Mladý Američan vpochodoval do Walmartu v Springfielde s celým arzenálom nabitých zbraní

Dmitriy Andreychenko
Dmitriy Andreychenko (na snímke) chcel vraj len vyskúšať či Walmart dodržiava Druhý dodatok americkej ústavy. Foto: SITA/AP

Dvadsaťročný Američan ruského pôvodu vpochodoval do nákupného centra Walmart v Springfielde v americkom štáte Missouri s celým arzenálom strelných zbraní, ktoré boli nabité.

Zasiahol požiarnik v civile

Urobil to len niekoľko dní po tom, ako stúpenec krajnej pravice v texaskom El Pase, tiež v nákupnom centre Walmart, vystrieľal 22 ľudí a neskôr vyhlásil, že chcel zabíjať Mexičanov.

V spingfieldskom prípade ľudia v panike vybiehali na ulicu a muža so zbraňami zakrátko zatkol odvážny požiarnik v civile.

Páchateľ, len 20-ročný Dmitriy Andreychenko, ktorý si celú udalosť filmoval na mobil, ako odôvodnenie uvádza, že chcel len vyskúšať, či platí v praxi takzvaný Druhý dodatok Ústavy USA, ktorý občanom Spojených štátov zaručuje právo vlastniť a nosiť zbrane.

Chcel som vedieť, či Walmart dodržiava Druhý dodatok,“ povedal.

Manželka ho varovala

Médiá sa skontaktovali aj s jeho manželkou Angelice, ktorá uviedla, že svojho muža vopred varovala, že to, čo sa chystá urobiť, nie je dobrý nápad, a tiež mu povedala, že je nedospelý.

Aj páchateľova sestra Anastasia Andreychenko podľa vlastných slov svojmu bratovi hovorila, že vstúpiť po zuby ozbrojený do nákupného centra nie je dobrý nápad.

Andreychenkovi teraz hrozí obvinenie zo spôsobovania teroristického ohrozenia, čo je trestný čin, za ktorý môže dostať až štvorročné väzenie a pokutu do výšky 10-tisíc dolárov (v prepočte zhruba 8 900 eur).

Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky britskej spoločnosti BBC.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitriy Andreychenko