Mihál: Vláda dáva len penzistom, na mladé rodiny nemyslí

Rodina dieta rodic stary dochodca
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 24. júna (WEBNOVINY) – Vláda Roberta Fica podľa poslanca Jozefa Mihála (SaS) vyplatí v tomto roku vianočný príspevok aj penzistovi s dôchodkom 514,8 eura, avšak na mladé rodiny nemyslí.

Upozornil na to v parlamentnej rozprave k návrhu novely zákona o poskytovaní vianočného príspevku niektorým poberateľom dôchodku, podľa ktorého sa má penzistom s nízkym dôchodkom aj v tomto roku vyplácať príplatok k vianočnému príspevku v sume 12,74 eura. „Daňový bonus na dieťa tri roky stagnuje, prídavok na deti aj rodičovský príspevok tri roky stagnujú,“ povedal Mihál. Poslancov za Smer-SD sa spýtal, ktorá rodina na Slovensku má čistý príjem na jedného člena v sume 514 eur.

Mihál by radšej dal peniaze penzistom v domovoch dôchodcov

Bývalý minister práce a sociálnych vecí tvrdí, že vianočný príspevok by sa mal poskytovať adresnejšie. Nárok na vianočný príspevok totiž podľa Mihála majú aj pracujúci penzisti. Súčasne pripomenul to, že kým pri vianočnom príspevku vláda nerozlišuje, či ide, alebo nejde o sporiteľa v druhom pilieri, minimálny dôchodok budú mať sporitelia v druhom pilieri nižší. Sumu, ktorá každoročne smeruje na vyplácanie vianočných príspevkov, by poslanec Mihál radšej dal na penzistov, ktorí sú klientmi zariadení sociálnych služieb.

Dôchodcovia s dôchodkom do 396,18 eura majú dostať posledný mesiac tohto roka rovnako ako vlani aj príplatok k vianočnému príspevku v sume 12,74 eura. Najvyššia suma vianočného príspevku spolu s príplatkom tak opäť dosiahne 100 eur a budú mať na ňu nárok penzisti, ktorých dôchodok je do 198,09 eura. Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovaní vianočného príspevku niektorým poberateľom dôchodku. Príplatok k vianočnému príspevku by podľa odhadu rezortu práce a sociálnych vecí malo v tomto roku dostať takmer 761,6 tisíca penzistov.

Na vianočný príspevok má tento rok nárok viac dôchodcov

Maximálna suma vianočného príspevku bez zohľadnenia príplatku 12,74 eura dosahuje 87,26 eura. Od najvyššej možnej sumy vianočného príspevku sa odpočítava 18 percent rozdielu medzi výškou dôchodku a životným minimom. Na vianočný príspevok pritom bude mať v tomto roku nárok viac penzistov ako vlani. Môže za to rast priemernej mzdy na Slovensku. Výška dôchodku totiž nesmie presiahnuť 60 percent vlaňajšej priemernej mzdy na Slovensku. Kým v minulom roku táto hranica bola na úrovni 494,4 eura, v tomto roku vďaka rastu priemernej mzdy stúpa na 514,8 eura.

Krátko po 19:00 predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini ukončil šiesty rokovací deň 53. schôdze parlamentu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef MihálPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySaS Sloboda a Solidarita