Migračný pakt OSN v Marrakéši podporilo 164 štátov, okrem iných ho odmietli Slováci aj Česi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
António Guterres
Generálny tajomník OSN António Guterres (druhý zľava) na začiatku konferencie uviedol, že chce odhaliť "nepravdivosti a mýty" súvisiace s paktom. Podľa neho je pakt "návodom, ako zabrániť utrpeniu a chaosu", zameraným na prospech každého. Marrakéš, 10. december 2018. Foto: SITA/AP.

MARRÁKEŠ 10. decembra (WebNoviny.sk) – Viac ako 160 krajín v marockom Marrákeši schválilo nezáväzný Globálny pakt Organizácie Spojených národov (OSN) o migrácii, ktorého cieľom je zabezpečiť bezpečnú, riadenú a humánnu migráciu ľudí na svete.

Pakt je právne nezáväzný

V rámci verejného hlasovania dohodu podporili vysokopostavení predstavitelia 164 štátov vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Hlasovanie bolo súčasťou dvojdňovej medzinárodnej konferencie, ktorá sa začala v pondelok.

Generálny tajomník OSN António Guterres na začiatku konferencie uviedol, že chce odhaliť „nepravdivosti a mýty“ súvisiace s paktom. Podľa neho je pakt „návodom, ako zabrániť utrpeniu a chaosu“, zameraným na prospech každého.

Od roku 2000 podľa jeho slov zomrelo viac ako 60-tisíc migrantov v pohybe, a to je „zdrojom kolektívnej hanby“. Šéf OSN vysvetlil, že pakt nedovolí organizácii vnucovať migračnú politiku členským štátom a je právne nezáväzný.

Riadená migrácia môže zachraňovať životy

Guterres zdôraznil, že väčšina migrácie nie je z Juhu na „globálny Sever“, ale medzi južnými štátmi, a tiež že nie je pravda, že vyspelé krajiny nepotrebujú migráciu. Zároveň dodal, že dúfa, že sa k paktu raz pridajú krajiny, ktoré sa na konferencii nezúčastňujú.

Globálny rámec pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu vypracovala OSN v júli. Podľa podporovateľov môže migrácia pomôcť národným ekonomikám v oživení pracovných síl v bohatých krajinách a prostredníctvom prevodov poskytnúť zdroj financií pre chudobnejšie štáty.

Riadená migrácia môže podľa nich zachraňovať životy. Odporcovia paktu, naopak, argumentujú, že by mohol ohroziť národnú suverenitu, a obávajú sa tiež prílevu migrantov. Migračný pakt odmietli okrem iných krajín Slovensko, Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Spojené štáty či Austrália.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Angela MerkelováAntónio Guterres
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov