Minister Malatinský neodpustí sankcie voči firmám

Týždeň mobility
Minister hospodárstva Tomáš Malatinský prichádza na rokovanie vlády na bicykli v rámci kampane Európskeho týždňa mobility, do ktorej sa zapojil aj Úrad vlády SR. Bratislava, 19. september 2012. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Súčasné vedenie Ministerstva hospodárstva SR (MH) odmietlo možnosť odpúšťania či odloženia sankcií pre podnikateľov po novelizovaní zákonov, ktoré ovplyvňujú ich podnikanie.

O tejto možnosti uvažovala ešte bývalá vláda Ivety Radičovej, ktorá chcela dať podnikateľom napríklad pri daňovo-odvodových novelách čas na uplatnenie zmien v praxi.

„Sme presvedčení, že je nevyhnutná existencia nástrojov zo strany štátu na zabezpečenie plnenia povinností zo strany subjektov v podobe ukladania sankcií. Odloženie sankcionovania, respektíve oneskorené sankcionovanie alebo sankcionovanie až po druhom alebo viacnásobnom porušení zákona by mohlo spôsobiť vznik situácie, keď by porušenie zákona bolo pre subjekty výhodnejšie než dodržiavanie zákonných ustanovení,“ myslí si ministerstvo hospodárstva pod vedením nominantov vládnucej strany Smer-SD.

Nemecká ekonomika rástla nečakane rýchlo
Foto: AP File Photo/Kai-Uwe Knoth

Malatinský chce primerané sankcie

Odpúšťanie či odkladanie sankcií by malo podľa rezortu hospodárstva zo strany podnikateľov vplyv na súkromnú sféru.

“Ovplyvnilo by to obchodné vzťahy, vzťahy subjektov s ich klientmi, poskytlo by to priestor kriminalite a v konečnom dôsledku by to v spoločnosti pôsobilo zmätočne a vyvolávalo právnu neistotu,“ dodalo ministerstvo pod vedením Tomáša Malatinského.

Rezort vládnemu kabinetu odporúča neznižovať rôznymi opatreniami význam sankcií a do budúcnosti pri tvorbe zákonov dôsledne zvažovať povinnosti a obmedzenia, ktoré sú nevyhnutné v tej ktorej oblasti a navrhovať také sankcie, ktoré sú primerané.

Podľa bývalého ministra hospodárstva a súčasného poslanca NR SR za stranu SaS Juraja Miškova, možnosť odpustenia či odloženia sankcií pre podnikateľov bolo jedným z opatrením na zlepšenie podnikateľského prostredia.

Juraj Miškov
Foto: SITA/Marián Peiger

Opozícia nesúhlasí, podnikatelia áno

Podnikatelia považujú postoj ministerstva hospodárstva v tejto otázke za správny.

“Akákoľvek výnimka, úľava, možnosť odpustenia sankcií automaticky znižuje disciplínu a motiváciu dodržiavať zákony. A keďže zákony by sa v slušnej spoločnosti mali dodržiavať a mali by platiť pre každého, myšlienka neumožňovať odpúšťanie sankcií je správna,“ reagoval pre agentúru SITA výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina.

Podľa podnikateľov oveľa dôležitejšie je v tejto súvislosti zo strany zákonodarcov prijímať zákony po konzultáciách s podnikateľmi s cieľom minimalizovať negatívne dopady na podnikateľské prostredie.

Začali s odstávkou elektrárne Hamaoka
Foto: AP Photo/Kyodo News

„Chceme, aby boli zákony písané zrozumiteľným jazykom, aby boli jednoznačné a prijímané s dostatočne dlhou dobou na naštudovanie a pripravenie sa na ich účinnosť,“ konštatoval Kičina.

“My si na rozdiel od vlády Smeru-SD nemyslíme, že štát sa má snažiť získavať dodatočné príjmy a plátať diery v rozpočte účelovým rozdávaním pokút, často za úplne nezmyselné veci v zákonoch.

Cieľom úradov nemá byť zarábať na pokutách, ale starať sa o to, aby bol zákon dodržiavaný,“povedal pre agentúru SITA Miškov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Róbert KičinaTomáš Malatinský