Ministri financií pripomenuli potrebu pokračovania reforiem

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eurozona
Foto: SITA/AP

VILNIUS 13. septembra (WEBNOVINY) – Ministri financií eurozóny upozorňujú členské štáty, aby sa neuspokojili so súčasným vývojom, hoci sa ekonomika zotavuje z rekordnej recesie.

Zdôraznili, že návrat k rastu neznamená, že krajiny môžu poľaviť z bolestivých reforiem. Obzvlášť štáty, ktoré získali pomoc zo zahraničia, sa musia držať svojich cieľov, a to bez kompromisov, aj keď Grécko bude podľa očakávaní potrebovať ďalšiu pomoc.

Ekonomický výhľad sa zlepšuje,“ povedal Jeroen Dijsselbloem, šéf skupiny ministrov financií eurozóny (Eurogroup), po stretnutí s rezortnými kolegami z členských štátov menovej únie v litovskom Vilniuse. Návrat k rastu po recesii trvajúcej osemnásť mesiacov je vítaný, avšak nezamestnanosť na úrovni 12 % je stále príliš vysoká, dodal.

Musíme pokračovať vo všetkých našich politikách s veľkým odhodlaním,“ povedal Dijsselbloem, pričom pripomenul kontroverznú reformu, ktorá umožňuje Bruselu vetovať národné rozpočty, aby sa zabezpečilo, že členské štáty plnia pravidlá EÚ týkajúce sa deficitov verejných financií a dlhov. „Samoľúbosť…je jednoducho luxus, ktorý si nemôžeme dovoliť,“ povedal eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn. Dijsselbloem tiež povedal, že ministri financií 17-členného bloku prehodnotia návrhy národných rozpočtov, ktoré zašlú Európskej komisii, na stretnutí 22. novembra.

Podľa šéfa skupiny ministrov financií eurozóna pokročila pri vytvorení bankovej únie. Kľúčový krok uskutočnil vo štvrtok Európsky parlament, ktorý schválil vytvorenie jednotného mechanizmu dohľadu (SSM), prvého piliera nového systému, ktorý neskôr doplní jednotný mechanizmus riešenia krízových situácii (SRM) a systém garancie vkladov. SRM má asistovať pri zatvárení problémových bánk. „Na všetkých častiach bankovej únie sa pracuje,“ povedal Dijsselbloem.

Stanoviská Nemecka a Fínska by však mohli oddialiť projekt bankovej únie. Podľa ich zástupcov by nemala mať Európska komisia konečné slovo, kedy a ako môže byť banka v eurozóne zatvorená. Súčasťou bankovej únie sa má stať aj samostatný orgán, ktorý by rozhodoval o zatvorení bánk, ktoré sa ocitnú v problémoch. Úloha EK však zostáva otázna. Ešte v júli navrhla, že by mala mať konečné slovo týkajúce sa problémových bánk na európskej úrovni. Berlín však neustále tvrdí, že o týchto právomociach by sa malo rozhodovať na národnej úrovni.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jeroen DijsselbloemOlli Rehn