Online: Miroslav Lajčák ostáva ministrom, politici reagujú na jeho rozhodnutie (aktualizované)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Miroslav Lajčák
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: SITA/MZV.
  • aktualizované 7. decembra 20:35

BRATISLAVA 7. decembra (WebNoviny.sk) – Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák v piatok doručil do Kancelárie prezidenta SR Andreja Kisku list, v ktorom píše, že sťahuje svoju demisiu z 30. novembra 2018 a prijal rozhodnutie pokračovať vo funkcii ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Prezident Andrej Kiska rozhodnutie ministra zahraničných vecí stiahnuť demisiu zobral na vedomie. Agentúru SITA o tom informoval hovorca prezidenta Roman Krpelan.

Slovensko ako moderná európska krajina

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák ostáva vo funkcií. Informoval o tom tlačový odbor rezortu.

„V tejto situácii a s cieľom nenaťahovať súčasnú situáciu a nezaťažovať ňou slovenský politický a mediálny priestor chcem oznámiť, že som prijal rozhodnutie pokračovať vo výkone mandátu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí a v tomto zmysle podniknem v najbližšom čase potrebné kroky,“ tlmočí rezort zahraničia vyjadrenie Lajčáka v tlačovej správe.

Rozhodnutie vníma ako šancu pokračovať v úsilí, aby Slovensko bolo naďalej vnímané ako moderná európska krajina, ako spoľahlivý partner a spojenec, ako krajina, ktorá je súčasťou riešení a nie problémov, v úsilí napĺňať víziu Slovenska pevne ukotveného v euroatlantickom priestore.

Vyjadrenia dôvery a podpory si váži

Ako ďalej pokračuje minister vo svojom vyhlásení, rozhodnutie podať demisiu na svoju funkciu prijal nie pre migráciu, ale preto, že je presvedčený, že je na škodu Slovenska a jeho občanov, keď diplomatom nie je dovolené byť za stolom, kde sa diskutuje o veciach, ktoré sa nás týkajú.

„Bol som a zostávam presvedčený, že uznesenie NR SR o odmietnutíbyť súčasťou spoločného úsilia riešiť migráciu nie je správne. Svoje rozhodnutie som prijal úprimne, pretože som ho považoval za správne. Obrovské množstvo ľudí zo Slovenska i zo zahraničia mi vyjadrilo silnú podporu. Zároveň sa ale ozvali ľudia, ktorí ma vyzývali neopúšťať svoju pozíciu a nenechávať krajinu v neľahkej situácii, ktorí hovorili, že nemôžeme všetci utiecť z boja a potom sa prizerať zo strany, lebo Slovensko nemá kam utiecť,“ píše sa vo vyhlásení s tým, že nezamyslieť sa nad svojím rozhodnutím po viacnásobných výzvach predsedu vlády, po vyjadreniach prezidenta republiky, ale tiež po stanovisku Generálneho tajomníka OBSE by už asi nebolo zásadovosťou, ale skôr márnomyseľnosťou.

„Nepočítal som s takýmito silnými a jednoznačnými vyjadreniami dôvery a podpory, o to viac si ich vážim,“ pokračuje Lajčák.

Garancie dostal od Pellegriniho aj Fica

Minister tvrdí, že uplynulé dni patrili k vôbec najťažším v jeho profesionálnom živote a strávil ich hľadaním rovnováhy medzi zachovaním si principiálneho postoja na jednej strane a zodpovednosťou voči Slovensku na strane druhej.

„Moje úvahy ovplyvnila aj práve prebiehajúca Ministerská rada OBSE v Miláne, kde symbolicky preberáme predsedníctvo od Talianska. Od svojich kolegov počúvam veľké očakávania od Slovenska a cítim tiež obavy, že môj odchod by bol vnímaný ako oslabenie slovenského predsedníctva v OBSE i celej organizácie,“ odôvodňuje svoje rozhodnutie minister.

„Samozrejme, zásadná otázka neznie tak, či chcem zostať v pozícii ministra. Slovenskej republike slúžim od prvého dňa jej existencie a veľakrát som povedal, že to je pre mňa najväčšia česť a aj najvyššia zodpovednosť. Otázka znie, či to má zmysel. Pretože v uplynulých dňoch sme počúvali hlasy – a to aj v parlamente – ktoré presadzovali izoláciu namiesto spolupráce a ktoré spochybňovali naše členstvo v EÚ a NATO. Preto som okrem viacerých rozhovorov s predsedom vlády absolvoval aj stretnutie s predsedom strany Smer-SD. Obom som povedal, že svoju úlohu môžem vykonávať len vtedy, ak sa po prvé naša zahraničná politika naďalej dôsledne riadi programovým vyhlásením vlády, koaliční partneri rešpektujú koaličnú dohodu a súčasťou tohto rešpektu je aj rešpektovanie rozdelenia zodpovednosti za jednotlivé rezorty vo vláde,“ informoval Lajčák. Tvrdí, že jasné garancie dostal od Pellegriniho aj od predsedu Smeru Roberta Fica.

„Garancie, že programové vyhlásenie vlády platí a že nebudú prijímané ani akceptované kroky, ktoré by spochybňovali základné piliere našej zahraničnej politiky, za výkon ktorej zodpovedám ako minister, prijímam s plnou vážnosťou. Iba za týchto podmienok má pre mňa zmysel pokračovať,“ uviedol vo vysvetľovaní svojho rozhodnutia. Zároveň píše, že nie je prilepený k svojej stoličke.

Online (minúta po minúte)

  • reakcie na rozhodnutie ministra Lajčáka zostať vo funkcii

20:35 Textový prenos sme ukončili. Ďakujeme vám za pozornosť a prajeme pekný večer.

14:19 Miroslav Lajčák už hovoril s predsedom NR SR Andrejom Dankom a dohodli sa na stretnutí.

13:05 Šéf parlamentu a predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko sa chce stretnúť s ministrom Lajčákom a žiada odpovede na zásadné otázky.

12:11 Premiér Peter Pellegrini je spokojný s rozhodnutím ministra Lajčáka a teší sa na ďalšiu spoluprácu.

11:48 Predsedníčka Zahraničného výboru NR SR Katarína Cséfalvayová sa teší, že Lajčák zostáva vo funkcii ministra. Ako povedala pre agentúru SITA, verí, že to bude práve ministerstvo zahraničných vecí, kde sa bude tvoriť a realizovať naša zahraničná politika.

11:23 Líder strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík je presvedčený, že minister Lajčák z ústavy nemá možnosť späť vziať demisiu. Uviedol to pre agentúru SITA s tým, že toto by musel meritórne posúdiť Ústavný súd SR.

„Ale čo dokážeme spoľahlivo posúdiť je to, že Miroslav Lajčák sa diskvalifikoval ako zodpovedný politik. Neveríme jeho slovám, že dostal nejaké zahraničnopolitické garancie, lebo za vlády pánov Roberta Fica a Andreja Danka žiadne garancie neexistujú. Veríme skôr tomu, že mu nakoniec došlo, že bez štátnej funkcie sú mu jeho diplomatické zručnosti a skúsenosti nanič,“ vyhlásil Sulík.

11:16 Prezident Andrej Kiska by mal podľa informácií agentúry SITA rozhodnutie ministra Lajčáka zobrať na vedomie. Musí však počkať na to, kým mu Lajčák dá svoje rozhodnutie písomne aj s podpisom.

11:05 Minister Lajčák zostáva vo funkcii, hoci jeho podmienka na zotrvanie vo funkcii nebola splnená. Uviedol to nezaradený poslanec Národnej rady SR a zakladateľ strany Spolu – občianska demokracia Miroslav Beblavý s tým, že ani principiálne rozhodnutie nevie urobiť principiálne.

„A preto sa stáva ďalším ministrom, ktorého nemusí nikto brať vážne. Skutočným ministrom zahraničných vecí sa za ostatné týždne stal a zostáva agent ruských záujmov Andrej Danko. Spolu – občianska demokracia stojí naďalej za pevným ukotvením Slovenska v EÚ,“ uviedol Beblavý.

10:53 Poslanec Smeru-SD Ján Podmanický berie na vedomie rozhodnutie ministra Lajčáka zotrvať vo funkcii. Ako povedal pre agentúru SITA, je však na Lajčákovi a prezidentovi Andrejovi Kiskovi, aby celú situáciu vyriešili v súlade s ústavou a zákonmi.

Podmanický minulý týždeň povedal, že Lajčák pri podaní demisie povýšil pri Globálnom rámci o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii svoj osobný názor nad vôľu demokraticky zvoleného parlamentu, navyše v štáte s parlamentnou formou vlády, v ktorej ministri odvodzujú svoju výkonnú moc od parlamentu.

„Hoci ho považujem za špičkového diplomata, v tomto prípade neodhadol situáciu a po schválení postoja NR SR mu nič iné nezostávalo, len splniť to, čo avizoval,“ uviedol Podmanický pre agentúru SITA minulý týždeň.

10:47 Minister Lajčák ukázal, že nie je chlap, uviedol pre agentúru SITA poslanec NR SR za hnutie Sme rodina Peter Pčolinský s tým, že Lajčák celé týždne tvrdil, že podá demisiu. „Nakoniec ju aj formálne podal, avšak si to rozmyslel, čo pre mňa znamená, že si nestojí za svojím slovom a nemá žiadnu hrdosť,“ uviedol Pčolinský.

Podľa Pčolinského je tiež otázne, ako je ústava napísaná, lebo nikde sa nepíše, že keď raz člen vlády podá demisiu, že si to môže následne prezident alebo samotný minister rozmyslieť. „Posledný týždeň sme boli svedkami dobre hraného divadla zo strany ministra Lajčáka, prezidenta Andreja Kisku a predsedu vlády Petra Pellegriniho,“ dodal poslanec.

10:39 Pre Slovensko je podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára dobré, že Lajčák zostáva ministrom. Ako povedal Bugár pre agentúru SITA, odchod Lajčáka vyvolával obavy zo spochybnenia našej zahraničnopolitickej orientácie, preto je dobré, že zostáva. „Na druhej strane bude musieť počítať s tým, že bude musieť vysvetľovať, prečo sa tak rozhodol. Ale to už je údel politika,“ uviedol Bugár.

10:32 Minister Lajčák je určite lepším ministrom zahraničných vecí, ako by bol predseda strany Smer-SD Robert Fico. Uviedla to pre agentúru SITA predsedníčka poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veronika Remišová.

„Ale keď raz podal demisiu, tak ju podal, a dôsledky si treba premyslieť vopred,“ uviedla. Podľa Remišovej je neprijateľné, aby sa základné princípy štátu obsiahnuté v Ústave SR zneužívali v rámci politických strán. „Je to neúcta k ľuďom, ale aj k funkcii ministra, keď sa z toho stane nástroj na posilnenie svojej pozície v rámci vládnej koalície,“ dodala.

10:26 Prvý podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Jaroslav Paška berie Lajčákovo rozhodnutie na vedomie. Ako Paška povedal pre agentúru SITA, ide o to, aby našiel ústavne riešenie svojho rozhodnutia a aby čím skôr premietol svoje rozhodnutie do fungovania rezortu.

„Aby sa vytratila neistota v ďalšom fungovaní rezortu, najmä keď SR čaká vedenie OBSE, pretože ukrajinsko-ruský spor sa dotýka aj SR. Je veľmi dôležité, aby sme vedeli pri tomto spore našich východných susedov byť iniciatívni a posúvať situáciu k vecnému a pokojnému riešeniu konfliktu,“ vyhlásil Paška.

10:20 Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák sa rozhodol zostať vo funkcii.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej DankoAndrej KiskaMiroslav LajčákPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRVláda SR