Mičev sa vzdal kandidatúry na banskobystrického župana v prospech Luntera

Stanislav Mičev
Kandidát na post župana BBSK Stanislav Mičev počas tlačovej besedy na tému: Rozhodnutie v kandidatúre na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Banská Bystrica, 6. október 2017.

BANSKÁ BYSTRICA 6. októbra (WebNoviny.sk) – V kampani na post predsedu Banskobystrického kraja (BBSK) pokračuje stále dvanásť kandidátov. Stanislav Mičev na piatkovej tlačovej besede v Národnom dome v Banskej Bystrici oznámil, že odstupuje z kandidatúry v záujme spájania a odovzdáva svoj hlas Jánovi Lunterovi.

Greksa pokračuje v kampani

Prítomný bol aj nezávislý kandidát a starosta obce Mýtna Pavel Greksa, ktorý sa rozhodol vziať svoju podporu Mičevovi po tomto oznámení späť.

„Voľby nemajú byť o percentách a o vzdávaní sa podpory. Nechcem, aby ľudia volili menšie zlo, ale aby volili z presvedčenia,“ uviedol Greksa a dodal, že nechce svoje hlasy dať Jánovi Lunterovi, ktorého považuje za „nominanta vládnucej garnitúry“.

Kandidatúry v prospech Luntera sa vzdal Mičev preto, lebo „spájanie je jediná možnosť, ako nenechať rozrastať sa podhubie fašizmu na Slovensku“. Ďalej dodal, že to, že nemáme demokratické voľby je tým, lebo vládnuce strany schválili jednokolovú voľbu do VÚC.

Oznámil, že chce naďalej mobilizovať občanov a zakladá protifašistické fórum. Viliam Baňák, ktorý kandidoval za Jednotu ľavicovú stranu Slovenska sa vyjadril, že sa vzdal na základe rozhodnutia strany v prospech Mičeva, ale nesúhlasí s jeho odovzdaním hlasu v prospech Luntera.

Záverečné rokovanie Okrúhleho stola

Mičevovi pôvodne v stredu 4. októbra vyjadrili podporu traja kandidáti Pavel Greksa, Michal Kantor a Viliam Baňák na záverečnom rokovaní Okrúhleho stola na základe toho, že v prieskumoch bol trojnásobným víťazom druhej voľby.

Ďalší účastník tohto rokovania Igor Kašper sa definitívne rozhodol pokračovať vo svojej kampani do volieb. Vojtech Kökény chce rómsku problematiku otvoriť vo verejnoprávnom médiu a až po nej vyjadrí podporu kandidátovi s najvyšším potenciálom poraziť súčasné vedenie VÚC.

Predseda krajskej volebnej komisie BBSK Peter Bahno potvrdil pre agentúru SITA, že právoplatne doteraz stiahol svoju kandidatúru iba Jozef Šimko. Ostatní kandidáti, ktorí ohlásili, že sa vzdávajú, tak doposiaľ neurobili.

Podľa informácie koordinátorky Mičevovej kampane Jany Orlickej stiahne Mičev oficiálne svoju kandidatúru spoločne s Baňákom a Kantorom v najbližších dňoch. Martin Klus potvrdil pre agentúru SITA, že oficiálne doručí späťvzatie kandidatúry budúci týždeň.


12 kandidátov post predsedu BBSK

O kreslo predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja sa po ohlásenom odstúpení kandidátov Stanislava Mičeva, Martina Klusa, Jozefa Šimka, Michala Kantora a Viliama Baňáka, bude uchádzať 12 kandidátov, z toho jedna žena.

Okrem súčasného predsedu Mariana Kotlebu (Kotleba – ĽSNS) sú to nezávislí kandidáti: bývalý primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor, podnikateľ Ján Lunter, prednosta Mestského úradu v Brezne Martin Juhaniak, starosta obce Mýtna Pavel Greksa a poslanec MsZ v Banskej Bystrici Igor Kašper.

Za jednotlivé strany sa o post predsedu uchádzajú kandidáti Alena Pivovarčiová (Nový Parlament), poslanec MsZ vo Zvolene Miroslav Gálik (Národ a spravodlivosť), podpredseda Strany rómskej koalície Vojtech Kökény, Jozef Sásik (Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku), Zdenek Očovan (Politická strana NAJ) a predseda Strany moderného Slovenska Milan Urbáni.

Voľby do vyšších územných celkov sa uskutočnia 4. novembra. Poslanci Národnej rady SR schválili na jar tohto roku novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorá stanovuje jednokolovú voľbu predsedov samosprávnych krajov a päťročný výkon ich funkcie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján LunterJozef ŠimkoMartin KlusStanislav Mičev
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)