Menšinová vláda ANO a ČSSD s podporou komunistov získala dôveru, demonštranti hádzali do Babiša fľaše

Andrej Babiš
Líder hnutia ANO Andrej Babiš. Foto: archívne, SITA/AP.

PRAHA 12. júla (WebNoviny.sk) – Česká menšinová vláda ANO a ČSSD s podporou komunistov získala dôveru Poslaneckej snemovne. Stalo sa tak po vyše 15-hodinovej diskusii, v 264. deň po vlaňajších voľbách. Vláda získala dôveru poslancov v pomere 105 za a 91 proti, pričom kabinet podporila väčšina členov hnutia ANO, sociálnych demokratov a KSČM.

Prejav Babiša trval hodinu a 40 minút

Na rokovaní sa úmyselne nezúčastnil bývalý minister vnútra Milan Chovanec z ČSSD, v rokovacej sále tiež neboli prítomní komunista Zdeněk Ondráček a poslanec ANO Jiří Mašek, za opozíciu chýbal pri hlasovaní Petr Pávek z hnutia STAN.

Rokovanie o vláde začalo už v stredu ráno, pričom sa v Snemovni vyjadrovali predovšetkým opoziční poslanci. Premiér Andrej Babiš na podporu svojej vlády vystúpil už predpoludním, pričom jeho prejav trval hodinu a štyridsať minút. Vládu pred ním pri rečníckom pultíku podporil aj prezident Miloš Zeman.

Hlasovanie o vláde sprevádzal protest, na ktorom sa zúčastnili stovky demonštrantov i opoziční poslanci. Nespokojní ľudia protestovali proti vláde závislej na komunistickej strane, keďže je to po prvý raz, čo v Českej republike od roku 1989 bude vládnuť vláda, na ktorú budú mať komunisti významný vplyv.

Hanba, hanba, skandovali demonštratni

Demonštranti najprv protestovali na Malostranskom námestí odkiaľ sa presunuli pred neďalekú Snemovňu, v ktorej bolo z času na čas počuť, ako skandujú napríklad „hanba, hanba“.

Babiš chcel s demonštrantmi aj hovoriť. O tom dvakrát hlasovali poslanci, pretože platilo pravidlo, že členovia vlády musia byť prítomní na rozprave o vláde.

Po dvoch neúspešných pokusoch odhlasovať prestávku za týmto účelom si strana ODS vzdala prestávku a premiér na krátko vyšiel von. Po tom, ako vyšiel pred dvere budovy, demonštrantom zakýval, ale následne na neho začali hádzať fľaše naplnené vodou, a tak sa vrátil dnu.

Po tomto incidente sa premiér dostal do slovnej prestrelky so šéfom poslancov TOP 09 Miroslavom Kalouskom, ktorý mu vyčítal, že s ľuďmi nehovoril a že krivo prisahal na životy svojich detí. Po týchto tvrdeniach Babiš Kalouska nazval „ožranom“ a „zlodejom zlodejským“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišMiloš Zeman
Firmy a inštitúcie ČSSD Česká strana sociálnodemokratickáHnutie ANO