Média: Nemecko sa učí vládnuť Európe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NEMECKO VLAJKA
Foto: SITA/AP

PARÍŽ 6. decembra (WEBNOVINY) – Výsledky pondelkových parížskych rokovaní o ďalšom osude eurozóny medzi nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym v Paríži komentovali európske médiá rôzne.

Podľa francúzskeho denníka Le Figaro sa Paríž a Berlín „snažia viac ako kedykoľvek predtým o to, aby boli motormi Európy“ a lídri dvoch najväčších krajín 27-člennej únie podľa francúzskeho denníka „konečne našli vyvážený kompromis“.

Nemecký denník Bild zase píše, že Nemecko sa „učí, ako viesť Európu“ a hovorí o najvyššom čase. Bild zároveň označuje kritiku na adresu Merkelovej za „lacnú a protirečivú“ a konštatuje, že lídri USA taktiež „musia žiť“ s podobnými obvineniami.

Kritické opatrenia

Ako Bild uzatvára, „Európa a Nemecko sa pod tlakom dlhovej krízy musia znovu nájsť a to je dobrá vec„. Belgický denník Echo na margo pondelkového summitu Merkelová-Sarkozy píše, že dvojica oznámila „kritické“ opatrenia“ v záujme porazenia krízy, no ako podotýka, už „tretí- alebo štvrtýkrát“ za menej ako dva roky.
Angela Merkelová
Foto: SITA/AP

Ich návrhy však doteraz „nepriniesli žiadny efekt a niektoré z nich dokonca lídri členských krajín pomenili“, dodáva Echo.

Denníky v škandinávskych krajinách sa v tejto súvislosti venujú možným dôsledkom krízy v podobe rozdelenia EÚ.

Podľa dánskeho Jyllands Posten nadchádzajúci summit rozhodne o spôsobe, ako „zabrániť rozdeleniu únie na dve časti – na veľký, silný klub so 17 členmi a malý, periférny klub tvorený desiatimi krajinami vrátane Dánska“.

Fínsky Helsingin Sanomat označuje aktuálnu situáciu za „takú vážnu, že sa musí meniť Maastrichtská zmluva“. Podľa fínskeho denníka „v najlepšom prípade všetky krajiny podporia návrhy o sprísnení rozpočtových pravidiel, no existuje reálne nebezpečenstvo rozdelenia únie na dve pre fiškálnu politiku“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať