Mrakodrapy budúcnosti: Odvážne stavby túžia zmeniť svet

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mrakodrapy budúcnosti
Yiting Shen, Nanjue Wang, Ji Xia a Zihan Wang Foto: www.evolo.us

Prvý mrakodrap na našej planéte uzrel svetlo sveta v roku 1885 v Chicagu, keď architekt William Le Baron Jenney vztýčil do výšky desiatich poschodí budovu Home Insurance Building. Dnes by popri najvyššej stavbe sveta – 828 metrov vysokého mrakodrapu Burdž Chalífa v Dubaji – vyzerala ako trpaslík. Odvahu stavať do výšok postupne prebrali ďalšie krajiny a dnes už nie je pohľad na mohutné zrkadlové či oceľové „monštrá“ ničím výnimočným. Preto sa architektonický magazín eVolo rozhodol hľadať revolučné návrhy mrakodrapov, vďaka ktorým by sa otestovali moderné technológie posúvajúce architektúru do nových dimenzií. Od roku 2006 pravidelne usporadúva medzinárodnú súťaž Skyscraper Competition, ktorá hľadá invenčné návrhy mrakodrapov budúcnosti.

Do posledného ročníka bolo prihlásených 714 projektov z 95 krajín. Uplynulú stredu magazín zverejnil výsledky súťaže, ktorá bola opäť plná prekvapení. Kým v roku 2011 si prvú priečku vyslúžil projekt mrakodrapu získavajúci energiu z bleskov, tento rok žezlo prebral vodný živel. Projekt s názvom Himalaya Water Tower vychádza zo skutočnosti, že 55-tisíc ľadovcov v Himalájach sa dôsledkom klimatických zmien môže čoskoro zmeniť na vodu. Takýto scenár by mal za následok veľké záplavy a následné sucho. Čínsky architekti preto navrhli mrakodrapy vo veľhorách, ktoré by v sebe koncentrovali vodu a pomáhali tak kontrolovať jej tok do nižšie položených miest. Línie mrakodrapov by mali splývať s horami a z diaľky by boli takmer neviditeľné. V daždivej sezóne by zbierali vodu, ktorá by sa následne prefiltrovala a zamrazila, aby sa ľad mohol uskladniť pre využitie v období sucha.

Mrakodrapy budúcnosti
Foto: www.evolo.us

Druhú cenu si odniesol ďalší projekt z Číny s názvom Mountain Band-Aid. „Náplasť pre pohorie“ by mala stáť na hore Hmong v čínskej provincii Jün-nan. Práve ťažba nerastov zničila životné prostredie pôvodných obyvateľov a donútila ich sťahovať sa na iné miesta. Mrakodrap zložený z dvoch vrstiev by jednak vytvoril akúsi podpornú konštrukciu, ktorá by zabránila hore v erózii. Na druhej strane by dovolila ľuďom vrátiť sa do ich prirodzeného prostredia, kde by opäť mohli žiť v súlade s prírodou.

Mrakodrapy budúcnosti
Foto: www.evolo.us

Tretie miesto v súťaži mrakodrapov budúcnosti putovalo taiwanskému architektovi Lin Yu-Taovi za projekt Monument of Civilization. Ten sa však nezameriava na bývanie, ale na životné prostredie. Mrakodrap by mal slúžiť ako úložisko kompostu, ktoré by zbieralo tony odpadu vo veľkomestách. Energia, ktorá by vznikla jeho rozkladom, by mohla zásobovať mestá elektrinou a teplom.

Okrem troch víťazných projektov porota ocenila ja ďalšie invenčné návrhy. Hoci väčšine z nich chýbajú reálne podklady a domyslenie detailov, ktoré zabránia v premene stavby na realitu, malý únik do sci-fi nezaškodí. Ponúkame krátky prehľad niekoľkých zo súťažných projektov.

The Plastic Fish Tower

Na dne Tichého oceánu údajne leží vyše sto miliónov ton odpadu, ktorý tvorí 8,1% celého objemu oceánu. Preto kórejský tím architektov navrhol guľovitú stavbu, ktorá by sa plavila pod vodnou hladinou a zbierala odpad, ktorý by následne recyklovala. Väčšinu z neho by štruktúra využila na výrobu plastov, ktoré by stavbe zároveň pomáhali vznášať sa v priestore a ich predajom by si získali až 90 percent financií na svoju prevádzku.

Mrakodrapy budúcnosti
Foto: www.evolo.us

Citadel Skyscraper

Projekt navrhnutý špeciálne pre Japonsko sleduje niekoľko cieľov. Stavba pevnosti má krajine s nestabilným geologickým podložím zabezpečiť ochranu pred vlnami cunami, zemetrasením aj jadrovými katastrofami. Pevnosť by mala stáť asi 2-3 kilometre od pobrežia a vytvoriť tak ochranný štít, schopný odolať vlnám až do výšky 50 metrov. Pod vodnou hladinou by stavby mali byť spojené so špeciálnymi vláknami s okolím ostrova, ktoré by v prípade zemetrasenia zmenili vibrácie na disonanciu a zredukovali tak vlny. Hlboké zasadenie stavby do podzemia by zaistilo jej stabilitu aj počas silných otrasov. Stavba by umožnila žiť ľuďom pri mori, zatiaľčo kancelárie a spoločnosti by naďalej sídlili v centrách miest.

Mrakodrapy budúcnosti
Foto: www.evolo.us

GreenGru

Mrakodrap GreenGru s výškou 380 metrov je inšpirovaný obrovskými žeriavmi, ktoré sa stali súčasťou veľkých, stále expandujúcich metropol. Autor projektu prišiel so zaujímavou myšlienkou, ako by bolo možné žeriavy a ich pohyblivé ramená využiť na mestskú hromadnú dopravu.

Mrakodrapy budúcnosti
Foto: www.evolo.us

Migrujúci mrakodrap

Návrh od poľských architektov v podobe obrovských kolies s obytným priestorom a zeleňou je doslovne mobilný. Mrakodrap má jeho obyvateľom poskytnúť slobodu a bezpečie bez ohľadu na prírodné či spoločenské katastrofy. V prípade nespokojnosti s aktuálnym miestom sa vďaka pohonu môže presunúť na nové miesto. Systém plošín a mostíkov má zabezpečiť stabilitu interiéru aj exteriéru aj počas premiestňovaní mrakodrapu.

Mrakodrapy budúcnosti
Foto: www.evolo.us

Coal Power Plant Mutation

Návrh počíta s rozšírením klasickej uhoľnej elektrárne na obrí futuristický mrakodrap. Mal by napomáhať s redukciou odpadu, ktorý elektráreň vytvára, kým sa nenájdu riešenia s menším dopadom na životné prostredie, ktoré tieto elektrárne úplne nahradia.

Mrakodrapy budúcnosti
Foto: www.evolo.us

Occupy Skyscraper

V Amerike bolo silne rezonujúcou témou minulého roka hnutie Occupy Wallstreet. Architekti, ktorí ho podporujú, prišli s návrhom, ktorý by mal účastníkom zabezpečiť, aby mohli bojkotovať ešte lepšie a účinnejšie. Prenosný mrakodrap by sa dal rozložiť medzi okolité stavby a dostať sa tak z horizontálnej línie do vertikálnej. Za použitia plátna a lán z konope by sa dal postaviť medzi existujúce budovy za niekoľko hodín. Stal by sa tak nástenkou protestných plagátov, dokázal by však slúžiť aj ako podpora pre závesné ubytovanie v stanoch fungujúcim na podobnom princípe ako pri horolezectve.

Mrakodrapy budúcnosti
Foto: www.evolo.us

Folded City

Skladacie mesto má byť jedným obrovským domom, ktorý by sa dokázal všemožne sklápať a nakláňať. Znamenalo by to, že pomocou šikovných pohybov by bolo možné využívať všetky uhly k ideálnemu dopadu svetla a tepla.

Mrakodrapy budúcnosti
Foto: www.evolo.us

The House of Babel

Projekt od ruských architektov stavia všetky predstavy o mrakodrapoch naruby – The House of Babel má s výškovými budovami spoločné len to, že sa šplhá do oblakov. V skutočnosti však ide o dvojpodlažný rodinný dom, ktorého prízemie je umiestnené na zemi, zatiaľčo poschodie je vysoko v oblakoch. Dve obytné časti by mali spájať vysoké stožiare, ktorých vnútrom by viedol výťah. „Žiť na vysokej nohe“ tak po prípadnom prekonaní krízy možno dostane úplne nový zmysel.

Mrakodrapy budúcnosti
Foto: www.evolo.us

Mountain City

Návrh švajčiarskych architektov vychádza z myšlienky, podľa ktorej by sa ľudia nemali snažiť prinášať zeleň do mesta, ale prispôsobiť mesto prírode. Navrhnutý mrakodrap by mal stáť v srdci prírody – najlepšie v okolí veľkej hory. Energiu by mal získavať z geotermálneho vrtu. Musí teda stáť na vhodnom mieste, kde je dostatok tektonickej a vulkanickej aktivity. Architekti ako ideálne prostredie pre svoj projekt navrhli Island. Problémy, ktoré by sa s takýmto umiestnením mohli spájať, tvorcovia nedomysleli.

Mrakodrapy budúcnosti
Foto: www.evolo.us

www.evolo.us

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať