Minister Kaliňák by na policajnej inšpekcii nič nezmenil, Most-Híd má záujem o aj ďalšie zmeny

Robert Kaliňák, Tibor Gašpar
Minister vnútra Robert Kaliňák a prezident policajného zboru Tibor Gašpar. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 7. februára (WebNoviny.sk) – Policajná inšpekcia rezortu vnútra robí svoju prácu dobre a minister vnútra Robert Kaliňák v zmene jej fungovania nevidí žiadny výhody.

„Keby bolo na mne, tak sa žiadne zmeny neudejú, ale v tomto prípade priznávam, že sme v koaličnej vláde a som konsenzuálny politik, ktorý sa snaží, aby programové vyhlásenie vlády bolo naplnené a v tom programovom vyhlásení sme vyšli v ústrety predovšetkým Mostu-Híd,“ uviedol v stredu po rokovaní vlády pre médiá.

Nezávislá inštitúcia so škandálmi

Kaliňák zároveň poukázal na fungovanie Generálneho inšpektorátu ozbrojených zborov v Českej republike, ktorý funguje ako nezávislá inštitúcia na kontrolu činností ozbrojených zložiek a podľa neho sa neosvedčil, mal mnoho škandálov a zlyhal.

„Odrežete operatívnu časť polície od toho, aby prijímala informácie, spravíte z nich štatistov, ktorí nemajú sami možnosť zisťovať trestné činy,“ uviedol Kaliňák s tým, že na Slovensku minimálne v polovici prípadov policajtov obvinených za minulý rok inšpekcia sama vyhľadala trestný čin a pripravila podmienky na stíhanie.

Česi podľa neho naopak „politicky korektnou nezávislosťou“ prišli o informácie. Vyšetrovanie a operatívna činnosť polície, ktorá je najpodstatnejšia pri odhaľovaní trestných činov, musí byť podľa ministra spojená v jednom rezorte.

Niektoré otázky nie sú riešené

V rámci kompromisného návrhu na nové fungovanie inšpekcie by podľa Kaliňáka na krajských prokuratúrach mal fungovať osobitný odbor, kde budú fungovať prokurátori špecializovaní na trestné činy ozbrojených zborov. „Môj dodatok k tomu, ktorý som navrhol je, aby preskúmavali všetky uznesenia inšpekcie, ktoré odmietne alebo kde zastavia trestné konanie, čo predtým nebola povinnosť,“ dodal.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská si podľa vlastných slov potrebuje návrh nového fungovania inšpekcie podrobne preštudovať. „Sú tam ešte otázky, ktoré tam vôbec nie sú riešené a k tomu si potrebujeme sadnúť,“ povedala.

Záujem na zmene voľby policajného prezidenta

Strana Most-Híd, ktorej prioritou je zmena súčasného fungovania inšpekcie, momentálne podriadenej ministrovi vnútra, má podľa ministerky záujem aj na zmene voľby policajného prezidenta. „Samotnému výberu, ktorý by mal byť na vláde, by mal predchádzať nejaký spôsob výberového konania a vypočutie v parlamentnom výbore,“ skonštatovala.

Ministerstvo vnútra pripravilo v spolupráci s Ministerstvom spravodlivosti SR a Generálnou prokuratúrou SR návrh nového fungovania policajnej inšpekcie, ktorý má momentálne posúdiť Koaličná strana Most-Híd. „Momentálne čakáme na ich odozvu. Ak sa zhodneme vo všetkých bodoch, materiál predložíme do legislatívneho procesu,“ informoval v utorok rezort vnútra. Zmena fungovania inšpekcie je na návrh Mosta-Híd v programovom vyhlásení vlády..

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR