Minister Gajdoš si pripomenul výročie vstupu Slovenska do NATO, vyzdvihol aktívne členstvo

Peter Gajdoš
Minister obrany SR Peter Gajdoš počas slávnostného kladenia vencov príslušníkmi Ozbrojených síl SR a zamestnancov rezortu obrany pri príležitosti 15. výročia vstupu Slovenskej republiky do Severoatlantickej aliancie (NATO). Bratislava, 29. marec 2019. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

BRATISLAVA 29. marca (WebNoviny.sk) – Ministerstvo obrany SR si dnes slávnostným nástupom pripomenulo 15. výročie vstupu Slovenskej republiky do Severoatlantickej aliancie (NATO).

Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) pri tejto príležitosti vyzdvihol aktívne a rešpektované členstvo našej krajiny v Aliancii a poďakoval profesionálnym vojakom a civilným zamestnancom ministerstva obrany za ich kvalitné plnenie úloh a tiež reprezentáciu Slovenskej republiky v zahraničí.

Robíme maximum pre plnenie záväzkov

Slovensko je už 15 rokov súčasťou Severoatlantickej aliancie a za ten čas sme potvrdili, že nie sme iba konzumentom výhod, ktoré z členstva v Aliancii vyplývajú, ale práve naopak – sme aktívnym členom. V súlade s modernizáciou dávame dôraz aj na adekvátnu vycvičenosť našich vojakov a robíme maximum pre to, aby sme im garantovali status na úrovni akejkoľvek inej krajiny NATO,“ uviedol Gajdoš. Slovensko si tento rok pripomenie aj 15. výročie vstupu do Európskej únie.

Ako ďalej pokračoval Gajdoš, Slovenská republika robí maximum pre plnenie záväzkov, ktoré jej vyplývajú z členstva v NATO. „Okrem už spomínanej modernizácie, dôrazu na vycvičenosť a pripravenosť našich vojakov, garancie bezpečnosti pre našich občanov, je tiež veľmi dôležitý záväzok spojený s navyšovaním výdavkov na obranu na úroveň dve percentá HDP. Ja som veľmi rád, že sme našli konsenzus a podarí sa nám ho dosiahnuť už do roku 2022, teda o dva roky skôr ako sme deklarovali na summite NATO,“ doplnil.

Slovensko aktívne prispieva do Aliancie

Podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniela Zmeka Slovensko prispieva do Aliancie aktívne. „Z môjho pohľadu ozbrojené sily už 15 rokov prispievajú k spoločnému úsiliu Aliancie ku kolektívnej bezpečnosti. Profesionalita slovenských vojakov sa ukázala vo všetkých operáciách a samozrejme aj pri spoločných cvičeniach,“ povedal Zmeko.

Šéf rezortu obrany si zároveň spolu s ďalšími predstaviteľmi ministerstva obrany a ozbrojených síl pietnou spomienkou pripomenul v Sieni slávy Ministerstva obrany SR a pri Pamätníku zmierenia v areáli rezortu obrany pamiatku všetkých profesionálnych vojakov, ktorí zahynuli pri plnení svojich úloh v zahraničí. Severoatlantická aliancia má v súčasnosti 29 členských štátov. Slovenská republika je jej členom od 29. marca 2004.

V súčasnosti pôsobí v misiách a operáciách NATO v rámci medzinárodného krízového manažmentu viac ako 190 príslušníkov Ozbrojených síl SR, z toho 34 profesionálnych vojakov v operácii Resolute Support, sedem slovenských vojakov v Misii NATO v Iraku a 152 profesionálnych vojakov v Lotyšsku v tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti (NATO eFP). Celkovo sa v misiách a operáciách pod záštitou NATO vystriedalo už viac ako 8 500 slovenských vojakov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Gajdoš
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy