Pellegrini je spokojný s rozhodnutím Lajčáka a teší sa na ďalšiu spoluprácu

Peter Pellegrini, Miroslav Lajčák
Predseda vlády SR Peter Pellegrini a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák počas čakania na stretnutie s prezidentom SR k demisii ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí v Prezidentskom paláci. Bratislava, 5. december 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 7. decembra (WebNoviny.sk) – Premiér Peter Pellegrini je spokojný s rozhodnutím ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka zostať vo funkcii a teší sa na ďalšiu spoluprácu. Uvádza sa to v jeho reakcii predsedu vlády, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa Patríca Macíková.

Rozhodnutie Lajčáka ostať ministrom

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák ostáva vo funkcií. Informoval o tom tlačový odbor rezortu.

„V tejto situácii a s cieľom nenaťahovať súčasnú situáciu a nezaťažovať ňou slovenský politický a mediálny priestor chcem oznámiť, že som prijal rozhodnutie pokračovať vo výkone mandátu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí a v tomto zmysle podniknem v najbližšom čase potrebné kroky,“ tlmočil rezort zahraničia vyjadrenie Lajčáka

Rozhodnutie vníma ako šancu pokračovať v úsilí, aby Slovensko bolo naďalej vnímané ako moderná európska krajina, ako spoľahlivý partner a spojenec, ako krajina, ktorá je súčasťou riešení a nie problémov, v úsilí napĺňať víziu Slovenska pevne ukotveného v euroatlantickom priestore.

Demisiu prvýkrát pripustil 20. novembra

Minister zahraničných vecí prvýkrát pripustil podanie demisie v utorok 20. novembra. Dôvodom bolo, že vláda, koalícia, ale aj 90 poslancov naprieč opozíciou aj koalíciou odmietlo nielen prijať migračný kompakt, ktorého spoluautorom je Lajčák, ale odmietlo, aby niekto vôbec išiel do Marakéša prezentovať odmietavú pozíciu Slovenska.

Vo štvrtok 29. novembra, keď parlament hlasmi Smeru-SD, Slovenskej národnej strany (SNS), Ľudovej strany Naše Slovensko a Sme rodina schválil uznesenie, proti ktorému bol Lajčák, minister oznámil podanie demisie. V piatok ju prijal prezident SR Andrej Kiska.

Následne premiér vyhlásil, že s demisiou nesúhlasí a bude ministra presviedčať, aby ostal. Naposledy sa v stredu stretli prezident Kiska, premiér Peter Pellegrini aj minister Lajčák a následne prezident oznámil, že si ešte berie čas na rozhodnutie.

Proti tomu protestovali viacerí, medzi nimi i samotný predseda Smeru-SD Robert Fico, ktorý tvrdil, že Kiska z tohto vyrába Cirkus Humberto a jednoducho musí demisiu prijať. To si myslela aj koaličná SNS, s ktorou minister čoraz častejšie prichádza do konfliktu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav LajčákPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRVláda SR