezentoval. Diskusia bola podľa jeho slov dlhá a veľmi plodná. „Dohodli sme sa, že sa nebudeme vyjadrovať k priebehu diskusie. Zajtra je dôležitý deň, aby sme zhodnotili utorňajšiu diskusiu a urobili záver,“ povedal s tým, že v stredu stanovisko účastníci diskusie určite poskytnú.

18:21 Na hraniciach s Českou republikou a Poľskom sú momentálne uzavreté len cezhraničné cestné komunikácie III. kategórie s najnižšou intenzitou dopravy. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová, na hraniciach s Maďarskom a Rakúskom sú zase niektoré priechody uzavreté alebo obmedzené z iniciatívy týchto krajín.

Pokiaľ ide o hranicu s ČR, momentálne sú uzavreté cesty Čadca – Milošová – Šance, Červený Kameň – Nedašova Lhota, Nová Bošáca – Březová a Skalica – Sudoměřice (stará cesta). V prípade Poľska ide o cesty Palota – Radoszyce, Nižná Polianka – Ožena, Kurov – Muszynka, Čirč – Leluchów, Lesnica – Szczawnica, Lysá nad Dunajcom – Niedzica, Tatranská Javorina – Lysa Poľana, Suchá Hora – Chocholów, Bobrov – Winiarczykówka a Novoť – Ujsoly.

V prípade Rakúska bola z ich strany obmedzená prevádzka priechodu Bratislava – Jarovce – Kittsee. Ten je momentálne otvorený od 06:00 do 22:00. Zatvorená zo strany prevádzkovateľa je aj prevádzka kompy Záhorská Ves – Angern.

Pokiaľ ide o Maďarsko, uzatvorené sú priechody Veľký Kamenec – Pácin, Domica – Aggtelek a Kalonda – Ipolytarnóc. Obmedzená prevádzka je v prípade priechodov Slovenské Nové Mesto – Sátoraljaújhely (cestný, III. kategória od 6:00 do 18:00), Ráros – Ráróspuszta (od 5:00 do 20:00), Salka – Letkés (od 5:00 do 20:00) a Rusovce – Rajka (od 6:00 do 8:00 a od 15:00 do 17:00).

„Všetky ostatné cestné komunikácie je možné využiť na cestu, alebo na návrat zo zahraničia,“ uviedla Bárdyová. Doplnila, že na všetky osoby, vstupujúce na územie SR, sa vzťahujú opatrenia nariadené vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorou sa nariaďujú karanténne povinnosti osôb po vstupe na územie SR.

17:42 Maďarský dopravca MÁV-START obmedzuje pre pandemickú situáciu prevádzku vlakov EuroCity (EC) a EuroNight (EN). Ako informovala Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), maďarský dopravca obmedzí prevádzku spomínaných vlakov vedených cez pohraničnú prechodovú stanicu Štúrovo od štvrtka.

• EC 130 bude vedený v úseku Bratislava hl. st. – Bohumín, v Bohumíne bude prestup do náhradnej súpravy na smer Terespoľ.

• EC 131 vedený ešte do Budapešti, bude vedený len v úseku Bohumín – Bratislava hl. st., v Bohumíne bude prestup z náhradnej súpravy zo smeru Terespoľ.

• EC 272, 273, 274 a 275 budú vedené len v úseku Štúrovo – Praha hl. n. a späť.

• EN 476 sa ruší bez náhrady.

• EN 477 bude 25. 2. vedený v úseku Břeclav – Budapest Nyugati, od 26. 2. 2021 bude zrušený bez náhrady.

• EC 172/173 budú vedené ako v súčasnosti v úseku Budapest Nugati – Praha hl. n. a späť.

• EC 270/271 budú vedené ako doteraz v úseku Budapest Nyugati – Brno a späť.

• EC 276, 277, 278, 279, 280, 281 budú vedené bez obmedzení v úseku Budapest Nyugati – Praha hl. n. a späť.

17:04 Prvý očkovací víkend v dočasnom očkovacom centre, ktoré pripravil pre potreby vakcinácie učiteľov Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) v spolupráci so zdravotníckym zariadením Novamed, ukázal viaceré nedostatky registračného systému nastaveného ministerstvami školstva a zdravotníctva.

Ako v utorok na brífingu informovalo vedenie BBSK, kraj preto i prostredníctvom združenia SK8 požiadal ministerstvá o flexibilnejší systém náhradníkov aj skoršie očkovacie zoznamy.

Počas prvého víkendu, keď sa do očkovania učiteľov organizačne zapojila aj banskobystrická krajská samospráva, sa podarilo v dočasnom očkovacom centre v Banskej Bystrici zaočkovať celkovo 1 039 ľudí. Z nich však len približne dve tretiny tvorili učitelia a ďalší zamestnanci škôl, ktorých zoznamy dodalo ministerstvo školstva.

„Zoznamy pre očkovanie sme dostali v piatok aj v sobotu až okolo polnoci. Kým pre sobotné očkovanie to problém nepredstavovalo, pretože denná kapacita 500 ľudí bola naplnená, na nedeľný termín zostalo voľných asi 300 miest. Tu sa ukázal problém so systémom náhradníkov i špecifikáciou toho, kto patrí medzi kritickú infraštruktúru,“ informoval podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

V snahe využiť vakcíny i pripravené očkovacie tímy zástupcovia kraja ešte počas víkendu aktívne komunikovali s ministerstvami zdravotníctva aj vnútra a snažili sa získať zoznamy náhradníkov, ktorým by mohli byť voľné očkovacie látky podané. „Zistili sme, že databáza náhradníkov z kritickej infraštruktúry neexistuje a očkovacie látky sa podarilo spotrebovať len vďaka aktívnemu prístupu ľudí z Úradu BBSK a spoločnosti Novamed. Okamžite by preto mal byť zavedený pri očkovaní kritickej infraštruktúry systém náhradníkov, na základe ktorého by očkovacie centrá mohli systematickejšie reagovať a kontaktovať ľudí, ktorí prejavili reálny záujem o očkovanie,“ povedal vicežupan.

Podľa jeho slov by sa tiež mala zvýšiť kompetencia samosprávnych krajov pri určovaní toho, kto na území kraja pod kritickú infraštruktúru spadá a môže sa do zoznamu náhradníkov zaregistrovať. „Okrem zdravotníkov, hasičov, policajtov či zamestnancov škôl tu máme aj ďalšie profesie, ktoré nemôžu svoju prácu vykonávať z domu, sú v neustálom kontakte s ľuďmi a ich výpadok by skomplikoval nielen vykonávanie základných služieb verejnej správy, ale aj chod celej spoločnosti. Hovoríme napríklad o vodičoch autobusov, cestároch, poštových doručovateľoch či predavačkách a predavačoch,“ doplnil Ondrej Lunter.

V tejto súvislosti sa už kraj obrátil nielen na samotné ministerstvo zdravotníctva, ale aj na ostatné kraje v združení SK8. Spoločne chcú vytvoriť tlak na vládu s cieľom otvoriť systém náhradníkov a rozšíriť kompetencie krajov smerom k flexibilnejšiemu očkovaniu.

„Zdôrazňujem, že nejde o snahu meniť vládnu očkovaciu stratégiu. Ide o to, aby sme dokázali v očkovacom centre využiť všetky pripravené dávky vakcíny a kapacity očkovacích tímov. Ak nebudeme mať jasne zadefinované a funkčné systémy náhradníkov, nezvládneme masové očkovanie a v prípade niektorých vakcín hrozí, že vyjdú navnivoč,“ doplnil podpredseda BBSK.

Trnava

16:46 Na odbernom mieste trnavskej automobilky Stellantis sa od piatku 19. februára do pondelka 22. februára na antigénovom testovaní zúčastnilo 2 439 ľudí. Išlo o zamestnancov výrobného centra a pracovníkov externých spoločností so sídlom v automobilke. Pozitívnych bolo celkovo 19 osôb, ktoré okamžite nastúpili do karantény. Informoval o tom hovorca spoločnosti Peter Švec. „Miera pozitivity počas troch dní testovania tak u samotných zamestnancov automobilky bola 0,64 %. Celková miera pozitivity vrátane zamestnancov dodávateľských firiem na pôde automobilky dosiahla 0,78 %,“ doplnil Švec.

16:22 Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) na sociálnej sieti Facebook vyvracia hoax o tom, že vakcína proti koronavírusu od AstraZeneca bola vyrobená už v roku 2008.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Banskobystrický kraj

16:08 V Banskobystrickom kraji pokračuje očkovanie zamestnancov i klientov zariadení sociálnych služieb (ZSS). Ako na dnešnom brífingu informovali zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), zaočkovaných je 66 percent zamestnancov. Podľa riaditeľky odboru sociálnych služieb a zdravotníctva Úradu BBSK Denisy Nincovej zo všetkých 4 584 klientov ZSS v kraji je aktuálne zaočkovaných 1 153 ľudí, čo predstavuje približne štvrtinu.

„Očkovanie klientov v zariadeniach prebieha za pomoci výjazdového očkovacieho tímu, ktorý zriadila Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Samosprávny kraj má na starosti logistiku samotného očkovania, do zariadení prepravuje tiež očkovací tím. Nejde pritom len o zariadenia, ktorých zriaďovateľom je BBSK, ale aj o neverejné a obecné zariadenia, kam očkovací tím príde,“ povedala riaditeľka s tým, že tento týždeň očkujú klientov v zariadeniach v Janovej Lehote, Lučenci, Žiari nad Hronom, vo Veľkom Blhu a v Čelároch – Kirti. Zároveň pokračuje aj očkovanie zamestnancov.

Oddelenie stratégií a analýz Úradu BBSK vypracovalo štatistiku, ktorá hovorí o ochote nechať sa zaočkovať medzi zamestnancami krajských zariadení sociálnych služieb. Najmenší záujem o vakcínu proti ochoreniu COVID-19 podľa nej prejavili zamestnanci zariadení v okresoch Revúca, Banská Štiavnica, Detva a Zvolen.

„Aby očkovanie v zariadení prinieslo očakávané benefity je potrebné, aby bola zaočkovanosť aspoň na úrovni 70 percent. V tejto súvislosti robíme osvetu medzi zamestnancami aj klientmi – do zariadení sme distribuovali brožúru, ktorá nielen odpovedá na základné otázky o očkovaní, ale na reálnych príkladoch ukazuje, čo prepuknutie pandémie pre zariadenie znamená. Tento týždeň budeme opäť organizovať online diskusiu s krajským lekárom Jozefom Botkom, ktorá je určená pre zariadenia, kde je záujem o očkovanie najnižší. Zamestnanci tak budú mať priestor pýtať sa na všetko, čo ich v súvislosti s očkovaním zaujíma,“ uzavrela Nincová.

Spišská Nová Ves

15:51 Spišskonovoveskí policajti zistili počas kontroly dodržiavania nariadených epidemických opatrení niekoľko porušení. Týkali sa obchodných prevádzok čínskeho textilu v centre mesta, ktoré boli aj napriek súčasnému zákazu otvorené. „V dvoch prevádzkach bolo zistené nerešpektovanie nariadenia o zatvorení prevádzky. Policajti zistili spolu až 15 priestupkov proti platným epidemickým nariadeniam,“ informovala prešovská krajská polícia na sociálnej sieti.

15:39 K utorku 23. februára bolo na Slovensku otvorených 2 765 škôl, z toho 1 190 materských, 1 265 základných a 310 stredných. Pre agentúru SITA to uviedol odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

V štatistike otvorených škôl sú zahrnuté aj tie, ktoré majú tento týždeň jarné prázdniny, keďže neboli uzavreté z dôvodu zmeny stavu epidemickej situácie. Jarné prázdniny majú momentálne žiaci v Košickom a Prešovskom kraji. Počty za jednotlivé typy škôl zahŕňajú aj špeciálne školy.

Výučba sa obnovila v celkovo 10 524 triedach. Počet žiakov, ktorí sa učia prezenčne, dosiahol dnes číslo 182 811. V materských školách bolo 49 207 detí, v základných školách 111 831 žiakov a na stredných školách 21 773 študentov.

15:25 Policajná kontrola prijatých opatrení na hranici čierneho okresu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:13 Prezidentka Zuzana Čaputová nebude verejne komentovať očakávania, ktoré v utorok tlmočila premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO) a predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi (Sme rodina). Ako dodala, „uvidí, aký postoj k nim ústavní činitelia zaujmú v najbližších dňoch“. V tlačovej správe o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

PREZIDENTKA: Prijala najvyšších ústavých činiteľov
Zľava: Predseda parlamentu Boris Kollár, prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Igor Matovič pred rokovaním troch najvyšších ústavných činiteľov v Prezidentskom paláci o situácii na Slovensku v súvislosti s ochorením COVID-19. Bratislava, 23. február 2021. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.

15:01 Proti ochoreniu COVID-19 je zaočkovaných 35 526 učiteľov.

Informoval o tom minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) vo svojom profile na sociálnej sieti.

Skonkretizoval, že z predbežných údajov Národného centra zdravotníckych informácií vyplýva, že od minulej soboty 20. februára sa podarilo zaočkovať viac ako 26-tisíc učiteľov do 55 rokov a takmer 9 500 učiteľov nad 56 rokov. Učitelia sa v prípade otázok o očkovaní môžu obrátiť na svojho riaditeľa, ktorý je o očkovaní informovaný.

Gröhling uviedol, že očkovanie v regionálnom školstve naďalej pokračuje. To by sa postupne malo rozšíriť aj o ďalšie skupiny, akými sú odborní a nepedagogickí zamestnanci, pracovníci základných umeleckých škôl či centier voľného času. „Vakcín nie je dostatok, a preto nie je možné zaočkovať všetkých naraz a okamžite. Preto je určená postupnosť a po etapách sa očkujú ďalšie skupiny zamestnancov,“ napísal minister.

Dodal, že chcú otvoriť diskusiu aj o ďalšej línií očkovania, a to konkrétne o očkovaní zamestnancov vysokých škôl. Dôvodom je, že niektorí študenti vybraných študijných odborov, akými sú všeobecné lekárstvo, ošetrovateľstvo, urgentná starostlivosť a pôrodná asistencia sa môžu vrátiť k prezenčnému vyučovaniu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:39  Opozičná strana Smer – Sociálna demokracia (Smer-SD) prednesie v parlamente vlastný návrh uznesenia k predĺženiu núdzového stavu. Na utorňajšej tlačovej konferencii to povedal predseda strany Robert Fico. Poslanci parlamentu majú o predĺžení núdzového stavu rokovať v stredu 24. februára od 13:00.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:26 Koaličný poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina) bol druhýkrát v priebehu dvoch mesiacov pozitívne testovaný na koronavírus. Napísal to vo svojom profile na sociálnej sieti.

Prvý pozitívny PCR test mal poslanec podľa vlastných slov 18. decembra 2020. „Priebeh bol bezpríznakový. Protilátky boli minimálne,” uviedol.

Opätovne pozitívne testovaný bol v utorok. „Avšak priebeh už je iný. Podstatne iný. Kašeľ, bolesť na hrudníku, bolesti celého tela, horúčky, únava atď,” dodal Pčolinský.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:17 K utorku 23. februára je v nemocnici AGEL Krompachy hospitalizovaných 21 COVID pozitívnych pacientov, z toho štyria potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie. V posledných dňoch bol zaznamenaný zvýšený počet COVID pozitívnych pacientov zo spádovej oblasti krompašskej nemocnice. Informovala o tom hovorkyňa skupiny AGEL SK Martina Pavliková.

„K utorku 23. februára je počet COVID pozitívnych zamestnancov spoločnosti Nemocnica AGEL Krompachy 14, v karanténe sú štyria zamestnanci. Prvou a aj druhou dávkou vakcíny proti COVID-19 bolo zaočkovaných 160 zamestnancov nemocnice, ktorí o vakcináciu prejavili záujem,“ uviedol riaditeľ nemocnice Miroslav Kraus.

Nemocnica má za sebou prvý týždeň prevádzky bezplatného antigénového testovania v mobilnom odberovom mieste. Celkovo otestovali vyše 400 záujemcov z toho bolo 7 pozitívnych. Zároveň bolo vykonaných aj 179 PCR testov. Pandemická situácia je v nemocnici pod kontrolou, aj keď v posledných dňoch znovu stúpol počet pacientov s koronavírusom v regióne.

14:04 Na úrade vlády prebieha stretnutie premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) s odborníkmi a vedcami, kde by mali hovoriť o tom, ako ďalej bojovať s pandémiou koronavírusu.

13:50 Profesor Vladimír Krčméry nevylučuje možnosť sprísnenia hraničného režimu. Uviedol to pred stretnutím premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) s odborníkmi. Pozvanie premiéra k okrúhlemu stolu o ďalších krokoch a opatreniach, ktoré majú pomôcť zlepšiť epidemickú situáciu na Slovensku, prijali vedci a odborníci – epidemiológovia, infektológovia a analytici.

„Celá táto infekcia je importovaná. Najprv z Číny, potom zo severného Talianska, z južného Rakúska. V súčasnosti je ten nový variant importovaný z Veľkej Británie. Ďalšie dva hrozia z Južnej Afriky a z Brazílie,“ pokračoval Krčméry. Jediným riešením je podľa neho obmedzenie leteckej dopravy z postihnutých oblastí.

PREMIÉR: Rokoval s odborníkmi na COVID 19
Infektológ Vladimír Krčméry pred rokovaním predsedu vlády SR s vedcami a odborníkmi na COVID-19 kvôli ďalším krokom a opatreniam, ktoré pomôžu zlepšiť epidemiologickú situáciu na Slovensku. Bratislava, 23. február 2021. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.

13:34 Juhoafrický variant znamená podľa biochemika Pavla Čekana z MultiplexDX novú epidémiu. Uviedol to po príchode na stretnutie premiéra Igora Matoviča s vedcami a odborníkmi. Tento variant bol v Tirolsku zaznamenaný už v stovkách prípadov, na Slovensku však zatiaľ potvrdený nebol.

Podľa Čekana sú dve možnosti, ako kontrolovať takúto situáciu. Jednou z nich je oveľa dôraznejšie kontrolovať letiská, druhou možnosťou je systémovo sekvenovať. Ako biochemik uviedol, každého, kto má cestovateľskú anamnézu z krajín, kde sa vie o prevalencii takýchto infekčnejších a zároveň smrtnejších variantov, je potrebné izolovať.

„Je to nová epidémia v pandémii. Má prvú vlnu a určite nechceme, aby mala druhú vlnu,“ doplnil infektológ Vladimír Krčméry. Jedným z možných riešení je podľa neho príklad Izraela, ktorý uzavrel vzdušný priestor na 14 dní. Drastické opatrenia podľa neho pritom nemusia trvať dlho.

PREMIÉR: Rokoval s odborníkmi na COVID 19
Biochemik Pavol Čekan pred rokovaním predsedu vlády SR s vedcami a odborníkmi na COVID-19 kvôli ďalším krokom a opatreniam, ktoré pomôžu zlepšiť epidemiologickú situáciu na Slovensku. Bratislava, 23. február 2021. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.

13:15 Mobilné odberové miesto (MOM) na testovanie COVID-19 pri bratislavskej Poliklinike Karlova Ves je opäť v prevádzke. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman.

„Od pondelka 22. februára opäť funguje MOM pri Poliklinike Karlova Ves. Po tom, ako Ministerstvo zdravotníctva SR nepredĺžilo zmluvu župnej poliklinike, hľadal BSK možnosti, ako situáciu vyriešiť,“ uviedla hovorkyňa a dodala, že prevádzku pracoviska bude nakoniec kompletne hradiť BSK ako službu vo verejnom záujme.

„Pracovisko od začiatku fungovalo od pondelka do piatka. Avšak ministerstvo trvalo na tom, že testovať sa musí minimálne jeden deň cez víkend, čo z personálnych dôvodov nebola poliklinika schopná zabezpečiť. Preto sme hľadali riešenie, ako zachovať testovanie aspoň päť dní v týždni, namiesto nula,” vysvetlil predseda BSK Juraj Droba. „Pri ukončení činnosti sme vnímali veľkú nevôľu ľudí s touto situáciou. Preto sme vynaložili maximálne úsilie nájsť cestu z tohto bludiska požiadaviek a podmienok,“ dodala riaditeľka Polikliniky Karlova ves Silvia Némethová.

Odberové miesto bude pracovať od pondelka do piatka, bez objednávania. Slúžiť bude pre personál aj pre verejnosť. Pre verejnosť bude k dispozícii od 11:00, pričom posledný odber bude o 17:30.

12:53 Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook zverejnili porovnanie situácie v Česku a na Slovensku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:32 Počet zamestnancov s potvrdeným ochorením COVID-19 v nemocnici Košice – Šaca mierne klesol, aktuálne ich evidujú 38. Situácia v zdravotníckom zariadení je podľa hovorkyne skupiny AGEL SK Martiny Pavlikovej stabilizovaná.

„K utorku 23. februára je v nemocnici Košice – Šaca hospitalizovaných 25 COVID-19 pozitívnych pacientov na kyslíkovej liečbe, štyria potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie a v troch prípadoch ide o suspektné osoby. Počet pozitívnych zamestnancov mierne klesol, aktuálne ich evidujeme 38. V karanténe sa nachádza 58 pracovníkov a neprítomných z dôvodu PN alebo OČR je 48 ľudí,“ informoval riaditeľ nemocnice Ján Slávik.

V pondelok podstúpilo antigénové testovanie 298 zamestnancov nemocnice, všetci s negatívnym výsledkom. Očkovanie 1. aj 2. dávkou vakcíny absolvovalo doposiaľ 620 pracovníkov zdravotníckeho zariadenia. Počas uplynulého týždňa bolo v nemocničnom mobilnom odbernom mieste vykonaných 572 PCR testov, z toho 94 pozitívnych, a 1 034 antigénových testov, ktoré odhalili pozitivitu v 15 prípadoch.

Na základe rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktoré koncom roka 2020 zaradilo nemocnicu medzi subjekty hospodárskej mobilizácie, môže zdravotnícke zariadenie vykonávať iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Plánované operácie sú pozastavené, v nemocnici platí zákaz návštev a prísne protiepidemické opatrenia.

12:16 Zdravotníci zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 prvých energetikov. Vakcínou AstraZeneca zaočkovali prvých 53 zamestnancov z elektrárne AE Bohunice V2. Pracovníci jadrových elektrární patria medzi kritickú infraštruktúru. Jadrové elektrárne sú totiž pre krajinu kľúčové, vyrábajú až 53 % zo všetkej elektriny vyrobenej na Slovensku.

„Takáto ponuka sa neodmieta, preto sme zo soboty na nedeľu okamžite začali mobilizovať. Riaditeľ bohunickej elektrárne a jeho tím ešte v sobotu večer pripravili zoznamy a od nedele rána oslovovali vybraných zamestnancov,“ popísal situáciu riaditeľ ľudských zdrojov a organizácie riadenia Slovenských elektrární Miroslav Šarišský.

Zamestnanci kritickej infraštruktúry sú na základe rozhodnutia ministerstva zdravotníctva očkovaní vakcínou AstraZeneca, pri ktorej platí vekové obmedzenie 55 rokov. Očkovanie je dobrovoľné. Podľa očkovacieho plánu mali zamestnanci Slovenských elektrární prísť na rad až po pedagogických zamestnancoch. „Verím, že začíname vidieť svetlo na konci tunela,“ konštatoval predseda predstavenstva Slovenských elektrární Branislav Strýček.

12:07 Do polovice apríla by mali byť proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaní všetci klienti a zamestnanci zariadení sociálnych služieb (ZSS) na Slovensku, ktorí o to prejavia záujem.

Na utorňajšej tlačovej konferencii v Ružinovskom domove seniorov (RDS) v Bratislave o tom informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). „Pred mesiacom sme spustili pilotnú fázu očkovania v ZSS. Do dnešného dňa je zaočkovaných až 69 percent zamestnancov a 79 percent klientov ZSS,“ povedal minister.

Do polovice apríla by mali byť podľa Krajniaka zaočkovaní všetci klienti a zamestnanci ZSS na Slovensku, ktorí o to prejavia záujem. Výnimkou budú napríklad tí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a budú môcť byť zaočkovaní neskôr.

COVID 19: Stav v zariadeniach sociálnych služieb
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak počas tlačovej besedy v priestoroch areálu Ružinovského domova seniorov na tému: Očkovanie zamestnancov a klientov v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) po mesiaci a zhodnotenie aktuálnej situácie. Bratislava, 23. február 2021. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Brezno

12:01  Breznianska samospráva ponúkne pomoc najohrozenejšej a najslabšej skupine obyvateľov mesta. Mestskí poslanci na poslednom rokovaní zastupiteľstva na návrh primátora Tomáša Abela jednohlasne schválili vynaloženie bežných výdavkov z rozpočtu mesta na kúpu zdravotných pomôcok a výživových doplnkov. Prvoradým cieľom mesta je podľa primátora chrániť zdravie občanov. Radnica o tom informuje na svojej webovej stránke.

„Rozhodli sme sa zabezpečiť obyvateľom starším ako 60 rokov, ktorých evidujeme 5 150, opakovane použiteľné certifikované respirátory FFP2. Tieto by mali byť bezpečnejšie ako bežne používané rúško. Občanom vo veku 60 až 64 rokov, ktorých je 1 242, kúpime vitamínové prípravky skupiny C a D3, momentálne zvlášť potrebné pre imunitný systém, a starším ako 65 rokov veku v predstihu venujeme poukážky, ktoré môžu použiť na nákup liekov a doplnkov výživy v zazmluvnených podnikateľských subjektoch,“ objasnil Abel s tým, že o distribúcii bude mesto informovať prostredníctvom všetkých dostupných verejných kanálov.

11:52 Výmena ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) je na pleciach premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). Pred utorňajším stretnutím troch najvyšších ústavných činiteľov v Prezidentskom paláci to uviedol predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). V súvislosti s tým, či padol návrh na výmenu ministra zdravotníctva, Kollár uviedol, že na koaličnej rade sa to „neprerokovávalo, ale sedeli sme ako štyria lídri a tam sa bavili aj o tejto alternatíve,“ priblížil Kollár.

11:44 Nezaradení poslanci parlamentu a členovia strany Hlas – Sociálna demokracia (Hlas-SD) nepodporia v parlamente predĺženie núdzového stavu.

Na utorňajšej tlačovej konferencii to povedal predseda strany Peter Pellegrini. Núdzový stav totiž podľa jeho slov neprináša žiadny výsledok a zdôvodnenie o nutnosti jeho predĺženia, ktoré majú poslanci NR SR k dispozícii, považuje za nedostatočné.

„Na boj s koronakrízou by postačovalo vyhlásenie mimoriadnej situácie, kde by sa mohli prijímať a vykonávať potrebné opatrenia,“ dodal Pellegrini.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:31 V súvislosti s predĺžením núdzového stavu to vyzerá „natesno“. Pred utorňajším stretnutím troch najvyšších ústavných činiteľov v Prezidentskom paláci to uviedol predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). „Rátame s tým, že prídeme v dostatočnom počte, ale toľko poslancov je chorých alebo v karanténe, že vyzerá to natesno. Ak sa to nepodarí, budeme musieť nájsť plán B, zatiaľ ho nemáme,“ dodal Kollár.

11:17 Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok prijala premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) a predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), diskutujú o aktuálnej epidemickej situácii.

PREZIDENTKA: Prijala najvyšších ústavých činiteľov
Zľava: Predseda parlamentu Boris Kollár, prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Igor Matovič pred rokovaním troch najvyšších ústavných činiteľov v Prezidentskom paláci o situácii na Slovensku v súvislosti s ochorením COVID-19. Bratislava, 23. február 2021. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.

11:09 Prezidentka Zuzana Čaputová žiada ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) o zabezpečenie sekvenovania vzoriek a riešenie ohodnotenia zdravotníckeho personálu. Hlava štátu v utorok pre vážnu epidemickú situáciu poslala šéfovi zdravotníctva list. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Ako ďalej priblížil, prezidentka v liste žiada, aby ministerstvo na základe odporúčaní vedcov, ktoré formulovali na minulotýždňovom stretnutí v Prezidentskom paláci, zabezpečilo analýzu pozitívnych vzoriek na výskyt nových mutácií koronavírusu (takzvané sekvenovanie, pozn. SITA).

„Informácie o výskyte nových mutácií vírusu považujem za kľúčové pre ďalšie rozhodovanie o pandemických opatreniach do budúcna. Nutne potrebujeme vedieť, ako na tom sme. Musíme vedieť, s akými nebezpečnými mutáciami vírusu sme aktuálne konfrontovaní a aký výrazný je ich výskyt,“ upozornila prezidentka. Zároveň v liste ministra Krajčího požiadala aj o riešenie otázky ohodnotenia zdravotníckeho personálu, ktorý je podľa nej pod dlhodobým tlakom a náporom.

„Veľmi si vážim, že zdravotníci aj napriek ťažkým podmienkam a absolútnemu preťaženiu vykonávajú svoje povolanie s veľkou obetavosťou. Uvedomujem si však, že sú už vyčerpaní a mnohí z nich aj demotivovaní, či frustrovaní. Preto je teraz – viac ako kedykoľvek predtým – dôležité stabilizovať zdravotnícky personál, finančne ho motivovať a zabrániť tak odlivu zdravotníkov do zahraničia po skončení pandémie,“ uzavrela Čaputová.

10:54 V utorok sa na Úrade vlády SR v Bratislave uskutoční pracovný okrúhly stôl o ďalších krokoch a opatreniach, ktoré pomôžu zlepšiť epidemiologickú situáciu na Slovensku. Pozvanie premiéra Igora Matoviča prijali vedci a odborníci – epidemiológovia, infektológovia a analytici.

10:41 Ak ste boli v úzkom kontakte s COVID pozitívnym človekom, choďte na test po ôsmich dňoch, vyzýva ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:29 Prezidentka Zuzana Čaputová sa v utorok stretne s premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO) a predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina), diskutovať budú o aktuálnej epidemickej situácii.

10:15 Koaličná rada k predĺženiu núdzového stavu, ktorá sa konala v pondelok 22. februára, bola konštruktívna.

Pre agentúru SITA to uviedol predseda poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michal Šipoš. Ako ďalej ozrejmil, na koaličnej rade sa predstavitelia vládnych strán zaoberali aj návrhmi zákonov na najbližšiu parlamentnú schôdzu, ktorá sa začína 16. marca.

Ministri na svojom rokovaní vo štvrtok 18. februára schválili návrh vlády SR na vyslovenie súhlasu Národnej rady SR (NR SR) s opakovaným predĺžením núdzového stavu. Ten bol vyhlásený z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie koronavírusu. Vláde musia tento krok ešte potvrdiť poslanci parlamentu, a to do 20 dní od jeho predĺženia.

Členovia zákonodarného zboru majú k tejto téme zasadnúť v stredu 24. februára. Niektorí koaliční poslanci vopred avizovali, že budú žiadať detailné odôvodnenie ďalšieho predĺženia núdzového stavu, v dôsledku čoho zasadala aj pondelková koaličná rada.

10:03 Na Slovensku potvrdili za pondelok 1998 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá pritom urobili 9869 PCR testov. Pribudlo aj 94 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 zostal na čísle 3963.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:28 Nič sme neurobili tak ako v Británii, respektíve veľmi málo, niet divu, že máme úplne odlišné výsledky a niet divu, že má Veľká Británia úplne iné výsledky, píšu Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Vranov nad Topľou

9:10 Mesto Vranov nad Topľou začalo od začiatku tohto týždňa s bezplatným doručovaním respirátorov typu FFP2 všetkým obyvateľom mesta nad 65 rokov veku. Ako uviedla hovorkyňa mesta Eva Fedorňáková, dôvodom je zhoršujúca sa epidemická situácia. Celkovo roznesú 6 546 respirátorov pre 3 273 obyvateľov do 2 319 domácností.

Ochranné antivírusové prostriedky doručia seniorom v obálke označenej mestskou pečiatkou do poštových schránok. Spolu s respirátormi je v obálke pribalený aj informačný leták s návodom na použitie respirátora. Roznos ochranných respirátorov je zabezpečený zamestnancami mestského úradu.

„V minulom roku, počas prvej vlny pandémie, sme z dôvodu zhoršenej epidemickej situácie do domácností doručovali ochranné rúška s antibakteriálnou úpravou. Keďže nás v tomto období ohrozuje takzvaná britská mutácia respiračného ochorenia COVID-19, rozhodli sme sa, že každému dôchodcovi vo veku nad 65 rokov v čo najkratšom čase doručíme dva respirátory. Ide o certifikovaný ochranný antivírusový prostriedok bez výdychového ventilu, ktorý zachytáva viac ako 95 percent vírusov a baktérií,“ uviedol primátor mesta Vranov nad Topľou Ján Ragan.

9:00 Vitajte pri sledovaní utorňajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Očkovanie učiteľov v Trnavskom kraji
Vakcinovanie pedagogických zamestnancov všetkých škôl pôsobiacich v Trnavskom kraji na prevenciu ochorenia COVID-19 v novootvorenom veľkokapacitnom očkovacom centre v priestoroch Strednej zdravotníckej školy v Trnave. Trnava, 20. február 2021. Foto: SITA/Martin Medňanský
 • pondelok 22. februára

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v utorok.

18:51 Hlasy mnohých odborníkov, politikov i známych osobností z rôznych oblastí sa zhodujú, že pandémiu nového koronavírusu môžeme poraziť len spoločným úsilím. Do veľkej miery pandémia ľudí spája, no nie všetkých.

18:34 Hospodárska a sociálna rada v pondelok s pripomienkami odporučila posunúť do ďalšieho legislatívneho procesu návrh zákona o podpore v čase skrátenej práce, ktorým sa má od začiatku budúceho roka na Slovensku zaviesť tzv. trvalý kurzarbeit. Na pondelkovej tlačovej besede po rokovaní tripartity o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. „Viedli sme dlhšiu diskusiu, aby sme vyprecizovali formulácie,“ povedal. Podľa neho sa tripartite podarilo nájsť kompromis, ktorý je korektný, nárokovateľný a nebude zneužiteľný špekulantmi.

18:22 Koalícia zažíva ťažké dni. V parlamente bude vážna debata, či sa núdzový stav skončí alebo sa predĺži do 19.marca. Nemenej tŕnisté bude rozhodovanie o zotrvaní Mareka Krajčího (OĽaNO) na poste ministra zdravotníctva.

18:07 Prvé výsledky vakcinácie proti koronavírusu z Británie naznačujú, že očkovanie má „ohromujúci“ dopad na prevenciu voči ochoreniu COVID-19.

17:58 Odvolávať by sme mali páchateľov a nie obete. Premiér Igor Matovič to povedal na pondelňajšej tlačovej konferencii k téme odvolávania ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.

Šéf rezortu zdravotníctva bol podľa predsedu vlády jediným dlhodobým zástancom striktnejších opatrení. Krajčí bol podľa premiéra ten zodpovedný a doslova o to prosil aj ostatných ministrov. Igor Matovič by bol radšej, aby odvolávaní boli tí, ktorí požadovali otvorenie reštaurácií a obchodov a blokovali či už nákupy testov, alebo prísnejšie lockdowny.

„On bol vždy ten, ktorý sa snažil prehovoriť do duše ostatným ministrom. Bohužiaľ na tej istej vláde sedeli ľudia, ktorí hovorili nie, otvorme reštaurácie, obchody, lebo to bolo pre nich to najdôležitejšie,“ dodal Matovič.

PREMIÉR: COVID 19, ako ïalej?
Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie na tému: COVID-19: Ako ďalej? Bratislava, 22. február 2021. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.

17:35 Situácia v sektore gastro služieb je čoraz kritickejšia. Štyri z piatich gastro prevádzok stále nedostali podporu pre cestovný ruch. Vyplýva to z výsledkov prieskumu platformy #StáleMámeChuť, ktorá združuje 14 organizácií a iniciatív spojených pre záchranu gastro sektora na Slovensku.

17:12 Ministerstvo financií SR na sociálnej sieti Facebook informuje, že v minulom roku smerovalo na boj s pandémiou Vyše 4,6 miliardy eur (5,1 % HDP).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:59 Premiér Matovič chce, aby sa deti v školách testovali malými nosovými testami viackrát týždenne. Dodal, že tento spôsob preferuje pred kloktacími testami, ktoré by sa v školách robili jedenkrát týždenne. O testovaní kloktacími testami sa zatiaľ len diskutuje.

16:33 Premiér Matovič sa rozhodol na utorok 23. februára zorganizovať okrúhly stôl s vedcami a odborníkmi a porozprávať o tom, ako ďalej postupovať. Uviedol to na pondelňajšej tlačovej konferencii. Dodal, že počty pacientov nemocniciach neustále rastú. „Od začiatku decembra nám počty ľudí v nemocniciach rastú. Bez ohľadu na to, čo sme urobili, bez ohľadu na vianočný či tvrdý lockdown, alebo COVID automat,“ priblížil premiér.

16:17 Naživo: Tlačová konferencia premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) na tému: COVID-19: ako ďalej?

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:00 Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) od pondelka 22. februára sprístupnila možnosť prihlásiť sa ako náhradník na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Náhradníkmi môžu byť osoby, ktoré musia mať najmenej 65 rokov alebo musia mať diagnostikované závažné ochorenie, ktoré významným spôsobom zvyšuje riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19.

Tieto ochorenia sú určené vo vyhláške Ministerstva zdravotníctva SR. UNB však upozorňuje, že nejde o veľký počet vakcín, ktoré zostávajú nevyužité. Ide maximálne o päť vakcín denne.

Ako uviedla hovorkyňa UNB Eva Kliská, nutnosťou je vedieť sa dostaviť na očkovacie miesto do 30 minút od zavolania. Očkovanie náhradníkov prebieha od 13:30 do 14:00. Vhodné je mať dopredu vyplnený Dotazník pred vakcináciou a Poučenie pred vakcináciou. „Náhradníkov prosíme o trpezlivosť. V prípade potreby budú zapísaných náhradníkov kontaktovať naši pracovníci z jednotlivých pracovísk vakcinačného centra,“ dodala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Náhradníci, ktorí spĺňajú kritériá, sa môžu prihlásiť na stránke www.unb.sk/unb-spristupnila-moznost-prihlasit-sa-ako-nahradnik-na-ockovanie-proti-covid-19/.

15:51 Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) volá po zrušení dvojakého metra. „Detské oblečenie, kvety, nábytok. Toto sú odvetvia maloobchodu, ktoré momentálne nemá zmysel nechať ďalej krachovať,“ píše na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:42 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) bude mať v pondelok po 16.15 tlačovú konferenciu na tému: COVID-19: ako ďalej?

Banská Bystrica

15:25 Počet pozitívne testovaných ľudí bez domova na ochorenie COVID-19 v Banskej Bystrici počas posledných dní stúpol. Ako radnica informuje v tlačovej správe, v karanténnom centre zriadenom v priestoroch bývalej základnej školy na Magurskej ulici v mestskej časti Sásová eviduje samospráva aktuálne päť pozitívnych ľudí bez domova. Títo sú povinní dodržať 14-dňovú karanténu. Všetci sú bez zásadných klinických príznakov a okrem priestorov majú zabezpečenú aj stravu.

Pre túto skupinu obyvateľov sú v meste pod Urpínom k dispozícii nocľaháreň Večierka a ohrevňa, ktoré sa nachádzajú Pod Urpínom 6 a sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Územného spolku Slovenského Červeného kríža. Počas chladnejšieho obdobia je o túto pomoc záujem, no aj ľudia bez domova musia dodržiavať určené pravidlá. Okrem toho, že nemôžu byť napríklad pod vplyvom alkoholu, je počas pandemického obdobia potrebný aj test. V prípade, že záujemca o prenocovanie nemá potvrdenie o negatívnom výsledku, je pretestovaný priamo na mieste.

Mesto Banská Bystrica sa pre ľudí, ktorí nemajú strechu nad hlavou, usiluje vytvoriť čo najlepšie podmienky. „Nie všetci ľudia bez domova sa však správajú disciplinovane a sú ochotní podstúpiť karanténu dobrovoľne. Aj preto sme sa dnes na zasadnutí krízového štábu mesta dohodli, že okrem doterajšej zvýšenej kontroly zo strany mestskej polície podnikneme aj ďalšie kroky,“ konštatuje primátor mesta Ján Nosko.

Samospráva preto oslovila aj ďalšie subjekty, ktoré sa tejto skupine obyvateľov venujú. „Ide o združenia a spolky, ktoré ľuďom bez domova bezplatne poskytujú napríklad stravu či oblečenie. Stretávajú sa s nimi denne, a preto sme ich požiadali najmä o to, aby od nich aktívne pýtali potvrdenie o tom, že absolvovali antigénový test na ochorenie COVID-19 a majú negatívny výsledok,“ uviedol druhý zástupca primátora Milan Lichý.

Pre lepšiu kontrolu plánuje samospráva osloviť aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva Banská Bystrica, ktorý eviduje pozitívne testovaných ľudí. „Sú to citlivé údaje. Musíme preto zistiť, ako nám v tejto veci vedia pomôcť. Veríme, že všetkých pozitívne testovaných ľudí bez domova sa nám podarí identifikovať, aby mohli byť umiestnení do zriadeného centra v Sásovej, v ktorom podstúpia karanténu,“ doplnil primátor Ján Nosko.

Momentálna kapacita karanténneho centra na Magurskej ulici je jedenásť ľudí, obsadených je päť miest. V prípade potreby vie samospráva promptne reagovať a tieto kapacity navýšiť.

15:12 K pondelku 22. februára bolo na Slovensku otvorených 2 704 škôl, z toho 1 177 materských, 1 238 základných a 289 stredných. Pre agentúru SITA to uviedol odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

V štatistike otvorených škôl sú zahrnuté aj tie, ktoré majú tento týždeň jarné prázdniny, keďže neboli uzavreté z dôvodu zmeny stavu epidemickej situácie. Jarné prázdniny majú momentálne žiaci v Košickom a Prešovskom kraji. Počty za jednotlivé typy škôl zahŕňajú aj špeciálne školy.

Výučba sa obnovila v celkovo 10 204 triedach. Počet žiakov, ktorí sa učia prezenčne, dosiahol dnes číslo 178 280. V materských školách bolo 48 960 detí, v základných školách 109 527 žiakov a na stredných školách 19 793 študentov.

14:49 Strana Za ľudí si uvedomuje situáciu veriacich ľudí, keďže duchovná stránka je silnou súčasťou ich životov. „Zároveň veľmi pekne prosíme ľudí, aby ešte vydržali, keďže epidemická situácia je najhoršia za posledné obdobie a je mimoriadne dôležité, aby sme dodržiavali a minimalizovali sociálne kontakty, ktoré sú hlavným zdrojom šírenia nákazy. Veríme, že vďaka očkovaniu a dodržiavaniu pravidiel sa situácia zlepší a odborníci budú môcť odporúčať postupné uvoľňovanie opatrení vrátane bohoslužieb,“ uviedlo tlačové oddelenie Za ľudí.

14:36 Zväz obchodu SR (ZO SR) vyzýva k otvoreniu všetkých obchodov za prísnych hygienických opatrení.

Zväz sa domnieva, že ak za stanovených prísnych hygienických podmienok môžu byť otvorené predajne s potravinami, drogériou, lekárne a najnovšie aj obchody so záhradníckymi potrebami, tak za tých istých podmienok by mohli byť otvorené aj obchody s nepotravinárskym tovarom.

Práve ten je podľa ZO SR často životne nevyhnutný v záujme bezproblémového chodu firiem aj domácností.

14:22 Po úzkom kontakte s COVID pozitívnym sa treba okamžite izolovať, nie testovať.  Na túto častú chybu upozornilo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová zdôraznila, že osoby z úzkeho kontaktu sa majú testovať až po ôsmich dňoch izolácie. Po kontakte s pozitívne testovanou osobou je potrebné prihlásiť sa na test cez registračný formulár na stránke korona.gov.sk. V prípade príznakov je možné využiť antigénové testovanie, pri bezpríznakovom priebehu testovanie RT-PCR.

Povinná karanténa začína od momentu, keď sa osoba dozvie, že bola v úzkom kontakte s pozitívnym na ochorenie. „U ľudí bez príznakov karanténa trvá 14 dní, aj v prípade, že podstúpia testovanie s negatívnym výsledkom. V prípade, ak sa u osoby vyskytne akýkoľvek z klinických príznakov ochorenia, počas doby 14 dní od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie, o ukončení karantény rozhoduje všeobecný lekár,“ pripomenula Eliášová.

Zároveň upozornila, že aj miernejšie zdravotné komplikácie je nutné konzultovať so svojím lekárom, aby sa zabránilo zhoršeniu zdravotného stavu pacienta.

13:54 Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje otváranie kostolov v momentálnej situácii za absolútne nezodpovedné. Odôvodňuje to tým, že kostoly navštevujú prevažne starší občania, ktorí sú v prípade koronavírusu najviac ohrozenou skupinoum. „Ale ak chce niekto otvoriť kostoly, tak rovno môžeme otvoriť aj služby a obchody,” doplnil hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Zvolen

13:37 Nemocnica Zvolen musí riešiť krízovú pandemickú situáciu. Ako informuje nemocnica v tlačovej správe, pre vysoký počet COVID pacientov a veľký výpadok svojich zamestnancov muselo vedenie nemocnice pristúpiť k viacerým organizačným opatreniam.

Od piatka je uzatvorené detské oddelenie, od 22. februára podali pomocnú ruku nemocnici príslušníci Ozbrojených síl SR a nemocnica rozšírila testovanie v mobilnom odberovom mieste na šesť dní v týždni. Do nemocnice nastúpilo na pomoc 48 vojakov, ktorí pomáhajú pri starostlivosti prevažne o pacientov s COVID-19.

„K pondelku 22. februára evidujeme 63 hospitalizovaných pacientov s koronavírusom na štandardných lôžkach, osem pacientov si vyžaduje pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu,“ uviedla riaditeľka Nemocnice Zvolen Ľudmila Veselá. „Zároveň máme výpadok 34 COVID pozitívnych zamestnancov, ďalší nám chýbajú pre čerpanie PN a OČR. Celkovo je to 65 kolegov, bez ktorých si musíme poradiť v starostlivosti o pacientov,“ dodala riaditeľka.

Nemocnica mala veľmi náročný víkend, počas ktorého prijali 24 pacientov s koronavírusom. „Stále častejšie sa objavujú aj mladší ľudia s veľmi závažným priebehom ochorenia COVID-19 s nutnosťou intenzívnej zdravotnej starostlivosti, prípadne umelej pľúcnej ventilácie,“ doplnila Veselá.

Nemocnica prijala aj ďalšie organizačné opatrenie, ktoré súvisí s veľkým počtom pacientov s koronavírusom. „Do pondelku 22. februára sme prevádzkovali suspektné oddelenie, ktoré tvorilo filter pacientov. Pacient pri prijatí bol uložený na toto oddelenie, otestovaný a až v prípade negativity posunutý na bežné oddelenie. Pre zvýšenú potrebu kyslíkových lôžok musíme rozšíriť pandemické lôžka aj do priestorov tohto suspektného oddelenia, samozrejme, pri dodržaní všetkých protiepidemických opatrení,“ informovala riaditeľka nemocnice s tým, že všetci pacienti pri prijímaní do nemocnice absolvujú aj antigénový, aj PCR test.

Nemocnica už má zaočkovaných všetkých svojich zamestnancov, ktorí prejavili záujem, aj druhou dávkou vakcíny. Nemocnica je oficiálnym vakcinačným centrom, záujemcovia o očkovanie sa musia registrovať prostredníctvom portálu www.korona.gov.sk. Rovnako je možné sa dať v nemocnici otestovať na koronavírus, a to bezplatným antigénovým testom alebo PCR testom. Mobilné odberové miesto aktuálne pracuje osem hodín denne, šesť dní v týždni.

Nemocnica Zvolen
Nemocnica vo Zvolene funguje na hraniciach svojich možností. Foto: www.facebook.com

13:13 Ešte začiatkom februára Ministerstvo zdravotníctva SR oznámilo, že pracujú na tom, aby sa mali kde liečiť pacienti, ktorým po prekonaní ochorenia COVID-19 ostali vážne zdravotné následky. Rezort o tom rokoval dokonca aj s Asociáciou slovenských kúpeľov. Kúpeľnú postcovidovú liečbu mala riešiť novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia, ktorú v stredu podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.

Banská Bystrica

12:59 Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) Banská Bystrica je k pondelku 22. februára hospitalizovaných 122 pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19. Podľa webovej stránky nemocnice ich počet od 18. februára stúpol o 14 a je to pre túto krajskú nemocnicu rekordný počet od konca októbra 2020. Aktuálne je 14 pacientov napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

„Lôžok máme dostatok, pričom sme reprofilizovali ďalších 20. Pacientov rovnomerne rozmiestňujeme po nemocnici, čím sa snažíme flexibilne prispôsobiť situácii a zabezpečiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa nemocnice FNsP FDR Ružena Maťašeje s tým, že zatiaľ situáciu v nemocnici zvládajú a vedia potrebnú starostlivosť zabezpečiť.

Aktuálne má Rooseveltova nemocnica 38 na koronavírus pozitívne testovaných zamestnancov, pričom tento počet je stabilizovaný pod 40 už od začiatku minulého týždňa. V karanténe je deväť zamestnancov. V nemocnici pokračuje očkovanie proti ochoreniu COVID-19, pričom prvou dávkou už zaočkovali 14 226 ľudí a druhou 6 714.

Žilinský kraj

12:46 V štyroch nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) je aktuálne obsadených 147 lôžok pacientmi s ochorením COVID-19. Na pondelňajšom rokovaní krajského zastupiteľstva o tom informovala riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková.

Najviac covidových pacientov momentálne leží v Kysuckej nemocnici s poliklinikou Čadca, kde je hospitalizovaných 80 ľudí. „Spolu 28 lôžok je obsadených v dolnokubínskej nemocnici, 26 pacientov eviduje nemocnica v Liptovskom Mikuláši a 14 COVID lôžok je obsadených v Hornooravskej nemocnici s poliklinikou Trstená,“ spresnila Pekarčíková s tým, že 20 pacientov potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie. V štyroch krajských nemocniciach je voľných 114 reprofilizovaných lôžok.

Ako ďalej informovala Pekarčíková, nemocnice aktuálne evidujú 47 nakazených zamestnancov, z toho 40 zdravotníkov.

12:31 Polícia od začiatku roka zistila 19 228 priestupkov a deliktov v súvislosti s opatreniami proti šíreniu ochorenia COVID-19. Napomenutím vyriešili 1 916 prípadov a uložili 14 861 pokút. Regionálnym úradom verejného zdravotníctva postúpili 1 601 prípadov. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Policajti museli riešiť 12 244 prípadov porušenia zákazu vychádzania (10 035 pokút, 825 napomenutí), 6 280 prípadov nenosenia rúšok (4 535 pokút, 1 028 napomenutí), 370 prípadov porušenia lekárom stanovenej karantény (153 pokút, 15 napomenutí), 267 priestupkov podľa zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia (138 pokút, 48 napomenutí) a 67 prípadov porušenia zákazu otvorenia prevádzok.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:16 Dáta bez pátosu odhadujú, že asi štvrtina populácie to má za sebou (bez príznakov, s príznakmi, s hospitalizáciou, s pohrebom) a asi štyri milióny Slovákov reálny stret s vírusom ešte len čaká.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Detva

12:01 Víkendové testovanie na ochorenie COVID-19 v odberových miestach zriadených mestom Detva odhalilo 15 pozitívnych ľudí z 1 794 otestovaných, čo predstavuje 0,83 percenta. Po minulotýždňovom testovaní, keď bola pozitivita 1,3 percenta, tak ide o značný pokles.

Ako mesto informuje na svojej webovej stránke, v celom Detvianskom okrese v sobotu otestovali 5 137 ľudí, pozitívny výsledok testu malo 34 osôb, čo predstavuje pozitivitu 0,66 percenta. V nedeľu otestovali 3 175 ľudí, 16 bolo pozitívnych, čo je 0,5 percenta.

Detvianska samospráva pripravila jedno odberové miesto na sobotu, keď sa testovalo v Dome kultúry A. Sládkoviča. O test malo záujem 461 ľudí, pozitívnych bolo sedem. V nedeľu boli otvorené tri odberové miesta, okrem domu kultúry sa mohli obyvatelia otestovať v Mestskom kultúrnom stredisku – Chudobienci a v priestoroch III. Základnej školy na Ulici Obrancov mieru v Detve. „Nedeľné testovanie v týchto odberových miestach absolvovalo 1 333 ľudí, z ktorých bolo osem pozitívnych,“ dopĺňa radnica s tým, že okrem mestom zriadených odberových miest testujú už od minulého týždňa aj štyri mobilné odberové miesta.

Okres Detva je podľa COVID automatu od tohto týždňa preradený z tretieho do štvrtého stupňa varovania. Podľa aktuálnych nariadení potrebujú v takomto okrese na výnimky zo zákazu vychádzania negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu na COVID-19 nie starší ako sedem dní. Toto sa vzťahuje aj na cestu do a zo zamestnania.

Bratislavský kraj

11:48 K vyučovaniu prezenčnou formou sa v pondelok v Bratislavskom kraji pridali ďalšie dve župné školy, spolu ich je tak otvorených 32. Prezenčné vyučovanie sa týka prvákov a žiakov končiacich ročníkov stredných škôl a žiakov na 1. stupni základných škôl, ktoré sú súčasťami spojených škôl.

Pre ostatných žiakov školy organizujú prezenčné vyučovanie v malých skupinách, ktoré tvorí päť žiakov a jeden učiteľ. Školy poskytujú aj individuálne konzultácie. Informovala o tom prostredníctvom tlačovej správy Lucia Forman z Odboru komunikácie a propagácie Bratislavského samosprávneho kraja (BSK).

Na stredných školách v pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja sa po mesiacoch dištančnej výučby obnovila za dodržania hygienických opatrení predovšetkým výučba odborných predmetov, odborný výcvik a individuálne vyučovanie umeleckých predmetov. „Pri otváraní sa zvažuje aktuálna epidemiologická situácia, odporúčania regionálneho úradu verejného zdravotníctva, výsledky testovania i záujem rodičov a žiakov tak, aby sa v čo najväčšej miere ochránilo zdravie zamestnancov škôl a školských zariadení, žiakov a ich zákonných zástupcov,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba. Podľa jeho slov sa však po dvoch týždňoch obnovenej prevádzky ukazuje, že sa to dá, hoci je to náročné.

Otvorený bude aj školský internát na Saratovskej v bratislavskej Dúbravke pre žiačky Strednej zdravotníckej školy. Ostatné školy ostávajú v doterajšom režime a pokračujú v dištančnom vzdelávaní.

Poprad

11:35 Počas víkendu sa v Poprade prišlo otestovať 3 451 ľudí, z toho bolo 30 pozitívnych. Miera pozitivity je tak na úrovni 0,87 percenta. Oproti predošlému víkendu stúpla o 0,21 percenta.

Mesto pre testovanie na ochorenie COVID-19 zriadilo tri odberné miesta v športovej Aréne, urobilo tak po piatykrát. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa mesta Jarka Hlaváčová, samospráva bude zatiaľ v testovaní pokračovať.

Pred týždňom sa na odberné miesta zriadené samosprávou prišlo otestovať 4 965 ľudí, pozitívnych bolo 33 z nich, čo prestavovalo pozitivitu 0,66 percenta. Popradský okres sa počas tohto týždňa podľa COVID automatu nachádza spolu s ďalšími 49 v treťom stupni varovania, teda v bordovej farbe.

Prievidza

11:21 Počas dvoch víkendových dní sa prišlo do 15 odberových miestností v Prievidzi otestovať na ochorenie COVID-19 spolu 9 841 ľudí, z ktorých 101 malo pozitívny výsledok testu. Miera pozitivity tak dosiahla 1,03 percenta. Informovala o tom prievidzská radnica na sociálnej sieti.

Možnosť testovania využívali aj rodičia škôlkarov a žiakov 1. stupňa základných škôl, ktorí po jarných prázdninách nastupujú do školy. Podľa informácií z mestského úradu však nebudú otvorené všetky materské školy (MŠ), keďže MŠ na ulici M. Mišíka nemá po rekonštrukcii ešte ukončenú kolaudáciu a MŠ na ulici J. Matušku zostáva zatvorená do 1. marca pre výskyt ochorenia COVID-19. Z rovnakého dôvodu neotvoria ani dve triedy materskej školy v ZŠ s MŠ na Malonecpalskej ulici.

Cez víkend sa testovalo aj v ďalších mestách okresu. V Novákoch malo pozitívny test 16 ľudí z 1 963 otestovaných. Podstatne horšia situácia je v kúpeľnom meste Bojnice, kde otestovali 1 953 ľudí a 32 z nich malo pozitívny výsledok testu. Miera pozitivity tu tak dosiahla 1,64 percenta.

10:59 Od pondelku 22. februára máme na Slovensku opäť nové pravidlá vychádzania.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:36 Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) vyzýva na diskusiu o tom, za akých všeobecne dohodnutých podmienok povoliť verejné bohoslužby.

10:10 Na Slovensku potvrdili za nedeľu 649 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá pritom urobili 3 059 PCR testov. Pribudlo aj 72 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa opäť zvýšil, a to o 127 osôb.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Stará Ľubovňa

9:48 Víkendové testovanie na ochorenie COVID-19 odhalilo v Starej Ľubovni desať pozitívnych ľudí z 2 142, čo predstavuje pozitivitu 0,47 percenta. Informoval o tom primátor mesta Ľuboš Tomko na sociálnej sieti. Oproti predošlému víkendu pozitivita vzrástla o 0,03 percenta. Od dnešného dňa sa začína v Ľubovnianskej nemocnici očkovanie učiteľov do 55 rokov. Pred týždňom v Ľubovni otestovali antigénovými testami 2 938 ľudí, z toho trinásti boli pozitívni.

Žilina

9:33 Počas dvoch víkendových dní sa prišlo do desiatich odberných miest v Žiline otestovať na ochorenie COVID-19 spolu 11 355 ľudí. Ako informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík, pri testovaní odhalili 46 pozitívnych prípadov. Ako upozornil hovorca mesta, v Žiline zaznamenali aj prípad opakovane testovanej pozitívnej osoby. „Miera pozitivity počas víkendu dosiahla 0,41 percenta,“ doplnil Miškovčík.

Trnava

9:16 Vo veľkokapacitnom očkovacom centre v priestoroch Strednej zdravotníckej školy v Trnave zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 cez víkend 2 330 učiteľov a zamestnancov kritickej infraštruktúry do 55 rokov. Očkovanie zabezpečovali lekári a sestry z ambulantného sektoru, pomáhali aj pedagógovia a študenti školy.

„Cieľom tohto víkendu bolo v praxi odskúšať model veľkokapacitného očkovacieho centra. Môžem konštatovať, že sme pripravení začať očkovať aj v ďalšej desiatke miest v závislosti od dostupnosti vakcín. Najbližšie k tomu máme v Dunajskej Strede a Skalici, kde chceme využiť kapacity našich stredných zdravotníckych škôl,“ povedal predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Župa si podľa Viskupiča vyskúšala funkčnosť a synchronizáciu databáz a informačných systémov, logistiku, ale aj dezinfekciu priestorov. Ak bola k dispozícii databáza s informáciami o záujemcoch o očkovanie, dokázalo veľkokapacitné centrum zaočkovať až 300 ľudí za hodinu. V prípade registrácie na mieste to bolo 120 ľudí za hodinu.

Podobné veľkokapacitné centrá na očkovanie záujemcov od 18 do 55 rokov by postupne mali v spolupráci so samosprávami vzniknúť aj v ďalších mestách v kraji. Ambulantní lekári a sestry, ktorí chcú s očkovaním pomôcť, sa môžu prihlásiť na pomocsockovanim@trnava-vuc.sk.

Mesto Trnava zriadilo tiež veľkokapacitné očkovacie centrum vo svojej Mestskej športovej hale, v ňom však nemá kto očkovať a preto zostáva nevyužité. V Trnavskom kraji prebieha proces očkovania v piatich nemocniciach.

Tisovec

9:08 V meste Tisovec v Rimavskosobotskom okrese využilo 859 obyvateľov služby odberových miest na otestovanie ochorenia COVID-19. Ako mesto informuje na svojej webovej stránke, pozitívnych bolo sedem testovaných osobách, čo predstavuje pozitivitu 0,82 percenta. Oproti minulému víkendu, keď miera pozitivity bola 1,4 percenta, ide o výrazný pokles.

Služby odberového miesta v športovom areáli využilo počas soboty 355 obyvateľov, pričom všetky výsledky testov boli negatívne. V nedeľu sa prišlo otestovať 347 obyvateľov a pozitívne výsledky malo šesť testovaných osôb. „Tento víkend mesto otvorilo odberové miesto v mestskej časti Rimavská Píla. Počas nedele využilo možnosť otestovať sa 157 obyvateľov a pozitívny výsledok mala jedna osoba,“ dodáva radnica.

„Keďže Ministerstvo zdravotníctva SR stále nerozhodlo o zriadení stáleho odberového miesta, vedenie mesta sa rozhodlo rozšíriť prevádzku odberového miesta z pôvodne jedného na dva pracovné dni v týždni, a to v priestoroch mestského kúpaliska,“ uvádza samospráva s tým, že v prevádzke bude v utorok a vo štvrtok od 8:00 do 16:00 s prestávkou od 12:00 do 12:30.

Rimavskosobotský okres je už druhý týždeň v rámci vyhodnotenia COVID automatu zaradený v treťom stupni varovania. Podľa aktuálnych nariadení potrebujú v takomto okrese na výnimky zo zákazu vychádzania negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu na COVID-19 nie starší ako sedem dní. Toto sa vzťahuje aj na cestu do a zo zamestnania.

9:00 Vitajte pri sledovaní pondelňajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Celoplošné testovanie, antigénový test, certifikát
Certifikát potvrdzujúci negatívny výsledok antigénového testu vraj kúpite za päť eur, pozitívny za 10 eur. Foto: ilustračné, SITA/Jakub Julény
 • nedeľa 21. februára

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v pondelok.

16:20 Ministerstvo zdravotníctva SR zverejnilo na svojej stránke na Facebooku aktuálne informácie o očkovaní. Pedagogickí zamestnanci MŠ, ZŠ, ŠŠ a SŠ a ich zariadení vo veku do 55 rokov (vrátane) sa budú môcť v niektorých mestách očkovať aj počas týždňa.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:26 Nezaradený poslanec NR SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) by sa dal zaočkovať ruskou vakcínou Sputnik V, ak by bol na rade v očkovaní. Povedal to v nedeľu v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo.

Košický kraj

13:52 Košický samosprávny kraj (KSK) na základe poverenia Ministerstva zdravotníctva SR pripravuje spustenie veľkokapacitných očkovacích centier. Prvé vznikne v telocvični župnej Strednej odbornej školy na Ostrovského ulici v Košiciach. Očkovať by sa pilotne malo začať budúci týždeň, cez víkend 27. a 28. februára. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„Nakoľko v najbližších týždňoch dostaneme obmedzený počet vakcín, ako prvé spustíme očkovacie centrum v krajskom meste. V pilotnej fáze by sme mali očkovať učiteľov. Chceme odľahčiť kapacity očkovacích centier, ktoré v súčasnosti fungujú pri nemocniciach. Krajské očkovacie centrum by preto malo začať prevádzku počas víkendu 27. a 28. februára. Denne by sme mali zaočkovať do 800 ľudí,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Vo veľkokapacitnom očkovacom centre na Ostrovského ulici v Košiciach bude pripravených šesť vakcinačných kójí. Košický samosprávny kraj aktuálne pripravuje aj technické vybavenie potrebné na zabezpečenie očkovacieho procesu.

Okrem Košíc vzniknú ďalšie očkovacie centrá v každom regióne v kraji tak, aby bola zabezpečená dostupnosť očkovania pre všetkých obyvateľov. Košický samosprávny kraj naďalej pokračuje v nábore zdravotníkov, ktorých pomoc je nevyhnutná na zabezpečenie očkovania, zaregistrovaných je už vyše 210 zdravotníkov. Doposiaľ sa prihlásili primárne záujemcovia z Košíc a okolia, župa vyzýva i zdravotníkov z ďalších okresov v kraji, aby sa zapojili.

Košický samosprávny kraj zriadil infolinku pre ľudí, ktorí majú otázky k očkovaniu, účinnosti vakcín, ich zloženiu alebo vedľajším účinkom. Operátori sú k dispozícii na telefonickej linke 0850 122 085 v pracovných dňoch od 8:00 do 16:30.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Žilina

12:40 Výsledky sobotňajšieho antigénového tetovania na ochorenie COVID-19 na odberných miestach mesta Prešov prinieslo 0,56-percentnú mieru pozitivity. Ako informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, na šiestich odberných miestach zriadených samosprávou otestovali celkovo 4 441 ľudí, pričom 25 z nich malo test s pozitívnym výsledkom.

Mesto Prešov pripravilo v tomto týždni, na rozdiel od predchádzajúcich víkendov, antigénové testovanie iba počas jedného víkendového dňa. Prebiehalo v sobotu 20. februára od 8. do 17. hodiny. Na každom z odberných miest, umiestnených v priestorov základných škôl, boli k dispozícii dva odberné tímy.

Výsledky sobotňajšieho testovania sú zhruba totožné s predchádzajúcimi februárovými víkendovými testovaniami. Počas uplynulého víkendu 13. a 14. februára využilo možnosť otestovať sa 9 075 ľudí, 53 z nich malo test s pozitívnym výsledkom. Miera pozitivity predstavovala 0,58 percent. Počas soboty 6. a nedele 7. februára, keď boli prioritne testovaní učitelia a rodičia žiakov vracajúcich sa do škôl, otestovali 6 953 ľudí, pričom 36 z nich bolo pozitívnych. Miera pozitivity tak bola 0,52 percent.

12:25 Na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 bolo zaregistrovaných zhruba 8 500 učiteľov. V diskusnej relácii televízie TA3 V politike to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

Dodal, že v priebehu týždňa ostalo voľných viac ako štyritisíc registračných kapacít. Prioritne ide o miesta v Dunajskej Strede, Košiciach, Leviciach, Rimavskej Slobode, Spišskej Novej Vsi, Starej Ľubovni, Trebišove, Vranove nad Topľou a Žiari nad Hronom. Minister by v týchto lokalitách požiadal učiteľov prvého a druhého stupňa základných škôl a stredných škôl, aby využili systém očkovania.

Gröhling v reakcii na vakcínu Sputnik V uviedol, že by sa mala uskutočniť registrácia tejto vakcíny v Európskej agentúre pre lieky (EMA) alebo v Štátnom ústave pre kontrolu liečiv (ŠUKL). Podotkol, že podľa neho existuje tlak časti učiteľov, ktorí by sa dali radšej očkovať Sputnikom V.

Senica

11:10 V Senici počas piateho tohtoročného kola plošného testovania na COVID-19 prišlo do piatich odberových miest zriadených mestom 3085 ľudí. Dvadsať z nich malo pozitívny výsledok testu, podiel pozitívnych bol 0,65 percenta. Informovala o tom hovorkyňa senickej radnice Tatiana Moravcová s tým, že v týchto číslach nie sú zahrnuté výsledky z trvalých mobilných odberových miest, ani PCR testy.

Primátor Senice Martin Džačovský a starostovia obcí z okresu navrhli minulý týždeň v otvorenom liste ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu operatívne zvýšiť počet mobilných odberových miest, v ktorých by sa ľudia mohli testovať na COVID-19. V celom okrese je podľa predstaviteľov samospráv len päť mobilných odberových miest, štyri v okresnom meste a jedno v Šaštíne – Strážach. V okrese sa týždenne antigénovými testami otestuje viac ako 30-tisíc ľudí. Aby sa samosprávy mohli venovať svojej práci, tak by podľa primátora Džačovského malo byť v okrese aspoň 19 stálych miest na testovanie.

Senica bude v nadchádzajúcom týždni v rámci regionálneho COVID automatu v treťom stupni varovania, teda bordová.

Žilina

10:25 Počas prvého dňa antigénového testovania na ochorenie COVID-19 sa prišlo do 10 odberných miest v Žiline otestovať na ochorenie COVID-19 spolu 5 473 ľudí. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

„Odberné tímy zaznamenali počas soboty 15 pozitívnych výsledkov antigénového testu. Percentuálna miera pozitivity je 0,27 percenta,“ uviedol Miškovčík.

Testovanie pokračuje aj v nedeľu. „Možnosť absolvovať test je od 8:00 do 18:00 s hodinovou obednou prestávkou pre testovacie tímy od 12:00 do 13:00,“ upresnil Miškovčík.

10:10 V sobotu na Slovensku pomocou PCR testov potvrdili 1 686 pozitívne testovaných na koronavírus. Laboratóriá vykonali 8 277 testov. Opätovne stúpol počet úmrtí, a to o 81 na 6 505. Počet ľudí v nemocniciach klesol o jedného, aktuálne je tak hospitalizovaných 3 836 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň. Antigénové testy odhalili 3 828 pozitívne testovaných. Pozitivita je 0, 76 percenta z 506 991 antigénových testov. Pri PCR testoch je pozitivita 20,37 percenta. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Trnavský kraj

09:30 Trnavský samosprávny kraj (TTSK) pokračuje v očkovaní vo svojom veľkokapacitnom očkovacom centre, ktoré otvorili v telocvični Strednej zdravotníckej školy v Trnave. Počas soboty podali viac ako 1 000 dávok vakcíny proti ochoreniu Covid-19 ľuďom vo veku do 55 rokov.

9:00 Vitajte pri sledovaní nedelňajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Očkovanie učiteľov v Trnavskom kraji
Trnava pokračuje v očkovaní pedagogických zamestnancov všetkých škôl pôsobiacich v Trnavskom kraji na prevenciu ochorenia COVID-19. SITA/Martin Medňanský

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v nedeľu.

17:22 Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook zverejnili vekovú štruktúru pacientov prijatých do nemocníc.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:58 Britský variant pandemického vírusu sa potvrdil u približne 72 % z celkového počtu 2384 vyšetrených pozitívnych vzoriek.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:41 Kontroly zákazu vychádzania prebiehajú aj počas víkendu a polícia pripomína, že zlepšenie situácie je na každom z nás.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:19 Vakcínou Sputnik V očkuje už 25 krajín, medzi nimi aj susedné Maďarsko. V relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal predseda poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michal Šipoš. Očakáva, že v najbližších dňoch sa k nákupu ruskej vakcíny vyjadrí aj minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Šipoš je za to, aby sa kúpila každá vakcína, ktorá vie pomôcť ľuďom a ochrániť ich zdravie. Je však na ministrovi zdravotníctva, či ruskú vakcínu kúpi, je to jeho kompetencia a právomoc.

Podľa Šipoša je diskusia na mieste. Nemyslí si, že by sa o tak závažnej veci malo rozhodovať za zatvorenými dverami. Doplnil, že Krajčí denno denne komunikuje s odborníkmi z iných krajín, ako je na tom ruská vakcína, aby neboli ohrozené životy ľudí. „Argumenty, ktoré počúvam, hovoria jasne v prospech vakcíny,“ podotkol. Tvrdí, že koaličný partner má právo povedať svoj názor, ale treba robiť všetko preto, aby „sme dali politiku nabok“.

Richard Takáč (Smer-SD) uviedol, že ľudia nepotrebujú počúvať, ako sa koalícia naťahuje. „Jedna vec je vyhrať voľby a druhá riadiť štát,“ povedal s tým, že vláda to nerobí a nevie prevziať zodpovednosť. Ak by vedela, podľa neho by ruskú vakcínu nakúpila. Zopakoval, že strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) presadzuje dobrovoľné očkovanie, každý by sa mal rozhodnúť sám.

14:30 Ministerstvo školstva v sobotu na základe záujmu umožnilo registráciu na očkovanie všetkým pedagogickým zamestnancom škôl. Očkovať sa budú môcť prioritne v prvej fáze nielen učitelia materských škôl a prvého stupňa základných škôl (ZŠ), ale všetci pedagogickí zamestnanci vrátane II. stupňa ZŠ, stredných škôl a školských zariadení.

V tlačovej správe o tom informoval odbor komunikácie rezortu školstva. Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) podotkol, že do kategórie pedagogický zamestnanec spadajú aj vychovávatelia, pedagogickí asistenti učiteľa, špeciálni pedagógovia a pedagogickí zamestnanci internátov na školách.

Na základe vysokého záujmu náhradníkov rezort školstva rozšíril možnosť priameho prihlásenia sa na očkovanie pre všetkých pedagogických zamestnancov materských, špeciálnych, základných, stredných škôl a internátov vo veku do 55 rokov (vrátane).

Prostredníctvom formulára zverejneného na stránke https://www.old.korona.gov.sk/covid-19-vactination-teacher-18-55.html sa môžu prihlásiť pedagogickí zamestnanci materskej školy a špeciálnej materskej školy, pedagogickí zamestnanci ZŠ a špeciálnej ZŠ (vrátane ŠKD), pedagogickí zamestnanci strednej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, praktickej škole alebo odbornom učilišti a ich školských zariadení, pedagogickí zamestnanci strednej školy a jej školského zariadenia a zamestnanci špeciálneho výchovného zariadenia (reedukačné centrá, diagnostické centrá a liečebno-výchovné sanatóriá).

Na 21.až 26. februára sú ešte voľné termíny v očkovacích centrách Banská Bystrica, Bardejov, Bojnice, Bratislava, Dunajská Streda, Galanta, Humenné, Komárno, Košice, Levice, Liptovský Mikuláš, Michalovce, Myjava, Považská Bystrica, Prešov, Rimavská sobota, Rožňava, Snina, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Trnava, Trstená, Vranov nad Topľou a Žiar nad Hronom.

V tejto chvíli nie sú k dispozícii ďalšie termíny na očkovanie pedagogických zamestnancov nad 56 rokov. „Akonáhle spustíme možnosť registrácie zamestnancov nad 56 rokov, budeme o tom hneď informovať. Našou prioritou je dať možnosť sa zaočkovať všetkým zamestnancom škôl a školských zariadení v čo najkratšej dobe. V tejto chvíli už v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR intenzívne robíme na tom, aby sa zoznam oprávnených osôb rozšíril aj na ďalších pedagogických, odborných a nepedagogických zamestnancov škôl a školských zariadení,“ uviedol Gröhling.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:59 Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) by mal skončiť vo funkcii. V relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal opozičný poslanec parlamentu Richard Takáč (Smer-SD). Kritizoval, že pred Vianocami nedokázal presadiť tvrdšie opatrenia. Podľa Takáča musí prísť na jeho miesto niekto, kto dokáže také kroky na vláde presadiť.

Naopak, Krajčí má dôveru šéfa poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michala Šipoša. Tvrdí, že Krajčí vždy presadzoval tie najtvrdšie opatrenia, či už na pandemickej komisii alebo na vláde, ale treba si uvedomiť, že on nie je jediný, kto rozhoduje. Koalíciu tvoria štyria partneri.

13:45 Poslanci za stranu Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) nepodporia predĺženie núdzového stavu v parlamente. V relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal Richard Takáč (Smer-SD). Podľa neho je otázne, či sa vôbec nájde dostatok poslancov potrebných na jeho predĺženie.

Ako príklad uviedol Patricka Linharta (Sme rodina), ktorý už avizoval, že predĺženie núdzového stavu nepodporí. Tiež spomenul poslancov strany Sloboda a Solidarita (SaS).

Predseda poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michal Šipoš uviedol, že je nemysliteľné, aby nebol núdzový stav predĺžený, pretože zomiera množstvo ľudí. Nepozná rodinu, v ktorej by niekto nezomrel, či už blízky alebo vzdialený.

Trnava

13:33 Očkovanie pedagogických zamestnancov v Trnave.

Banská Bystrica

13:15 V Banskej Bystrici chcú cez víkend zaočkovať tisíc učiteľov v dočasnom očkovacom centre, ktoré vzniklo v spolupráci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a zdravotníckeho zariadenia NovaMed v priestoroch ich súkromnej polikliniky. Očkovacie centrá v spádových okresných mestách je župa pripravená spustiť od marca. Informovala o tom Lenka Štepáneková z oddelenia komunikácie BBSK.

„Som rád, že sme sa dnes stretli pred priestormi dočasného očkovacieho centra, na ktorého príprave a uvedení do prevádzky sa spolu so spoločnosťou NovaMed podieľal aj Banskobystrický samosprávny kraj. Počas tohto víkendu tu bude zaočkovaná tisícka učiteľov, ktorým vakcína poskytne lepšiu ochranu pred novým koronavírusom. Je nesmierne dôležité, aby sme dokázali využiť na boj proti pandémii vedu a vedecké poznatky, medzi ktoré očkovanie jednoznačne patrí,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Dodal, že kraj spolu s mestom Banská Bystrica pre dočasné očkovacie centrum zabezpečili dobrovoľníkov a priestory vybavili zrozumiteľným a prehľadným značením. „Podieľali sme sa na zabezpečení funkčných informačných systémov a na ich prepojení s Národným centrom zdravotníckych informácií, tiež sa staráme o hygienické a bezpečné prostredie pre personál i všetkých, ktorí sa očkovania zúčastnia,“ doplnil Ján Lunter.

Spoločnosť NovaMed zastrešuje veľkokapacitné očkovacie centrum pre okres Banská Bystrica po zdravotníckej stránke. Na samotné očkovanie vyčlenili päť tímov, pričom každý tím má jedného lekára a jednu sestru. „Na zabezpečenie plynulosti očkovania, sledovanie zaočkovaných klientov a riešenie komplikácií bude prítomný rozsiahly tím zdravotníkov aj administrativnych pracovníkov z vedenia firmy,“ povedala riaditeľka spoločnosti NovaMed Ľubica Finďová.

BBSK naďalej pracuje na spustení desiatky očkovacích centier v spádových okresných mestách. Tie je pripravený otvoriť od začiatku marca, ak ich vstup do zariadení očkovacieho systému umožní ministerstvo zdravotníctva a bude dostatok vakcín. Do pripravovaných priestorov v bývalej SOŠ na Komenského ulici v Banskej Bystrici (na „Kačici“) by sa malo následne presunúť z polikliniky NovaMed aj aktuálne dočasné očkovacie centrum.

„Máme dohodnutých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí budú očkovanie zabezpečovať, prebieha nákup a dodávka potrebného materiálu na vybavenie očkovacích centier a v priebehu budúceho týždňa budú priestory vybavené a zabezpečené všetky služby spojené s prevádzkou očkovacích centier ako zvoz odpadov, zabezpečenie stravy pre personál, upratovacie služby a ďalšie,“ povedal Lunter.

12:48 Ministerstvo vnútra SR by malo dostať respirátory FFP2 bez ventilu v celkovej hodnote 151 600 eur bez DPH. Vyplýva to z oznámenia zverejneného na internetovej stránke Úradu pre verejné obstarávanie. O dodaní rezort priamo rokoval so spoločnosťou PharmaComp s.r.o.

Priame rokovanie s dodávateľom rezort podľa vlastných slov využil z dôvodu mimoriadnej udalosti, pričom vzhľadom na vzniknutú časovú tieseň nie je možné uskutočniť verejnú súťaž ani užšiu súťaž.

Núdzový stav bol prijatý najmä z dôvodu nepredvídateľnosti vývoja situácie s koronavírusom. Je nutné utvoriť podmienky na prijatie nevyhnutných opatrení na zamedzenie a zmiernenie následkov ohrozenia verejného zdravia z dôvodu ochorenia COVID-19,“ uvádza ministerstvo s tým, že z dôvodu vývoja epidemiologickej situácie na území SR je potrebné bezodkladne zabezpečiť primárnu ochranu príslušníkov Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru a všetkých ostatných zamestnancov rezortu respirátormi.

Rovnakým spôsobom ministerstvo zaobstaráva aj 250 germicídnych žiaričov určených na dezinfekciu vzduchu od mikroorganizmov za prítomnosti ľudí a 50 germicídnych žiaričov na priame ožarovanie priestoru bez prítomnosti ľudí. Zariadenia v hodnote 101 008 eur bez DPH má dodať spoločnosť Nexa, s.r.o.

Ilava

12:10 Žiaci 1. stupňa a škôlkari v Ilave nastúpia po jarných prázdninách do základných a materských škôl. Rovnaký postup zvolili aj v susednej Dubnici nad Váhom napriek tomu, že od 22. februára je okres Ilava v COVID automate zaradený medzi čierne okresy. Ilavský primátor Viktor Wiedermann upozornil, že školy sa budú otvárať s prísnymi epidemiologickými opatreniami.

„Vzhľadom na to, že v školských zariadeniach na území mesta Ilava sme nezaznamenali šírenie COVID-19, rozhodlo mesto Ilava o pokračovaní v prezenčnej výučbe za dodržania prísnych epidemiologických opatrení a za podmienky predloženia negatívneho testu aspoň jedného rodiča tak, ako to stanovuje ministerstvo školstva,“ poznamenal Wiedermann.

Na spoločnom postupe pri otváraní škôl sa ilavský primátor dohodol so svojimi kolegami z Dubnice nad Váhom a Novej Dubnice. Opierali sa pritom o dostupné dáta chorobnosti na COVID-19 z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Považskej Bystrici.

„Kým v decembri za okres Ilava evidovali 2 602 potvrdených prípadov, v januári to bolo 1 414 prípadov a vo februári tento počet klesol na 1 108 prípadov. Konkrétne za mesto Ilava bolo v decembri potvrdených 315 prípadov COVID-19, v januári 150 a vo februári 90,“ dodal Wiedermann.

11:36 Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti Facebook zverejnili plán dodávky vakcín.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:01 Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pri otvorení očkovacieho centra v Trnave povedal, že kým pred týždňom mal rezort školstva k dispozícii 21 700 vakcín pre 16 očkovacích centier, tento víkend je to 28 000 vakcín, ktoré boli prerozdelené medzi 36 očkovacích centier. Napriek tomu, že po minulom víkende zaznamenali aj nežiadúce účinky, pedagógov to od očkovania neodradilo. „Záujem zo strany učiteľov na druhom stupni, učiteľov stredných škôl, ale aj nepedagogických zamestnancov je enormný. Počet vakcín, ktoré nám vyčleňuje rezort zdravotníctva, nedokáže pokryť záujem,“ dodal minister Gröhling.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trnavský kraj

10:46 Trnavský samosprávny kraj (TTSK) v sobotu otvoril v telocvični Strednej zdravotníckej školy v Trnave veľkokapacitné očkovacie centrum.

Počas víkendu v ňom podľa župana Jozefa Viskupiča zaočkujú 3000 pedagogických zamestnancov vo veku do 55 rokov z rôznych škôl bez ohľadu na ich zriaďovateľa. Župa plánuje tento koncept rozšíriť aj do ďalších miest, cieľom je pomôcť s očkovaním nemocniciam.

V očkovacom centre je podľa riaditeľky odboru zdravotníctva Trnavského samosprávneho kraja Lucie Šmidovičovej k dispozícii desať lekárov a 12 zdravotných sestier z ambulantného sektoru, pomáhajú aj učitelia a žiaci zdravotníckej školy. „Potrebujeme si odskúšať medicínsky softvér a priepustnosť, teda koľko ľudí dokážeme zaočkovať za hodinu, aby sme mohli nastaviť fungovanie ďalších plánovaných očkovacích centier,“ dodala Šmidovičová.

Po overení konceptu župa podľa Viskupiča zriadi veľkokapacitné centrá vo svojich zdravotníckych školách v Dunajskej Strede a Skalici. Ak bude dostatok vakcín, v kraji by mohlo vzniknúť až desať takýchto centier. Doteraz sa očkovalo v kraji len v piatich nemocniciach.

10:10 V piatok na Slovensku pomocou PCR testov potvrdili 2 705 pozitívne testovaných na koronavírus. Laboratóriá vykonali 14 300 testov. Opätovne stúpol počet úmrtí, a to o 74 na 6 424. Naopak, klesol počet ľudí v nemocniciach o 63, aktuálne je tak hospitalizovaných 3 837 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň. Antigénové testy odhalili 3 234 pozitívne testovaných. Pozitivita je 1,32 % z 244 304 antigénových testov. Pri PCR testoch je pozitivita 18,92 %.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:40 Ministerstvo zdravotníctva robí všetko pre to, aby sa na Slovensku očkovalo bezpečne a čo najrýchlejším tempom, aké množstvo dodaných očkovacích látok umožňuje. Uviedla to hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Doplnila, že na ministerstve hľadajú riešenia a cesty, ako bezpečné vakcíny s cieľom ochrany životov a zdravia občanov zabezpečiť. Strana Za ľudí vo štvrtok 18. februára na rokovaní vlády zabezpečenie adekvátneho množstva vakcíny Sputnik V vetovala.

„Vzhľadom na to, že vírus mutuje a po krajine sa rýchlo šíri, nemocnice sú naplnené a zdravotníci vyčerpaní, chceli sme kolektívnym rozhodnutím vlády kúpiť predmetnú odborníkmi odporúčanú vakcínu pre ľudí, ktorí by sa ňou len dobrovoľne zaočkovali. Keďže jeden z koaličných partnerov snahu rezortu vetoval, zvážime náš ďalší postup, kde však na prvom mieste bude ochrana životov a zdravia v čase tejto pandémie,“ dodala Eliášová.

9:12 Počas víkendu pokračuje očkovanie učiteľov a otvorených je 36 vakcinačných centier.

Kto sa očkuje:

 • pedagogickí zamestnanci materských škôl
 • pedagogickí zamestnanci špeciálnych materských škôl
 • pedagogickí zamestnanci zabezpečujúci výučbu na I. stupni základnej školy alebo v ŠKD
 • pedagogickí zamestnanci špeciálnych základných školách
 • pedagogickí zamestnanci stredných škôl pre žiakov so zdravotným znevýhodnením praktických škôl alebo odborných učilíšť

Do kategórie pedagogický zamestnanec zabezpečujúci výučbu na I. stupni ZŠ sú zaradení aj pedagogickí asistenti učiteľov, špeciálnych pedagógov a vychovávateľov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní sobotňajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

PREMIÉR: K ruskej vakcíne Sputnik V
Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie o očkovaní na prevenciu ochorenia COVID-19 ruskou vakcínou Sputnik V. Bratislava, 19. február 2021. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.
 • piatok 19. februára

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v sobotu.

17:49 Britský variant pandemického vírusu sa potvrdil v približne 72 percentách z celkového počtu 2 384 vyšetrených pozitívnych vzoriek. O výsledkoch informoval hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

17:12  Zachovanie plynulého cezhraničného pohybu tovarov je v životnom záujme Slovenska. Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus(SaS) vo štvrtok, 18. februára počas videokonferencie hlavných koordinátorov európskych tém.

16:41 Učitelia do 55 rokov sa môžu na voľné očkovacie termíny, naplánované na sobotu 20. februára, prihlásiť v piatok do 19:00. Oznámil to minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling vo svojom profile na sociálnej sieti.

Dodal, že voľné kapacity majú ešte v mestách Banská Bystrica, Bardejov, Bojnice, Bratislava, Brezno, Čadca, Dunajská Lužná, Komárno, Košice, Liptovský Mikuláš, Myjava, Považská Bystrica, Prešov, Snina, Trnava, Trstená a Žilina.

Pripomenul, že očkovať sa môžu pedagogickí zamestnanci materských škôl a prvého stupňa základných škôl. Učitelia druhého stupňa základných škôl, ktorí zabezpečujú prezenčné vyučovanie sa môžu nahlásiť ako náhradníci. Záujemcovia nájdu viac informácií na stránke ministerstva.

Trenčín

16:37 Trenčianska samospráva otvorí základne aj materské školy.

„Rozhodli sme sa, že vyhovieme rodičom a po jarných prázdninách pustíme deti do škôl,“ uviedol na dnešnom tlačovom brífingu trenčiansky primátor Richard Rybníček. Po jarných prázdninách sa tak v Trenčíne otvoria materské školy a základné školy pre žiakov 1. stupňa napriek tomu, že krízový štáb i Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ)Trenčíne to neodporučil.

„Keby sme sa mohli oprieť o názor RÚVZ v celom kraji, bol by som za to, aby sme školy ešte neotvárali, pretože situácia v nemocniciach je veľmi zlá. Na druhej strane nemá zmysel, aby sme my škôlky a školy neotvárali a okolité obce a mestá tak urobia,“ vyhlásil Rybníček. V tejto súvislosti poznamenal, že RÚVZ nechce vydať jasnú vyhlášku o zákaze či otvorení škôl, ktorou by sa samosprávy mali riadiť, ale obmedzujú sa iba na odporúčania.

Trenčiansky primátor vyzval všetkých rodičov, ktorí budú posielať svoje deti do škôl a škôlok, k maximálnej zodpovednosti.

„Dnes nevieme, aké mutácie sa u nás objavujú a do akej miery sú nebezpečné. Deti sú nositeľom infekcií, ale sú aj choré. Máme informácie, že po prekonaní ochorenia COVID-19 majú problémy so srdcom a ďalšie zdravotné komplikácie,“ uviedol Rybníček.

Trenčianska samospráva v súvislosti s otvorením škôl sprísnila podmienky nástupu detí. Požadovať bude negatívny antigénový alebo PCR test u oboch rodičov, prípadne potvrdenie o prekonaní ochorenia. Rodič alebo dieťa musia navyše odovzdať učiteľke čestné vyhlásenie, že dieťa neprejavuje príznaky akútneho ochorenia.

Bratislava

16:28 Bratislavská Dúbravka a Karlova Ves otvoria svoje základné a materské školy najskôr po jarných prázdninách.

„Na základe rokovania starostov okresu Bratislava 4, krízového štábu mestskej časti Bratislava – Dúbravka a prieskumu medzi rodičmi bude organizácia základných a materských škôl pokračovať po 22. februári v súčasnom režime,“ informuje Dúbravka na sociálnej sieti a dodáva, že v prípade zlepšenia pandemickej situácie mestská časť otvorí materské školy minimálne pre predškolákov a základné školy pre 1. až 4. ročník prezenčne od 8. marca.

Žiaci základných škôl v Dúbravke sa budú od nasledujúceho týždňa aj naďalej vzdelávať dištančne.

„Tak ako doteraz, bude k dispozícii aj školský klub pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry a tých, ktorým povaha práce neumožňuje pracovať z domu,“ uviedla mestská časť a dodala, že pre deti týchto rodičov zostanú od budúceho týždňa otvorené aj materské školy.

Podobný postup otvárania škôl zvolila aj Karlova Ves.

„Krízový štáb mestskej časti po dôkladnom zvážení dostupných informácií rozhodol, že materské a základné školy sa pre prezenčné vyučovanie začnú otvárať v prípade, ak sa epidemiologická situácia medzitým nezhorší, 8. marca, teda po jarných prázdninách,“ uviedla mestská časť a dodala, že krízový štáb tak rozhodol po posúdení údajov o súčasnej epidemiologickej situácii a z dôvodu ochrany pedagogických a nepedagogických zamestnancov. „Časť dosiaľ nebola zaočkovaná a u zaočkovaných sa ešte nestihla vytvoriť potrebná imunita,“ uzavrela Karlova Ves.

Prvý stupeň základných škôl otvorili od pondelka 15. februára mestské časti Staré Mesto a Ružinov. Návšteva školy je na dobrovoľnom rozhodnutí rodičov a je podmienená negatívnym testom na COVID-19 za dodržania prísnych protiepidemiologických opatrení.

Od pondelka 22. februára otvorí svoje základné a materské školy aj mestská časť Rača.

„Školy budú otvorené podľa kapacitných, priestorových, personálnych možností a prejaveného záujmu rodičov,“ uvádza mestská časť s tým, že je rešpektované rozhodnutie rodiča, ak sa rozhodne dať dieťa do školy až po prázdninách.

„Kapacitne nie je možné otvoriť všetky triedy a plný rozsah tried. Nastavujeme takto pilotný a postupný proces otvárania škôl, ktorý bude v priebehu budúceho týždňa vyhodnocovaný a na základe jeho výsledkov budeme informovať o ďalšom postupe po jarných prázdninách,“ doplnila Rača. Zamestnancom škôl zabezpečí mestská časť FFP2 respirátory na každý deň.

Trnava

16:21 Mesto Trnava zmenilo svoju Mestskú športovú halu na veľkokapacitné vakcinačné centrum, v ktorom je možné zaočkovať až 1 800 ľudí denne. Informoval o tom primátor Peter Bročka s tým, že túto kapacitu je možné ešte zvýšiť.

„Fakultnej nemocnici sme už odovzdali aj jedenásť kusov počítačov, ktoré budú môcť používať počas administratívnej časti vakcinačného procesu,“ dodal Bročka. Aj keď je v športovej hale už všetko nachystané, trnavská nemocnica tam zatiaľ očkovanie presunúť nemieni.

Fakultná nemocnica v Trnave si váži pripravenosť samospráv na hromadné očkovanie, avšak v týchto dňoch pokračuje s očkovaním vo vlastných priestoroch. Pri celonárodnej hromadnej stratégii očkovania nemocnica v budúcnosti rada využije aj tieto priestory,“ reagoval pre agentúru SITA hovorca nemocnice Matej Martovič.

Trnava je podľa primátora Bročku pripravená zabezpečiť kompletnú koordináciu pohybu osôb a zabezpečenia centra, podporovať financovanie jeho chodu a personálne pokryť registračný proces priamo na mieste pred vakcináciou. Fakultnej nemocnici a štátu by podľa neho stačilo zabezpečiť vakcíny, medicínsku časť a s tým súvisiace procesy.

Trnavský samosprávny kraj otvára v sobotu v priestoroch Strednej zdravotníckej školy v Trnave veľkokapacitné očkovacie centrum pre učiteľov. Cez víkend by tam malo byť zaočkovaných až 3 000 učiteľov.

Bardejov

15:56 V Nemocnici s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove sa počas nadchádzajúceho víkendu uskutoční vakcinácia pedagogických zamestnancov škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Bardejov a Prešovského samosprávneho kraja.

Očkovať sa bude vo vakcinačnom centre bardejovskej nemocnice v sobotu 20. a nedeľu 21. februára v čase od 8. do 16. hodiny. Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Bardejov Štefan Hij, denná kapacita je zhruba 150 pedagógov.

Očkovanie je podľa Hija určené pre pedagogických zamestnancov materskej školy, špeciálnej materskej alebo základnej školy, pedagógov zabezpečujúcich výučbu na prvom stupni základnej školy alebo v školskom klube detí, na strednej škole pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, praktickej škole alebo odbornom učilišti a pedagogických zamestnancov zabezpečujúcich výučbu končiaceho ročníka strednej školy.

Prihlásiť sa na očkovanie sa dotknutí pedagogickí zamestnanci do veku 55 rokov vrátane môžu prostredníctvom riaditeľstiev svojich škôl. „Z dôvodu obmedzených očkovacích kapacít budú školy a ich pedagogickí zamestnanci pozývaní na očkovanie postupne,“ informoval Hij.

15:24  Na Slovensku bolo v piatok otvorených 2 707 škôl, z toho 1 180 materských, 1 237 základných a 290 stredných. Pre agentúru SITA to uviedol odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. V porovnaní s pondelkom 15. februára sa počet otvorených škôl zvýšil o viac ako sto.

Ako rezort objasnil, v štatistike otvorených škôl sú zahrnuté aj tie, ktoré majú tento týždeň jarné prázdniny, keďže neboli uzavreté z dôvodu zmeny stavu epidemickej situácie. Jarné prázdniny majú momentálne žiaci v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji. Počty za jednotlivé typy škôl zahŕňajú aj špeciálne školy.

Výučba sa obnovila v celkovo 10 094 triedach. Počet žiakov, ktorí sa učia prezenčne, dosiahol dnes číslo 177 008. V materských školách bolo 48 641 detí, v základných školách 108 793 žiakov a na stredných školách ich bolo 19 574.

Základné aj stredné školy, ktoré majú umožnenú prezenčnú výučbu, môžu počas jarných prázdnin zorganizovať dobrovoľné „jarné školy“. Ide o spôsob, ktorý má prispieť k vyrovnaniu rozdielov medzi žiakmi, a to podporou tých, ktorí nemali prístup k plnohodnotnému dištančnému vzdelávaniu. Ministerstvo upozornilo, že podmienky na testovanie zamestnancov, rodičov a žiakov sú rovnaké, ako pri prezenčnom vyučovaní. Je však na rozhodnutí zriaďovateľa a riaditeľa základnej alebo strednej školy, či jarnú školu pre svojich žiakov sprístupní.

Rovnako je na rozhodnutí zákonného zástupcu, či túto možnosť pre svoje dieťa využije. Ak školám vzniknú v súvislosti s organizáciou jarných škôl zvýšené náklady, tie im budú preplatené v rámci „dohodovacieho konania“. Postup pri prihlásení jarnej školy zverejnilo ministerstvo na svojej stránke v manuáli k organizácii jarných škôl.

15:02 Ministerstvo hospodárstva SR pokračuje vo vyplácaní dotácií na nájomné. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa rezortu Katarína Matejková, finančnú pomoc už dostalo 6 000 podnikateľov. Celková výška pomoci dosahuje aktuálne takmer 9 mil. eur.

Podniky môžu o pomoc v rámci druhej vlny žiadať od 16. decembra 2020. Na získanie dotácie majú čas do konca marca. Nárok na pomoc majú po novom nielen podnikatelia, ktorí mali z dôvodu štátom prijatých opatrení zatvorené, ale aj tí, ktorí mali obmedzené prevádzky. Kým v rámci prvej vlny bol jednou z podmienok získania dotácie vznik nájomného vzťahu pred 1. februárom 2020, po novom sa tento dátum posúva na 1. augusta 2020.

Podobne ako v rámci dotácií na nájomné počas prvej vlny, aj tentoraz sú oprávnenými žiadateľmi o dotáciu nájomcovia, ktorí o peniaze žiadajú prostredníctvom prenajímateľa. Dotáciu možno poskytnúť nájomcovi vo výške, v akej bola poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody medzi prenajímateľom a nájomcom, najviac však vo výške 50 % nájomného za obdobie sťaženého užívania.

V rámci prvej vlny vyplatil rezort hospodárstva 19 359 žiadostí v celkovej výške takmer 40 mil. eur.

14:44 Zamestnávatelia združení v Klube 500 vyzývajú pandemickú komisiu a vládu, aby urýchlene vyhodnotila účinnosť zavedených opatrení, vrátane systému „povinného“ plošného testovania a zákazu vychádzania, a aby prijala nový súbor opatrení, založený viac na dôvere a prevencii ako na zastrašovaní a vyhrážaní sa.

Taktiež odporúčajú prizvanie ďalších odborníkov do pandemickej komisie, nakoľko z pohľadu zamestnávateľov sa systém „zacyklil“. Klub 500 preferuje aj postupné otváranie a uvoľňovanie opatrení v najmenej rizikových oblastiach života, ako sú servisy, malé prevádzky a vonkajšie športoviská, a to za prísnych epidemiologických pravidiel.

Zamestnávatelia zároveň navrhujú zavedenie „záchranného balíčka“, zloženého z liekov na podporu imunity, antivirotík, či vitamínov, ktorý by mal byť okamžite po pozitívnom testovaní predpísaný a doručený každému pozitívnemu občanovi. „Práve rýchla a účinná liečba, nasadená okamžite po pozitívnom testovaní, môže totiž v mnohých prípadoch zabrániť komplikáciám u pacientov s COVID-19 a znížiť enormný nápor na nemocnice,“ argumentujú.

Obdobne by mal vzniknúť aj „preventívny balíček“ určený pre všetkých obyvateľov, ktorý by mal obsahovať základné vitamínové doplnky, výživové doplnky na posilnenie imunity a propagačný materiál o posilňovaní imunity a životospráve v čase koronakrízy.

14:29 Matovič je jednoznačne za nákup a očkovanie vakcínou Sputnik V. Tvrdí, že s ruským ministrom hospodárstva dohodol dodávku dvoch miliónov dávok do júna 2021. Zároveň je za to, aby minister zdravotníctva Marek Krajčí udelil Sputniku výnimku.

PREMIÉR: K ruskej vakcíne Sputnik V
Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie o očkovaní na prevenciu ochorenia COVID-19 ruskou vakcínou Sputnik V. Bratislava, 19. február 2021. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.

14:17 Premiér uviedol, že ak by bolo na Slovensku možné očkovať sa vakcínou Sputnik V, zaočkovalo by sa o stotisíce ľudí viac, ako bez nej. Z prieskumu agentúry AKO vyplýva, že ak by do výberu vakcín pribudla ruská vakcína, zaočkovalo by sa o 8,3 % populácie viac.

Očkovať by sa teda dalo o 300-tisíc ľudí viac iba preto, že by mali k dispozícii vakcínu Sputnik V. „To je nám naozaj jedno, či sa na Slovensku zaočkuje 300-tisíc ľudí navyše?“ pýta sa premiér. Strana Za ľudí sa podľa neho rozhodla robiť pokusy na ľuďoch, či prežijú bez vakcíny.

PREMIÉR: K ruskej vakcíne Sputnik V
Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie o očkovaní na prevenciu ochorenia COVID-19 ruskou vakcínou Sputnik V. Bratislava, 19. február 2021. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.

14:02 Naživo: Tlačová konferencia premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) na tému: Sputnik V.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:46 Na Slovensku je už viac ako 6000 obetí ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných v nemocniciach sa blíži k číslu 4000. Vláda žiada o pomoc Európsku úniu. Rezort zdravotníctva tvrdí, že počet pacientov, ktorí si vyžadujú intenzívnu formu zdravotnej starostlivosti je kritický.

13:30 Ak by bola na Slovensku k dispozícii vakcína Sputnik V, zaočkovanosť populácie by sa zvýšila o osem percent.

V diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí. Odvoláva sa pritom na prieskum verejnej mienky, ktorý má ešte v piatok premiér Igor Matovič detailne prezentovať. „Chceli sme zistiť, či dôvera v túto vakcínu na Slovensku je a či nám to zvýši zaočkovanosť populácie, a teda či ľudia majú záujem sa nechať zaočkovať,“ uviedol šéf rezortu zdravotníctva.

Ako dodal, v situácii, v ktorej sa Slovensko nachádza a na základe odporúčaní všetkých relevantných subjektov by súhlasil s tým, aby sa občania očkovali vakcínou, ktorá neprešla schvaľovacím procesom v Európskej liekovej agentúre.

Trenčiansky kraj

13:12 Po jarných prázdninách sa otvoria stredné školy v piatich z deviatich okresov Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). Po štvrtkovom rokovaní krízového štábu o tom informoval predseda TSK Jaroslav Baška.

Epidemická situácia nedovoľuje otvoriť stredné školy v okresoch Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Bánovce nad Bebravou a Ilava, ktorým v aktuálnom COVID automate patrí miesto v zozname čiernych okresov.

Na rozdiel od predprázdninového týždňa tak do školských lavíc budú môcť nastúpiť aj študenti končiacich ročníkov v okrese Prievidza, otvoria sa aj školy v okresoch Púchov, Považská Bystrica, Trenčín a Myjava. „Ak sa v budúcnosti epidemická situácia zhorší, školy v týchto okresoch sa vrátia späť k dištančnej výučbe,“ skonštatoval Baška.

Upozornil tiež, že v zmysle platných nariadení sa k prezenčnej výučbe vracajú aj všetci študenti stredných zdravotníckych škôl. TSK má v zriaďovateľskej pôsobnosti tri takéto školy v Považskej Bystrici, Trenčíne a Prievidzi.

13:02 Naživo: Tlačová konferencia strany Za ľudí na tému: Očkovanie Sputnikom nesmie byť experiment na ľuďoch.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:58 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) bude mať po 13.30 tlačovú konferenciu na tému: Sputnik V.

12:42 Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook priblížili situáciu v nemocniciach.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:28 Na Slovensko majú v piatok 19. februára doraziť tisícky dávok lieku Ivermektín. Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SRZuzana Eliášová, rezort očakáva dodanie 9-tisíc kusov tohto lieku.

Časť bude distribuovaná do nemocničných lekární a časť do verejných lekární. Liek je len na lekársky predpis. Ministerstvo podľa jeho hovorkyne zabezpečilo dodávku tohto lieku v najkratšom čase, v ktorom ho distribútor vzhľadom na dopyt na svetovom trhu dokázal zabezpečiť.

Prvé povolenie na terapeutické použitie 5-tisíc balení lieku Ivermectin tablets IV-Bect 6 tbl 100x6mg vydalo ministerstvo zdravotníctva už 26. januára. Na Slovensko však zatiaľ dorazilo len 240 kusov, ktoré boli vyskladnené na nemocničné lekárne v priebehu necelých dvoch dní. Z pôvodnej januárovej žiadosti na Ivermektín prídu ďalšie dodávky lieku po 22. februári.

Na liečbu ochorenia COVID-19 sa používajú na Slovensku aj lieky Kolchicín, Izoprinozín, Inomed a Dexametazón.

Colchicum-Dispert bol v počte 10-tisíc kusov dovezený na Slovensko, je dostupný pre lekárne a používa sa na liečbu pacientov v ambulantnej sfére aj v nemocniciach. Liek je na lekársky predpis. Momentálne je dostupný aj Isoprinosine 1000 mg granulát na perorálny roztok, ktorý je adekvátnou náhradou za tabletkovú formu Isoprinosine. Dostupný je tiež Isoprinosine sirup. Budúci týždeň sa dovezie na Slovensko 27-tisíc kusov. Liek je na podporu imunity a je na lekársky predpis.

Liek Inomed na Slovensko prišiel už v počte 12-tisíc kusov, následne bol rozdistribuovaný do lekární. V najbližšom dovoze príde na Slovensko spolu 20-tisíc kusov lieku. Uvedený liek je na zlepšenie imunity a je na lekársky predpis. Dexametazón bol distribuovaný do nemocníc v počte tisíc kusov. Dodanie ďalších tisíc kusov sa očakáva na budúci týždeň.

„Ministerstvo naďalej objednáva ďalšie dávky liekov a dopĺňa ich zásoby podľa dostupnosti na svetovom trhu s liečivami,“ uzavrela hovorkyňa rezortu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prešov

12:15 Mesto Prešov v reakcii na zhoršujúcu sa epidemickú situáciu bezplatne doručí každému obyvateľovi mesta nad 65 rokov respirátor FFP2. Spolu radnica rozdá seniorom viac ako 15-tisíc respirátorov v hodnote takmer 7 000 eur.

Ako informoval hovorca mesta Vladimír Tomek, vzhľadom na rekordné hodnoty epidemickej krivky sa mesto rozhodlo pomôcť najohrozenejšej skupine seniorov nad 65 rokov s trvalým pobytom v meste.

„Už počas prvej vlny pandémie sme našim seniorom rozdávali látkové rúška. Chrániť zdravie našich občanov však chceme aj v čase, keď sa šíri britská mutácia koronavírusu, a preto sme sa rozhodli zabezpečiť seniorom respirátory. Tie im poslúžia v prípade, že budú musieť prísť do kontaktu s cudzími ľuďmi v rizikovom prostredí, napríklad v zdravotníckom zariadení pri návšteve lekára,“ uviedla prešovská primátorka Andrea Turčanová.

Na mestskom úrade sa momentálne pripravujú zoznamy občanov, podľa ktorých budú zamestnanci Odboru služieb pre občanov doručovať seniorom respirátory priamo do ich poštových schránok v mieste ich trvalého bydliska. Mesto Prešov má pripravených 15 330 respirátorov FFP2 bez výdychového ventilu v hodnote takmer 7000 eur.

Ich distribúcia sa začala v týchto dňoch. „Všetkých seniorov žiadame, aby boli trpezliví a aby si v týchto dňoch nezabudli skontrolovať schránku. V záujme ochrany zdravia nebudeme seniorov pozývať na úrad a nebudú si môcť respirátor vyzdvihnúť osobne, aby sme predišli stretávaniu sa väčšieho počtu ľudí,“ vysvetlil Tomek.

Mesto Prešov okrem toho poskytuje pre seniorov telefonické poradenstvo, pracovníci Odboru služieb pre občanov pomáhajú seniorom napríklad pri registrácii na očkovanie a testovanie alebo pri sčítaní obyvateľstva. V prípade potreby zabezpečujú aj doručenie liekov, nákupov a potravinovú pomoc pre odkázaných.

11:59 Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR) žiada podpredsedníčku vlády Veroniku Remišovú o okamžité stiahnutie politického veta. Následne žiada vládu, aby v čo najkratšom čase zabezpečila nákup a dodávku ruskej vakcíny.

Ako uviedla asociácia v tlačovej správe, politickú blokáciu Veroniky Remišovej a následné rozhodnutie vlády neschváliť nákup ruskej vakcíny Sputnik V prijala „s veľkým znepokojením“. Kvalifikácia ministerky podľa AZZZ SR nie je predpokladom na spochybňovanie rozhodnutia odborníkov pandemickej komisie.

„Zamestnávatelia by namiesto pravidelného pretestovávania zamestnancov radšej investovali do vakcinácie a zamestnancom ponúkli očkovanie. To je momentálne jediná cesta k otvoreniu ekonomiky, uvoľňovaniu opatrení a návratu do normálneho života,“ uviedol viceprezident asociácie Rastislav Machunka.

Doplnil, že zamestnávatelia žiadajú vládu, aby na pondelňajšie zasadnutie Hospodárskej a sociálnej rady SR zaradila bod o registrácii a dodávke ruskej vakcíny Sputnik V.

11:43 Nikto vo vláde nechcel ruskú vakcínu. Tvrdí to predseda strany Smer-SD Robert Fico. Odvoláva sa pritom na to, že na rokovaní vlády neexistuje inštitút veta. Ak by podľa neho vláda Igora Matoviča chcela zabezpečiť vakcínu Sputnik V, na rokovaní by o tom rozhodla. Na piatkovej tlačovej besede poukázal na to, že strana Za ľudí má vo vláde len dve ministerky a zvyšok kabinetu by ich ľahko prehlasoval.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:28 Mnoho ľudí už informáciu o denných prírastkoch úmrtí na COVID-19 vytesňuje. Za každým jedným číslom je však aj rodina alebo kamaráti zosnulého, ktorí by sa s ním chceli dôstojne rozlúčiť. Často to však nejde tak, ako by si želali.

Trnavský kraj

11:04 Stredné školy v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) zostanú naďalej zatvorené, žiaci budú aj na budúci týždeň pokračovať v dištančnom vzdelávaní. Stredoškoláci sa vrátia do lavíc najskôr po jarných prázdninách, ktoré budú v kraji od 27. februára do 7. marca. Dôvodom je podľa trnavského župana Jozefa Viskupiča zlá epidemiologická situácia vo všetkých okresoch v kraji.

„Otvorenie škôl aspoň pre študentov končiacich ročníkov je našou prioritou. Nateraz však nie je epidemiologicky bezpečné. Uvidíme po jarných prázdninách,“ skonštatoval Viskupič. Podľa regionálneho COVID automatu bude od pondelka 22. februára päť okresov Trnavského kraja čiernych (Trnava, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Piešťany). Okresy Senica a Skalica budú bordové.

Samosprávny kraj ponúkne počas nadchádzajúceho víkendu pedagogickým zamestnancom vo veku menej ako 55 rokov možnosť zaočkovania proti ochoreniu COVID-19 v priestoroch Strednej zdravotníckej školy v Trnave. Župa tu zriadila veľkokapacitné očkovacie centrum. Ak sa osvedčí, tento model rozšíri aj do zdravotníckych škôl v Dunajskej Strede a Skalici.

Trnavský samosprávny kraj podľa Viskupiča priebežne sleduje a vyhodnocuje aktuálny vývoj epidemiologickej situácie a na prípadný reštart prezenčného štúdia sa pripravuje.

10:48 Mimoriadne kontroly dodržiavanie opatrení sú aj vo Vysokých Tatrách.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:35 Ruská vakcína Sputnik V je aktuálne hlavným motívom politických rozbrojov.

10:21 Zhoršujúca sa pandemická situácia na Slovensku nie je interným tajomstvom krajiny, ale všíma si ju aj zahraničie.

10:06 Vo štvrtok na Slovensku pomocou PCR testov potvrdili 2 333 nakazených koronavírusom. Laboratóriá vykonali 10 283 testov. Opätovne stúpol počet úmrtí, a to o 79 na 6 350. Rovnako stúpol aj počet hospitalizácií. Za štvrtok pribudlo v nemocniciach 14 ľudí, aktuálne je tak hospitalizovaných už 3 900 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prešovský kraj

9:34 Prešovský samosprávny kraj (PSK) zriaďuje na svojom území veľkokapacitné očkovacie centrá. V prvej fáze bude centrum zriadené v sídle kraja, v meste Prešov. V druhej fáze pribudnú centrá vo vybraných mestských centrách v rámci celého kraja. V Prešove sa bude v očkovacom centre očkovať od soboty 27. februára.

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, prvé očkovacie centrum PSK vznikne v priestoroch Tatran handball arény na Baštovej ulici v Prešove. Na ploche 900 metrov štvorcových sa bude pilotne očkovať 27. februára. Vakcináciu tu zabezpečí desať tímov v zložení lekár a zdravotná sestra v čase od 8. do 17. hodiny.

„Prebiehať bude v kójach, kde bude fungovať desať samostatných ambulancií. Počas celej doby vakcinácie tu bude prítomný aj erudovaný tím záchrannej zdravotnej služby,“ informovala Jeleňová. PSK má pre tento účel z ministerstva zdravotníctva zakontrahovaných 1 500 vakcín. „Župa nateraz nedisponuje informáciou, aké skupiny obyvateľstva sa v pilotnom centre v Prešove budú očkovať,“ dodala.

Okrem centra v Prešove by mali v rámci PSK postupne vzniknúť ďalšie. Na Spiši sa má centrum zriadiť v Poprade a na Hornom Zemplíne v Humennom. Do úvahy pre ďalšie centrá pripadajú podľa Jeleňovej aj Stará Ľubovňa a Bardejov. „Počet očkovacích centier bude závisieť od množstva dodávok vakcín zabezpečených pre kraj zo strany rezortu zdravotníctva. Očkovanie by malo v centrách prebiehať zatiaľ vo víkendovom režime,“ uviedla hovorkyňa.

Župa chod centier zabezpečí priestorovo, prevádzkovo a materiálne. Zo strany poskytovateľov ambulantnej starostlivosti, budú zabezpečení zdravotnícki pracovníci. Prešovská župa v súvislosti so zriadením veľkokapacitných vakcinačných centier už spustila registráciu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na území kraja so záujmom o zapojenie sa do procesu očkovania.

Podmienkou pre prihlásenie je aktívny prístup poskytovateľov do Národného centra zdravotníckych informácií a pripojenie do aplikácie e-zdravie. Formulár na prihlásenie je k dispozícii na webovom sídle kraja. Termín uzávierky pre prihlasovanie je do utorka 23. februára do 15. hodiny. „Poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti bude za jednotkový výkon očkovania zo strany zdravotných poisťovní realizovaná úhrada vo výške päť eur,“ doplnila Jeleňová.

9:22 Kontroly na hraniciach sú plynulú, informuje polícia na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:13 Nie je pravda, že sa strana Za ľudí odmieta baviť o vakcíne Sputnik V. V strane sú práve naopak za to, aby sa rokovalo, aby bola vakcína certifikovaná a mohlo sa ňou na Slovensku očkovať. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol podpredseda parlamentu a strany Za ľudí Juraj Šeliga.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Poprad

9:04 Mesto Poprad vytvorí aj počas nasledujúceho víkendu tri odberové miesta na antigénové testovanie v športovej hale Aréna Poprad. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa mesta Jarka Hlaváčová, odberné miesta budú určené pre obyvateľov s trvalým pobytom v Poprade, s dokladom o prechodnom pobyte v Poprade a obyvateľov z celého okresu.

„Samospráva zároveň pripomína, že na území mesta sa momentálne nachádza šestnásť mobilných odberových miest, kde je možné otestovať sa počas celého týždňa,“ uviedla hovorkyňa. Poprad organizuje veľké antigénové testovanie po piatykrát za sebou.

Testovať sa bude bez registrácie v sobotu 20. februára a nedeľu 21. februára v čase od 8:00 do 20:00 s prestávkou od 12:00 do 13:00. Samospráva zároveň žiada záujemcov o testovanie, aby si ho nenechávali na poslednú chvíľu. Prednosť budú mať tehotné ženy a ľudia nad 70 rokov.

Počas minulého víkendu sa prišlo na odberné miesta zriadené mestom otestovať 4 965 ľudí, z toho bolo 33 pozitívnych, čo predstavuje 0,66-percentnú pozitivitu.

9:00 Vitajte pri sledovaní piatkového online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Očkovanie učiteľov v Žiline
Vakcinovanie pedagogických zamestnancov a učiteľov na prevenciu ochorenia COVID-19 počas otvorenia veľkokapacitného očkovacieho centra v priestoroch Športovej haly Spojenej školy na Rosinskej ceste v Žiline. Foto: Ilustračné, SITA/Milo Fabian
 • štvrtok 18. februára

20:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v piatok.

19:46 Polícia aj vo štvrtok kontrolovala zákaz vychádzania.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:24 Koaličný partner zabezpečenie adekvátneho množstva vakcíny Sputnik V vetoval. Po štvrtkovom rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí. Nekonkretizoval však o koho ide. Vláda mala pritom prísľub dodania týchto vakcín do konca februára.

19:09 Naživo: Tlačová konferencia po rokovaní vlády

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:54 Záujem predložiť ponuku na odber vzoriek kloktaním na zistenie prítomnosti ochorenia COVID-19 pre základné školy prejavilo deväť spoločností. Pre všetky kraje bola predložená viac ako jedna potencionálna ponuka.

Na štvrtkovom rokovaní vlády o tom informovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR). Vláda zobrala na vedomie informáciu o finalizácii postupu testovania na školách na princípe výplachu ústnej dutiny kloktaním. Základné školy by podľa oznámenia zverejnenom vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie potrebovali viac ako milión testovacích sád.

Ministerstvo školstva priblížilo, že na základe skúseností z rokovacieho konania pripravuje vyhlásenie verejnej súťaže na dodanie kloktacích testov. Prihlásiť sa bude môcť akákoľvek spoločnosť zo Slovenska či inej krajiny Európskej únie, ktorá má dostatočné kapacity na dodanie a vyhodnotenie testov v aspoň jednom kraji.

Na základe štyroch kôl s možnými dodávateľmi prijala odborná komisia v pondelok 8. februára päť ponúk na dodanie kloktacích testov od spoločností Cytopathos, Klinická Biochémia, Synlab, Unilabs Slovensko, Unipharma – 1. slovenská lekárnická akciová spoločnosť. „Predbežné vyhodnotenie ponúk potenciálne umožňuje uzavrieť zmluvy so štyrmi uchádzačmi na možnosť objednať testy a ich vyhodnotenie v ôsmich krajoch,“ zhrnulo ministerstvo. Dodalo, že pri možnosti obstarania 1 020 000 testov spolu s ich vyhodnotením by maximálne náklady na základe predbežne vyhodnotených najvýhodnejších ponúk predstavovali takmer 21 miliónov eur.

Vláda schválila testovanie v školách kloktaním v stredu 13. januára. Celkové náklady boli vyčíslené na sumu viac ako 22,4 milióna eur. Toto testovanie by sa týkalo iba žiakov druhého stupňa a učiteľov základných škôl. Na jedno kolo pretestovania potrebuje MŠVVaŠ SR zhruba 440-tisíc súprav a teda na tri kolá 1 020 000 testovacích kitov.

18:49 Ministri na štvrtkovom rokovaní schválili návrh vlády SR na vyslovenie súhlasu Národnej rady SR (NR SR) s opakovaným predĺžením núdzového stavu. Ten bol vyhlásený z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie.

Vyplýva to zo zverejneného programu vlády. Vláda sa uchádza o súhlas s opätovným predĺžením núdzového stavu pred NR SR po druhýkrát. Vládny kabinet na rokovaní v piatok 5. februára predĺžili núdzový stav do piatka 19. marca. Núdzový stav sa predlžoval od pondelka 8. februára na 40 dní. Vláde tento krok musia ešte potvrdiť poslanci NR SR, a to do 20 dní od jeho predĺženia.

18:13 Od piatka 19. februára sú všetky osoby cestujúce na Island povinné preukázať sa pred nástupom do lietadla negatívnym PCR testom, nie starším ako 72 hodín. Okrem toho sú tiež povinné podrobiť sa dvojitému testovaniu. Prvý test sa vykoná hneď po príchode do krajiny a druhý po uplynutí lehoty päť dní. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) na svojej webovej stránke.

Ako ďalej rezort diplomacie priblížil, dobu medzi vykonaním prvého a druhého testu sú osoby prichádzajúce na Island povinné stráviť v karanténe. Testy sú vykonávané bezplatne. Povinnosť podrobiť sa testovaniu sa nevzťahuje na deti narodené v roku 2005 a mladšie, avšak tie sú tiež povinné absolvovať karanténu spolu s rodičmi alebo zákonnými zástupcami, respektíve osobami, s ktorými pricestovali na Island. „Z povinnosti predložiť negatívny PCR test pred odletom na Island, ako aj povinnosti podrobiť sa testovaniu po príjazde na Island a s tým súvisiacou karanténou sú vyňaté osoby, ktoré majú platný a uznaný certifikát potvrdzujúci ich vakcináciu. Rovnako sú z uvedených povinností vyňaté osoby, ktoré sa preukážu platným uznaným certifikátom o prekonaní choroby covid-19,“ doplnilo MZVEZ SR.

V prípade, ak bude výsledok prvého testu vykonaného cestujúcemu ihneď po príjazde na Island pozitívny, môže byť cestujúci izolovaný v štátnom karanténnom zariadení (takzvaný karanténový hotel). Rezort diplomacie pripomína, že izolácia v štátnej karanténe sa uplatní najmä vtedy, ak pozitívne otestovaný cestujúci nie je schopný preukázať dostatočným spôsobom, že je si schopný zabezpečiť miesto na vykonanie karantény, prípadne vtedy, ak sa preukáže, že je nakazený vírusovými kmeňmi, ktoré hlavný epidemiológ klasifikuje z hľadiska ich nákazlivosti či smrtnosti, ako obzvlášť nebezpečné. Uvedené opatrenia ostanú v platnosti do 1. mája 2021.

17:44 Nemocnice siete Svet zdravia tento týždeň zaznamenali najvyšší počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19. V utorok to bolo až 686 pacientov, vo štvrtok 670, čo je viac ako 17-percentný celoslovenský podiel.

Celkový počet reprofilizovaných lôžok je 892, viac ako 80-percentná obložnosť je v nemocniciach v Dunajskej Strede, Galante, Humennom, Partizánskom a v Rimavskej Sobote. Zo 61 intenzivistických lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou je momentálne obsadených 56. Informoval o tom hovorca ProCare a Svet zdravia Tomáš Kráľ.

Sieť priebežne musí riešiť aj viaceré prevádzkové výzvy. Aktuálne sa to napríklad týka krátkodobého nedostatku niektorých liekov, ktorý bol spôsobený ich nadmernou spotrebou pri liečbe pacientov s koronavírusom. Tento problém sa intenzívne podľa Kráľa rieši s rezortom zdravotníctva, výrobcami, ako aj s distribútormi liekov.

Nemocnice siete sú o krátkodobých výpadkoch informované. Na základe týchto informácií klinici aktualizujú liečebné schémy pre pacientov s COVID-19.

17:29 Očkovanie vakcínou od AstraZeneca aj i inými je bezpečné. Každý liek či vakcína má aj svoje vedľajšie (nežiaduce) účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého. Vakcíny proti COVID-19 majú porovnateľné vedľajšie účinky ako iné registrované vakcíny. 

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:54 Nemecké opatrenia na hraniciach spôsobujú problémy aj spoločnosti U. S. Steel Košice (USSK). Na česko-nemeckých hraniciach sa vytvárajú zápchy a kamióny čakajú aj vyše dvadsať hodín.

16:32 Na sociálnych sieťach sa šíri hoax o tom, že ochorenie COVID-19 neexistuje a ide iba o zosilnené elektromagnetické žiarenie 5G siete. Na falošnú správu upozornila polícia vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti.

16:05 Volkswagen Slovakia zorganizoval v uplynulých mesiacoch vo vlastnej réžii 9 kôl plošného testovania zamestnancov antigénovými testami, z toho sedemkrát v Bratislave a dvakrát v Martine. Ako uviedla hovorkyňa automobilky Lucia Kovarovič Makayová, celkovo bolo vykonaných viac ako 54 000 antigénových testov a miera pozitivity sa v posledných kolách držala na stabilnej úrovni okolo 0,8 %. Testovanie sa uskutočnilo počas tohto týždňa v závodoch v Bratislave aj Martine, využilo ho približne 6 000 pracovníkov.

15:41 Nemecko v tejto chvíli neustúpi z podmienky 48-hodinového testu pre kamionistov a vodičov individuálnej dopravy. Pred rokovaním vlády to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostíIvan Korčok (nom. SaS).

15:17 K štvrtku 18. februára bolo na Slovensku otvorených 2 694 škôl, z toho 1 175 materských, 1 230 základných a 289 stredných. Pre agentúru SITA to uviedol odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Ako rezort objasnil, v štatistike otvorených škôl sú zahrnuté aj tie, ktoré majú tento týždeň jarné prázdniny, keďže neboli uzavreté z dôvodu zmeny stavu epidemickej situácie. Jarné prázdniny majú momentálne žiaci v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji. Počty za jednotlivé typy škôl zahŕňajú aj špeciálne školy.

Výučba sa obnovila v celkovo 9 992 triedach. Počet žiakov, ktorí sa učia prezenčne, dosiahol dnes číslo 176 777. V materských školách bolo 48 654 detí, v základných školách 108 519 žiakov a na stredných školách ich bolo 19 604.

Banská Bystrica

14:31 Banskobystrická samospráva nepripravuje po skúsenostiach z minulého týždňa víkendové testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19 vo vlastnej réžii. Ako informovala Dominika Mojžišová z kancelárie primátora, v meste je v súčasnosti zriadený dostatočný počet mobilných odberných miest, ktoré obyvatelia môžu využívať počas celého týždňa.

Okres Banská Bystrica je v COVID automate zaradený pod tretí stupeň varovania, čo znamená, že zamestnanci a podnikatelia, ktorí nemôžu vykonávať prácu z domu, sa musia preukazovať negatívnym testom na ochorenie COVID-19 nie starším ako 7 dní. „Mnohé z odberných miest majú k dispozícii viac testovacích tímov. Niektoré disponujú vlastným objednávkovým systémom, no v mnohých otestujú ľudí aj bez objednania,“ uviedla Mojžišová.

Banskobystrické deti si aktuálne užívajú jarné prázdniny. „Podľa informácií z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Banská Bystrica je situácia v meste stabilizovaná, a preto sa materské a základné školy v našej zriaďovateľskej pôsobnosti po jarných prázdninách otvoria,“ dodala Mojžišová.

13:39 Policajti v stredu 17. februára chytili pri kontrole na hraničnom priechode Jarovce – Kittsee pendlerku, ktorá chcela prejsť cez hranice s pozmeneným certifikátom o negatívnom výsledku na koronavírus. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Počas kontroly predložila Slovenka doklady potvrdzujúce, že je pendlerka, potvrdenie od zamestnávateľa o výkone práce v Rakúsku a potvrdenie o negatívnom výsledku antigénového testu nie staršieho ako sedem dní.

Keď si však policajti pozreli doklady podrobnejšie, všimli si, že potvrdenie o negatívnom výsledku antigénového testu vykazuje znaky pozmeňovania. Policajti ženu odovzdali kolegom z Obvodného oddelenia Policajného zboru Rusovce na ďalšie konanie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Svidník

13:24 Mesto Svidník zriadi počas nadchádzajúcich jarných prázdnin jarnú školu vo všetkých troch základných školách (ZŠ) vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Do ZŠ na uliciach Komenského, 8. mája a Karpatská môžu prísť žiaci zo všetkých ročníkov mestských základných škôl.

Ako agentúru SITA informovala PR manažérka mesta Svidník Kristína Tchirová, zatiaľ sa prihlásilo 191 žiakov, z toho 113 z prvého stupňa a 78 z druhého stupňa ZŠ. Materské školy budú aj počas jarných prázdnin fungovať v bežnom prevádzkovom režime.

Ako doplnila Tchirová, jarné školy sa organizujú na báze dobrovoľnosti, ale záujem potvrdil, že sú žiadané. Ich zámerom je podľa PR manažérky mesta poskytnúť žiakom základných škôl možnosť upevňovať si vedomosti aj počas prázdnin a zároveň udržať dobrý sociálny kontakt. „Jarné školy zabezpečia adaptáciu na školské prostredie a sprostredkujú kontakt s rovesníkmi, ktorý už dlhšie obdobie žiakom chýbal. Súčasne je ich cieľom pomôcť vyrovnať rozdiely medzi žiakmi, ktoré vznikli alebo sa prehĺbili v dôsledku nedostatočného zapojenia časti z nich do dištančného vzdelávania,“ uviedla Tchirová.

Deti si podľa nej v školách budú precvičovať rôzne zručnosti, rozvíjať talent, venovať sa logickým hrám a najmä psychickému oddychu. „Pri organizácií jarnej školy platia v oblasti testovania a udržania skupín tie isté pravidlá ako pre školy a školské zariadenia,“ zdôraznila PR manažérka mesta.

Od pondelka 8. februára nastúpilo do MŠ na území mesta 211 detí a do ZŠ 310 žiakov z prvého stupňa, čo predstavuje 60 percent v MŠ a 80 percent v ZŠ. „Niektoré triedy mali aj stopercentnú dochádzku žiakov,“ dodala Tchirová.

13:05 V dôsledku pandémie rastie počet mŕtvych a s tým súvisí vzrastajúci záujem pozostalých o spopolnenie zosnulých, v dôsledku čoho krematóriá nestíhajú.

12:57 Ak má Národná rada SR (NR SR) schváliť predĺženie núdzového stavu, musí to byť veľmi dobre odôvodnené. Ide zároveň o oprávnenú požiadavku. Po štvrtkovom rokovaní vlády to povedal minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) s tým, že ak to tak bude, poslanci budú hlasovať. Nevie však garantovať všetkých poslancov strany Sloboda a Solidarita (SaS), dodal, že k tomu budú mať poslanecký klub.

Kabinet na rokovaní 5. februára predĺžili núdzový stav do 19. marca. Núdzový stav sa predlžoval od 8. februára na 40 dní. Vláde tento krok musia ešte potvrdiť poslanci NR SR, a to do 20 dní od jeho predĺženia. Parlament by mal zasadnúť v stredu 24. februára.

VLÁDA: Rokovanie 77. schôdze
Podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík počas tlačovej konferencie v rámci príchodu na rokovanie 77. schôdze vlády SR. Bratislava 18. febuár 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

12:26 Na Slovensku chýbajú predovšetkým lekári špecialisti. SR preto požaduje najmä odborníkov na JIS či na ARO.

Uviedol to po štvrtkovom rokovaní vlády minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Dodal, že v rezorte obrany majú prvotné informácie, že zdravotníci z Rakúska majú záujem pomôcť na Slovensku. Podľa neho ide rádovo o pár desiatok ľudí.

Minister obrany pripomenul, že skorší lockdown chceli zaviesť pred Vianocami, ale „jeden koaličný partner chcel uvoľňovať opatrenia“. Tiež pripomenul, že z hľadiska celkových následkov ochorenia COVID-19 od marca minulého roka je na tom Slovensko výrazne lepšie „asi ako všetky krajiny Vyšehradskej skupiny (V4) a určite lepšie ako Česká republika“.

VLÁDA: Rokovanie 77. schôdze
Minister obrany SR Jaroslav Naď počas príchodu na rokovanie 77. schôdze vlády SR. Bratislava 18. február 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

12:13 Na aplikácii e-karanténa sa ďalej pracuje, v pondelok o nej bude rokovať koaličná rada. Ako ďalej vo štvrtok po rokovaní vlády uviedol minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), ak projektu vyjadrí podporu, nasledujúcu stredu by na rokovanie kabinetu priniesol uznesie, ktorým by sa spustila jeho realizácia. Aktuálne sa podľa ministra snažia zistiť realizovateľnosť aplikácie. Potvrdil pritom, že by do nej mali by zapojení všetci pozitívne testovaní občania. „Myslím, že to pokračuje veľmi dobre,“ zhodnotil.

12:01 Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) si myslí, že tejto vláde chýba jednota. Povedal to počas štvrtkového rokovania kabinetu. Nepáčia sa mu provokácie vyvolávané v rámci koalície. Vláda je podľa neho jedno družstvo, ktoré keď chce vyhrávať, musí spolupracovať. „Keď si niekto strieľa vlastné góly, to sa nedá. Ak by sme mali jednotu vlády, krízu by sme zvládali lepšie,” myslí ši šéf rezortu financií. Na otázku, či nie je čas zvážiť úradnícku vládu, odpovedal, že si to „vôbec nemyslí”.

VLÁDA: Rokovanie 77. schôdze
Podpredseda vlády a minister financií SR Eduard Heger počas príchodu na rokovanie 77. schôdze vlády SR. Bratislava 18. febuár 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Žilina

11:50 Žilinská radnica počas nadchádzajúceho víkendu podporí kapacitné možnosti testovania na ochorenie COVID-19. K aktuálne fungujúcim 12 stálym odberným miestam pribudne 20. a 21. februára ďalších 10 odberných miest v siedmich lokalitách mesta. Informoval o tom žilinský hovorca Vladimír Miškovčík.

Kým pred dvomi týždňami zriadila radnica 23 odberných miest, počas víkendu ich bude menej ako polovica. „Práve z dôvodu, že počet súkromných mobilných odberných miest v Žiline stúpa, samospráva postupne znižuje ponuku miest, kde je možné absolvovať víkendové testovanie,“ uviedol Miškovčík.

Ako ďalej upozornil, v štyroch z desiatich odberných miest je zriadená možnosť elektronickej rezervácie termínu. „Možnosť absolvovať test bude v sobotu a v nedeľu od 8:00 do 18:00 s obednou prestávkou pre testovacie tímy od 12:00 do 13:00,“ upresnil hovorca mesta. Podľa aktuálneho COVID automatu je okres Žilina v treťom stupni varovania. Obyvatelia preto na cestu do práce potrebujú negatívny výsledok RT-PCR alebo antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starší ako sedem dní.

11:31 Slovenská živnostenská komora považuje za potrebné otvorenie prevádzok živnostníkov, malých, stredných podnikateľov a rodinných podnikov. Dlhodobý lockdown je podľa jej predsedu Oldřicha Holiša neudržateľný.

Košice

11:05 Šesť kôl celomestských testovaní stálo mesto zhruba 1,5 milióna eur a ďalších takmer 200-tisíc stáli ochranné pomôcky. Výdavky si nechá mesto postupne preplácať od štátnych orgánov. Víkendové plošné testovanie v Košiciach bolo posledným, mesto sa už na siedme kolo nechystá. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

„Dnešným dňom pomyselne posúvame štafetu testovaniu štátu, ktorému aj táto úloha patrí. Túto úlohu má od začiatku, nespadá to do portfólia samospráv ako takých. Mestá a obce testovali, pretože sme potrebovali vyplniť priestor, aby sa mohol každý otestovať a neboli ešte k dispozícii iné mobilné odberné miesta (MOM). Štát túto možnosť vytvoril a momentálne je v našom mieste takmer 50 MOM a ďalšie budú pribúdať. My už súkromným MOM-kám nebudeme konkurovať,“ uviedol košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý).

V Košiciach sa vykonalo pol milióna antigénových testov a podarilo sa zachytiť 4-tisíc infikovaných osôb. Mesto začalo s pravidelným testovaním ešte počas minuloročných Vianoc, keď boli prvé náznaky zhoršovania epidemickej situácie. Po veľkom záujme Košičanov a pre hrozivý nárast počtu prípadov testovanie pokračovalo aj počas oboch záverečných dní roka 2020 a následne počas šiestich víkendov v tomto roku. Informácie o tom, kde sa bude dať možno bezplatne otestovať na nový koronavírus budú aj naďalej zverejňované na stránke korona.kosice.sk.

10:44 Úlohy Pandemickej komisie vlády SR sa upravia v nadväznosti na právny poriadok SR. Vyplýva to z návrhu aktualizácie Štatútu pandemickej komisie, ktorý vo štvrtok schválila vláda.

Cieľom aktualizácie štatútu je tiež doplnenie zoznamu členov komisie a zefektívnenie ich zastupovania. Sprísni sa aj hlasovacie kvórum a hlasovanie bude možné on-line.

„V nadväznosti na aplikačnú prax pri praktickom vykonávaní ustanovení Štatútu Pandemickej komisie vlády SR a tiež na pandemickú situáciu sa ukázalo, že je potrebné štatút primerane aktualizovať,“ vysvetlilo v materiáli Ministerstvo zdravotníctva SR.

10:32 Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook informuje, že pribudli ďalšie termíny na očkovanie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Senica

10:17 Primátor Senice Martin Džačovský a starostovia obcí z okresu navrhujú ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu (OĽaNO) operatívne zvýšiť počet mobilných odberových miest, v ktorých by sa ľudia mohli testovať na COVID-19. V otvorenom liste zároveň ministra upozorňujú na zlyhávanie kontroly dodržiavania protiepidemických opatrení.

V celom okrese Senica je podľa predstaviteľov samospráv len päť mobilných odberových miest (MOM), štyri v okresnom meste a jedno v Šaštíne – Strážach. V okrese sa týždenne antigénovými testami otestuje viac ako 30-tisíc ľudí.

„Aby sme sa mohli venovať aj inej práci a nesústredili všetky sily len do plošných testovaní, po jednoduchých matematických prepočtoch potrebujeme, aby v našom okrese bolo štátom zmluvne zastrešených aspoň 19 MOM. Navrhujeme, aby boli zriadené aj do menších sídel, ktoré majú menej ako 5 000 obyvateľov,“ napísal primátor Džačovský ministrovi zdravotníctva.

Spolu so starostami obcí žiada mobilné odberové miesta aj v spádových obciach Kúty a Borský Mikuláš. Primátor Senice a starostovia v liste tiež upozorňujú na to, že zlyháva kontrola platných opatrení, ktoré sa tak v praxi stávajú neúčinnými.

Okres Senica je momentálne v rámci regionálneho COVID automatu bordový. V okresnom meste v stredu 17. februára otvorili materské školy aj prvý stupeň základných škôl.

10:06 Na Slovensku potvrdili za stredu ďalších 2 555 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá urobili 10 848 PCR testov. Pribudlo aj 103 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa opäť zvýšil, a to o 51 osôb.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trnava

9:58 Mesto Trnava otvorí počas víkendu 16 odberových miest na antigénové testovanie. Sedem z nich bude určených pre ľudí, ktorí sa vopred objednajú na testovanie cez aplikáciu TrustOne, osem ďalších odberových miest bude k dispozícii bez objednania. Všetky budú v sobotu aj v nedeľu otvorené od 8:00 do 18:00.

Počas doterajších štyroch kôl testovania v Trnave klesol podiel pozitívnych testov z 1,27 percenta v januári na 0,72 percenta z ostatného víkendu.

„Naše odberové miesta sú prioritne určené ľuďom, od ktorých certifikát s negatívnym výsledkom testu vyžaduje ich zamestnávateľ. Ak by sme ich neotvorili, ľudia by boli odkázaní na kapacity štátnych mobilných odberových miest, čo by nebolo dostatočné,“ povedal primátor Trnavy Peter Bročka. V niektorých mestách už testovanie preberajú mobilné odberové miesta zriadené zmluvnými partnermi ministerstva zdravotníctva, v Trnave je ich len päť.

Podľa viceprimátorky Trnavy Evy Nemčovskej sa stáva, že pozitívne testovaní ľudia nedodržiavajú povinný počet dní v karanténe, prichádzajú na testovanie a opakovane majú pozitívny výsledok testu. Samospráva tieto prípady hlási príslušným úradom.

Mesto Trnava vyrátalo náklady na prvé tohtoročné kolo testovania, ktoré prebiehalo v januári počas štyroch dní, na viac ako 140-tisíc eur. Štát doteraz samospráve refundoval náklady do výšky 113-tisíc eur.

9:41 Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook upozornili, že Slovensko v posledných týždňoch obsadzuje TOP pozície v troch parametroch na počet obyvateľov – počet úmrtí, počet pacientov na JIS a umelej pľúcnej ventilácii a počet hospitalizovaných.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:22 Kým počas prvého víkendu a následného týždňa bolo otvorených 14 očkovacích miest pre učiteľov, počas blížiaceho sa víkendu sa ich otvorí až 36. Ministerstvo školstva zároveň umožní sa nahlasovať na pozície náhradníkov aj učiteľom druhého stupňa ZŠ.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:05 Postoj koaličnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) k ruskej vakcíne Sputnik V je taký istý, ako postoj ku všetkým ostatným vakcínam. Pred štvrtkovým rokovaním vlády to uviedol minister hospodárstva a šéf liberálov Richard Sulík.

„Ak to má byť na Slovensku uvedené do obehu, tak po schválení Európskou liekovou agentúrou alebo Štátnym ústavom na kontrolu liečiv,“ zhrnul. K postoju predsedu vlády Igora Matoviča povedal iba toľko, že si „obvykle robí to, čo si vsadí do hlavy“. „Keď bude hlasovanie na vláde, tak budeme hlasovať v tom duchu, ako som povedal,“ uzavrel.

9:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Celoplošné testovanie, antigénový test, certifikát
Certifikát potvrdzujúci negatívny výsledok antigénového testu vraj kúpite za päť eur, pozitívny za 10 eur. Foto: ilustračné, SITA/Jakub Julény
 • streda 17. februára

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj vo štvrtok.

Zvolen

17:16 Vedenie nemocnice AGEL Zvolen sa pre veľmi ťažkú pandemickú situáciu rozhodlo o dočasnom obmedzení činnosti detského oddelenia od piatka, 19. februára. Urgentná starostlivosť a detské ambulancie budú naďalej v prevádzke.  

„Aktuálne poskytujeme starostlivosť 63 pacientom s koronavírusom na bežnom lôžku. Vážny priebeh ochorenia covid-19 si u ďalších 10 vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu a 17 pacientov máme s podozrením na koronavírus,“ informovala riaditeľka nemocnie Ing. Ľudmila Veselá. Keďže nemocnica eviduje aj 44 zamestnancov s koronavírusom, rozhodlo vedenie nemocnice o ďalšej organizačnej zmene.

Od piatka, 19. februára 2021 nebude v prevádzke Detské oddelenie Nemocnice AGEL Zvolen. Všetci malí pacienti budú buď prepustení do domáceho liečenia, ak to ich stav dovoľuje, alebo presunutí na hospitalizáciu do Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici. „Je to v záujme ich ochrany pred koronavírusom, ako aj v záujme zachovania chodu zvyšnej časti nemocnice,“ vysvetlila riaditeľka Ľ. Veselá. „Veľmi pekne ďakujeme za ochotu, ústretovosť a profesionalitu, s akou vedenie DFNsP v Banskej Bystrici k našej požiadavke pristúpilo.“

Naďalej však bude plne funkčná urgentná pohotovostná služba pre deti a aj ambulantná starostlivosť pre deti priamo vo zvolenskej nemocnici, a to na prízemí Spoločného pavilónu. V Nemocnici AGEL Zvolen naďalej platia prísne protiepidemiologické opatrenia a zákaz návštev.

Bardejov

16:03 Základná škola (ZŠ) na Wolkerovej ulici v Bardejove prejde od štvrtka 18. februára na dištančnú formu vzdelávania. Do karantény takisto prechádzajú ďalšie triedy v materskej škole (MŠ) na Komenského ulici 24 a v materskej škole na Nábrežnej ulici.

Rozhodol o tom na svojom dnešnom zasadnutí formou videokonferencie Mestský krízový štáb (MsKŠ) mesta Bardejov vzhľadom na vývoj epidemickej situácie v školských zariadeniach a stúpajúci trend pozitívne testovaných. Ako uviedla samospráva na svojej sociálnej sieti, tento postup bol konzultovaný s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva a rozhodnutie bolo prijaté aj na základe jeho odporúčania.

Už v pondelok 15. februára pritom MsKŠ prijal na základe víkendového testovania rozhodnutie, že na dištančné vzdelávanie prejde ZŠ na Komenského ulici a v karanténe sa ocitli dve triedy ZŠ s MŠ Pod Vinbargom a po jednej triede v ZŠ s MŠ Pod Papierňou, MŠ na Komenského ulici 24 a MŠ na Nábrežnej ulici. Od pondelka boli v karanténe aj dve triedy ZŠ na Wolkerovej ulici, ktorú teraz kompletne uzavrú.

Ako ďalej uvádza samospráva, z jej iniciatívy sa v súčinnosti s Nemocnicou s poliklinikou (NsP) sv. Jakuba v Bardejove pripravuje vakcinácia pedagogických zamestnancov škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Očkovanie by sa malo konať počas najbližšieho víkendu 20. a 21. februára vo vakcinačnom centre nemocnice. „Momentálne intenzívne komunikujeme s NsP sv. Jakuba, n.o. Bardejov a pripravujeme detaily očkovania. Hneď, ako budú dohodnuté všetky detaily očkovania, o jeho podrobnostiach budeme včas informovať,“ dodala radnica.

V súvislosti s potrebou testovania mesto zároveň odporúča, aby obyvatelia využili kapacity odberných miest, ktoré nie sú zriadené samosprávou. „Na území mesta je ich niekoľko. Na niektoré sa dá prihlásiť aj prostredníctvom online rezervácie,“ uzavrela samospráva. Na základe rozdelenia okresov podľa aktuálnej rizikovosti sa v rámci regionálneho COVID automatu nachádza Bardejov, ako jeden z desiatich okresov, v druhom stupni varovania. Platnosť negatívneho testu na COVID-19 v zamestnaní je pri červených okresoch v tomto stupni varovania 14 dní, pohyb medzi okresmi je možný len s testom s platnosťou sedem dní.

Zvolen

15:47 Zvolen pristupuje k uzavretiu mestského úradu v dňoch 18. až 26. februára z dôvodu prudkého rozšírenia vírusu medzi zamestnancami.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:38 Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vzniesla požiadavku, aby minister zdravotníctva začal rokovať s Ruskou federáciou o vakcíne Sputnik V s cieľom potvrdiť jej bezpečnosť a účinnosť Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:13 Európska komisia kupuje ďalších 150 miliónov dávok vakcíny proti COVID-19 od spoločnosti Moderna. Tieto vakcíny firma dodá v treťom a štvrtom štvrťroku tohto roka. Komisia zároveň získala opciu na nákup ďalších 150 miliónov dávok v roku 2022.

„Stredajší nákup ďalších 150 miliónov dávok zvyšuje jej celkovú objednávku našej vakcíny proti COVID-19 na 310 miliónov s dodaním v roku 2021 a cieľom zastaviť pandémiu v Európe,“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Moderna Stéphane Bancel.

Európska komisia s firmou Moderna diskutuje o tom, ako sa pripraviť na rok 2022 vrátane riešenia pre možné mutácie. „Komisia má preto možnosť dodania dodatočných 150 miliónov dávok v roku 2022. Sme odhodlaní neúnavne pracovať na uvedení vakcínových boosterov pre príslušné mutácie,“ uzavrel Bancel.

14:24 Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) bude požiadaný o stanovisko k bezpečnosti, účinnosti a kvalite vakcíny Sputnik V. Vyplynulo to z diskusie na utorňajšom rokovaní Pandemickej komisie vlády.

Proces posudzovania vakcíny štátnym ústavom sa môže začať, keď bude ŠÚKL touto úlohou poverený a bude mať prístup k požadovaným údajom. Hovorkyňa ŠÚKLu Magdaléna Jurkemíková v tlačovej správe upozornila, že štátny ústav nebude a nemôže predbežne komentovať prebiehajúce posudzovanie.

Pripomenula tiež, že ŠÚKL nemôže vydať individuálne registračné rozhodnutie pre vakcínu Sputnik V na Slovensku. Vakcínu je možné použiť iba po schválení Ministerstvom zdravotníctva SR ako terapeutické použitie neregistrovaného lieku.

ŠÚKL je pripravený bezodkladne zhodnotiť údaje o vakcíne Sputnik V, ale pre dôkladné posúdenie vakcíny bude potrebné osloviť aj odborníkov mimo štátneho ústavu. „Pripomíname, že sieť expertov je vybudovaná na úrovni Európskej únie a Európskej liekovej agentúry a riaditeľka štátneho ústavu Zuzana Baťová považuje za najvhodnejší spôsob využiť tento štandarde nastavený a funkčný systém registrácie vakcín,“ uviedla Jurkemíková.

ŠÚKL bude od výrobcu požadovať rovnaké informácie, aké sú potrebné pre riadnu registráciu vakcíny. Keďže ide o výrobcu z krajiny mimo Európskej únie (EÚ), je potrebné vykonať aj inšpekciu správnej výrobnej praxe. Vzhľadom na okolnosti sa zároveň ŠÚKL na rokovaní s Európskou liekovou agentúrou a partnerskými agentúrami informoval o možnostiach vytvorenia európskeho inšpekčného tímu. Inšpekcia správnej výrobnej praxe vakcíny bude vykonaná medzinárodným tímom na úrovni EÚ a ŠÚKL požiadal o účasť v tomto tíme.

Vakcíny na prevenciu ochorenia COVID-19 sa registrujú tzv. centralizovaným procesom. Vakcínu vedecky posudzuje Európska lieková agentúra a registračné rozhodnutie vydáva Európska komisia. Pri centralizovanej registrácii sa členské štáty môžu spoľahnúť na medzinárodnú spoluprácu najlepších odborníkov z celej Európskej únie.

„Práve z tohto dôvodu odporúča riaditeľka ŠÚKL-u Zuzana Baťová očkovať iba registrovanými vakcínami,“ dodala hovorkyňa štátneho ústavu. O registráciu cez Európsku liekovú agentúru môže požiadať akýkoľvek výrobca z celého sveta. Výrobca vakcíny Sputnik V o registráciu zatiaľ nepožiadal.

Sputnik V
Foto: ilustračné, SITA/AP.

14:11 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zverejnilo ďalšie termíny na očkovanie učiteľov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:47 K strede 17. februára bolo na Slovensku otvorených 2 681 škôl, z toho 1 174 materských, 1 219 základných a 288 stredných. Pre agentúru SITA to uviedol odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Ako rezort objasnil, v štatistike otvorených škôl sú zahrnuté aj tie, ktoré majú tento týždeň jarné prázdniny, keďže neboli uzavreté z dôvodu zmeny stavu epidemickej situácie. Jarné prázdniny majú momentálne žiaci v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji. Počty za jednotlivé typy škôl zahŕňajú aj špeciálne školy.

Výučba sa obnovila v celkovo 9 955 triedach. Počet žiakov, ktorí sa učia prezenčne, dosiahol dnes číslo 176 706. V materských školách bolo 48 806 detí, v základných školách 108 359 žiakov a na stredných školách ich bolo 19 541.

Základné aj stredné školy, ktoré majú umožnenú prezenčnú výučbu, môžu počas jarných prázdnin zorganizovať dobrovoľné „jarné školy“. Ide o spôsob, ktorý má prispieť k vyrovnaniu rozdielov medzi žiakmi, a to podporou tých, ktorí nemali prístup k plnohodnotnému dištančnému vzdelávaniu. Ministerstvo upozornilo, že podmienky na testovanie zamestnancov, rodičov a žiakov sú rovnaké, ako pri prezenčnom vyučovaní. Je však na rozhodnutí zriaďovateľa a riaditeľa základnej alebo strednej školy, či jarnú školu pre svojich žiakov sprístupní. Rovnako je na rozhodnutí zákonného zástupcu, či túto možnosť pre svoje dieťa využije. Ak školám vzniknú v súvislosti s organizáciou jarných škôl zvýšené náklady, tie im budú preplatené v rámci „dohodovacieho konania“. Postup pri prihlásení jarnej školy zverejnilo ministerstvo na svojej stránke v manuáli k organizácii jarných škôl.

13:25 Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR vyzýva vládu, aby schválila dodávku ruských vakcín a registrovala Sputnik V mimo európskych schvaľovacích postupov. Z dôvodu neustále narastajúceho počtu infikovaných ľudí je podľa zamestnávateľov potrebné konať čo najrýchlejšie.

„V momentálnej situácii nie je na mieste presadzovať geopolitické záujmy, ale hľadieť na ľudské životy. Čakať na povolenie registrácie od Európskej liekovej agentúry môže spôsobiť, že nás predbehnú iné krajiny a vakcín bude na trhu nedostatok, čím by výrazne mohla stúpnuť aj cena za Sputnik V,“ uviedol generálny sekretár AZZZ Oto Nevický.

V prípade vyššej ceny u ruskej vakcíny sú podľa asociácie zamestnávatelia pripravení doplatiť zamestnancovi rozdiel v cene. Tento doplatok by sa stal daňovo uznateľným nákladom a u zamestnanca by nebol zahrnutý do zdaniteľných príjmov. Potrebu registrácie ruskej vakcíny avizovala asociácia už pred dvomi týždňami.

12:55 Režim na hraniciach sa od 17. februára sprísnil, takto to vyzerá na hranici Bratislava – Berg.

12:23 Spoločnosti Pfizer a BioNTech uzavreli dohodu o dodaní ďalších 200 miliónov dávok ich vakcíny proti koronavírusu do Európskej únie (EÚ). Firmy v stredu oznámili, že dávky dopĺňajú pôvodne objednaných 300 miliónov dávok. Európska komisia má ešte možnosť zaobstarať ďalších 100 miliónov dávok.

Očakáva sa, že spomenutých 200 miliónov dávok by mali do eurobloku doručiť ešte tento rok. V druhom štvrťroku by to malo byť zhruba 75 miliónov dávok. Z troch očkovacích látok, ktoré EÚ schválila na použitie v boji proti koronavírusu, bola vakcína od Pfizeru a BioNTechu prvá. EÚ odobrila tiež vakcíny od firiem Moderna a AstraZeneca.

Senica

12:06 V Senici sa v stredu vrátili deti do materských škôl a do tried prvého stupňa základných škôl. V základných školách opäť fungujú aj školské kluby detí a prezenčnú individuálnu výučbu spúšťa pre žiakov prvého stupňa aj ZUŠ Senica.

K nástupu žiakov prvého stupňa základných škôl a detí do materských škôl je podľa hovorkyne senickej radnice Tatiany Moravcovej vyžadovaný negatívny výsledok antigénového alebo PCR testu na ochorenie COVID-19 jedného z rodičov, nie starší ako sedem dní.

Zriaďovateľ škôl rozhodol o ich otvorení po konzultácii a odporučení Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Senici. Okres Senica patrí v rámci regionálneho COVID automatu do 3. stupňa varovania, teda medzi bordové. Rovnako medzi bordové bude patriť aj v ďalšom týždni.

V Trnavskom kraji je až päť okresov zaradených do 4. stupňa varovania, teda medzi čierne okresy. O niečo lepšia situácia je len v okresoch Senica a Skalica.

11:54 Výzvu na odstúpenie ministra zdravotníctva Mareka Krajčího v čase pandémie vníma rezort ako snahu o zviditeľnenie v aktuálnej téme.

Ako uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, zvládnutiu pandémie nepomôžu neuvážené personálne výmeny. „Prosíme, aby sa energia venovala konštruktívnym krokom, ktoré pomôžu chrániť zdravie a životy ľudí,“ reagovala.

„Na ministerstve zdravotníctva sa sústredíme na ďalšie kroky v súvislosti s ochranou zdravia a životov a spôsob, ako vyviesť Slovensko z ťažkého obdobia v boji s pandémiou a sme otvorení konštruktívnym pripomienkam a spolupráci,“ doplnila Eliášová.

COVID 19: Rokovanie Pandemickej komisie vlády SR
Minister zdravotníctva Marek Krajčí počas tlačovej konferencie po zasadnutí Pandemickej komisie vlády SR v súvislosti aktuálnou situáciou s COVID-19 na Slovensku. Bratislava, 16. február 2021. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel.

11:33 Slovensko požiada o zdravotníkov zo zahraničia. Starali by sa o najnáročnejších pacientov s ochorením COVID-19.

Vyplýva to zo žiadosti o aktiváciu systému civilnej ochrany Európskej únie, ktorý v stredu schválila vláda. Ministerstvo zdravotníctva SR v materiáli navrhuje zabezpečiť 10 lekárov a 25 sestier. V prípade zhoršenia situácie by sa tento počet mohol navýšiť. Pobyt zahraničných tímov, ktorí by prišli poskytovať zdravotnú starostlivosť na Slovensko, by trval len nevyhnutný čas. Rezort predbežne očakáva, že to bude na jeden mesiac.

Cieľom je podľa ministerstva zabezpečiť kvalitnú zdravotnú starostlivosť pre pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti a oddeleniach anesteziológie a intenzívnej medicíny. Nedostatok zdravotníkov, ktorí sa starajú o najnáročnejších pacientov, je podľa rezortu najväčším problémom pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Ide o vysoko odborný personál, ktorý nie je možné jednoducho nahradiť napríklad z ambulantného sektora.

Vzhľadom na narastajúci počet pacientov ministerstvo predpokladá, že v horizonte najbližších piatich až ôsmich dní narastie počet pacientov, ktorí budú vyžadovať najnáročnejšiu liečbu s podporou pľúcnej ventilácie. „Počet pacientov, ktorí si vyžadujú intenzívnu formu zdravotnej starostlivosti je kritický, pričom existuje dôvodná obava, že v prípade ďalšieho nárastu počtu hospitalizovaných, predovšetkým na najnáročnejších lôžkach, sa môže výrazne obmedziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti z dôvodu nedostatku kvalifikovaného personálu,“ vysvetlil v materiáli rezort.

Ministerstvo zdravotníctva po dohode s ministerstvom vnútra určí pracoviská poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti, na ktorých by zahraničné tímy lekárov a sestier mohli poskytovať zdravotnú starostlivosť. Rezort zdravotníctva spolu s jednotlivými poskytovateľmi tiež zabezpečí materiálno-technické požiadavky. Pre týchto pracovníkov bude zabezpečené ubytovanie aj administratívna pomoc vo všetkých aspektoch, ktoré budú nutné pre začatie poskytovania zdravotnej starostlivosti na území Slovenska.

10:58 Vláda v stredu schválila aktualizáciu mapy okresov podľa aktuálnej rizikovosti s ohľadom na šírenie ochorenia COVID-19.

Návrh predložil minister zdravotníctva Marek Krajčí, nové rozdelenie okresov bude platiť od 22. februára. Do štvrtého stupňa varovania, teda čiernej farby v rámci regionálneho rozdelenia, sa dostane 19 okresov. Medzi čierne sa zaradia okresy Bánovce nad Bebravou, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Ilava, Martin, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Piešťany, Revúca, Rožňava, Šaľa, Snina, Trnava, Žiar nad Hronom, Zlaté Moravce a Zvolen. Pre 50 okresov bude platiť tretí stupeň varovania a druhý stupeň sa bude vzťahovať na 10 okresov Slovenska.

10:35 Naživo: Tlačová konferencia strany Hlas-SD na tému „Nastal čas na zásadné riešenia“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:16 Vedci vytvorili sériu videí pod názvom otázky o koronavíruse, na ktoré odpovedajú odborníci a odborníčky z oblastí neuroimunológie, virológie, histórie a etnológie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:05 Za utorok potvrdili na Slovensku ďalších 3 168 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá urobili 13 050 PCR testov. Pribudlo aj 105 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa znížil o 37.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Poprad

9:36 V popradskej nemocnici je v súvislosti s ochorením COVID-19 hospitalizovaných 27 pacientov, čo je o necelú polovicu menej ako začiatkom minulého týždňa. „Na oddelení so špeciálnym režimom máme hospitalizovaných 21 pacientov, pričom celkový počet lôžok na tomto oddelení je 46,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa nemocnica Sylvia Galajda.

Na COVID oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) je obsadených všetkých šesť lôžok. Naopak, na COVID jednotke intenzívnej starostlivosti sú všetky štyri lôžka prázdne.

Nemocnica chce v spolupráci s mestom Poprad zriadiť aj veľké vakcinačné centrum proti ochoreniu COVID-19 vo viacúčelovej hale Aréna Poprad. Podmienkou jeho otvorenia je dostatočná kapacita a dostupnosť vakcín. Podľa riaditeľa nemocnice Erika Chorváta by to umožnilo denne zaočkovať aj 1 500 ľudí. Samotná nemocnica má podľa hovorkyne zaočkovaných 717 zamestnancov, 508 z nich je už aj po druhej vakcíne.

Považská Bystrica

9:15 Považskobystrická radnica sa rozhodla pomôcť seniorom a ďalším ohrozeným skupinám obyvateľstva chrániť sa pred šírením koronavírusu zabezpečením respirátorov triedy FFP2. Podľa zverejnenej objednávky za kúpu 20-tisíc kusov respirátorov zaplatí 7-tisíc eur.

Ako informuje radnica, s distribúciou respirátorov by mali pomôcť poslanci a mestskí policajti. „Respirátory poputujú napríklad seniorom nad šesťdesiatpäť rokov, pracovníkom kritickej infraštruktúry, šoférom autobusov mestskej hromadnej dopravy či pracovníkom domovov sociálnych služieb,“ uviedla radnica na sociálnej sieti.

V Považskej Bystrici zvolili rovnaký prístup ako v marci minulého roka, keď na začiatku pandémie bol akútny nedostatok rúšok. Radnica ich vtedy dala ušiť viac ako 10-tisíc a následne ich distribuovala seniorom, zdravotníkom a najviac ohrozeným skupinám obyvateľstva.

9:02 Od 17. februára platí na hraniciach prísnejší režim, výnimku z karantény majú pendleri a turnusoví zamestnanci zo susedných krajín Európskej únie (EÚ), teda všetkých okrem Ukrajiny.

9:00 Vitajte pri sledovaní stredajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Krajčí