ME vo futbale do 21 rokov: Slovensko zdolalo Švédsko, stále je v hre o postup do semifinále (video)

ME vo futbale do 21 rokov
  • aktualizované 22. júna o 23:59

LUBLIN 22. júna (WebNoviny.sk) – Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov naďalej sú v hre o postup do semifinále na ME tejto vekovej kategórie v Poľsku.

Zverenci Pavla Hapala vo svojom záverečnom treťom vystúpení v základnej A-skupine vo štvrtok v Lubline zvíťazili gólmi Martina Chriena, Jaroslava Mihalíka a Ľubomíra Šatku 3:0 nad Švédmi.

Slováci v „áčku“ nazbierali šesť bodov a obsadili druhú priečku – okrem Švédov zdolali aj domácich Poliakov a prehrali s Angličanmi, ktorí sa vďaka štvrtkovému triumfu nad Poliakmi (3:0) stali víťazmi skupiny. „Tri korunky“ majú na konte dva body za dve remízy (0:0 s Angličanmi a 2:2 s Poliakmi).

ME vo futbale do 21 rokov (A-skupina)

• hralo sa v Lubline

Slovensko – Švédsko 3:0 (2:0)

• rozhodcovia: Gil Manzano – Nevado Rodríguez, Barbero Sevilla (všetci Šp.), 11 203 divákov

5. min – 1:0 M. Chrien

22. min – 2:0 J. Mihalík

73. min – 3:0 Ľ. Šatka

Žlté karty: 0 – 2
56. K. Mrabti, 86. L. Wahlqvist

strely celkovo (na bránu): 17:8 (4:3), rohové kopy: 5:5, držanie lopty (v %): 55 – 45

Slovensko: A. Chovan – Šatka, Niňaj, Škriniar, Mazáň – Lobotka – A. Rusnák, Bero (86. Bénes), Chrien, Mihalík (90.+ Haraslín) – Zreľák (70. Šafranko)
Švédsko: Cajtoft – Wahlqvist, Une Larsson, Brorsson, Binaku – Mrabti, Hallberg (46. Tankovič), K. Olsson (72. Asoro), Fransson – Strandberg, Cibicki (46. Eliasson)

Konečná tabuľka A-skupiny:

1. Anglicko 3 2 1 0 5:1 7 – postup do semifinále
2. Slovensko 3 2 0 1 6:3 6 – možný postup do semifinále ako najlepší tím z druhých priečok
3. Švédsko 3 0 2 1 2:5 2
4. Poľsko 3 0 1 3 3:7 1

I. polčas

Tréner Pavel Hapal pred záverečným vystúpením SR v základnej skupine pristúpil k jednej zmene v zostave, Šatka na pozícii pravého obrancu nahradil Valjenta.

Slováci v úvodnej štyridsaťpäťminútovke absolútne dominovali a v 5. min otvorili skóre. Mazáňov center našiel Chrienovu hlavu a stredopoliar Plzne svojím druhým gólom na šampionáte rozjasal slovenských fanúšikov – 1:0.

O päť minút brankár Cajtoft včasnou reakciou zachránil svoj tím pred hlavičkovým zakončením Zreľáka. Neskôr to skúšali Mihalík, Bero aj Rusnák, ich pokusy zablokovala švédska defenzíva.

Čo nevyšlo tejto trojici, to sa podarilo Mihalíkovi v 22. min: Slováci podnikli protiútok, prvú strelu za gólmanov chrbát nedostali, ujal sa až Mihalíkov razantný pokus zvnútra šestnástky – 2:0.

Po polhodine hry vystrašil priaznivcov SR aj trénera Hapala Škriniar bolestivou grimasou, po krátkom ošetrení však v zápase pokračoval. Jedinú príležitosť Švédov mal v 33. min Cibicki, Chovan jeho nie príliš razantnú strelu zvnútra šestnástky vyrazil. V závere prvého polčasu to dvakrát skúšal Bero, najmä jeho hlavičke nechýbalo veľa.

II. polčas

V 53. min mali Švédi šťastie, zblokovaný center tesne minul pravú žrď ich bránky. Po hodine hry si v ofenzíve aktívnejší Švédi pýtali pokutový kop mysliac si, že Škriniar zasiahol loptu rukou; rozhodca ich prosbu nevyslyšal. Dvadsať minút pred koncom odišiel z ihriska kapitán Zreľák, nahradil ho Šafranko a pásku prevzal Škriniar.

Švédske ofenzívne snahy stroskotávali na pevnej slovenskej obrane. Naopak, zahrmelo na druhej strane – Šatka si pred šestnástkou narazil loptu s Berom a krížnou strelou rozvlnil sieť – 3:0.

Skóre mohol vzápätí prikrášliť Mihalík, no volej mu nesadol. Následne Slovákov podržal brankár Chovan, zachránil ich pri gólovom pokuse striedajúceho Asora.

O dve minúty neskôr Chovan zle odkopol loptu a poslal do úniku Strandberga, chybu však napravil a súperov nájazd zneškodnil. V závere sa zápas v pokojnom tempe dohrával, v nadstavenom čase mohol udrieť Šafranko, no pred švédskou bránkou mu chýbal krok.

Pavel Hapal (tréner SR „21“): „Ak by mi niekto pred zápasom povedal, že to bude takéto predstavenie tohto mužstva, neveril by som. Naši hráči predviedli neuveriteľný výkon. Prvý polčas bol úžasný. Po zmene strán sme si vybrali slabšiu pasáž, podržal nás aj gólman. Mohli sme ešte pridať štvrtý gól, to je trochu škoda, no musím povedať, že som hrdý na hráčov; na to čo, predviedli na ME a verím, že ešte dostanú príležitosť niečo na tomto fóre ukázať. Maťo Valjent je zdravý, no v zápase proti Angličanom dostal kŕč do zadného stehenného svalu. Nechceli sme riskovať, chceli sme ísť do zápasu so stopercentne zdravými hráčmi. Ľubo Šatka ho výborne zastúpil, hral výborne a pridal gól. Samozrejme, som optimista, nabádal som k tomu aj hráčov. Dnes nie je jednoduché niekoho vo futbale zdolať 4:0, o to sa naši protivníci musia pokúsiť. Zajtra sa na to pozrieme. Stano Lobotka povedal peknú vetu – ak máme postúpiť, postúpime. Že náš jediný možný súper pre semifinále sú Španieli? Skôr sa bude na to pripravovať realizačný tím. Hráčom chceme dať zajtra voľný deň. Po zápase sú nejaké šrámy, určite budú chcieť dobre zregenerovať. Až v polčase som sa dozvedel, že Angličania vedú 1:0. Veril som, že Poliaci vyrovnajú, nestalo sa to však. Pokiaľ ide o zranených – nie je to nič vážne, pomliaždený lakeť u Stana Lobotku, bude to chcieť nejakú starostlivosť, no bude to v poriadku.“

Haakan Ericson (tréner Švédska „21“): „Teraz je veľmi ťažké podať nejakú dobrú analýzu, dnes však v našej hre nefungovalo veľa komponentov. Proti takému dobrému tímu to bez toho nešlo. Nebránili sme dobre, spravili sme veľa technických chýb. Hráčom klesalo sebavedomie jednoduchými chybami. Vedeli sme, že výkon Slovákov po hodine hry môže trochu poklesnúť, no nezužitkovali sme žiadnu príležitosť. Musím Slovákom pogratulovať k víťazstvu. Bolo to skôr zlyhanie fyzickej než mentálnej pripravenosti, v strede poľa sme nemali dobrý pohyb. Dnes chcem hovoriť o tíme, nie o mojej budúcnosti na lavičke. Že to bola prvá prehra tohto tímu v súťažnom zápase počas viac než dvoch rokov? Je to smutné, no musíme to prijať, dnes sme čelili mimoriadne dobrému mužstvu.“

Stanislav Lobotka (stredopoliar SR „21“ s ocenením pre hráča zápasu, zdroj: TV Markíza): „Výsledok 3:0 je super. Pred zápasom sme si povedali, že budeme myslieť sami na seba, na náš výkon a odovzdáme na trávniku všetko. Tak sa aj stalo, na ihrisku sme 80 minút dominovali. Nebojíme sa hrať a výsledky sa dostavia. Teraz musíme už iba čakať. Ak máme postúpiť, tak postúpime.“

Martin Chrien (stredopoliar SR „21“, strelec gólu, zdroj: TV Markíza): „Som rád, že som na týchto majstrovstvách Európy už dvakrát skóroval. Dnes proti Švédom sme hrali výborne, diváci boli fantastickí. Treba čakať, ako to s nami napokon dopadne. Či postúpime alebo nie, s vystúpením na tomto šampionáte v Poľsku môžeme byť spokojní.“