MIHÁL: Do 2. piliera ide len každý desiaty mladý

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál Foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Mladí ľudia do druhého dôchodkového piliera po zmenách presadených bývalou vládou podľa ministra práce Jozefa Mihála takmer vôbec nevstupujú. Ako uviedol v stredu, pri súčasnom nastavení podmienok pre vstup mladých do druhého piliera, ktorý je na základe prejavenia ich vôle, vstupuje do dôchodkového sporenia menej ako desatina z nich.Takmer všetci mladí ľudia nám nevchádzajú do druhého piliera. Zrejme aj my robíme slabú propagáciu, zrejme je to tým, že majú aj iné starosti a pritom druhý pilier je nástroj, ktorý má vyriešiť práve ich dôchodky o 30 až 40 rokov,“ konštatoval minister.

Nová vláda v druhom pilieri chystá zmeny. Mihál však dodáva, že zmeny neprídu hneď, najprv treba vyriešiť otvorené otázky. „Finalizujeme materiál, vecný a legislatívny zámer a po vyriešení určitých sporných bodov sa pohneme ďalej už do paragrafového znenia. Ten proces nebude možno tak rýchly, ako by ste čakali, je tam viac otvorených otázok, pracovná skupina tieto otázky zadefinovala a budeme hľadať konsenzus v rámci koalície,“ povedal Mihál.

Jednou z pripravovaných zmien je aj spomínaná dobrovoľnosť vstupu mladých do druhého piliera. Zhoda na zmene celkovej filozofie, teda zautomatizovať vstup mladých do kapitalizačného piliera, podľa Mihála je. Otázkou sú však podľa neho podmienky možného vystúpenia a lehoty, dokedy tak mladí po vstupe budú môcť urobiť. „Sú to možno technické otázky, ale môžu byť veľmi dôležité,“ povedal.

Rovnako podľa Mihála jestvuje zhoda na zrušení polročného hodnotenia výkonnosti dôchodkových fondov. Rovnako však platí, že sa treba dohodnúť na ďalších podrobnostiach. „Je to jedna z otázok, kde je viacero alternatív. Budeme to musieť spoločne posúdiť v rámci koalície. Vôľa zmeniť to určite je,“ povedal minister s tým, že kto sa trochu rozumie ekonomike a tomu, čo je to investovanie, chápe, že súčasné porovnávanie výkonnosti na šesťmesačnej báze je príčinou toho, že všetky investície investujú všetky dôchodkové spoločnosti veľmi konzervatívnym spôsobom. „To popiera zmysel druhého piliera,“ dodal Mihál.

Minister o svojom zámere zmeniť nastavenie druhého dôchodkového piliera informoval pri hodnotení prvých sto dní na úrade. Ministerstvo podľa neho pracuje na návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá má upraviť práve účasť sporiteľov vo fondoch, či obmedzenie a rozloženie rizika v dôchodkových fondoch. Veľká časť ustanovení novely zákona k druhému pilieru by mala byť podľa ministra Mihála účinná od 1. júla budúceho roka.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Mihál