Rusko a USA sú na pokraji konfliktu, tvrdí Gorbačov a varuje pred veľkým nešťastím

Michail Gorbačov
Michail Gorbačov, archívny záber Foto: SITA/AP

MOSKVA 10. apríla (WebNoviny.sk) – Posledný prezident Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov v utorok vyhlásil, že Rusko a Spojené štáty sú podľa neho v súvislosti s napätou situáciou v Sýrii na pokraji konfliktu, a vyzval obe strany, aby v tejto blízkovýchodnej krajine nedopustili vzájomné provokácie medzi svojimi vojskami.

Je hlboko sklamaný súčasnými lídrami

„Takéto incidenty by mohli v súčasnej dusnej atmosfére viesť k veľkému nešťastiu,“ povedal Gorbačov v rozhovore pre ruskú tlačovú agentúru Interfax. Americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin by sa mali podľa neho čím skôr stretnúť a pokúsiť sa ukončiť napätie, ktoré medzi oboma krajinami vládne. Gorbačov je podľa vlastných slov „hlboko sklamaný zo spôsobu, akým súčasní lídri robia politiku“.

Ruský generál vo výslužbe Vladimir Šamanov, ktorý je šéfom parlamentného výboru pre obranu, v utorok varoval Spojené štáty, aby neskúšali vojensky zaútočiť na sýrsku armádu, lebo tým môžu vyprovokovať priamy vojenský stret medzi USA a Ruskom.

Útok americkej armády na sýrske vojenské ciele totiž môže zasiahnuť aj ruských vojakov, ktorí v krajine pôsobia, a automaticky vyvolať ruskú odvetu, vyhlásil Šamanov. Rusko má na takýto útok „potrebné prostriedky a Američania a ich spojenci to veľmi dobre vedia“, dodal. Šamanov dokonca úplne nevylúčil ani použitie jadrových zbraní, o ktorom iba povedal, že je „nepravdepodobné“.

Spory vyvolal údajný chemický útok

Americký prezident Trump v utorok pohrozil, že Spojené štáty budú na posledný vývoj s Sýrii dôrazne reagovať. O možnosti odvetného útoku v Sýrii hovorí aj Francúzsko a ďalšie západné krajiny.

Dôvodom je údajný sobotňajší chemický útok zo strany režimu sýrskeho prezidenta Bašára al-Asada proti sýrskej opozícii na damaskom predmestí Dúmá, o ktorom v nedeľu informovalo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR). Pri útoku podľa SOHR zahynulo najmenej 80 ľudí.

Ruská armáda v pondelok vyhlásila, že žiadny chemický útok sa v Sýrii nekonal. Moskva tvrdí, že do oblasti vyslala armádny inšpekčný tím a ten „nenašiel žiadne dôkazy, ktoré by potvrdzovali predošlé správy“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpMichail GorbačovMichail Gorbačov.Vladimir Putin