Hranice s Maďarskom a Rakúskom sú otvorené. Nastáva nová doba, oznámil Matovič (video)

Igor Matovič, Zsolt Semjén
Hraničné priechody s Maďarskom sú otvorené. Oznámili to na tlačovej konferencii na hraniciach Medveďov – Vámoszabadi premiér SR Igor Matovič a podpredseda vlády Maďarska Zsolt Semjén. 5. jún 2020 Reprofoto: www.facebook.com
  • aktualizované 5. júna, 9:23

Hraničné priechody s Maďarskom sú od piatku od 8:00 otvorené. Oznámili to na tlačovej konferencii na hraniciach Medveďov – Vámoszabadi premiér SR Igor Matovič (OĽaNO) a podpredseda vlády Maďarska Zsolt Semjén.

Potrebný na hraniciach viac nie je negatívny test na Covid-19 ani karanténa po návrate. Zrušené je aj obmedzenie pobytu na 48 hodín.

Viac o téme: Koronavírus

„Ďakujem za slobodu, ktorú dnes dávame občanom oboch krajín. Môžeme symbolicky otvoriť hranice a znova sa vrátiť do normálu. Som veľmi rád zodpovednému prístupu Maďarskej republiky, že zvládlo túto krízu a nemusíme sa vás obávať ako ešte niektorých iných krajín,“ povedal Matovič.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Slováci môžu od piatku slobodne cestovať aj do Rakúska. Na hraničnom priechode Bratislava – Berg to oznámil premiér Matovič a minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Otvorené nie sú len hraničné priechody, ale aj zelené hranice či cyklistické priechody.

„Dnes sme tu s pánom ministrom na tomto mieste, aby sme oznámili, že nastáva nová doba a opäť budme môcť cestovať slobodne aj do Rakúskej republiky,“ povedal premiér, ktorý bol o siedmej ráno otvoriť aj hranice s Maďarskom. Matovič vysvetlil, že ľudia môžu slobodne prechádzať cez hraničné priechody alebo zelenú hranicu. „Oddnes je slovensko-rakúska hranica deravá,“ vyhlásil.

Ako uviedol, víta, že Rakúsko zatiaľ neotvorilo hranice s Talianskom. Podľa neho má Taliansko zatiaľ stále veľa aktívnych prípadov, čo považuje za nebezpečné. „Ja som veľmi rád, že ostatné krajiny k tomu pristupujú zodpovedne. Dnes sú rakúske hranice, naše hranice,“ dodal.

Minister vnútra Mikulec sa poďakoval všetkým policajtom, hasičom, záchranárom a dobrovoľníkom, ktorí chod na hraniach zabezpečovali a taktiež občanom, ktorí museli byť pri hraniciach trpezliví.

„Koronavírus týmto pádom nekončí úplne. Zodpovednosť je na nás všetkých, a preto chcem poprosiť všetkých, ktorí sa budú vracať z tých stále rizikových krajín, aby neboli nezodpovední a nepokazili sme si to,“ uzavrel.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičZsolt Semjén