Matovičova vláda je so sebou spokojná. Pellegrini čaká, kedy rozbije vládny štvorzáprah (komentár)

Predseda vlády SR Igor Matovič
Predseda vlády SR Igor Matovič Foto: SITA/Jana Birošová

Polrok vlády Igora Matoviča máme za sebou. Občania od nej veľa očakávali, keď vo februárových voľbách dali stopku dovtedajšej vláde Roberta Fica a neskôr Petra Pellegriniho.

Aj keď je šesť mesiacov možno ešte krátky čas na presné hodnotenie, ale za najväčší úspech súčasnej vlády možno považovať, že štyri koaličné strany zostali aj naďalej pokope.

Od začiatku sme boli svedkami turbulentných situácií v ich vzťahoch, no zakaždým sa to vyžehlilo a štvorzáprah pokračuje ďalej. Ďakovať môžu aj koronakríze, ktorá akoby nedala viac času na väčšie roztržky.

S vládou je koalícia spokojná

Samotný premiér sa nechal počuť, že snaživejších ministrov, ako má vo svojom kabinete, ešte nevidel. „Idú naplno napriek korone, napriek všetkým prekážkam zvnútra ‚systému‘, keď im pohrobkovia mafie na ministerstvách hádžu polená pod nohy, kde a kedy môžu,“ uviedol.

Aj strana SaS je hrdá na svojich ministrov a štátnych tajomníkov, ktorí sú podľa nej „zárukou odbornosti a zdravého rozumu“.
Samozrejme od členov vládnej koalície sme nič iné ani nemohli očakávať.

Akoby zabudli, čím všetkým museli prejsť za uplynulý polrok. Od opakovaného porušenia koaličnej zmluvy zo strany jedného z partnerov, cez podivné zmluvy na právne poradenstvá až po nie úplne vysvetlené majetkové pomery rodín vedúcich predstaviteľov a podobne.

Koalícii však nikto nemôže uprieť, že na rozdiel od predošlých rokov začala dôslednejšie sledovať, čo robia ľudia v ich rezortoch. Takmer každý deň sme svedkami, že NAKA niekde zasahuje, že sú za mrežami za úplatky aj prominenti, nielen obyčajní ľudia, ktorí darovali napríklad kačice lekárovi. Zametať sa začalo aj v radoch justície, čo iste najviac poteší.

Spokojných 38 percent, nespokojných 54

Občania však vládu hodnotia inak. V prieskume spokojnosť s jej prácou vyjadrilo 38 percent opýtaných a nespokojnosť až 54. Z čoho pramení takáto nálada?

Najviac za to môže nešťastná pandémia. Sám Matovič akoby nevedel, čo má robiť. Najskôr sa denne vyhráža blackoutom či prideľovaním potravín podľa abecedy a o pár mesiacov neskôr žiada krízový štáb, aby netlačil príliš na pílu. K popularite mu to určite neprispelo.

Podľa spomínaného prieskumu vláda určite napĺňa alebo skôr napĺňa očakávania 26 percent opýtaných. Určite ich nenapĺňa pre 32 percent ľudí a skôr nenapĺňa pre 36 percent. Čo teda čakali občania?

Určite nie, že hneď na začiatku sa začneme zaoberať interrupčným zákonom, čo je pre niektorých členov najsilnejšej vládnej strany najdôležitejšia vec, ktorá trápi občanov.

Občanov netrápia interrupcie, ale čo bude ďalej

Občanov viac ale trápi, čo bude ďalej. Ekonomika sa iba pomaly spamätáva po dlhšom, takmer úplnom zastavení, ľudia zostávajú bez práce, živnostníci končia s činnosťou. Netreba sa preto čudovať ani skoku preferencií strany Richarda Sulíka, ktorý verejnosti často hovoril práve o hospodárskych aspektoch krízy.

Matovič za ten čas vypisoval svoje statusy na sociálnych sieťach, v ktorých napríklad hovoril o svojich pocitoch z dobre vykonanej práce, lebo, „jemne povedané, v ten deň nazlostil kopu ľudí“. Tak si popularitu nezíska.

Boris Kollár sa snaží nedostatok ideí vynahradiť takmer dennými tlačovými besedami. Pripomína to jeho predchodcu na čele parlamentu Andreja Danka, ktorý svoju funkciu využíval, aby bol stále v médiách.

Nie je dôležité, čo Kollár na tlačovkách hovorí, hlavné je, že je na očiach. Možno aj vyhlásenie, že by sa vyspal s prípadnou volavkou, len nech je pekná, mu prinieslo nejaké hlasy, ale dokedy? Nech si spomenie, aký osud zastihol jeho predchodcu.

O štvrtom členovi vládneho zoskupenia veľa toho nemôžeme povedať. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková iste prispela k začiatku zemetrasenia v justícii, ale občania za tým vidia predovšetkým políciu. Jej spolustraníčka a predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová sa akoby nevedela nájsť. Popularitu opozičnej političky zatiaľ nepretavila do popularity strany, ktorú vedie.

Obavy, že vláda vydrží dlho, sa pomaly rozplývajú. Netreba však zabudnúť, že opozícia nebude mlčať ako uplynulého pol roka. Pellegriniho Hlas čaká na prvú príležitosť, aby rozbil štvorzáprah. Občania tiež čakajú, no konkrétne kroky, lebo chcú lepšie žiť, čo im súčasná vláda sľubovala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton DankoBoris KollárIgor MatovičMária KolíkováPeter PellegriniRichard SulíkRobert FicoVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaSaS Sloboda a SolidaritaVláda SRZa ľudí