Meteorológovia zaznamenali mimoriadne teplú jar, v mesiacoch apríl a máj padli rekordné teploty

Horucavy teplo
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 30. júna (WebNoviny.sk) – Tohtoročná jar bola mimoriadne teplá, priemerná odchýlka v porovnaní s normálom rokov 1961 až 1990 predstavovala +2,7 °C. Ako vo štvrtok na svojej stránke informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), túto jar zaznamenali dva rekordne teplé mesiace za sebou – apríl a máj.

Teplotné rekordy

„Oba tieto mesiace boli teplejšie ako doterajšie rekordy,“ konštatoval SHMÚ. Jar 2018 bola najteplejšia v Hurbanove. Najviac, 37 letných dní (nad 25 °C) zaznamenali na meteorologickej stanici Podhájska (okr. Nové Zámky), najviac, sedem tropických dní (nad 30 °C) bolo na meteorologickej stanici Somotor (okr. Trebišov). Jar 2018 bola na Slovensku zrážkovo normálna, na severozápade podnormálna. Najvýraznejší nedostatok zrážok sa prejavil najmä v regiónoch Kysúc, Oravy, stredného Považia, Myjavy a severného Záhoria.

Marec 2018 bol na väčšine územia Slovenska teplotne podnormálny. Najnižšiu teplotu, -25,6 °C namerali 1. marca v Červenom Kláštore ( okr. Kežmarok), najvyššiu 12. marca v Hurbanove (okr. Komárno), kde bolo 19,5 °C. Apríl bol na väčšine územia Slovenska mimoriadne teplý. „Bol najteplejším aprílom od začiatku meteorologických pozorovaní na území Slovenska,“ uviedol SHMÚ.

Jediný tropický deň

Najteplejší bol v Hurbanove, kde priemerná mesačná teplota dosiahla 16,2 °C, čo je o 5,5 °C viac ako je normál z rokov 1961-1990. Najchladnejšie bolo v Oravskej Lesnej, priemerná mesačná teplota tam bola 10,3 °C. Apríl bol mimoriadny aj z hľadiska počtu letných dní.

V Bratislave na letisku zaznamenali až desať letných dní a v Hurbanove 11, čo je najviac od roku 1951. V apríli sa vyskytol aj prvý tropický deň, a to v Holíči (okr. Skalica), kde 29. apríla namerali 30,1 °C. „To pre tento jarný mesiac predstavuje jediný zaznamenaný tropický deň v histórii meraní od roku 1951,“ pripomenul SHMÚ.

Najvyššia nameraná teplota

Podobne ako apríl aj máj 2018 bol na väčšine územia Slovenska teplotne mimoriadne nadnormálny. Najteplejšie bolo opäť v Hurbanove, kde priemerná mesačná teplota dosiahla 19,7 °C. Je to o 4,1 °C viac ako je normál. Teplotné minimum namerali na Lomnickom štíte, kde bolo 20. mája -6,5 °C.

Najvyššiu teplotu zaznamenali 31. mája v Holíči (32,1 °C). „Je to historický rekord maximálnej dennej teploty vzduchu pre tento deň,“ uviedol SHMÚ. Vďaka počtu letných dní a tropickým teplotám na konci mesiaca patrí máj k historicky najteplejším májom. V Bratislave na letisku zaznamenali 18 letných dní, v Hurbanove 22 dní a v Žihárci až 24 letných dní, čo je najviac od roku 1951. Najteplejší máj dokumentujú aj rekordy priemernej mesačnej teploty vzduchu na viacerých staniciach na Slovensku (Bratislava letisko 19,2 °C, Holíč 19,0 °C, Hurbanovo 19,7 °C, Košice 18,9 °C, Oravská Lesná 13,7 °C).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav