Migranta nemožno vrátiť do Maďarska, rozhodol nemecký súd

Súdy
Foto: ilustračné, Thinkstock

BERLÍN 29. novembra (WebNoviny.sk) – Odvolací súd v severonemeckom meste Lüneburg dnes rozhodol, že kosovského žiadateľa o azyl nie je možné vyhostiť späť do Maďarska vzhľadom na „neľudské a urážlivé správanie“ tejto krajiny voči utečencom. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Odvolací súd v Lüneburgu v Dolnom Sasku v rozsudku uviedol, že azylový proces v Maďarsku vykazuje vážne nedostatky. Rozhodoval v prípade nemenovaného žiadateľa o azyl z Kosova, ktorého chceli nemecké orgány deportovať do Maďarska. Muž totiž prišiel do Nemecka cez Maďarsko pred približne troma rokmi.

Na základe Dublinského dohovoru musia utečenci požiadať o azyl v prvej členskej krajine Európskej únie, do ktorej vstúpia, čo on v Maďarsku neurobil. Spolkový úrad pre migráciu a utečencov sa obrátil na odvolací súd v Lüneburgu v snahe zvrátiť skorší rozsudok, ktorý v prípade vyniesol hannoverský správny súd. Ten odmietol deportáciu s odôvodnením, že maďarský azylový systém vykazuje systematické nedostatky.

Odvolací súd v Lüneburgu toto rozhodnutie podporil s poukazom na značné nedostatky vo fungovaní maďarských azylových inštitúcií, dodala DPA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom