MS v hokeji 2021: Slovensko porazilo aj Veľkú Britániu, víťazný gól strelil Lantoši a Konrád zápas nedochytal (video+foto)

MS v hokeji 2021: Veľká Británia - Slovensko, Martin Faško Rudáš
Brit Sam Duggan padá po súboji so slovenským útočníkom Martinom Faškom-Rudášom počas zápasu na MS v hokeji 2021. Riga, 23. máj 2021. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 23. mája 14:02

Aj v druhé vystúpenie na majstrovstvách sveta v hokeji v lotyšskej Rige premenili slovenskí hokejisti na víťazstvo po 60 minútach. Po piatkovom vstupnom triumfe nad Bielorusmi (5:2) v nedeľu zverenci kanadského trénera Craiga Ramsayho zdolali hráčov Veľkej Británie tesne 2:1.

Viac o téme: MS v hokeji 2021

Slováci mali vo väčšine zápasu veľkú prevahu. Hrali aktívne, veľa strieľali, ale chýbala im efektivita. Najväčšou prekážkou bol pre nich brankár Ben Bowns, ktorý si pripísal 41 zákrokov s úspešnosťou 95,35%. Celkovo slovenskí hokejisti v pokusoch na bránku súpera prestrieľali 43:14. Najlepšími hráčmi zápasu boli gólman Bowns a dvojbodový útočník Róbert Lantoši.

Nedeľňajší duel nedochytal brankár Branislav Konrád, ktorý pre zranenie už do druhej tretiny nenastúpil a nahradil ho Július Hudáček. Najbližším súperom slovenských hokejistov v Olympijskom športovom cente v Rige budú v pondelok od 15.15 h Rusi. Pôjde o súboj dvoch nezdolaných tímov v tabuľke A-skupiny po dvoch kolách zápasov v základných skupinách.

MS v hokeji 2021 (Riga – Lotyšsko)

• A-skupina

Veľká Británia – Slovensko 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

• Olympijské športové centrum

00:25 – 0:1 M. Hrivík (R. Lantoši)
22:03 – 1:1 L. Kirk (B. Perlini, M. Richardson)
24:42 – 1:2 R. Lantoši (P. Cehlárik)

Vylúčenia:
20:00 K. Pospíšil – 2 min. (hrubosť)
20:00 B. Connoly – 2 min. (hrubosť)
27:44 P. Cehlárik – 2min. (nedovolené bránenie)
50:29 D. Phillips – 2 min. (podrazenie)

strely na bránu: 13:43, vylúčenia: 2:2 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: M. Fraňo (ČR), O. Gouin (Kan.) – N. Constantineau (Fra.), B. Oliver (USA)

Veľká Británia: Bowns – Richardson, Tetlow, D. Phillips, O’Connor, Clements, Ehrhardt, Swindlehurst – Dowd, Hammond, Lake – Connolly, Perlini, Kirk – Betteridge, Lachowitz, Duggan – J. Phillips, Myers, Davies
Slovensko: Konrád (21. J. Hudáček) – Gernát, Rosandič, Nemec, Ďaloga, Grman, Jánošík, Gachulinec, Kňažko – Cehlárik, Hrivík, Lantoši – Skalický, Krištof, K. Pospíšil – Studenič, Roman, Faško-Rudáš – Slafkovský, M. Sukeľ, Liška

Z druhého duelu Slovákov na MS v Rige uplynulo len 25 sekúnd, keď spolupráca prvého útoku vyústila do vedúceho gólu. Marek Hrivík využil prihrávku Róberta Lantošiho a strelou švihom prekonal brankára Britov Bena Bownsa – 0:1.

Skorý gól síce slovenských hokejistov povzbudil, ale tí vo väčšine zápasu predviedli festival nepremenených príležitostí.

Najviac šancí si utvoril prvý útok s Cehlárikom, Hrivíkom a Lantošim, ale Bowns v prvej tretine pochytal všetkých 17 slovenských streleckých pokusov. V 19. min mal zrejme najväčšiu príležitosť Lantoši po prihrávke Hrivíka, v nájazdovej pozícii tesne minul bránku.

Do druhej tretiny nastúpil v slovenskej bránke Július Hudáček, ktorý nahradil zraneného Branislava Konráda. A puk lovil z bránky už po necelých troch minútach. Strelu Bretta Perliniho síce vykopol betónom, ale priamo na nepokrytého Liama Kirka a dosiaľ jediný strelec Britov na MS druhým gólom na šampionáte vyrovnal na 1:1.

Ubehli dve a pol minúty a Slováci opäť viedli. Tentoraz sa v role strelca ocitol Lantoši, ktorý si vo vzdialenosti útočného kruhu v pokoji prichystal puk na strelu švihom a trafil vzdialenejší roh bránky Veľkej Británie – 1:2.

V 28. min šiel na trestnú lavicu ako prvý spomedzi všetkých hráčov na ľade Cehlárik, ale Matthew Myers v solídnej príležitosti Hudáčka neprekonal. V 37. min mal Juraj Slafkovský obrovskú príležitosť stať sa najmladším Slovákom so streleným gólom na MS v histórii, ale 17-ročný mladík neprekonal Bownsa. O minútu neskôr si rovnaký hráč šancu zopakoval, ale gólový reparát sám pred brankárom Britov nezložil.

Aj v tretej tretine sa slovenskí hokejisti dostali do množstva šancí, zostali však nevyužité. Briti cítili šancu na body, v závere sa odhodlali k hre bez brankára, ale rovnako neuspeli. Slováci si udržali tesné vedenie až do konca a so 6 bodmi a skóre 7:3 sa v tabuľke A-skupiny dostali na úroveň prvých Rusov.

Hlasy

• zdroj: RTVS

Michal Handzuš (asistent trénera SR): „Sme vďační za tri body, to je najpodstatnejšie. Dali sme jeden rýchly gól, ale potrebovalo sme dať druhý aj tretí… Šancí bolo veľa, striel bolo veľa, ale od súpera sme sa viac neodpútali. Ak by sme mnohé čisté šance premenili, boli by sme pokojnejší. Britský brankár bol veľký, veľa toho videl a tým aj pochytal. Verím, že v ďalších zápasoch nám to pôjde lepšie s premieňaním šancí. Máme tri body, vieme, čo musíme zlepšiť a ideme ďalej.“

Róbert Lantoši (útočník a strelec víťazného gólu SR): „Bol to veľmi náročný zápas. Súper mal výborného brankára. Bojovali sme do konca a sme radi, že sme to zvládli.

MS v hokeji 2021: Veľká Británia - Slovensko, Ben Bowns
Zákrok britského gólmana Bena Bownsa počas zápasu proti Slovensku na MS v hokeji 2021. Riga, 23. máj 2021. Foto: SITA/AP.
MS v hokeji 2021: Veľká Británia - Slovensko, Mário Grmana
Britský reprezentant Matthew Myers v súboji so slovenským obrancom Máriom Grmanom počas zápasu na MS v hokeji 2021. Riga, 23. máj 2021. Foto: SITA/AP.
MS v hokeji 2021: Veľká Británia - Slovensko, Craig Ramsay
Tréner slovenskej reprezentácie Craig Ramsay počas zápasu proti Veľkej Británii na MS v hokeji 2021. Riga, 23. máj 2021. Foto: archívne SITA/AP.