Ministerstvo zahraničných vecí reaguje na tvrdenia Pašku, ktorý sa ohradil voči investíciám USA

Miroslav Lajčák
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 5. marca (WebNoviny.sk) – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR tvrdí, že predstavitelia slovenského rezortu obrany až do súčasnosti reagovali na finančnú pomoc od Spojených štátov amerických na rozvoj vojenskej infraštruktúry kladne.

Vojenské letiská sú v dezolátnom stave

Rezort zahraničia to uvádza v oficiálnej reakcii na informácie o tom, že Slovensko tieto zdroje nepotrebuje. Proti tejto investícii sa ohradili predstavitelia Slovenskej národnej strany (SNS). Podľa poslanca Národnej rady SR Jaroslava Pašku (SNS), ich nielenže nepotrebujeme, ale ani nechceme.

Spojené štáty by v prípade súhlasu investovali do infraštruktúry slovenských vojenských letísk viac ako sto miliónov eur. Podľa rezortu zahraničia je potrebné počkať si na finálnu podobu jednotlivých projektov a až potom ich vyhodnotiť. MZV tiež vníma prípadnú finančnú výpomoc za prospešnú aj preto, že v súčasnosti sú vojenské letiská na našom území v zlom technickom stave.

„Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR doteraz registrovalo stanoviská ministra obrany a ďalších predstaviteľov rezortu, ktorí v komunikácii s koaličnými partnermi a aj s MZVEZ SR hodnotili finančný príspevok na modernizáciu slovenskej vojenskej infraštruktúry ako prínosný. Keďže navrhnuté projekty sú v štádiu rozpracovania, odporúčame vyhodnocovať jednotlivé projekty až vtedy, keď bude dohodnuté, čo bude ich cieľom a ako budú realizované,“ uviedlo ministerstvo zahraničia pre agentúru SITA.

Nespĺňajú štandardy NATO

„Dodávame, že niektoré objekty slovenskej vojenskej infraštruktúry sú dnes v zlom, až havarijnom stave alebo nespĺňajú štandardy NATO pre bezpečnosť personálu a techniky,“ dodáva rezort.

Ministerstvo pripomína, že obdobná spolupráca tu bola už v minulosti. „Spoluprácu so všetkými členskými krajinami NATO, aj na našom území, považujeme vo všeobecnosti za prínosnú pre zvyšovanie obranyschopnosti Ozbrojených síl SR. Modernejšia vojenská infraštruktúra môže poskytnúť viac a lepšie príležitosti na spoluprácu s ozbrojenými silami všetkých členských krajín NATO a ďalších partnerov. SR už v minulosti úspešne modernizovala letisko Sliač využitím prostriedkov z fondu NATO (NATO Security Investments Program),“ uzavrel rezort.

Agentúra SITA už v tejto súvislosti oslovila Ministerstvo obrany SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR