Ministerstvo školstva podpísalo významné memorandá, rozšíria spoluprácu s Čínou a Južnou Kóreou

Gabriela Matečná
Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Foto: archívne, SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 31.decembra (WebNoviny.sk) – Ministerka školstva Martina Lubyová podpísala v tomto roku dve významné memorandá. Konkrétne Memorandum o spolupráci s Kóreou a Memorandum o porozumení s Čínou.

Memorandum s Kórejskou republikou prinesie rozvoj spolupráce v oblasti podpory účasti mladých ľudí na podujatiach v oblasti vzdelávania, technológií, ale aj kultúry a športu. Na základe memoranda s Čínou by sa mala zintenzívniť vedecko-technická spolupráca medzi Slovenskom a najväčším štátom východnej Ázie.

Ako v rozhovore pre agentúru SITA povedala ministerka školstva, memorandá umožnia rozšírenie spolupráce v oblasti pobytov mládeže, študijných pobytov, mobility výskumníkov a financovania spoločných výskumných projektov s Čínou a s Kóreou.

„Konkrétne podpis Memoranda o porozumení medzi Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR a Ministerstvom vedy a techniky Čínskej ľudovej republiky o spoločnom financovaní projektov výskumu a vývoja by malo priniesť zintenzívnenie vedecko-technickej spolupráce medzi slovenskými a čínskymi organizáciami, najmä prostredníctvom podpory bilaterálnych vedecko-technických projektov vo vybraných oblastiach vedy a techniky. Teší ma, že výzva na podávanie projektov je plánovaná už na začiatok roka 2018 prostredníctvom Agentúry na podporu výskumu a vývoja,“ uzavrela šéfka rezortu školstva.

Agentúra na podporu výskumu a vývoja ako rezortná organizácia MŠVVaŠ SR je jedinou národnou grantovou agentúrou zriadenou na účel podpory výskumu a vývoja na Slovensku poskytovaním finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu na riešenie projektov ako je výskum a vývoj v jednotlivých skupinách odboroch vedy a techniky či projektov v rámci účasti Slovenskej republiky v medzinárodných programoch výskumu a vývoja.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriela MatečnáMartina Lubyová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR