MEČIAR: Ľud má vždy pravdu, aj keď sa mýli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Meciar
Foto: SITA

Po Vianociach prichádza Silvester. Koniec roka slúži na zamyslenie, na zastavenie sa. Ako hodnotíte rok na jeho záver?

Silvester má u nás takisto zaužívaný rituál. Ten spočíva v tom, že rok vyhodnotím, čo bolo a čo nebolo. Potom ide príhovor, prípitok. Buď sa zabávame sami, alebo nám niekto príde pomôcť. O polnoci je tradičný ohňostroj, ktorým pozdravíme mesto. Pred ohňostrojom úderom dvanástej hodiny celá rodia vstane a spieva štátnu hymnu, nasleduje prípitok šampanským, ohňostroj a potom už zasa program podľa vlastného uváženia, kto čo chce. Niekto pozerá televízor a niekto sa ide zabaviť. Tým sa obrad Silvestra končí. Všetci si navzájom zaželáme dobré, a vnútorne ktosi čo želá, to nech sa mu splní.

Ten príhovor bude tento rok aký?

Ja si ho vždy pripravujem až tesne pred tým.

Aký bol rok 2010 pre vás a ako naň budete spomínať?

Rozporuplne. Najprv budem hodnotiť seba. Budem musieť poďakovať všetkým za to, že mi pomáhali a chceli, aby bol dedo úspešný, ale nepodarilo sa. Takže to budem musieť povedať predovšetkým k sebe. A pokiaľ ide o ostatných, tak tí najmenší majú školu, svoje záujmy, každý okrem školy má 2-3 záujmy, ktoré realizuje nejakým spôsobom. Rodičia tiež majú svoje záujmy, ktoré realizujú. No a vždy potom je taká otázka, ktorá sa vyslovuje voči tým, ktorí sú v USA a to je otázka kedy? To slovo kedy znamená, kedy sa vrátia.

O polnoci je tradičný ohňostroj, ktorým pozdravíme mesto. Pred ohňostrojom úderom dvanástej hodiny celá rodia vstane a spieva štátnu hymnu.Vladimír Mečiar

A aký bol tento rok pre Slovensko?

Pre Slovensko to bol skúšobný kameň rozhodnutí. Ľudia dali vo voľbách cítiť, že chcú niečo nové. Lenže išli za falošným pozlátkom. A vlastne nič nové neprišlo. Všetko je to bez obsahu, všetko je to naďalej postavené na negatívnom princípe, kto je horší. Nie na pozitívnych zmenách pre Slovensko. Politika sa dala veľmi unášať tým, že preberá cudzie vzory, ktoré nevie aplikovať na Slovensko. A tá vlastná tvár sa trošku stráca. No a potom sa politika ovplyvňuje do veľkej miery aj tým, že svet okolo nás sa hýbe v európskom i svetovom meradle. A ona nemá túto väzbu, toto prepojenie. Sú nejaké vonkajšie znaky, ktoré hovoria že áno, ale obsah toho všetkého uniká. Takže z takého hľadiska chápania času a vývoja, ten rok nebol dobrý. Tie rozhodnutia neboli dobré. Nie je to stratené ani zmeškané, bude sa treba vrátiť k mnohým veciam znovu vtedy, keď dozrie aj poznanie ľudí, čo je reálna hodnota a čo je myslenie v klapkách naučených vzorov, ktoré sa roky ponúkali.

Sklamali vás ľudia?

Nie. Nemôžem povedať, ľud má vždy pravdu, aj keď sa mýli.

Takže sklamali ste vy ľudí?

Nedostatočne som ich presvedčil o pozitívnosti môjho posolstva. Samotné striedanie moci prinieslo k moci strany založené v podstate na rovnakých negativistických princípoch. Ani jedna z tých, ktoré sú dnes v parlamente, nemá návrhy na pozitívne riešenie krízy. Ani jedna, žiaľ. Z hľadiska dozrievania osobností, väčšina sú to žabomyšie vojny, ktoré zaujmú na 24 hodín pozornosť a zdanlivo zaujmú aj ľudí.

Vy ste v júni povedali, že o štyri roky HZDS bude zostavovať vládu. Trváte na tom?

Áno.

Vladimír Mečiar
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Neprehodnotíte svoj výrok?Môžem ho prehodnocovať len v tom smere, ako sa vykonáva tvrdá práca na to, aby sa to stalo pravdou. Čo je pre mňa zaujímavé, že nastupuje veľmi intenzívne nová mladá generácia a dostáva tu veľký priestor. Hlási sa dosť takých ľudí, ktorí majú záujem o politiku. Bude treba postaviť pre Slovensko aj iné typy politikov, aj iné videnie sveta. Inak sa budeme motať v kruhu a nedostaneme sa z neho von. Kto môže počítať s tým, že vo voľbách bude ďalej sľubovať a po voľbách nič neplniť? Raz to poznanie ľudí prekročí hranicu, že takých nebudú chcieť.

Hľadanie cesty HZDS k voličom nie je zatiaľ viditeľné navonok…

My si zatiaľ riešime svoj vnútorný problém. Musím mať nositeľov posolstva. A nositelia posolstva si musia posolstvo osvojiť a potom ho sprostredkovať. Preto nik nemôže očakávať, že sa to urobí z večera do rána, lebo prebudovávať stranu je ťažšie, ako zakladať novú.

Ale ju prebudovávate dva roky.

Nie. Rozhodujúca zmena začala teraz, predtým boli zmeny čiastkové v nástupe novej generácie, ktorej, žiaľ, ľudia neuverili a treba ísť ďalej a hlbšie, aby generácia, z ktorej pochádzajú, ich prijala ako svojich reprezentantov. A to je trošku zložitejšie.

A ako dlho to potrvá?

Ja si myslím, že dva roky to bude potrebovať hocijako, alebo poldruha roka a urýchľovačom môže byť buď sociálny vývoj, transponencia vonkajšieho sociálneho nepokoja do prostredia Slovenska, alebo vzájomné chyby vo vnútri parlamentu a vládnej koalície. Takže to sú veci, ktoré sú možné, nie sú isté, ale treba ich brať do úvahy v reálnej politike, že to môžu urýchliť.

Smer bol pri vláde teraz, jeho pôsobenie bolo pozitívne v tom, že niektoré negatívne veci Dzurindovej vlády zastavil. V sociálnej oblasti deklaroval niečo, ale zásadné zmeny neponúka.Vladimír Mečiar

Predpokladáte, že budú na Slovensku sociálne nepokoje?

Ak sú všade okolo a situácia u nás je totožná s tým, proti čomu sa búria ľudia všade okolo, tak Slováci sa hýbu trošku pomalšie, ale o to naliehavejšie. Nechcem to časovo dimenzovať, kedy to príde, lebo nepokoj sa môže odvinúť od nejakej maličkosti, ktorá je na prvý pohľad hodná povšimnutia, ale dôvody všeobecné tu sú. Veď predsa s výsledkom vo voľbách je nespokojných viac ako 75% ľudí. So sociálnym vývojom, ktorý ide smerom k horšiemu, bude nespokojných viac ako 75% ľudí. Keď zoberiem nejaké výhľady vývoja, čo vlastne nové sa začne, urobí, takto bude ďalší dôvod na nepokoj. Strany ponúkajú škandály, nedorozumenia a sem tam prezentujú hlúposť ako zásadu, ale to bude ďalší prvok v spoznaní toho, že čo to je vlastne politika a čo to je Slovensko. No a potom, či chceme, či nechceme, v nejakom stave je aj EÚ, je v tvare roztvárajúcich sa nožníc a niečo bude musieť urobiť, aby sa tie nožnice privreli. A niečo sa deje aj vo svete. A to napätie rastie, neklesá. A my musíme tieto tri pohľady spojiť a z toho nájsť novú cestu pre Slovensko tak, aby sme sa nezamiešali do konfliktov, ale získali čo najviac.

Prečo sklamaní ľudia by mali vsadiť na vaše odpovede. Nemyslíte si, že si vyberú Smer?

Smer bol pri vláde teraz, jeho pôsobenie bolo pozitívne v tom, že niektoré negatívne veci Dzurindovej vlády zastavil. V sociálnej oblasti deklaroval niečo, ale zásadné zmeny neponúka. Ani jednu transformáciu systémov zmien Smer neurobil a posledné dva roky napriek rušnej propagande, dnes to treba priznať, že ekonomicky boli neefektívne a straty príliš veľké. V deklarovaní sociálnosti vytváral podmienky pre ťažší sociálny nástup. Mnoho ľudí je postavených pred variant nie, či Smer áno alebo nie, ale hovoria Dzurindu nechceme, tak koho druhého? Vlastne zostáva potom Fico ako nejaké východisko. U Fica hľadali mnohí ochranu, lebo celý politický systém je budovaný tak hlúpo, aj politické myslenie Slovenska, že hľadá chybu v tých, ktorí majú sociálne nižší status. Hľadá chybu v tých, ktorí sú nezamestnaní, potom tí, ktorí sú Rómovia, ktorí poberajú dávky. Od toho idú potom vyššie tí, ktorí sú čiastočne zamestnaní a nehľadá sa chyba opačne. Tento stav zapríčiňujú držitelia najväčších častí kapitálu. Nie tí najchudobnejší. To je všetko naopak a kdesi sa to raz obráti, že úniky hodnôt a stav, ktorý to zapríčinil, nie je dole, ale je hore. Aj u bohatších, aj u politicky mocnejších.

Ľudia si úspechy bývalej vlády zosobnili so Smerom. Jej neúspešnosť a kauzy s HZDS a s SNS.

Áno, v tom bol Fico veľmi šikovný. Už máme pomaly polroka od volieb. Akú veľkú politickú občiansku aktivitu vyvinul Smer? Prídeme k tomu, že nič. Z hľadiska pôsobenia v parlamente, to sú neustále slovné prestrelky bez akéhokoľvek efektívneho konca. Množiace sa taktické a strategické chyby. Smer oslovuje ľavicového voliča, sú to v podstate strany internacionalistické, pohrozil párkrát znárodňovaním a čo sa stalo? Nič. Takže pokiaľ ide o východiská, či Smer dáva východiská alebo nie, tak čím viac bude tento stav dlhšie pretrvávať, tak sa vlastne začne aj ukazovať, že vlastne aký je rozdiel medzi tým, či sú tam jedna skupina alebo druhá skupina? Tie skupiny sú strany rovnakého typu. S inou ideológiou, ale s rovnakými cieľmi aj prostriedkami. O štát sa rujú, ako o nástroj pre seba, nie o nástroj na spoločenské zmeny, lebo tie spoločenské zmeny ani nevedia definovať.

Vrátim sa naspäť k HZDS. Vy budúci rok máte okrúhle výročie založenia strany.

Áno, 20 rokov.

Mečiar
Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

A budete to oslavovať?Samozrejme, že to treba osláviť. Ako? Treba dávať svedectvo o sebe, čo sme vlastne roky robili, lebo dnes už mnohí nepoznajú a mnohí, čo sa vracajú k dokumentom z toho obdobia, dávajú za pravdu, že sa tu niečo preskočilo v myslení ľudí, alebo odmietlo an blok všetko, a vlastne tam bolo mnoho zdravého a inak sa nedá. To sa tiež vyhodnocuje a prejde to. Budeme dávať svedectvo o sebe, o čase, spomenieme na ľudí, ktorí pritom všetkom boli, a ktorí väčšinou za dobrotu dostali po nose. Veď vlastne keď zoberiem ocenených v tomto štáte, tak všetci, čo boli proti štátu, už boli ocenení. Proti vzniku štátu, proti zakladaniu štátu. Len tí, ktorí to zakladali, dostávali po hube. Je to aj o prevrátených hodnotách toho, čo hodnota je a čo hodnota nie je. Bude sa treba vrátiť ďalej do toho, čo bude na 20 rokov zase nosičom sociálnej myšlienky, ekonomickej myšlienky, čo bude nositeľ nejakého vnútorného spojiva medzi ľuďmi, čo doteraz chýba. No a tam sa čaká potom nielen na oslavy, ale aj na prognózu, ktorá je už do značnej miery urobená a málo známa, ale musí byť precizovaná.

Čiže aká je prognóza pre HZDS na najbližších 20 rokov? Dožije sa vôbec strana takého veku?

Áno. Strana oživne, príde mnoho nových ľudí, ktorí si ju osvoja. Musia si ju osvojovať na princípe vernosti myšlienky, nie na princípe peňazí, lebo ak niekoho kúpite za peniaze, vždy príde niekto, kto ho viac preplatí. Potom od vás odíde.

Boli takí v HZDS?

My sme mali väčšinou otrokov myšlienky a tie rozchody, ktoré boli, tak boli ovplyvnené práve nereálnymi sľubmi alebo nesplnenými osobnými ambíciami. Ale drvivá väčšina sa držala základných myšlienok, základných koncepcií, spojila s nimi život a verila tomu. Mnohí s tým zomierajú.

Boli tie odchody spôsobené aj vašou chybou, že ste robili zlú personálnu politiku?

Každá politická strana je živý organizmus. Nie u každého človeka odhadnete, ako sa bude správať v situácii, v ktorej nikdy predtým nebol. V iných situáciách výborný, naraz príde do celkom inej a tam povedzme zlyhá. No tie zlyhania u nás boli po roku 1992, keď sme boli podrobení obrovskému tlaku zvonku a vtedy kričali aj Európania, že zastavia všetky kroky pre HZDS. Vtedy istá spriatelená ambasáda oznamovala, že stanoviská sú nemenné, odmietavé a nikde sa nikdy nedostanú a nikdy nič nedokážu. Tí ambicióznejší a trošku aj zobchodovateľnejší, sa rozhodli potom, že podľahnú mamonu a sľubom. A brali sa na obchod. Dnes sú bohatí, ale zabudnutí. Síce sú bohatí, ale čo z toho. Čo získali?

Strana oživne, príde mnoho nových ľudí, ktorí si ju osvoja.Vladimír Mečiar

Nedávno ste boli v parlamente za Bélom Bugárom. Je Béla Bugár váš kamarát?

Existuje v politike priateľstvo? V politike môže byť čiastkový dohovor o niečom, ale priateľstvo tam nie je v tom zmysle, ako chápeme vzťah človeka a človeka. Ja mám Bélu Bugára prečítaného ako jedného z politikov, ktorí sú tu veľa rokov a do detailov. Viem presne, čo od neho môžem čakať a čo asi kedy urobí. A viem aj, aká je jeho situácia, aj v akej situácii je ako osoba, a aj jeho strana. Čiže môžem povedať, že nie sú momenty, ktoré by ma prekvapili. Druhé je ten rozhovor. Bol nutný, bol osobný a to je všetko, čo môžem k tomu povedať.

Prečo ste si vybrali práve Bélu Bugára? Veď 20 rokov poznáte aj iných slovenských politikov.

Tak, aby som zasa nepovedal viac, ako treba. Nie je jediný. A bodka!

Ako vnímate súčasnú slovenskú vládu?

Nedobre.

Prečo?

Každá vláda, keď je pri moci, musí usilovať o to, aby vládla. A vládnutie znamená predvídať vývoj vecí, usporadúvať veci tak, aby život prechádzal cez čo najmenšie množstvo konfliktov. Vláda nevládne. Vláda je vlečená vecami. Vláda sa púšťa do chaotických zmien, ktoré nie sú dobré. Vstupuje do ústavného a politického systému, čo nie je dobré. Pretože ona má iba isté funkcie v tom systéme. Nie je všemocná, vševedúca, ani nie je jediná. Po čase sa vymení. Pokiaľ ide o kvalifikovanosť vystúpení a rozhodnutí, zobrali aparáty, ktoré boli do istej miery vybudované, ale vlastná pripravenosť ministrov to je to isté, ako pre dirigenta orchester. Môžete mať sebelepší orchester, keď je zlý dirigent, nepohne s ním. Takže činnosť vlády je oneskorovaná s reálnymi potrebami. Rozpor medzi reálnym životom a smerovaním, je čím ďalej tým viac zreteľný. A bude zreteľnejší. Je to práve v tom, že dirigenti nedirigujú a nie sú na to ani pripravení.

Mečiar

Vydrží táto vláda podľa vás štyri roky?

Vlády môžu trvať aj vtedy, keď nerobia nič. Alebo keď nerobia podstatné chyby. Ak nenahnevajú ľudí tak, aby ich zmietli. Niekedy je dobré, keď vlády nezavadzajú, lenže potom ide život inou cestou. Ide živelnou cestou a ide cestou ekonomicky mocných. Nie pravidiel zákonných. To je riziko takýchto slabých vlád a riziko organizovania verejného života. On namiesto rastu bude kvasiť. A kvas je vždy nepríjemný. Je zapáchajúci.

Vydrží tie štyri roky podľa vás?

Môže, ale je to veľmi málo pravdepodobné.

Zhováral sa Radovan Pavlík

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárVladimír Mečiar
Firmy a inštitúcie ĽS-HZDS Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko