Minister Richter nechce v podnikoch so štátnou pomocou pracovníkov z tretích krajín

Ján Richter
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 24. januára (WebNoviny.sk) – Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter chce, aby podniky, ktoré dostanú akúkoľvek formu štátnej pomoci, mohli zamestnávať len občanov Slovenska, resp. ďalších krajín EÚ, nie však občanov tretích krajín. Minister to oznámil po stredajšom rokovaní vlády. „O tomto budeme diskutovať a som presvedčený, že aj v krátkom čase to budeme legislatívne riešiť,“ vyhlásil Richter.

Minister pripustil, že bude možnosť individuálneho posúdenia niektorých situácií, i tak by však pracovníci EÚ mali absolútnu prioritu. Podľa neho podobná úprava funguje už v ČR.

Šéf rezortu hospodárstva Peter Žiga proti takýmto obmedzeniam nie je. „Nám v prvom rade ide o to, aby ľudia zo Slovenska mali dostatok práce,“ zdôvodnil. „Som za to, aby firmy fungovali, ale aby prácu si hľadali naši ľudia,“ dodal.

Richter tiež avizoval, že štátna podpora by už v budúcnosti nemala smerovať na západné Slovensko. Naopak, mala by smerovať na stred a východ krajiny, kde sú ešte stále nevyužité pracovné sily.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján RichterPeter Žiga
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR