Minister spravodlivosti Gál podá na Jankovskú disciplinárny návrh

Gábor Gál
Minister spravodlivosti SR Gábor Gál. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 7. október 16:42

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) podá na bývalú štátnu tajomníčku rezortu návrh na disciplinárne stíhanie. Pre agentúru SITA to potvrdili dva dôveryhodné zdroje.

Spis miliónových zmeniek

Ministerstvo spravodlivosti SR okrem iných vecí preveruje aj spis miliónových zmeniek televízie Markíza, v ktorých na Okresnom súde Bratislava V rozhodla sudkyňa Zuzana Maruniaková v prospech Mariana K.

Minister spravodlivosti Gál dnes po zasadnutí Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR potvrdil, že disciplinárny návrh, ktorý pripravuje, sa bude týkať aj Maruniakovej. Zároveň priblížil, že nekoná iba na základe medializovaných informácií, ale aj podkladov, ktoré preveroval rezort.

V prípade Jankovskej bude minister konať na základe klamlivých údajov, ktoré prezentovala bývalá štátna tajomníčka. V prípade Maruniakovej bude dôvodom disciplinárneho podnetu priamo jej rozhodovacia činnosť.

Minister mal konať skôr

Koalícia strán Progresívne Slovensko/Spolu-občianska demokracia (PS/Spolu) reagovala, že minister mal konať a podať návrhy na disciplinárne konanie už skôr.

Doteraz sa tváril, že on nemôže konať a konať môže len polícia. Minulý týždeň sme ho upozornili, že to nie je pravda. V skutočnosti mohol disciplinárne návrhy na prešetrenie sudcov a sudkýň podať hneď, ako boli medializované prvé informácie, ktoré na nich hodili tieň podozrenia. Presne na to slúži disciplinárne súdnictvo, aby boli podozrenia o konaní sudcov prešetrené a v prípade, že sa potvrdia, aby boli postavení mimo služby,“ píše koalícia v stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslala jej hovorkyňa Silvia Hudáčková.

Zaistené mobilné telefóny

Ministerstvo kontroluje aj výberové konanie Maruniakovej na post sudkyne. Tá pracovala na ministerstve priamo pod Jankovskou a spomína sa aj v údajnej komunikácii cez aplikáciu Threema medzi bývalou štátnou tajomníčkou a Marianom K.

Polícia zasiahla proti niektorým sudcom či bývalej štátnej tajomníčke rezortu spravodlivosti Monike Jankovskej ešte v závere augusta tohto roka. Pri zásahu sudcom zaistili mobilné telefóny. Známe je už aj uznesenie vyšetrovateľa, ktoré je dostupné na internete, a naznačuje páchanie trestnej činnosti či ovplyvňovanie súdnych rozhodnutí.

V trestnom stíhaní sú obsiahnuté viaceré trestné činy, od zneužitia právomoci verejného činiteľa, až po prijímanie úplatkov či ovplyvňovanie súdnych rozhodnutí. Vlastnú komisiu na preverenie celého prípadu zriadila aj Súdna rada SR, pod ktorú tiež spadajú disciplinárne senáty.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gábor GálMarián KočnerZuzana Maruniaková