Miškov odmieta referendum, na kampaň dá tisíce eur

Miskov
Bývalý minister hospodárstva a bývalý člen strany SaS a hnutia NOVA Juraj Miškov zakladá novú stranu. Foto: archívne, SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) – Prípravný výbor Slovenskej občianskej koalície (SKOK!) bude organizovať kampaň k referendu, ktoré iniciovala Aliancia za rodinu. SKOK! ľudí vyzýva na neúčasť v plebiscite, keďže presadzuje hodnoty, ako sú rešpekt, úcta a tolerancia a domnieva sa, že referendum je v rozpore s týmito hodnotami a vnáša do spoločnosti zbytočnú polarizáciu a nenávisť.

Mottom kampane bude slogan Zostať doma nie je hriech doplnený citátmi z evanjelií – podľa Matúša – Nesúďte, aby ste neboli súdení, podľa Marka – Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého a z prvého Jánovho listu – Boh je láska. Zakladateľ strany SKOK! Juraj Miškov do bilbordovej a tlačovej kampane investuje z vlastných osobných prostriedkov 50-tisíc eur.

Aliancii chcú nastaviť zrkadlo

„Referendum nerešpektuje práva menšín, nerešpektuje práva istej skupiny ľudí. Preto sa my na referende nezúčastníme,“ povedal v stredu novinárom Miškov. Kampaňou chce SKOK! Aliancii za rodinu nastaviť zrkadlo. „Aby sa diskusia vrátila k hodnotám, aby nebola iba o chamtivých homosexuáloch, ktorí chcú ukradnúť dieťa, aby sa kampaň nezakladala na nepravdách,“ spresnil Miškov.

Poslanec NR SR Daniel Krajcer pripomenul, že bez ohľadu na úspech alebo neúspech referenda sa nič na právnom stave nezmení. Vzťah muža a ženy už je zakotvený v ústave a adopcie osobami rovnakého pohlavia podľa zákona nie sú možné.

Krajcer nechce vypudiť žiadnu skupiny obyvateľstva

„Dochádza k neprimeranej polarizácii spoločnosti a konfliktom. Sme zásadne proti tomu, aby sa na Slovensku útočilo proti akejkoľvek skupine obyvateľstva a aby akákoľvek skupina obyvateľstva bola ostrakizovaná, bezdôvodne napádaná a vypudzovaná z prostredia spoločnosti,“ konštatoval Krajcer.

Poslanec NR SR Jozef Kollár dodal, že SKOK! sa odmieta zúčastniť na referende, ktoré je v princípe referendom o základných občianskych právach, o ktorých by hlasovanie nikdy nemalo byť. Inštitút referenda si SKOK! podľa Kollára váži. „Budeme otvárať diskusie o sfunkčnení inštitútu referenda. Ide o zníženie kvóra pre platnosť referenda. Zároveň musíme nájsť mechanizmus, aby výsledky referenda boli pre parlament záväzné,“ uzavrel Kollár.

Referendum s tromi otázkami

Prezident Andrej Kiska vyhlásil referendum o ochrane rodiny na 7. februára. Hlava štátu tak urobila po tom, ako o ústavnosti referenda rozhodol Ústavný súd SR.

Ústavný súd rozhodol, že v súlade s ústavou sú otázky:

1. Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?

2. Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?

3. Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?

V súlade s ústavou nie je otázka: „Súhlasíte s tým, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti, ktoré sú právnymi normami k 1. marcu 2014 priznané iba manželstvu a manželom – najmä uznanie, registrácia či evidovanie ako životného spoločenstva pred verejnou autoritou, možnosť osvojenia dieťaťa druhým manželom rodiča?“

Referendum so štyrmi otázkami žiadala vypísať Aliancia za rodinu, jej petíciu podpísalo približne 400-tisíc ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaDaniel KrajcerJozef KollárJuraj Miškov
Firmy a inštitúcie Aliancia za rodinuSlovenská občianska koalícia SKOK!