Mihál má výhrady k nastaveniu minimálneho dôchodku

Jozef Mihál
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 13. marca (WEBNOVINY) – Podľa návrhu na zavedenie minimálneho dôchodku bude mať rovnakú minimálnu penziu ten, kto platí počas 30 rokov dôchodkové odvody zo sumy 200 eur a ten, ktorého vymeriavací základ je približne 650 eur.

Minimálny dôchodok by sa mal zaviesť od začiatku júla

V parlamentnej rozprave k návrhu novely zákona o sociálnom poistení na to upozornil poslanec Jozef Mihál (SaS). „Všetci tí, ktorí budú mať vymeriavací základ od 200 do 650 eur, dostanú rovnaký dôchodok,“ povedal. Nie je si istý, či ide o správnu mieru solidarity. Samotné zavedenie minimálneho dôchodku však Mihál víta a s týmto krokom súhlasí, keďže ako minister práce ho tiež plánoval zaviesť.

Bývalému ministrovi práce a sociálnych vecí sa nepozdáva ani to, že návrh na zavedenie minimálnej penzie nerozlišuje medzi tým, či osoba získala 30 rokov dôchodkového poistenia odpracovaním, resp. platením dobrovoľných odvodov alebo len tým, že bola poistencom štátu. Ako upozornil, podľa navrhovanej novely zákona je tak jedno, či penzijné poistenie platil štát alebo občan z vlastného vrecka. „Žena, ktorá vychovala 8, 9 alebo 10 detí, bude mať dôchodok 300 až 320 eur,“ povedal Mihál. Roky, keď bol penzista dôchodkovo poistený štátom, by sa podľa Mihála mali započítavať len v polovičnej výške.

Minimálny dôchodok by sa mal podľa navrhovanej novely zaviesť na Slovensku od začiatku júla tohto roka. Pre ľudí, ktorí počas života získali 30 rokov dôchodkového poistenia, by mal minimálny dôchodok tvoriť 136 percent zo sumy životného minima, čo pre tento rok predstavuje 269,5 eura. Suma minimálnej penzie sa má zvyšovať za každý ďalší rok dôchodkového poistenia o 2 percentuálne body a od 40 rokov o 3 percentuálne body. Napríklad pri 45 rokoch dôchodkového poistenia by minimálna penzia budúci rok predstavovala 340,8 eura.

Poberatelia minimálne penzie nebudú odkázaní na dávku v hmotnej núdzi

Poberateľ minimálnej penzie po zavedení najnižšieho možného dôchodku už nebude odkázaný na to, aby žiadal úrad práce a sociálnych vecí o dávku v hmotnej núdzi. Suma minimálneho dôchodku má byť v jednotlivých prípadoch približne o 10 eur až 23 eur vyššia, ako je v súčasnosti súčet sumy dôchodku a dávky v hmotnej núdzi, na ktorú má penzista nárok. Sumy minimálneho dôchodku sa majú každoročne valorizovať k 1. januáru, a to podľa vývoja životného minima.

Minimálnu penziu by malo v tomto roku dostávať približne 75-tisíc poberateľov dôchodkových dávok. Zavedenie minimálneho dôchodku si má v druhom polroku tohto roka vyžiadať 16,4 milióna eur a v roku 2016 majú náklady predstavovať 31 milióna eur.

Krátko po 19:00 predsedajúca schôdze Erika Jurinová ukončila tretí rokovací deň 48. schôdze parlamentu. Poslanci začnú v piatok od 09:00 rokovať v druhom čítaní o vládnom návrhu novely zákona o investičnej pomoci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erika JurinováJozef Mihál