Video: Mistrík sa vzdal kandidatúry na prezidenta a vyjadril podporu Čaputovej (aktualizované)

Zuzana Čaputová, Robert Mistrík
Robert Mistrík na tlačovej konferencii oznámil, že sa vzdáva kandidatúry a v prezidentských voľbách podporí Zuzanu Čaputovú. Bratislava, 26. február 2019.
  • aktualizované 26. februára 11:33

BRATISLAVA 26. februára (WebNoviny.sk) – Robert Mistrík sa vzdal kandidatúry v prezidentských voľbách v prospech Zuzany Čaputovej.

Snažil sa správať slušne a zodpovedne

Ako Mistrík v prítomnosti Čaputovej povedal na utorňajšej tlačovej besede, od začiatku sa snažil vždy správať slušne a zodpovedne.

„Dnes po zrelej úvahe chcem oznámiť, že z prezidentských volieb odstupujem,“ vyhlásil s tým, že podľa prieskumov, ktoré budú zverejnené v najbližších dňoch, Zuzana Čaputová v nich výrazne vedie pred Mistríkom. „Vyjadrujem nahlas podporu Zuzane Čaputovej. Teraz ide o Slovensko a o budúcnosť nás všetkých,“ dodal.

Video: Vyhlásenie Roberta Mistríka

Nemá žiadne politické plány

Ako Mistrík uviedol, nikdy mu nešlo o osobné ambície. „V týchto voľbách ide o veľa. Nesmieme do prezidentského paláca pustiť predĺžené ruky Roberta Fica a Vladimíra Mečiara,“ vyhlásil. Mistrík a zároveň zdôraznil, že nemá žiadne politické plány.

Zuzana Čaputová poďakovala Mistríkovi za prejavenú dôveru. „Rozhodnutie si nesmierne vážim. Nie je automatické, že podpora jeho voličov sa presunie ku mne, budem sa musieť o ich dôveru uchádzať,“ uviedla a podotkla, že sa uchádza o dôveru všetkých ľudí, pre ktorých je ľudskosť, súciť a túžba po spravodlivejšom Slovensku na prvom mieste.

Mistríka podporovala opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) a mimoparlamentná strana Spolu – občianska demokracia. Čaputovú podporuje mimoparlamentné Progresívne Slovensko.

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku

Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční v sobotu 16. marca, o priazeň voličov sa po odstúpení Mistríka uchádza 13 kandidátov (11 mužov a dve ženy).

Kandidátmi sú podpredseda NR SR Béla Bugár, advokátka Zuzana Čaputová, novinár Martin Daňo, sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin, vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár, poslanec NR SR Marian Kotleba, poslanec NR SR Milan Krajniak, bývalý politik František Mikloško, podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, politológ Róbert Švec, podnikateľka Bohumila Tauchmannová, bezpečnostný analytik Juraj Zábojník a vysokoškolský pedagóg Ivan Zuzula. Podľa údajov z predošlých volieb by voličské právo mohlo využiť približne 4,4 milióna voličov.

Od soboty druhého marca platí zákaz zverejňovania prieskumov verejnej mienky, od štvrtku 14. marca zase platí zákaz vedenia volebnej kampane a zákaz zverejňovať informácie o kandidátoch. Ten istý deň je zároveň koncom lehoty na vzdanie sa kandidatúry na prezidenta.

Viac o téme: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku

Koho budete voliť v prezidentských voľbách 2019 na Slovensku?

Táto anketa už bola ukončená
1%
27%
10%
21%
9%
8%
2%
0%
2%
6%
6%
0%
0%
0%
0%
5%
3%

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert MistríkZuzana Čaputová